Skocz do zawartości
websign

Backup bazy a dostępność bazy

Polecane posty

Witam

 

Mam stronę na serwerze współdzielonym, monitoruję czasy zapytań do bazy, żeby móc w przyszłości optymalizować stronę. Zaobserwowałem że po północy zapytania wykonują się nawet po kilkadziesiąt sekund, czasami zdarza się też brak dostępności bazy danych z powodu przekroczenia maksymalnej liczby połączeń.

 

Dostałem w końcu odpowiedź od firmy hostingowej, że po północy robią backup i to sprawia, że zapytania insert/update wiszą w bazie i czekają na odblokowanie bazy, co w rezultacie dla mnie sprawia że dostępność bazy dla strony może spaść do 0.

 

Z tego co zaobserwowałem backup trwa jakieś 2 godziny, więc teoretycznie mogę przez to tracić użytkowników - co prawda w godzinach nocnych mało odwiedza moją stronę, ale jednak.

 

Pytanie do Was - czy naprawdę nie da się robić backupu bazy MySQL tak, żeby można było z niej normalnie korzystać? Jakoś nie chce mi się wierzyć że nie ma innej możliwości...

 

Dostałem propozycję przenosin backupu na inną godzinę, ale to średnio załatwia problem, a raczej w ogóle go nie załatwia.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli IO jest mocno zaorane na dyskach, to backup wykonuje się dłużej. Przy backupowaniu jest lock na bazie/tabeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś, ze to hosting współdzielony więc do backupowania jest coś więcej niż 1 baza danych.Jeśli podsystem dyskowy jest obciązony to zapytania mogą sie wykonywać wolniej. W zasadzie IO to teraz jedyne wąskie gardło (w sprzecie), ale i to zniknie jak pojawią sie porządne SSD w rozsądnych cenach ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy standardem nie jest / nie powinno być replikowanie bazy na drugi serwer i tam backup może sobie iść jak chce i zamulać bazę w nocy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Sam napisałeś, ze to hosting współdzielony więc do backupowania jest coś więcej niż 1 baza danych.Jeśli podsystem dyskowy jest obciązony to zapytania mogą sie wykonywać wolniej. W zasadzie IO to teraz jedyne wąskie gardło (w sprzecie), ale i to zniknie jak pojawią sie porządne SSD w rozsądnych cenach ...

Bazy mogą być na SSD, ale kopia tworzona jest już na pewno na innej macierzy dyskowej...

Jednak to nie tylko dyski, wąskim gardłem są też procesory, bo zrzut przez mysqldump to zrzut rekordów gdzie dodatkowo muszą być blokady by ta kopia była spójna.

Są rozwiązania gorącej kopi dla MySQL, jednak zabawa z xtrabackup nie dla zwykłego shared hostingu.

A czy standardem nie jest / nie powinno być replikowanie bazy na drugi serwer i tam backup może sobie iść jak chce i zamulać bazę w nocy?

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty.

Można by zrobić replikacje master aktywny - > master pasywny i tego read only robić kopię jednak to znów nie dla shared hostingu wink.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Replikacja na hostingu współdzielonym? Nie ma szans na takie rzeczy na jakimkolwiek hostingu współdzielonym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Dzięki za wyjaśnienia :)

 

Jeszcze jedno pytanie w takim razie - czy na VPSie byłoby inaczej czy może pozostaje tylko serwer dedykowany gdybym chciał mieć 100% dnia bezproblemowy dostęp do bazy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

VPS byłby odpowiedni, ale jak z administracją, root VPS zarządzasz samodzielnie.

Jest jeszcze opcja VPS zarządzany, ale to już są droższe rozwiązania.

 

Na VPS czy dedyku też musisz wykonywać kopie zapasowe i w tym przypadku musisz sam tego pilnować.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na VPS czy dedyku też musisz wykonywać kopie zapasowe i w tym przypadku musisz sam tego pilnować.

Tak czy siak problem z blokowaniem tabel do zapisu pozostaje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To co ty masz za bazy, że przez tyle czasu masz lock?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez tyle czasu może nie, ale przez jakieś 2 godziny widać wyraźne spowolnienie wszystkich operacji na bazie danych. To raczej nie sprawa mojej bazy tylko sprawa wszystkich baz na serwerze i serwer jakoś sobie nie radzi podczas backupu i wszystkie operacje trwają długo albo też momentami tyle zaczyna oczekiwać że mam info o przekroczonej liczbie userów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widocznie zajeżdżane jest IO na dysku. Jeśli potrzebujesz większej wydajności, to możesz przenieść się na VPS. A jak już naprawde chcesz serwer dla siebie i wymagasz wysokiej wydajności dla baz, to jakiś dedyk z dyskami SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widocznie zajeżdżane jest IO na dysku. Jeśli potrzebujesz większej wydajności, to możesz przenieść się na VPS. A jak już naprawde chcesz serwer dla siebie i wymagasz wysokiej wydajności dla baz, to jakiś dedyk z dyskami SSD.

 

Taniej wyjdzie 2x VPS i replikacja lub po prostu "dumpy tabelowe" (choć to też nie jest idealne rozwiązanie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×