Skocz do zawartości
diaraf

Od czego zależy znacząca różnica cenowa dedyków

Polecane posty

Witam

 

Mam dość nie typowe pytanie które mnie męczy już jakiś czas.

 

Na czym polega "myk" że np można kupić serwer kimsufi 24GB ramu, hdd 2TB, procesor i7 w cenie ~250zł brutto.

 

Szukając natomiast ofert za serwer dużo słabszy zapłacimy nawet 2x więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Jest kilka czynników które mają na to wpływ.

 

1. Kraj w którym serwer ma się fizycznie znajdować (FR, NL, DE, US, PL, UK etc)

2. Data Center (jedne tańsze budżetówki, drugie porządne markowe DELLe mają)

3. Łącze (zagranicą jest tańsze, popatrz na oferty firm które mają serwery zagranicą - dają sporą ilość transferu, w PL dają mniej)

4. Sprzęt (może być zwykły pecet składak, może być maszyna pół na pół np z lepszym dyskiem, a może być porządny markowy DELL którego nówka sztuka kosztuje od cholery albo i więcej i ta suma musi się w miarę szybko zwrócić)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Właśnie, support można dodać jako punkt 5 czyli Obsługa techniczna (W OVH technik ma wylane na to że komuś padł dysk bo ten za mało płaci, w innych DC, tych bardziej PRO to technik z miejsca naprawia), oraz punkt 6 czyli Oferta (usługi dodatkowe etc). Używane podzespoły, RAID etc podchodzą pod punkt 4 czyli sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać takie DC nie koniecznie w PL które spełniają powyższe założenia?

 

Bo np znalazłem sobie w PL coś takiego:

http://www.slaskdatacenter.pl/dedykowane-intel-xeon.html

http://www.slaskdatacenter.pl/dedykowane-intel.html

http://www.iq.pl/oferta/serwery-dedykowane/c5125/

 

I ceny zbliżone, lokalizacja PL tylko pytanie czy warto?

 

Na chwilę obecną mam mętlik co może być dobre a co nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dużą rolę w cenie odgrywa sprzęt, często są sprzedawane serwery składane z różnych podzespołów. Tak jak napisał Paweł_15 markowe serwery typu Dell czy HP są droższe. Drugim aspektem podwyższającym cenę jest support, im lepszy tym firma się bardziej ceni, dla niektórych odpowiedź z helpdesku po 2 dniach wystarczy, inni chcą mieć szybsza reakcję na awarię, to niestety kosztuje.

 

Jeśli chodzi o OVH to typowa "masówka", oni mają ogromne zaplecze techniczne więc i dostęp do części zamiennych w przypadku awarii jest szybszy, niestety duża ilość klientów powoduje, że support czasami długo nie odpowiada.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć też pod uwagę, że różnie można cenić swój czas.

Jedna firma może wziąć za taką samą usługę, w takim samym standardzie 300zł/mc a druga 400zł. I może w tym nie być żadnej różnicy, bo skoro znajduje klientów, to taką samą cenę utrzymują :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wam za pytanie, nie otwierając jeszcze jednego tematu zapytam odrazu tutaj, chodzi mi o wydajność serwera, jak ją najlepiej ustalić jaki kupić serwer żeby nie kupić za mocnego i płacić za coś czego się nie wykorzysta lub nie kupić czegoś za słabego i panicznie zmieniać serwer.

 

Znalazłem takie coś na serwerach wirtualnych w IQ w SLA

Limity dotyczące baz danych:
   max_questions: 400000 - ilość zapytań na godzinę
   max_connections: 60000 - ilość połączeń na godzinę
   max_user_connections: 80 - ilość jednoczesnych połączeń 1 użytkownika do bazy
   query time: 30 sek - maksymalny czas trwania jednego aktywnego zapytania

2. Limity PHP:
   memory_limit = 96M - limit pamięci dla skryptu
   max_execution_time = 180 - czas wykonywana skryptu
   Dobowy limit wiadomości wysłanych przez skrypty php: 5000

3. Limity serwera WWW:
   limit jednoczesnych połączeń http: 50
   limit liosci plików na koncie FTP: 200000

 

Jak na przewidywane przezemnie obciążenie to te limity są bardzo ok, no ale to serwery wirtualne, zastanawiam się więc czy kupić VPSa czy może lepiej serwer dedykowany.

 

Czy jest możliwość abyście napisali przykładowy konfig serwera który będzie obsługiwał serwis z ok 2000UU dziennie, powiedzmy w szczycie 700-800 zapytań do sql na sekundę przy 200-300 osobach online, zapytania do sql poza osobami odwiedzającymi będą generować tez działające w tle usługi. Nie zależy mi na dysku a na szybkości działania i aby nie miały miejsce zwisy serwera lub długie oczekiwanie na ładowanie strony. Docelowo obciążenie wzrośnie 2-3 krotnie z racji dodania nowych serwisów.

 

Pytam o to bo czytałem już różne opinie o różnych konfiguracjach i straciłem zupełnie rachubę np. co może dedyk z I7 i 8GB ramu a co Xeon z 4GB ramu.

 

A nie chcę obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku, wolę kupić coś lepszego na zapas niż potem się martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Konfig czego? : ) Jakiego serwera? Pod co, jak, gdzie itd..

Startuj z dolnej półki swoich szacunków i bądź gotowy na pójście w górę... wiesz, taka natura analizy, że nigdy nie trafisz idealnie. Robisz testy, zabezpieczasz się (współpraca z ISP), powierzasz to wszystko profesjonalistom i jest git : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat:

 

Kimsufi. Cena dobra, ale support kiepski i przede wszystkim brak możliwości rozbudowy takiego serwera. Standardowo jest tam 1x2TB i nie ma możliwości dodania drugiego dysku, by spiąć to w RAID. Jest to ogromny minus. No ale te ceny rekompensują wiele...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat:

 

Kimsufi. Cena dobra, ale support kiepski i przede wszystkim brak możliwości rozbudowy takiego serwera. Standardowo jest tam 1x2TB i nie ma możliwości dodania drugiego dysku, by spiąć to w RAID. Jest to ogromny minus. No ale te ceny rekompensują wiele...

Przecież ta oferta specjalnie jest taka. Jeśli szukasz czegoś lepszego to idź do OVH, a nie kimsufi.

 

Czy ja wiem czy support w OVH jest taki niski ;) przewyższa niejedną Polską serwerownię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony mając Takiego kimsufi za 250 pln i OVH za 550 to bardziej się opłaca 2x kimsufi kupić i do tego mirror / backupy :D Tylko trzeba potrafić to poprawnie i z głową skonfigurować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kimsufi 24G jest mniej opłacalny od 16G. Chyba, że chodzi o pamięć Ram czy transfer(który jest w śmiesznej cenie). W 16G są znacznie wydajniejsze procesory niż w 24G, mówię o standardowych konfiguracjach, a nie o perełkach z i7 950 itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×