Skocz do zawartości
elcct

Innowacyjna gospodarka

Polecane posty

Przeglądając forum, natrafiłem na spam pewnej strony i z ciekawości zajrzałem dalej, by ujrzeć następującą ofertę:

 

http://www.uti.pl/uslugi/hosting/vps/cennik/

 

Chociaż jest napisane "Maksymalnie OBNIŻONE CENY", wydaje mi się by cennik był 10 razy wyższy niż oferty innych firm.

 

Ale co zniesmaczyło mnie najbardziej to w stopce:

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską... Innowacyjna gospodarka itd.

 

Jak się zapatrujecie na finansowanie takich stron z własnych podatków i czy czasem państwo nie ma za dużo pieniędzy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się zapatrujecie na finansowanie takich stron z własnych podatków i czy czasem państwo nie ma za dużo pieniędzy ?

Państwo zawsze miało za dużo pieniędzy.. Poza tym ludzie myślą, że unia tą kase sobie drukuje i rozdaje za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Przeglądając forum, natrafiłem na spam pewnej strony i z ciekawości zajrzałem dalej, by ujrzeć następującą ofertę:

 

http://www.uti.pl/us...ing/vps/cennik/

 

Chociaż jest napisane "Maksymalnie OBNIŻONE CENY", wydaje mi się by cennik był 10 razy wyższy niż oferty innych firm.

 

Ale co zniesmaczyło mnie najbardziej to w stopce:

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską... Innowacyjna gospodarka itd.

 

Jak się zapatrujecie na finansowanie takich stron z własnych podatków i czy czasem państwo nie ma za dużo pieniędzy ?

 

Po 1. to pieniądze które kraj dostał z Kasy unijnej

Po 2. jeżeli jest opcja pomocy finansowej to chyba każdy ma prawo z niej skorzystać? Nie ma restrykcji czy zakładasz warsztat czy hosting. Ważne aby spełniał wymagania.

Po 3. cennik ustala firma i może ustalić i milion zł za hosting 1GB.

Po 4. nie chcesz nie kupuj!

 

 

Ogólnie temat bezsensowny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po 1. to pieniądze które kraj dostał z Kasy unijnej

Po 2. jeżeli jest opcja pomocy finansowej to chyba każdy ma prawo z niej skorzystać? Nie ma restrykcji czy zakładasz warsztat czy hosting. Ważne aby spełniał wymagania.

 

Tak, UE bierze kase z d.. Rozdaje miliardy za darmo, bo nie ma co z tym zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Po 2. jeżeli jest opcja pomocy finansowej to chyba każdy ma prawo z niej skorzystać? Nie ma restrykcji czy zakładasz warsztat czy hosting. Ważne aby spełniał wymagania.

 

 

 

Ogólnie temat bezsensowny...

 

bezsensowne to są te dotacje,

jeszcze jak mi wytłumaczysz że coś takiego jest ok i sprawiedliwe, że jedna firma musi wyłożyć kase a druga konkurencyjna ma to za darmo to będziesz mistrz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ceny za hosting współdzielony mają znośne, a te kwoty na VPSy może są zaporowe z prostej przyczyny aby nikt nie brał ich na tąchwilę, pewnie nie wyrobili się z terminami i żeby przedstawić pełną ofertę zdecydowali się na taki a nie inny ruch żeby przy kontorli nie czepali się z UE.

 

Podobnie było w przypadku Centernetu który zaoferował zaporowe ceny, aby tylko nie stracić koncesji radiowej za to że nie uruchomił oferty komercyjnej w zadeklarowanej terminie.

 

A jak jest możliwość brania funduszy to niech korzystają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ile kasiorów było przebąblowane na projekty, które wogóle nie powinny jej dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bezsensowne to są te dotacje,

jeszcze jak mi wytłumaczysz że coś takiego jest ok i sprawiedliwe, że jedna firma musi wyłożyć kase a druga konkurencyjna ma to za darmo to będziesz mistrz.

 

Ktoś dostał "za darmo" to jest be, gdybym ja to dostał to byłoby super ;P

 

Ogólnie zamiast okazywać zawiść trzeba napisać wniosek i cieszyć się "darmową" kasą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o zawiść, ja też startowałem, nie dostałem, startuje ponownie, skoro jest jak jest, to jak się uda też chcę z tego skorzystać,

w końcu płacę podatki więc jeżeli jest możliwość aby wróciły do mnie i to z dużą nawiązką to bardzo chętnie przyjmę wink.png

 

ale uważam że takiego rozdawania kasy nie powinno być, po prostu taki mam pogląd na ten temat

i nie mam nic do tych którzy skorzystali z takiej dotacji, takie porąbane czasy że tylko można pogratulować tym co się udało.

 

Miłosz, praktycznie żaden nie powinien dostać, bo to nie jest uczciwa konkurencja,

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile ta kasa, którą dostali została dobrze wykorzystana i przyniosła efekty. W przeciwnym razie powinni nakazywać zwrot takiej dotacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś dostał "za darmo" to jest be, gdybym ja to dostał to byłoby super ;P

 

Ogólnie zamiast okazywać zawiść trzeba napisać wniosek i cieszyć się "darmową" kasą wink.png

 

 

:)

 

typowy polak (chodzi mi naturalnie o człowieka który rozpoczął ten temat"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta kasa nie jest darmowa, chociaż niektórym tak się wydaje.

Za to płacimy wszyscy po trochu, bez względu czy jestem w UK, Polsce czy na Litwie. Płaci każdy kraj, ale też każdy kraj UE korzysta.

Jeśli ktoś daje taką możliwość otrzymania dotacji to czemu nie, tylko nie wiem czy taka firma będzie zbytnio zaufana, dlaczego?

 

Kasa za darmo, a wtedy to łatwizna wejść na rynek z ofertą. Problem może się zacząć kiedy skończą się pieniądze z dotacji i trzeba będzie zacząć myśleć ekonomicznie. Wtedy trzeba będzie podejmować realne decyzje, które mogą mieć wpływ także na ofertę i klienta końcowego.

 

Ja jednak odnoszę wrażenie, że te dotacje są zbyt mocno wykorzystywane w Polsce.

 

Zgadzam się tu z Miłoszem, dotacja nie powinna być przyznana na podstawie zwykłego wniosku, powinna być kontrolowana od początku do końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

smile.png

 

typowy polak (chodzi mi naturalnie o człowieka który rozpoczął ten temat"

 

Wypraszam sobie.

 

W tych dotowanych projektach nich nic innowacyjnego (w większości kopie projektów ludzi którzy włożyli w nie serce, własne pieniądze i dużo ryzyka), ich autorzy, pewnie większość czasu spędzili na pisaniu wniosków niż na samym projekcie (byle by działało i dotacje przyszły).

Nie sądze oczywiście by takie projekty były jakkolwiek poważną konkurencją dla normalnych projektów, które coś sobą reprezentują. Jednak boli mnie to, że ciężko pracujący ludzie nie mogą płacić niższych podatków, zamiast finansować sobie "konkurencję"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

elcct, dokładnie o to chodzi, po kiego chu... ja mam sponsorować z podatków konkurencję ?

to chore jakiejś jest, zwłaszcza że w większości to właśnie nie są "nowe" projekty tylko kopie innych, ktoś wymyśla super pomysł, inwestuje kase i nawet nie zdąży jej odzyskać nie wspominając o zarobkach, a tu nagle niespodzianka, "mikołaj z unii" czesze mu rynek za darmoche i jest fajnie, bo powstaje nowa firma, heh, przejaja.

 

mzone , kasa nie jest darmowa i jak sam piszesz za to płacimy wszyscy po trochu, cieszy Cię to że wyłożyłeś kasę a teraz z Twoich podatków ktoś Ci "zabiera" klientów ? te projekty są konkurencją realną dla każdego, choćby z tego powodu że Ty na reklame adwords za fraze dasz 10 centów bo tyle jest warta, a ktoś da 1 $ bo i tak to nie on tego dolca z kieszeni wyciągnie. To jest chore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu

Ale co Cię to obchodzi? Niby większość polakół deklaruje się katolikami, ale dzielić się nie lubią... Ciesz się ze szczęścia innej osoby! Miej satysfakcję z tego iż ty zarobiłeś uczciwie, a kto inny jest beee.

Na cholere przeciwko komunizmowi wszyscy walczyli? Ano żeby kapitalizm był, czyż nie? Bo czegoś tu nie rozumiem... Jeżeli mówicie że ceny są wysokie, to do cholery, jaka to dla Was konkurencja? Przecież wiadomo że jak zobaczą ich ceny, to pójdą szukać do Was, to chyba dobrze?

 

elcct, prawda w ocze kole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale co Cię to obchodzi? Niby większość polakół deklaruje się katolikami, ale dzielić się nie lubią... Ciesz się ze szczęścia innej osoby! Miej satysfakcję z tego iż ty zarobiłeś uczciwie, a kto inny jest beee.

Na cholere przeciwko komunizmowi wszyscy walczyli? Ano żeby kapitalizm był, czyż nie? Bo czegoś tu nie rozumiem... Jeżeli mówicie że ceny są wysokie, to do cholery, jaka to dla Was konkurencja? Przecież wiadomo że jak zobaczą ich ceny, to pójdą szukać do Was, to chyba dobrze?

Po prostu większość dotacji posłużyła do psucia rynku. Żeby mieć tego klienta, to trzeba sprzedać poniżej kosztów opłacalności. No nie? Wystarczy popatrzeć na firmy i ich oferty, te z forum też. Serwery VPS za psi ch.. a potem płacz i tłumaczenie się dlaczego serwer jest zarzynany. Nic dziwnego, bo jak się sprzedaje VPS za 15 zł to trochę ich trzeba wsadzić na maszyne aby się chociaż za nią zwróciło. Co nie? Nie wspominając o zysku.

 

To co się ostatnio dzieje na rynku to jak z falą taniej chińszczyzny. Nikt nie patrzy na jakość, tylko na to żeby wcisnąć klientowi pakiet za pare groszy. Potem wszyscy się dziwią, że klient chce konto 20GB z transferem nielimitowanym za 25 zł rocznie. A dlaczego? Bo tak jest nauczony. I nie tylko przez całą mase krzaków, ale też legalnie działające firmy. Firmy same wprowadziły chińszczyzne na rynek. I same sobie gnój pod nogami robią. Ceny już są żenująco niskie, a jeszcze są obniżki.

Firma składa wniosek, dostaje kase z uni.. i przez dwa lata sie buja. A potem co? No trzeba dalej utrzymywać firme, żeby pokazać, że na coś sie ta dotacja przydała. I pewnie takie są wymagania.

 

mSurf, a ciebie nie kole? No tak, przecież w Belgii (czy gdzie tam zimujesz) jest sam dobrobyt, kraina kasą płynąca. Co ci poj.. Polacy znowu sie rzucają. Zawsze jakiś problem. No nie? To nic, że rynek jest codziennie rozpieprzany przez chore projekty, które nie powinny dostać ani złotówki. Gdzie tam, wszystko jest ok. Tylko, że nad tym nie ma ŻADNEJ kontroli. Urzędasy przydzielają kase, bo podobał im sie projekt i był dobrze zrobiony. Tak, to jest kasa wyrzucona w błoto. A może lepiej przyznać tą kase na jakiś projekt związany z innowacjami w medycynie? Nie. po co. Medycyna? Lepiej dajmy 100k na portal o kotkach i dupie maryny. I tak się nie przyda, ale projekt fajnie był zrobiony. Myślisz, że studenci i naukowcy by sie nie ucieszyli? Kuzyn robi doktorat, jak na zakładzie inżynierii tkankowej dostali na badania grant 50k to się cieszyli jak dzieci, a chodzili za nim prawie rok. Jakieś badania na przeszczepach robią. Ale portal o kotkach jest bardziej potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

msurf,

ja ceny mam jakie mam, ani nie najniższe, ani nie najwyższe, po prostu takie jakie uważam że zapewnią bezpieczne utrzymanie klientów i firmy. Nie cieszy mnie to że ktoś pieniędzmi z między innymi moich podatków konkuruje ze mną, ale nie oznacza to że mam do tych osób pretensje jakieś, takie są chore reguły działania więc jako że mam troche lat i różne cuda przeżyłem to i do takiej sytuacji potrafię się dostosować, a jak może zauważyłeś nigdy nie odnoszę się w sposób lekceważący do konkurencji bez względu na to jak długo działa

i kto sfinansował.

a wszelkie dotacje, koncesje, dopłaty, zasiłki itp itd są złe, bo powodują albo korupcje albo zanik komórek mózgowych i nie mają nic wspólnego z wolnym rynkiem.

ta kasa po prostu jest zbierana i rozpierd.... wg widzimisie urzędasa który nawet nie do końca wie na co ona idzie.

Miłosz,

owszem pewnie by się bardziej ta kasa przydała na medycyne, ale zauważ jakie kokosy lobby farmaceutyczne kosi,

jak sam wspomniałeś Twój kuzyn doktorat robi i ? kasy ni ma na badania, hehe, a w tym samym czasie firmy farmaceutyczne trzepią kase z NFZ na maxa, jakbyś miał wtyki albo wujka gdzie trzeba to byś teraz zamiast hostingiem zajmował się produkcją wózków inwalidzkich, koszt produkcji podobny do rowera a cena sprzedaży ok. 10k. :)

ile kosztuje średnio taniej klasy rower to pewnie wiesz. to są jeszcze lepsze jaja niż dotacje unijne jakby tak roczną kase podliczyć. Z połowe dziury budżetowej by załatał, nawet nie zwiększając podatków i bez reformy zus/krus

(tfu. teraz to już przesadziłem).

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu

Może i za granicą siedzę, ale tu też nie jest łatwo... Żeby mieć tę kasę to też trzeba pracować tak samo ciężko jak w Polsce... Z boku to może wygląda że śpię na forsie, jeżdżę ferrari i wszystko mam na wyciągnięcie ręki. Ale to jest mylne wyobrażenie! W wakacje chodzę do pracy żeby sobie kompa kupić, a teraz samochód... i wcale łatwo się nie pracuje ale jednak za normalną stawkę. Podatki płacone przez moich rodziców, przez Irka który mieszka w UK i innych osób mieszkających za granicą też trafiają do polskich "chwilowych przedsiębiorców" ale czy widzisz abyśmy z tego powodu się żalili? Zostawcie ceny jakie są, klienci nie durnie (przynajmniej nie którzy), jak zobaczą że tu zapłacili 15 za rok i działa to byle jak to będą wiedzieli że lepiej się już w takie coś nie pakować i dzięki temu zrozumieją że lepiej zapłacić i mieć spokój, a te przemyślenia mogą przekazywać dalej (jak to widać na m.in. także na tym forum).

 

Jeżeli nie cieszy Was że konkurencja działa z podatków zapłaconych przez Was, to po prostu pomyślcie że pieniądze z Waszych podatków idą na edukację, a czyjeś inne idą na konkurencję.

 

Mnie też szlak trafia gdy widzę marokanów, zamiast w pracy, to siedzących sobie w kawiarence popijających kawę z miętą lub psujących drzwi w metrze... Ale jednak są marokanie którzy na to pracują a i politycy wreszcie się za to wzieli, i po 500 dniach negocjacji utworzyli rząd obcinając wydatki (także te na naukę...) ale i obiecując zmiany w wypłacaniu zapomogi. Ciężko było rząd utworzyć, bo aż 6 partii tworzy koalicję, ale opozycja (skrajna flamandzka prawica) już zadba o to aby wygonili leniwych obcokrajowców... Nie jestem za skrajną prawicą, ale jednak porządek musi być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo czegoś tu nie rozumiem... Jeżeli mówicie że ceny są wysokie, to do cholery, jaka to dla Was konkurencja?

 

Mateusz widzę że nie rozumiesz problemu w tym temacie, ale być może uda mi się to wyjaśnić Tobie.

Właściciele większości firm z forum (zresztą i nie tylko) włożyli naprawdę dużo pracy w taką działalność, zauważ że firmy które są na forum to firmy stabilne, maja po kilka lat doświadczenia w biznesie. Jedne idą do przodu wolniej, inne szybciej, ale wszystkie idą w tym samym kierunku, czyli kierunku rozwoju. Tej włożonej pracy nie da się przeliczyć na żadne pieniądze, nawet na te które ludzie otrzymują z Unii, spędzasz setki godzin na przygotowaniem właściwej oferty, która musi być dokładna i oczywiście ekonomiczna. Tracisz kilkanaście godzin dziennie na kontaktem z klientami pisząc często o "bzdurach" w sensie jak się połączyć na FTP lub wyjaśniając klientowi że błędnie się łączy z FTP. Sprzedajesz ostatnie "buty", aby kupić nowy sprzęt, tak aby klient był zadowolony i maszyna Ci nie padła po kilku miesiącach itd. itd.

 

Utrzymanie firmy to nie jest zabawa, to walka o byt, szukanie ciągłych rozwiązań, kto nie miał firmy nigdy tego nie zrozumie. Jak pracujesz dla kogoś masz wywalone na to, co się stanie z serwerem, czy będzie restart itp. Jeśli chodzi o Twoją firmę kombinujesz tak aby było najlepiej i masz w tym oczywiście interes bo chodzi tu o pieniądze i to wcale nie małe.

 

Ty się dziwisz, że w temacie niektórzy "jeżą" się na widok ikonki "dotacja z UE", nic w tym dziwnego. Taka osoba dostaje pieniądze, wchodzi na nowy rynek i obniżą totalnie ceny nie zważając na to co się wtedy stanie, a co się stanie? Wszystkie firmy musza wtedy trochę obniżyć ceny bo klient nie będzie zadowolony jeśli zobaczy duża jej różnicę, wtedy przechodzi do takiej "darmowej" firmy i się cieszy że ma działający serwer. Nie ma tylko świadomości, że takie firmy przeważnie nie mają w ogóle doświadczenia, bo skąd mają mieć. Ktoś zaczął myśleć o biznesie i zastanawia się co tu robić, kasy nie ma ale z Unii dadzą. Pisze biznes plan, przekazuje do odpowiedniego urzędu i dostaje jakąś tam kasę 10-20 tyś na rozruch. Bez doświadczenia w biznesie, bez doświadczenia w administracji tylko z uśmiechniętą buzią, że kasę dostał. Więc taki biznes przez niego jest rozwijany w ciągu kilku tygodniu lub nawet czasem dni. Strona oczywiście z szablonu, serwer Kimsufi i kasa leci, oj nie będzie tak łatwo ...

 

Przy takiej firmie trzeba posiedzieć, pomyśleć i włożyć dużo więcej kasy niż te 20 tyś. Jaki jest rezultat? Te firmy działają na zasadzie "wolontariatu" bo nie zależy im na zyskach czy wyrobionej marce, rynek jest popsuty bo klienci zamiast "siedzieć" w stabilnej firmie przeskakują z serwera na serwer itd. A kto na tym najwięcej traci?, Klient, bo zmienia hosting, pliki przenosi i na końcu zawsze najgorsza jest ta poprzednia firma, chociażby serce mu oddała.

 

Zawsze jak dostajesz coś za darmo nie masz szacunku do tego, jak będzie zap... po 12 godzin dziennie i zobaczysz efekty, wtedy możesz będziesz wiedział że warto podnieść ceny bo się cenisz.

 

Kiedyś za kilka lat otworzysz swoją firmie (nie na dotacji, czy kasy od taty, ale zarobione własnymi rękoma) to zobaczysz na czym to polega i przyznasz mi rację.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie cieszy Was że konkurencja działa z podatków zapłaconych przez Was, to po prostu pomyślcie że pieniądze z Waszych podatków idą na edukację, a czyjeś inne idą na konkurencję.

 

W takim razie wolałbym, żeby wszystkie szły na edukację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Irku tu nie chodzi o to jakie kto ma ceny i ile pracuje, tylko o to że państwo Cię łupi ile się da i jeszcze za Twoją kase (pod przykrywką unii)

sponsoruje Ci konkurencje, hehe, jak dla mnie to są po prostu przejaja.

i jeszcze się któregoś dnia okaże że się pomylisz na 10 zeta i zostaniesz przestępcą skarbowym,

który uszczuplił budżet państwa, a że w tym czasie ileś melonów poszło w siną dal to już nie ważne.

 

ja w każdym razie startuje teraz po raz kolejny po te melony, może się uda,

wolę aby moja wątroba cierpiała niż aby ktoś się miał męczyć ;)

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Irku tu nie chodzi o to jakie kto ma ceny i ile pracuje, tylko o to że państwo Cię łupi ile się da i jeszcze za Twoją kase (pod przykrywką unii)

 

etam etam wink.png

 

Proste liczenie

 

budżet projektu 500 tys

 

- wkład właściciela 100, unii 400

- na wszystko musza być rachunki i faktury więc podatek VAT wraca gdzie?

- każdy biorący udział w projekcie chce zarobić więc 19% z całości wraca gdzie?

- Ci co zarobili na tym muszę przecież wydać swoje zarobione pieniądze, więc kupują artykuły w sklepach i znowu VAT z ich wydatków leci gdzie?

 

I wynika, że najlepiej na tym wychodzi Państwo (czyli my wszyscy ;P )

 

Jak to Korwin mówi, dadzą Ci 1 zł by zabrać 1,5 wink.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehehe, dobre, chyba dziś nie zasne, jestem przeciwny by nam wszystkim żyło się lepiej, chyba w ramach pokuty jutro tak zorganizuje

moje zakupy aby nic sobie w koszta firmy nie wrzucić a dodatkowo poza vat-em państwo jeszcze coś z akcyzy zarobiło na przyszłe

projekty unijne, czyli jutro kupuję tylko: benzynę, papierosy i wódkę (choć pewnie benzyny jutro nie wykorzystam biorąc pod uwagę pozostałe artykuły w koszyku). tongue.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

etam etam wink.png

 

Proste liczenie

 

budżet projektu 500 tys

 

- wkład właściciela 100, unii 400

- na wszystko musza być rachunki i faktury więc podatek VAT wraca gdzie?

- każdy biorący udział w projekcie chce zarobić więc 19% z całości wraca gdzie?

- Ci co zarobili na tym muszę przecież wydać swoje zarobione pieniądze, więc kupują artykuły w sklepach i znowu VAT z ich wydatków leci gdzie?

 

I wynika, że najlepiej na tym wychodzi Państwo (czyli my wszyscy ;P )

 

Jak to Korwin mówi, dadzą Ci 1 zł by zabrać 1,5 wink.png

 

To tak by było bez kombinowania, ale jestem pewien, że te pieniądze da się wyprowadzić - np. zawyżone faktury i podział kasy pod stołem, albo w ogóle korzystanie z usług firm spoza unii, które oficjalnie nie należą do właściciela... itd. itd... właściciel firmy też nie musi tych pieniędzy w Polsce wydawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×