Skocz do zawartości
zajacmp3

Proxmox - CPU UNITS - przydzielanie czasu procesora

Polecane posty

Wstęp:

 

Witam,

 

Temat chyba tłumaczy całkiem sporo, ale jeszcze rozjaśnię.

Posiadam serwer kimsufi 24G z proceosorem... troszkę innym niż standardowy, bo 8 x Intel® Xeon® CPU W3520 @ 2.67GHz (tutaj się zastanawiam czy w sumie to na moją korzyść czy też nie i powinienem sie upominać o procesor z oferty - i7 4x 2(HT)x 2.66+ GH).

 

Rozwinięcie:

 

Łączny czas procesora to: 1066600

 

# vzcpucheck
Current CPU utilization: 2000
Power of the node: 1066600

 

To oznacza, że 1000 jednostek czasu procesora to ~ 0,09% czasu całego procesora.

Wybierając wirtualizację openvz i tworząc VPS mogę przypisać do niego ilość "cpu" co w moim mniemaniu oznacza ilość rdzeni oraz czas procesora.

 

Pytanie:

Ile jednostek zastosować by mieć pewność, że VPS ma do swojej dyspozycji cały jeden rdzeń. Nic więcej nic mniej.

Czy jest to może tak banalne, że wystarczy podzielić łączny czas przez 8 rdzeni i go przydzielić?

 

Zakończenie:

 

Pozdrawiam!

Edytowano przez zajacmp3 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odrazu mowie, ze nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale dokonalem ciekawej obserwacji. Do zarzadzania wirtualizacja uzywam SolusVM i tam oprocz CPU Units ustawia sie ilosc rdzeni oraz procent wykorzystania. Zreszta podobnie jest tez w HyperVM.

 

Tez mnie zaciekawilo jak sie ma CPU Units do wydajnosci i... zauwazylem, ze nie ma roznicy. Postawilem dwa VPS-y: jeden mial 25% 1 rdzenia, a drugi 2 cale rdzenie zeby roznica byla widoczna. Oba serwery CPU Units mialy ustawione na 1000.

 

Wynik byl taki, ze VPS o mniejszym taktowaniu byl poprostu na maxa wolny, a drugi to byla przy nim rakieta. :) Takze smiem twierdzic, ze CPU Units nie sluza do ograniczania wydajnosci wirtualnej maszyny ewentualnie ta wartosc jest uzywana zamiennie z procentowamym przedzielaniem rdzenia.

Edytowano przez mcbarlo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, ale czekałbym jeszcze może aby ktoś sprostował może i stwierdził z pewnością. Możliwe właśnie, że w innych panelach % CPU wpisany nadpisuje wartość czasu procesora.

 

Czy istnieje jakiś test możliwy do wykonania aby sprawdzić moc obliczeniową dwóch VPSów o różnej konfiguracji? W planie mam pokombinowanie i może samemu znaleźć praktyczne dno mojego pytania do wszystkich forumowiczów :)

 

Ps.

Procesory które wymieniłem o ile się orientuję to tak, posiadają 4 rdzenie oraz na każdy rdzeń dodatkowy rdzeń logiczny czy jakoś tak. Ponadto wydaje mi się, że rdzeń logiczny odpowiada mocą normalnemu fizycznemu, ale mówiąc szczerze nie zgłębiałem nigdy specjalnie tej tajemnicy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proxmox nie ma kernela limitującego wydajność w sposób twardy.

Cpu-units wpływają jedynie na priorytet zadań w systemowym schedulerze.

 

Jednym słowem - kto ma więcej cpu-units, tego procesy w sytuacjach kryzysowych mogą zająć więcej czasu procesora niż inne. Co daje iluzję tego, że jeden działa wolniej, inny szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź! To by się zgadzało z manualem proxmox.

 

Wybiorę chyba więc po prostu inną dystrybucję do wirtualizacji lub sam zainstaluję panel solus, gdyż z tego jako klient korzystałem :)

 

Pozdrawiam i dziękuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź! To by się zgadzało z manualem proxmox.

 

Wybiorę chyba więc po prostu inną dystrybucję do wirtualizacji lub sam zainstaluję panel solus, gdyż z tego jako klient korzystałem :)

 

Pozdrawiam i dziękuje!

 

Tylko pamietaj, ze SolusVM kosztuje 10$ miesiecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zauważeniu tego zainstalowałem hypervm i już zrobiłem skutecznie 2 vpsy wedle konfiguracji jaką bym chciał :)

 

Dziękuję za pomoc wszystkim! Na to forum zawsze można liczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia panelu jako takiego, a raczej dołączonego do niego kernela.

Te debianowe zazwyczaj mają fair-scheduler zaimplementowany, redhatowo-centosowe zazwyczaj limitery w wersji hard.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi w oko osobiście FluidVM

i jak tylko ogarnę wszystko (narazie wirtualizuję w XEN z własnych powodów) to zamierzam zrobić migrację :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponadto wydaje mi się, że rdzeń logiczny odpowiada mocą normalnemu fizycznemu, ale mówiąc szczerze nie zgłębiałem nigdy specjalnie tej tajemnicy ;)

Akurat niespecjalnie tak jest, dodatkowy rdzeń logiczny po prostu daje możliwość obsłużenia większej ilości wątków w jednym czasie, co nie równa się zwiększonej mocy obliczeniowej ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×