Skocz do zawartości
jasne

Awaryjne przełączenie serwera

Polecane posty

Witam

 

posiadam serwer dedykowany na którym mam standardowe usługi (ftp,mail,www).

Szukam jakiegos prostego rozwiązania na przykładowo awarię serwera głównego.

 

Chciałbym aby można było jak najszybciej przełączyć ruch z domen (zaparkowanych na głównym serwerze) na serwer zapasowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz serwer w OVH, usługi na IP fail-over, kopie serwera 1:1 w miarę aktualną, to przy awarii serwera głównego przenosisz w managerze IP na drugą maszynę. Po paru minutach wszystko działa dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

posiadam serwer dedykowany na którym mam standardowe usługi (ftp,mail,www).

Szukam jakiegos prostego rozwiązania na przykładowo awarię serwera głównego.

 

Chciałbym aby można było jak najszybciej przełączyć ruch z domen (zaparkowanych na głównym serwerze) na serwer zapasowy.

 

Można tu przytoczyć dość sporo rozwiązań - diabeł tkwi w szczegółach ;). Serwer główny będzie miał połączenie z zapasowym po LAN? Z kontekstu można wywnioskować, że chcesz mieć tu jednak środowisko rozproszone geograficznie - w takiej sytuacji DNS przyjdzie z pomocą.

 

Pytanie jaką zawartość serwujesz via WWW i FTP - jeśli jest dynamiczna to musisz zadbać również o jakąś synchronizację (rsync, synchronizacja baz danych - bez odpowiedniego podejścia można popaść w niezłe kłopoty).

 

Co do maila w sensie SMTP to secondary MX powinien wystarczyć - co do POP3 i IMAP to również powstaje problem synchronizacji.

 

 

Jeśli rozwiązanie ma być proste, gotowe i zapewniające przy tym szybki failover WWW to może rzuć okiem np. na:

http://www.zoneedit.com/failover.html

 

Zasadniczo sprawy zapewnienia redundancji potrafią być naprawdę skomplikowane - używając komercyjnych rozwiązań również dość kosztowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z IP-Failover najbardziej będzie dla mnie odpowiednie (korzystam z OVH).

 

Obecnie mam serwer glowny z panelem DA. Zainstaluje drugi serwer (awaryjny) lecz nie chce juz dodatkowo DA tylko cos darmowego.

I jak tu teraz utrzymac kopie danych 1:1 na serwerze awaryjnym wraz ze wszystkimi skrzynkami email ?

Moge oczywiscie RSYNC uzyc, lecz co w przypadku gdy na serwerze glownym uzytkownik domeny zalozy nowe skrzynki email po przez DA ?

Przeciez RSYNC juz mi w tym nie pomoze :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lecz co w przypadku gdy na serwerze glownym uzytkownik domeny zalozy nowe skrzynki email po przez DA ?

A co stoi na przeszkodzie, żeby rsyncować także i pliki konfiguracyjne oraz katalogi poczty ;)

PS: Jak chcesz to wykonać małym nakładem roboty, to raczej zainwestuj w drugą kopię DA - będzie łatwiej.

Największy problem będzie z bazą danych - bo jej chyba jako jedynej nie można replikować w prosty sposób kopiowania plików.

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się ze najwiekszy problem to będzie z plikami /etc/passwd i /etc/shaddow biorac pod uwage np. ze serwer glowny jest na debian a awaryjny na slackware.

Za duzo chyba roznic srodowiskowych.... Byc moze klopotu moglbym uniknac uzywajac takiej samej dystrybucji...

 

 

Biore pod uwage teraz kopie wraz z DA. Czy na serwerze awaryjnym musze miec tez wykupiona licencje DA ? aby system mogl byc odtworzony i normalnie pracowac (nie potrzebowalbym dostepu do DA w awaryjnym) ?

Drugie pytanie brzmi... Co z adresami IP w plikach konfiguracyjnych ? przeciez na awaryjnym bede mial inne ip, maski ... ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×