Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Tomiz

nowy komputer nie uruchamia się :(

Polecane posty

Witam

złożyłem sobie nowy komputer z następujących części:

Intel i5 2500k

AsRock P67 Pro3 B3

Zasilacz OCZ ZS 550w

pamięć ram 2 x 4gb Corsair XMS3 1600mhz cl9

dysk Samsung f3 500gb

nagrywarka lite-on

 

Przejdźmy dalej. Karte graficzną miałem już wcześniej (Asus GT9600 512 RAM). Po podłączeniu wszystkich części komputer się nie uruchamia. Co do wyboru części to mam raczej pewność, że wszystkie części pasują do siebie i są dobrze podłączone. Jedynie rozważam pamięć ram lub tą kartę graficzną jako przyczynę tego. Niestety karty graficznej nie mam jak sprawdzić dlatego proszę was o pomoc, co może być przyczyną tego, że pc nie włącza się?

znalazłem w podręczniku uzytkownika na stronie AsRock, że w biosie można ustawić z jakiej karty ma się uruchamiać pci czy pci-e, może to powoduje to, że komputer nie działa albo pamieć ram, ponieważ nie jest ona wpisana na listę obsługiwanych?

  • 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dźwięki z głośniczka?

 

Możesz mieć zwarcie płyty głównej z obudową, wyjmij z obudowy i spróbuj uruchomić. Jak się uruchomi sprawdź wszystkie kołki czy są w odpowiednich miejscach i dobrze włóż płytę na swoje miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

Ale w ogóle się nie włącza czy się włącza i masz tylko dostęp do BIOSu? W tym przypadku faktycznie może pomóc zmiana z pci na pci express bo teraz nie ma kart które są pod złącza PCI czy AGP. Teraz każdy komputer jaki się kupi ma już PCI-E i raczej to złącze nie jest aktywowane w biosie. Sprawdź też kartę graficzną i ram na innej jednostce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, spróbuj tak: Wyjmij pamięci ram i włóż jeszcze raz i sprawdź czy dobrze docisnąłeś, potem wyciągnij kartę graficzną i włóż ponownie. I daj znać czy dalej to samo, ewentualnie spróbuj jeszcze wyjąć baterie BIOS na 2-3 minuty i włóż ponownie i włącz komputer.

 

GrandBB, domyślnie po włożeniu karty PCI-E ona się odpala czyli nic nie musi grzebać biosie.

Asus GT9600 512 RAM - Ta karta powinna podejść ci pod tą płytę.

Edytowano przez KonradKraiński (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, zaraz to zrobie. Komputer się włącza ale mam tylko dostęp do biosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szklana kula nam podpowie, co się dzieje. To już nawet moi klienci się nauczyli, że samo "komputer mi się nie włącza" to za mało, żeby pomóc zdalnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się włącza to znaczy ze wszystko jest git skoro odpala ci się monitor, to znaczy ze karta współpracuje z płytą, i ramy są dobrze.

 

To co dalej nie idzie zawiesza się czy co?

 

system operacyjny masz zainstalowany?

Edytowano przez KonradKraiński (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więcej niż jeden podpięty dysk, dyski pewnie źle ustawione w BIOSie i nie ładuje systemu z odpowiedniego dysku. Częsty błąd początkujących składaczy kompów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Napisz po kolei co robisz i ewentualnie jakieś zdjęcia podrzuć lub napisz co ci wyskakuje na ekraniku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

 

Witam

złożyłem sobie nowy komputer z następujących części:

Intel i5 2500k

AsRock P67 Pro3 B3

Zasilacz OCZ ZS 550w

pamięć ram 2 x 4gb Corsair XMS3 1600mhz cl9

dysk Samsung f3 500gb

nagrywarka lite-on

 

Przejdźmy dalej. Karte graficzną miałem już wcześniej (Asus GT9600 512 RAM). Po podłączeniu wszystkich części komputer się nie uruchamia. Co do wyboru części to mam raczej pewność, że wszystkie części pasują do siebie i są dobrze podłączone. Jedynie rozważam pamięć ram lub tą kartę graficzną jako przyczynę tego. Niestety karty graficznej nie mam jak sprawdzić dlatego proszę was o pomoc, co może być przyczyną tego, że pc nie włącza się?

 

znalazłem w podręczniku uzytkownika na stronie AsRock, że w biosie można ustawić z jakiej karty ma się uruchamiać pci czy pci-e, może to powoduje to, że komputer nie działa albo pamieć ram, ponieważ nie jest ona wpisana na listę obsługiwanych?

 

Więcej niż jeden podpięty dysk, dyski pewnie źle ustawione w BIOSie i nie ładuje systemu z odpowiedniego dysku. Częsty błąd początkujących składaczy kompów.

 

Łukaszu ale tutaj nie ma nic o dwóch dyskach no chyba, że w tak młodym wieku jestem ślepy? :P

Może być tak jak mówisz ale w przypadku tego dysku 500GB - brak ustawienia bootowania w Biosie. Albo jest ustawione First boot device - CD/DVD, a second boot device - HDD. No ale wtedy też krzyczałoby, że nie ma sektora rozruchowego na dysku.

 

Tomiz, podaj Nam czy komputer w jakiś sposób przemawia do Ciebie? :P Chodzi mi o wydawane dźwięki oraz wspomniane wyżej bootowanie, czy coś podczas startu komputera się pojawia tzn. czy masz już zainstalowany jakiś system czy to świeży dysk na którym niczego nie ma. Popatrz w Biosie czy w ogóle wykrywa dysk.

 

http://europe.asrock.com/downloadsite/manual/P67%20Pro3.pdf manual nic nie mówi na temat konfiguracji BIOSU, tzn nie ma żadnych obrazków żebym mógł Ci wskazać gdzie to skonfigurować. Ale jest inny bajer na stronie 29 jest DR. Debug, sprawdź na płycie głównej jaki wyświetla się numerek i odczytaj z tabelki co oznacza dany błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, rzeczywiście jeden dysk tam jest. Dziwne, ale cóż, co kto lubi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może autor myślał, że na dysku jest już jakiś system ? W każdym razie jak BIOS działa, to raczej jest ok. Jeżeli na dysku jest zainstalowany system operacyjny, który był używany w starszym komputerze, jest możliwe, że się nie uruchomi.

Włóż płytkę instalacyjną np. Windows i zainstaluj jeszcze raz wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest czysty bez systemu, płyta po resecie wywala błąd d6 ale podmieniając inne karty graficzne nadal to jest, dostęp do biosu mam, podejrzewam, że pamięć ram Pamięć Corsair XMS3 8GB, 1600MHz DDR3, 9-9-9-2, with Classic Heat Spreader,for Core (CMX8GX3M2A1600C9) nie pasuje do mojej płyty głównej (nie ma jej na liście pamięci ram wspieranych przez AsRock P67 Pro3 B3)

 

co wy na to? czy pamięć ram jest tym problemem :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

D6 w tych płytach może oznaczać błąd karty graficznej (przynajmniej wg. producenta, czasami kody błędów są pomieszane). Sprawdź, czy na pewno idealnie siedzi w gnieździe, czy molex jest dobrze wpięty (a najlepiej zamień dla pewności).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

już to zrobiłem, karty kilka razy wpinałem i mam 100% pewności, że są dobre tylko ta pamięć została. Logicznie wygląda to tak, że skoro płyta ma obsługę ddr3, 1600mhz, dual channel 2 x 4gb to czemu nie jest ta pamięć na liście producenta skoro 2 x 2gb jest na liście smile.png

 

a może płyta główna jest uszkodzona (fabrycznie)? Może lepiej odesłać ją do serwisu?

Edytowano przez Tomiz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szklana kula odmówiła posłuszeństwa.

Zresetuj ustawienia BIOSu. Sprawdzaj kości pamięci pojedynczo. Pożycz od kolegi jakąkolwiek kość ddr3 i sprawdź czy ruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

reset biosu robiłem kilka razy, zaraz sprawdzę pojedyńczo kości ram a jutro będe kombinował ddr3 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a więc obecna sytuacja wygląda tak:

mam błąd d6 (jak już pisałem wcześniej), karty dwie sprawdzałem (jedna z zasilaniem a druga bez) i nadal nie działa, wyjmowałem baterię biosu na 30 min. i nic, po podłączeniu do monitora jest sygnał ale nie ma obrazu i nawet nie ma 'piknięcia' jak monitor się włącza, nie wiem już co mam robić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Producenci płyt nie są w stanie przetestować 100% znajdujących się na rynku pamięci, czy poprawnie współpracują z daną płytą główną, ale jeśli w ogóle masz dostęp do biosu, to sama kość się odpala, także raczej bym ją wykluczył.

 

Ja już przestałem pojmować, raz piszesz że masz dostęp tylko do biosu, a chwilę póżniej że nawet nie masz obrazu, także jak to w koncu jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GrandBB

Raz tak a raz tak, więc po co insynuować? Jeśli nie masz możliwości odesłania Twojego komputera do sklepu gdzie go złożyłeś wówczas przejdź się do pobliskiego serwisu w Twojej okolicy i daj go na sprawdzenie - cena około 30zł. Wtedy Ci wszystko powiedzą co go boli albo co nie tak w Nim złożyłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na początku mówiłem tak bo to zdalnie było a więc pisałem co kolega mi mówił, tylko że się pomyliłem i do biosu nie było dostępu za co przepraszam, pc sam składałem i dałem do sprawdzenia kolegom informatykom i oni też nie wiedzą co to. Wszyscy mówią, że płyta musiała być uszkodzona dlatego dziś odsyłam ją do saturiona do serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak rozwinęła się sytuacja? Ja mam podobny problem, tzn. wczoraj karta graficzna przestała wyświetlać obraz, ale w słuchawkach dalej było słychać uruchamiający się system, zmieniłem grafikę na taką starą na PCI. Wtedy jedyne co się wyświetlało to migający podkreślnik, od A3 oznaczający IDE Enable(według instrukcji). Resety biosu przyniosły taki efekt, że po wciśnięciu Delete, F1, F2, F11, wyświetla się komunikat z nazwą procesora, wypisanymi funkcjami tych przycisków i informacją o braku określonej daty i czasu. Niestety najdłużej wyświetla się przez 1 sekundę i nie reaguje już na żadne klawisze i widzę tylko czarny obraz. NA grafice, parę dni temu zmieniałem chłodzenie, i mogłem urwać taki malutki elemencik w okolicy rdzenia. Karta do tej pory działała, ale oddam ją do zaprzyjaźnionego serwisu, zobaczymy co powiedzą.

 

Moja konfiguracja to

Intel Celeron G530 (będę go zmieniał w lutym na 2500K)

8GB RAM od Goodram

Samsung F3 500GB (firmware aktualny, nie było potrzeby aktualizacji)

Colorful GTS 250

XFX Core 550 W 80+

Edytowano przez mglatki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×