Skocz do zawartości
dom

Zarobek z firm hostingowych.

Polecane posty

Witam.

Chciałem rozpocząć tą dyskusję czy z samej firmy hostingowej da się wyżyć, czy da się zarobić tak aby starczyło człowiekowi na podstawowe rzeczy oraz na coś jeszcze?

Myślę, że może powstać z tego ciekawa dyskusja, w której każdy może wziąć udział, ci mniejsi i ci więksi! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co, kto oferuje. Wątpię żeby z samych kont www można było "wyżyć" jednak, gdy w ofercie pojawiają się serwery VPS, gier - to owszem, tak. Jednak należy liczyć się z tym, że zyski nie pojawiają się od razu, tylko trzeba sobie na to zapracować. Dopiero po ok. 6 miesiącach można liczyć zyski. Najpierw trzeba sporo zainwestować w panele, billingi, reklamę itd smile.png

DG też kosztuje .

Z resztą widać to po nowych firmach, często upadają.

 

Temat ciekawy. zobaczymy jak wypowiedzą się osoby bardziej doświadczone ode mnie.

Edytowano przez Kolopik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co, kto oferuje. Wątpię żeby z samych kont www można było "wyżyć" jednak, gdy w ofercie pojawiają się serwery VPS, gier - to owszem, tak. Jednak należy liczyć się z tym, że zyski nie pojawiają się od razu, tylko trzeba sobie na to zapracować. Dopiero po ok. 6 miesiącach można liczyć zyski. Najpierw trzeba sporo zainwestować w panele, billingi, reklamę itd smile.png

DG też kosztuje .

Z resztą widać to po nowych firmach, często upadają.

 

Temat ciekawy. zobaczymy jak wypowiedzą się osoby bardziej doświadczone ode mnie.

 

6 miesięcy, interesująca liczba. Rozumiem wynik skomplikowanych wyliczeń? ;)

 

W każdej branży może się udać lub nie. ; )

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Bo z przykładu dużych firm widać, że można wyżyć i to na całkiem przyzwoitym poziomie. (home.pl, nazwa.pl) Już pomijam kwestie subiektywnej oceni przyzwoitego poziomu.

Wniosek jeden, można na pewno, ale dlaczego akurat Tobie miało by się udać? Tutaj musiałbyś sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie brać mojego postu jako pytanie czy warto zakładać taki hosting.. Chodzi tutaj jedynie o rozpoczęcie ciekawej dyskusji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

6 miesięcy, interesująca liczba. Rozumiem wynik skomplikowanych wyliczeń? wink.png

 

W każdej branży może się udać lub nie. ; )

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Bo z przykładu dużych firm widać, że można wyżyć i to na całkiem przyzwoitym poziomie. (home.pl, nazwa.pl) Już pomijam kwestie subiektywnej oceni przyzwoitego poziomu.

Wniosek jeden, można na pewno, ale dlaczego akurat Tobie miało by się udać? Tutaj musiałbyś sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. ; )

 

Właśnie tutaj, na forum o tym pisano.

Ja raczej nie przeszedłbym do jakiejś nowej firmy, która została zarejestrowana nie później jak rok/pół roku. Przeważnie nowe firmy padają po jakichś 2-3 miesiącach smile.png Nie jest tak ?

Wywnioskowałem to z moich obserwacji, może jest inaczej.

Edytowano przez Kolopik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty może nie. Ale przykład z niedawna, to bodajże Masterhost?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

padło sporo, wiadome, ale też sporo się utrzymało i będą nowe,

myślę że podobnie jak w większości branż, ktoś padnie, powstaje nowy, i tak się kręci,

nie może być próżni,

jak w każdym chyba biznesie najtrudniejszy pierwszy rok,

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja nie padłem po 3 miesiącach, więc chyba nie jest tak smile.png

Nie padłeś po 3 i trzymasz się do dziś :D Jednak jest troszkę prawdy w tej mojej kalkulacji :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Witam.

Chciałem rozpocząć tą dyskusję czy z samej firmy hostingowej da się wyżyć, czy da się zarobić tak aby starczyło człowiekowi na podstawowe rzeczy oraz na coś jeszcze?

Myślę, że może powstać z tego ciekawa dyskusja, w której każdy może wziąć udział, ci mniejsi i ci więksi! smile.png

 

Ogólnie hosting jest dość szeroki. Zależy kto co proponuje i w jakich ilościach.

 

 

Każdy jak zakłada firmę (nie ważne jaką) to istnieje ryzyko że nie przebije się, coś nie wypali i wypadnie z rynku/zbankrutuje...

 

 

Dobrym przykładem jest UpHost (nie bijcie)... Administrator nie mniej czasu poświęca na swoją firmę bo pracuje jeszcze gdzieś [gdzieś na forum było]... Więc zapewne nie zarabia na firmie dużo (o ile nie dokłada do biznesu - tego nie wiem)

 

Niedługo po starcie popełnił kilka błędów m.in. wysyłając mailingi i odpowiadając na niektóre zgłoszenia po awariach które powiem szczerze zniszczyły mu biznes i nie widzę dłuższej przyszłości tej firmy...

 

Czy sobie poradzi i zarobi "miljony" lub sprzeda firmę innej (tak jak poprzednią?) to już zależy od samego właściciela...

 

 

Drugim przykładem jest "Firma nie uzyskała..." :D - Człowiek zarabiał kilkatysi (nie jestem jego księgowym więc dokładnie nie wiem ile, tyle co mówił mi i innym), później jak by miał przestój (mniejsze wpływy, mniej było słychać o firmie), popełnił błąd z jednym kontrahentów zemściło się to na nim i potrafił kolejnych klientów i pojawiały się plotki o rozmowach o sprzedaży firmy podobno to nieprawda, ale też nikt nie dojdzie za tym.

 

 

Temat o którym można gadać i gadać :D hehehe...

 

Jednym się uda bo mają dobre podejście i dobry biznes plan a innym się nie uda bo "im się nie chce" lub "nie mają środków"...

 

 

Ale i tak najlepiej jak by wypowiedzieli się właściciele/byli właściciele firm hostingowych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze, ale zdarza się tak, że niektórzy mają chęci, lecz nie mają środków bądź osób do współpracy. Możliwości mimo np. dobrego PR, marketingu, to chyba też ważne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jasne,

 

w tej dziedzinie wszystko jest wazne :)

 

 

i jeszcze raz podkreslam przez pierwsze lata nie mozna popelnic zadnego bledu bo inaczej mozna s

ie nie pozbierac :)

 

 

brak pl znakow bo pisze z telefonu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze.. Uzależnienie już od wht widzę;-] tak na serio.. Kiedyś myślałem o wstępnie małym hostingu, lecz brak umiejętności zarządzaniem serwerami oraz brak środków na to powaliło moje plany, a zawsze zastanawiałem się czy jest to warte świeczki. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę nie brać mojego postu jako pytanie czy warto zakładać taki hosting.. Chodzi tutaj jedynie o rozpoczęcie ciekawej dyskusji smile.png

Kamikadze.. Uzależnienie już od wht widzę;-] tak na serio.. Kiedyś myślałem o wstępnie małym hostingu, lecz brak umiejętności zarządzaniem serwerami oraz brak środków na to powaliło moje plany, a zawsze zastanawiałem się czy jest to warte świeczki. smile.png

A jednak :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dopiero po ok. 6 miesiącach można liczyć zyski.

Przez kilka lat wkładasz w biznes i to ogromne pieniądze (dziesiątki tysięcy), software, pracownicy, opłaty kosztują, potem masz punkt kulminacyjny i idzie do przodu.

 

A jak idzie?

Coś w rodzaju wiersza Tuwima, idealnie oddaje klimat biznesu hostingowego wink.png:

 

Najpierw

powoli

jak żółw

ociężale

Ruszyła

maszyna

po szynach

 

ospale.

 

Nikt jednak nie przeliczy ilość czasu poświęconego firmie, ten jest nie do przeliczenia.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jednak tongue.png

To co mówisz jest nie prawdą. Aktualnie nie myślę, kiedyś myślałem:) To są dwie różne sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Kamikadze.. Uzależnienie już od wht widzę;-] tak na serio..

 

Heh w pociągu byłem i mi się nudziło... 4 partie w pasjansa i nie ma co robić :)

 

 

Myślę że każdy zgodzi się z Irkiem praktycznie każda firma tak zaczyna...

 

 

Ale da radę do czegoś dojść patrząc na Miłosza co wyczynia na rynku :) "mini DataCenter" wskazuje że jak się chce i potrafi to ciężką pracą da się do czegoś dojść na tym rynku :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy interes jest opłacalny jeśli jest popyt, cała reszta to kwestia konkurencji, czyli pośrednio tego co my oferujemy.

 

Z odpowiednim budżetem wszędzie można próbować swoich sił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Irek świetnie trafił z tym cytatem Tuwima, pasuje idealnie :)

 

Jako że sam dwa radzy przymierzałem się do rozkręcenia własnej firmy hostingowej (i dwa razy skapitulowałem), postanowiłem stworzyć symulator który ładnie wylicza i pokazuje jakie są potrzebne nakłady i co ile kosztuje. Jeżeli chcesz rozpoczać działalność w tej branży, to musisz mieć 4 rzeczy bezwzględnie wymagane. Są to pieniądze, pomysł, motywacja i czas (tego ostatniego chyba zabrakło w jednej firmie).

 

Jako że mam fioła na punkcie robienia zaawansowanych tabelek, wykresów, zestawień i innych cudów w Excelu (parę osób może to potwierdzić, prawda :D) stworzyłem narzędzie bardzo przydatne i w pełni obrazujące całą gamę przeróżnych liczb, niestety sporo na czerwono - czyli na minusie.

 

Żeby nie pisać tego do jutra i nie zanudzać milionem parametrów i czynników, przedstawię symulację poniesionych kosztów na prowadzenie i zysków jakie z tego mogą być przy trzech odniesieniach (2x liczba klientów i liczba klientów aby wynik wyszedł na jakiś/ przyzwoity* (* - Niepotrzebne skreślić) zysk.

 

Założenie jest takie że nie mamy nikogo na utrzymaniu, mieszkamy z rodzicami (prowadzimy działalność z domu) i chcemy bez wykładania wielkich sum pieniędzy (pojęcie względne) rozpocząć prowadzenie firmy hostingowej. Mówiąc krótko chcemy to zrobić lekko po kosztach :)

 

Bierzemy pod uwagę następujące koszta:

- Serwer

- Panel Administracyjny

- Panel Klienta

- Administrator

- Działalność Gospodarcza.

 

W tym konkretnym przypadku są to: EQ4 z oferty Hetznera, cPanel, WHMCS, Admin za 2000, Prowadzenie działalności gospodarczej 850 PLN co miesiąc.

 

Do tego bierzemy jeszcze aktualny kurs dolara i euro - za cPanel i WHMCS płacimy w dolarach, za serwer w euro.

 

Jako że nie prowadzimy biura i pracujemy w domu, pomijam koszta takie jak zużyta energia na pracę komputera, internet, lodówka (wszak gdzieś trzeba chłodzić pepsi dla relaksu :) ). Zakładamy że pieniądze na to będziemy dawać przy zyskach jako pieniądze na życie.

 

Podsumujmy ile musimy wydać co miesiąc na prowadzenie firmy - 3248,33 PLN. Sumę tę pomnażamy przez ilość miesięcy 12 co daje nam kwotę w wysokości 38 979,90 PLN. Powiedzmy w zaokrągleniu że 40 tysięcy i taką kwotę należałoby mieć na start ażeby móc utrzymać firmę rok na rynku. Czasem trzeba zainwestować nieco więcej, zależy co ile nas kosztuje. Pomijam tutaj koszt stworzenia strony, zakładamy że zrobiliśmy ją sobie sami.

 

Teraz jak mają się podane wyżej liczby do zarobków - żeby nie komplikować jeszcze mocniej, ustalmy że mamy 3 pakiety (nieważne jakiego rodzaju, po prostu 3 pakiety) i liczymy zysk przy 10 klientach, 100 klientach oraz przy takiej ilości klientów żeby wyszedł z tego zysk pozwalający na zakup czegoś więcej niż sznurka i wina marki wino :)

 

Pakiet A kosztuje miesięcznie 15 PLN co w przemnożeniu na ilość miesięcy 12 (nie zakładamy że przy płatności rocznej są dwa miesiące jakby gratis) daje nam sumę 180 PLN

 

Pakiet B kosztuje miesięcznie 20 PLN co w przemnożeniu na ilość miesięcy 12 (j.w) daje nam sumę 240 PLN

 

Pakiet C kosztuje miesięcznie 30 PLN co w przemnożeniu na ilość miesięcy 12 (j.w) daje nam sumę 360 PLN

 

Wynika z tego że biorąc pod uwagę koszta działalności czyli kwotę 3248,33 przy ilości klientów 10 na pakiet A mamy 150 PLN dochodu i mamy zysk (-3098,33 PLN). Po przemnożeniu przez ilość miesięcy daje nam to stratę w wysokości 37 190,90 PLN.

Natomiast przy ilości klientów wynoszącej 100 mamy dochodu miesięcznie (-1748,33 PLN) a rocznie (-20 979,90 PLN).

Dopiero przy ilości klientów wynoszącej 300 mamy zysk na plusie który w skali miesiąca wynosi 1251,68 PLN a w skali roku jest to 15 020,10 PLN.

 

Przy pakiecie B przy ilości klientów wynoszącej 10, miesięcznie mamy w plecy 3048,33 PLN zaś w skali rocznej jest to 36 579,90 PLN.

Przy ilości klientów wynoszącej 100 mamy w plecy 1248,33 PLN co daje w skali rocznej minus w wysokości 14 979,90 PLN.

Ale przy ilości klientów wynoszącej 220 mamy miesięcznie przychodu na plusie 1151,68 PLN co w skali roku daje nam 13 820,10 PLN

 

W pakiecie C przy 10 klientach mamy w plecy kwotę 2948,33 PLN co w skali roku daje nam minus w wysokości 35 379,90 PLN

Przy 100 klientach mamy miesięcznie w plecy tylko -248,33 PLN co rocznie daje kwotę 2979,90 PLN.

Zysk na plus mamy przy 150 klientach i miesięcznie wynosi on 1251,68 PLN zas rocznie 15 020,10 PLN

 

Teraz podstawowe pytanie: ilę czasu będzie potrzebne na to aby pozyskać 150 klientów, 220 klientów czy 300 klientów. Jednemu uda się w pół roku, drugiemu uda się w rok a trzeciemu dopiero w czasie 3 lat. To jeszcze tylko pomnóżmy kwotę rocznego prowadzenia działalności przez liczbę lat 3 i daje to nam kwotę która wynosi 116 939,70 PLN. Powiedzmy że 120 tysięcy w zaokrągleniu. Taką sumę ciężko zgromadzić, nie jest to mały grosz a my przecież robiliśmy wyliczenie nieco po kosztach, bez biura, bez księgowej i bez uwzględnienia wielu innych rzeczy. Domeny, licencje, certyfikaty - całkowicie to pominęliśmy.

 

Własnie, zapomnieliśmy uwzględnić certyfikatu SSL dla WHMCS. Tutaj są różne ceny, od 45 PLN za najtańszy rapidSSL kupiony w Cal.pl do ponad 1000 za GeoTrust True BusinessID EV.

 

To chyba tyle jeżeli chodzi o to ile trzeba włożyć pieniędzy w firmę hostingową. Na VPS czy Dedykach można na pewno zarobić więcej, przez co skraca się okres oczekiwania na jakiś tam zysk dzięki któremu będziemy mogli dać 600 PLN na życie a reszte mieć na swoje wydatki. Wyliczyliśmy tylko pieniądze, a gdzie wyliczenie czasu jaki trzeba na to poświęcić żeby to rozreklamować ? Tego nie da się wyliczyć. A nie można zapominać o motywacji, bez niej utopimy pieniądze w błoto bo samo się nie zrobi i nie rozreklamuje.

 

Jeżeli gdzieś się pomyliłem w obliczeniach, proszę dać znać. Mam mały burdel w formułkach, muszę je jeszcze raz przepisać bo w takim stanie to nie nadaje się żeby to można było podesłać komukolwiek do wglądu.

 

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Pawel_15 w dosyć prosty sposób przedstawił kwestię finansową założenia firmy hostingowej zniechęcając przy tym większość osób, który miały zamiary dodać swoje 5 groszy w tej branży. Taki plan to chyba najbardziej optymistyczna wersja, a wiadomo, że nigdy nie jest tak jak taki plan zakłada. Bez dobrego pomysłu i motywacji na rozkręcenie ani rusz. Więcej można stracić niż zyskać. Ale tak jest w każdej branży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę "beznesplan" bez reklamy/promocji. Wcale się nie dziwię, że zakładasz złapanie 150 klientów w nawet 3 lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy taki administrator jest potrzebny na stałe? Przecież są firmy, które "doglądają" i dbają za administrowanie (więc koszt można obniżyć). A co z programami resellerskimi? To znacznie może obniżyć koszta startowe, a gdy już osiągniemy krytyczną liczbę klientów np 150 można wtedy myśleć o własnym VPS. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są firmy, które same mają pojęcie o administracji i na to wydawać nie muszą.

 

No, niektórzy postanowili zaczynać na VPSach z DA, zawsze cena znacznie spada..;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Paweł ten "biznes plan" jest zły :)

ma podstawowe błędy w założeniu:

- liczysz rocznie, co dla nowych firm raczej wiele nie mówi, bo o ile średnie koszty i przychód w pierwszym miesiącu wyglądają słabo to w np. 10 miesiącu już powinny nieźle, a co za tym idzie nie ma żadnego porównania co do miesięcy 1 do 10 a 11 do 20. koszty się ponosi miesięcznie i nic nie znaczy to że np. w pierwszym roku jesteś w plecy 20tys. czy więcej, bo to nie znaczy że tyle musisz już mieć na wstęp

- zakładasz pesymistycznie bardzo ilość zdobytych klientów, co w zasadzie powinno od razu skutkować porzuceniem planów tworzenia hostingu, bo nie ma sensu tworzyć coś dla grupki znajomych i rodziny, hehe.

 

w moim przypadku to się nie przekłada nawet w 1 %, sporo firm nie dotrwało do 12 miesiąca, tym co dotrwali i żyją nadal lub nie, też myślę że ich "rozwój" miał mało wspólnego z tym co piszesz, niestety teoria a praktyka czasami są bardzo różne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a czy taki administrator jest potrzebny na stałe?

Nie jest potrzebny na stałe, jest wiele firm oferujących takie usługi. Przy stałej współpracy na pewno możesz liczyć na zniżkę.

 

Z drugiej jednak strony głupotą jest uruchomienie dedyka czy nawet VPS na start, pod takie zastosowanie są właśnie serwery reseller (no chyba, że ma się rzeszę klientów od razu ;) ). Płacisz miesięczny abonament i masz poważne zaplecze administracyjne z prawdziwymi fachowcami .

 

Nie jest to żaden wstyd uruchomić firmę na resellerze, zwykły klient nawet nie zorientuje się, że dana firma działa na resellerze.

 

Faktem jednak jest, że firmę na starcie jest bardzo ciężko utrzymać i bez dodatkowych źródeł dochodów nawet nie warto zaczynać.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×