Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Sunvi

Hosting vs VPS vs dedyk vs konto shell

Polecane posty

Jako, że za bardzo się nie orientuję to może mógłby mi ktoś z praktycznego punktu widzenia wyjaśnić różnicę między takimi usługami jak:

- hosting - korzystam to wiem, że usługodawca udostępnia panel administracyjny i dostęp do FTP

- serwer dedykowany

- serwer VPS

- konto shell - z tego co się orientuję to tak jakby mam konto na kompie postawionym gdzies tam i robie na nim co chce, np. instaluje apache, php, mysql i stawiam strone

 

Kiedyś jeszcze stawiało się strony na własnym komputerze, ale teraz się nieopłaca mieć włączonego cały czas, bo więcej zapłaci się za prąd niż za jakiś hosting.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dedyk/VPS: to tutaj robisz co chcesz, instalujesz co chcesz, masz pełny dostęp. Na kocie shellowym masz ograniczenia, to tylko konto użytkownika w systemie, na dedyku czy VPSie jestem administratorem.

I nigdy nie "stawiało się" stron na własnym kompie, bo przede wszystkim domowe łącza się do tego w większości wypadków nie nadają. Ja mam 2 kompy włączone w domu 24/7/365 a nawet nie myślę o tym, żeby na Neośce z wyjściem 0,5 mega stawiać serwer www, p[o to są profesjonalne rozwiązania z profesjonalnymi łączami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówie o czasach, kiedy takie usługi jak hosting były bardzo drogie, a nie o dzisiejszych.

Wracając do tematu, w takim razie konto shell jest tak jakbym był użytkownikiem na jakimś komputerze z pewnymi ograniczeniami, a dedyk/VPS tak jakbym był adminem? A jaka jest różnica między VPS a dedykiem?

 

Czy stawiając stronę na VPS/dedyku/shellu muszę sam zadbać o ochronę strony czy mam już wszystko ustawione i skonfigurowane tylko wrzucam swoja strone i ewentualnie ustawiam według własnych upodobań np. php.ini oraz co jest bezpieczniejsze VPS/dedyk/shell/hosting?

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać ze na dedyku mamy dedykowane zasoby czyli z nikim nie dzielimy sprzętu, mamy również dedykowane łącze etc, a vps to tak jakby konta na matce/dedyku i tu współdzielisz dysk, procesor, lączę etc z innymi vpsami na matce lecz mamy swoje środowisko, system itp.

Edytowano przez N0Name (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konto hosting - tutaj masz dostarczoną, skonfigurowaną w pełni działającą usługę, zazwyczaj oparte na jakimś panelu administracyjnym. Całość konfiguracji spada na usługodawcę i to on daje kompletne rozwiązanie (serwer http, baza danych, mta). Ty tylko, jako klient, "wchodzisz" i tylko wgrywasz/konfigurujesz swoje strony www, konta e-mail. Zasoby współdzielisz z innymi użytkownikami.

 

Serwer VPS - tutaj otrzymujesz gwarantowane zasoby, do dyspozycji masz system operacyjny, większość usług konfigurujesz sobie samemu. Masz pełen dostęp do powłoki shell. Zasoby dzielisz w mniejszą ilością osób oraz masz je gwarantowane. Musisz więcej czasu spędzić na konfiguracji systemu i usług, bo głównie tutaj na Ciebie spada rola stawiania wszystkich potrzebnych usług. Przyrównaj to do tego, że masz komputer (fizycznie) i parcelujesz go na 5 wirtualnych z czego każdy działa jak osobny system i osobne środowisko.

 

Serwer dedykowany to nic innego jak cały serwer do Ciebie. To jakbyś przyrównał, że dostajesz w ręce czysty komputer. Zasobów nie dzielisz z nikim, bo serwer jest cały Twój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli hierarchia według możliwości jest mniej więcej taka:

- dedyk

- VPS

- shell

- hosting

 

Według łatwości obługi zupełnie odwrotna, a z cenami różnie bywa, dobrze rozumiem? :)

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku vps i dedyka o bezpieczenstwo musisz sam zadbać. Firma która sprzedaje owe usługi ma tylko za zadanie dostarczyć usługi bezawaryjne. Wszystkie zabezpieczenia, konfiguracje instalujesz sam.

W przypadku hostingu i shela to firma już musi zadbać o ochrone, zabezpieczenia itp. Jednak ty musisz zabezpieczać samemu aplikacje, pliki które na owej usłudze odpalasz, instalujesz, wrzucasz, hostujesz, trzymasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wydajność to tak. Jeżeli chodzi o cenę to w większości przypadków też tak.

 

Czy stawiając stronę na VPS/dedyku/shellu muszę sam zadbać o ochronę strony czy mam już wszystko ustawione i skonfigurowane tylko wrzucam swoja strone i ewentualnie ustawiam według własnych upodobań np. php.ini oraz co jest bezpieczniejsze VPS/dedyk/shell/hosting?

 

Przy koncie hosting to po stronie usługodawcy stoi odpowiednie skonfigurowanie serwera www, bazy, serwera mta, zabezpieczeń. Ty niejako wchodzisz na gotowe środowisko. Jest dobre, gdy Twoja strona (lub usługi) nie wymagają dużej mocy obliczeniowej lub jakiś specyficznych rozwiązań (np. jakiś dodatkowy program do Twojej usługi, który normalnie nie jest świadczony).

 

Przy vps/dedykowany to Ty jesteś tym, który musi to sobie wszystko zabezpieczyć. Ty jesteś Panem, Ty decydujesz. Oczywiście nie możesz zostawić takiego serwera na pastwę losu bo Ty odpowiadasz za niego. Usługodawca dostarcza Ci gwarantowane zasoby, adres IP, pomoc techniczną w razie awarii i tym podobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumujesz. Do obsługi dedyka potrzeba najwięcej wiedzy i doświadczenia, przy VPSie niewielką część zadań związanych z instalacją i utrzymaniem softu przejmuje dostawca usługi, przy koncie shell odpowiedzialność dostawcy jest znacznie szersza, dostarcza on podobnie jak przypadku standardowego hostingu w pełni skonfigurowane środowisko, z tym, że masz możliwość większego własnego wkładu w nie, przy standardowych usługach hostingowych nie masz wpływu na środowisko, dostajesz od początku do końca skonfigurowane środowisko i masz niewielkie możliwości poruszania się po nim, nadaje się to wyłącznie do ściśle określonych zadań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli na koncie shell wystarczy, że wrzucam pliki, baze danych itp i strona śmiga nie musze się bawić w instalowanie mysql, php... Niby na localhoście mam zainstalowane apache, php i mysql, ale z zabezpieczeniami się kompletnie nie bawiłem - poprostu nie musiałem.

 

Np. tutaj

http://www.mydevil.net/oferta.html

konta shell są dużo tańsze niż większość hostingów, mogę postawić sobie tutaj np. jakieś zaplecze SEO(małe stronki)? Chodzi mi oto, żeby nie męczyć się w zabezpieczanie, bo wiem, że i tak zrobię to gożej niż ktoś kto kilka lat się tym zajmuje.

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Różne są konta shellowe, jedne mają skonfigurowane usługi webowe, inne nie - to już zależy od dostawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy shell i VPS są o tyle bezpieczne, że jestem kompletnie odizolowany od innych współdzielących "maszyne"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

shell nie bo to tylko konto użytkownika w systemie

vps też nie do końca bo jak ktoś zajedzie dysk na serwie to ty też to odczujesz

dopiero dedyk daje pełną izolację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku hostingu mimo tego, że też dzielę go z innymi jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś będzie mi grzebał w plikach niż w koncie shell, a z tego wynika, że takowe konta są najmniej bezpieczne pod względem izolacji od innych użytkowników? Ale to już czyste dywagacje.

 

A tak przy okazji, jak się dodaje domeny w kontach shell, bo o ile na localhost obsługiwałem się różnymi skryptami to nigdy się nie zastanawiałem, jak dodać domenę bez panelu administratora?

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje co do tego bezpieczeństwa trochę Cie podpuściłem, spodziewałem się, że właśnie taka będzie odpowiedź. Teraz już chyba ostatnie pytanie, może trochę inny temat, ale co to są konta shared i resellerskie przy niektórych hostingach? Odsprzedaje się konta hostingowe(coś jak program partnerski) czy jak to wygląda?

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Konto Shared - zwykłe konto Hostingowe

Konto Reseller - Specjalne konto na hostingu Shared w którym możesz tworzyć nowe konta Shared np. dla kolegów / klientów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jeszcze pytanie dotyczące mydevil.net, co to za ograniczenie procesów systemowych we wszystkich kontach?

 

PS. Dzięki za pomoc

 

Na mydevil.net logujesz się jako użytkownik do systemu. Ograniczenie jest po to aby jeden użytkownik nie "zaśmiecił" całego serwera swoimi procesami np. uruchomi 100 aplikacji po 4 procesy każda i serwer zdycha bo przestaje ogarniać taką liczbę zadań jednocześnie :)

 

Uruchamiasz jakąś aplikację to zajmujesz 1 proces czasem więcej zależnie od rodzaju aplikacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem, że mogę np. uruchomić dla tego IRC3 ten sam skrypt php powiedzmy 200 razy w tym samym momencie(załóżmy, że mam tak ustawione w cron'ie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

200 naraz - nie. Jeden skrypt zajmuje jeden proces. Czyli 70 maksymalnie. Oczywiście skrypty php zazwyczaj wykonują się krótko, więc szybko "zwolni miejsce" dla kolejnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeden skrypt PHP to jeden proces

A gdybym miał tych skryptów 200?

 

200 naraz - nie

To jak wkońcu jest?

 

Oczywiście skrypty php zazwyczaj wykonują się krótko

Nie w projekcie, o którym myślę.

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy osiągnięciu maksymalnej liczby procesów następne nie mogą się uruchomić.

 

Edit: Czyli po tym jak wystartuje "pierwsze" 70 (a któreś będą zawsze pierwsze), następne nie zrobią nic.

Zawsze można użyć include żeby je wszystkie odpalić w jednym pliku, tyle że wtedy nie wykonują się równocześnie, lecz po kolei.

Edytowano przez Tril (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nawet te 100 procesów(IRC4) to za mało. W moim przypadku dużo procesów wykonywałoby się długo, dlatego w inny wątku pytałem o hosting/dedyka/vps/shella z curl'em, set_time_limit i "żeby można było wykonywać dużo operacji naraz". Jedyną możliwością jest dedyk czy inny hosting/shell/vps?

 

PS. A jak to wygląda na stronach? Przecież 70 userów naraz to nie jest żadki przypadek uwzględniając różne boty itp.

Edytowano przez Soks (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS. A jak to wygląda na stronach? Przecież 70 userów naraz to nie jest żadki przypadek uwzględniając różne boty itp.

 

Zasadnicza różnica - skrypty php na stronach muszą działać krótko, żeby odesłać użytkownikowi odpowiedź jak najszybciej. Wykonanie się skryptu jest krótkie, że proces zwalnia miejsce bardzo szybko. Po za tym w przypadku stron "70 osób naraz" to nie osoby które idealnie w tym samym czasie wywołały stronę, tylko ilość osób w pewnym krótkim okresie czasu (np na forach przez ostatnie 3-5-10 min).

 

No a jeżeli masz 200 długo wykonujących się skryptów php naraz to jak wyżej zostało powiedziane - jedynie dedyk/vps - praktycznie żaden dostawca usług (hosting/shell) współdzielonych nie pozwoli na coś takiego (przynajmniej nie tanio).

Edytowano przez Tril (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×