Skocz do zawartości
Krystian Kruk

Primary i secondary DNS, prośba o pomoc

Polecane posty

Witam,

 

Zakupiłem domenę w cyf-kr.edu.pl gdyż tylko oni są właścicielami domeny krakow.pl.

W formularzy rejestracyjnym wymagają podania adresu serwera primary DNS i secondary.

 

Jako, że nie jestem zbyt biegły w tych dziedzinach oraz ze względu niemożności odnalezienia prostych poradników rozwiązujących mój problem, proszę o pomoc.

 

Nazwa domeny: nasniadanie.krakow.pl

Serwer Primary: ns1.xname.org

Serwer Secondary: fns1.42.pl

 

Secondary DNS działa poprawnie, pobrał sobie dane.

 

 

Po wysłaniu tych danych otrzymałem od rejestratora informację, iż "Wpisy na serwerze ns1.xname.org sa inne."

Domyślam się, że należy uwzględnić serwer zapasowy w podstawowym (xname), jednak właśnie tutaj pojawia się problem.

 

Wpis w DNS primary:

 

$ORIGIN nasniadanie.krakow.pl.
		IN		NS		fns2.42.pl.
		IN		NS		fns1.42.pl.
		IN		NS		ns1.xname.org.
		IN		NS		ns0.xname.org.
		IN		NS		ns2.xname.org.
nasniadanie.krakow.pl.			IN		A		87.98.239.4




www			IN		CNAME		nasniadanie.krakow.pl.

 

Domyślam się, iż chodzi o tą część instrukcji zawartej na freedns.42.pl:

wydelegować strefę nasniadanie.krakow.pl do Twojego podstawowego serwera DNS (albo nie, jeśli chcesz, żeby był ukryty) oraz do naszych serwerów DNS: fns1.42.pl; fns2.42.pl;

Nie mogę jednak dodać strefy nasniadanie.krakow.pl w Sub Zones w XName.

 

 

Dziękuję za uwagę i proszę o wyrozumiałość.

Edytowano przez Krystian Kruk (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chcesz delegować domenę i do freedns.42.pl i do xname? Zdecyduj się na jedno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość finlandia

Ale zarówno xname jak i freedns mają po 2 serwery DNS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Primary i secondary ustaw w tym samym serwisie - tak na pewno zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A chyba wczoraj grzebalem z xname, bo byl juz taki watek. Okazuje sie ze xname chyba lezy. Wiec tworz strefy w freedns.42.pl.

W xname lezy ns0, przez co ns1 i 2 nie otrzymuje stref. Wydaje mi sie ze projekt chyba umarl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od pierwszych kontaktów z dostawcą usługi podawałem ns1.xname.org jako serwer podstawowy i ns0.xname.org, lecz otrzymałem odpowiedź iż serwer zapasowy nie działa.

Przeanalizowałem jeszcze raz korespondencję jak i sprawdziłem istnienie stref na serwerach. Na ns1 i ns0 wszystko jest w porządku (na ns2 od ok. dwóch dni strefa nadal nie istnieje - dostawca nie wziął pod uwagę podanych przeze mnie ns1 i ns0 lecz właśnie ns2 i stąd problem).

 

Niepotrzebnie kombinowałem, wystarczyło porządnie sprawdzić wcześniejsze założenia.

 

 

@Miłosz, czy to pewne? Mam inne domeny na xname-ie (przeniosłem się na niego po upadku FreeDNS::SGH). Za kilka dni powinno się okazać, czy to przejściowe problemy czy definitywny koniec jakby nie patrzeć już ugruntowanej pozycji.

 

Dziękuję za poświęcony czas i cenne informacje.

Edytowano przez Krystian Kruk (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdzałem dwie domeny, które w xname wisiały 1-2 dni. W panelu serial domen był niedostępny. na ns1 i 2 nie było wogole tych stref, a ns0 nie odpowiadał na zapytania DNS.

Więc domniemam, że coś nie tak z ich serwerami jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja prawie wszystko już na Cloudflare przeniosłem i działa 24/7 bez zgrzytów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja jesli chodzi o darmowe dns to mam 1 domene w ktorej wpisalem ns1-4 i wszystkie inne deleguje na nia, dzieki czemu moge latwo i szybko zmienic dnsy w razie czego, wydaje mi sie ze dobra praktyka, a i tak wszystkie wisza na 42 i xname, 42 jest dosc stabilne, o ile pamietam dotychczas 1 nie dzialalo, latwosc konfiguracji jest zacna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×