Skocz do zawartości
Gość Matmaxalez

<!-- Komentarz a optymalność i szybkość -->

Polecane posty

Gość Matmaxalez

Mam (może głupie) pytanie,

 

Czy usuniecie komentarzy z kody lub szablonu, przyspieszy wczytywanie (choćby o 5%...)?

 

Komentarze mogę usunąć, bo nie są mi potrzebne do odczytania i zrozumienia kodu, ale czy coś poza zmniejszeniem zużycia transferu, pomogą w czymś innym, czy nie warto się bawić w usuwanie?

 

Trochę tych komentarzy jest w kodzie jednej podstrony ( z 20 linijek średnio 50-70 znaków).

 

I czy pomogą w przyspieszeniu takze zmiany typu zamiast dać <center></center> dać align=center itp oraz usuniecie np. "id= coś" jak np. w tym:

<div id="wrapper" class="container_12 clearfix">

 

(jak się nie mylę, to to tylko pomaga przenieść w dana cześć strony poprzez np. index.html#wrapper)

 

Możliwe ze każda z czynności przyspieszy np. tylko o 2-5 %, ale grosik do grosika... A chciałbym aby strona była jak najszybsza, najlżejsza i brała minimum zasobów. (index to html+php a podstrony to html + php + js)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

Licząc 20 linijek po 60 znaków, to jest jakies 1200 Bajtów, czyli 1,2kBajta. Więc przy szablonie zajmującym 2-3MB (przykładowo) to jest niewielka część. Już lepiej pooptymalizować obrazki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Nie no, obrazki zoptymalizowane, aby brały jak najmniej miejsca nie tracąc na jakości. Największy obrazek wazy 25 kB, a cały folder to 500 kB (z czego większość i tak w ogóle nie jest używana)

 

Edit::

 

Jednak folder z obrazkami to 300 kB, 200 kB bierze Thumbs.db (Ten plik wgl potrzebny jest? Bo raczej miniaturek nie używam)

Edytowano przez Matmaxalez (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Marginalna sprawa. Usunięcie ich zaoszczędzi trochę transferu, ale na szybkości raczej nie zyskasz.

 

<div id="wrapper" class="container_12 clearfix"> - tego nie ruszaj, inaczej posypiesz sobie design.

 

Wygląd strony powinien być opisany w arkuszu css, struktura w html.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu..

Wydaje się, że jest to jakaś część plików lecz KB tutaj nawet nie grają roli przy "wczytywaniu" tego.

Większość czasu oczekiwania na stronę to wysyłanie żądania do serwera i odpowiedz serwera.

Samo przesłanie strony to raczej kilka sekund czasami ułamki sekund przy dotychczasowych łączach.

Przy HTMLu raczej nie ma to sensu.

 

Bardzo fajnie nazwał to kolegą wyżej - "marginalna sprawa" - ale dokładnie tak to wygląda.

Edytowano przez romix (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Na index, sa 4 obrazki 600x300 i 4 male 64x64. + Logo 330x65 + flagi + tlo 1x na iles. a na podstronie tylko logo, tlo i flagi. jQuery tylko na index.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mateusz: nie ma takiego słowa jak wgl.

 

Oczywiście nie napisałeś jakiego typu komentarze chcesz usunać. czy są to komentarze w JS, htaccess, php, html czy jeszcez gdzieś indziej. Generalnie komentarze (chyba że olbrzymich rozmiarów) nie spowalniają wczytywania strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

Thumbs.db to plik miniaturek utworzony w windowsie. Do wywalenia.

 

Jak byś chciał naprawdę z kodem powalczyć, to możesz pozmieniać nazwy klas css na krótsze (np. "container_12" na "cntr12") ale na dłuższą metę nie ma to najmniejszego sensu :)

To tylko takie tam kontynuowanie tematu :)

A można wiedzieć po cóż taka ostra optymalizacja? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Mateusz: nie ma takiego słowa jak wgl.

Przepraszam :P chodziło mi o w ogóle (będę próbował nie pisać wgl, bo przeczytałem własnie ze to "kaleczący polszczyznę i to wyjątkowo parszywie, bo jest niezgodny z zasadami poprawnego tworzenia skrótów" - to nie ironia)

 

A można wiedzieć po cóż taka ostra optymalizacja? ;)

Ciekawość - pierwszy stopień do piekła, ale gnębił mnie (ją bijcie jak coś) :D

 

Edytowano przez Matmaxalez (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Napisalem jakbym mial strone potrzebujaca optymalizacji, ale narazie nie planuje tej optymalizacji robic. Pytalem sie na przyszlosc ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą javascript, możesz zrobić funkcje do ładowania obrazów i plików .js dopiero po załadowaniu strony.

 

+

 

Obrazy jpg możesz zoptymalizować z syfów tj. edycja/aparat itd - używając np. ExifCleaner.

 

+

 

Nagłówki cache przy użyciu header(); .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Ok, ok i ok :D Dzięki wszystkim za rady :-). Jak ktoś ma jeszcze jakaś, to niech napisze ;-). Wszystko się przyda (jak nie mi to komuś innemu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Premature optimization is the root of all evil.

 

Przedwczesna optymalizacja jest źródłem wszelkiego zła.

 

Donald Knuth

 

Nie ma żadnego sensu brać się za optymalizacje, jeżeli aktualna wydajność systemu nie stwarza problemów (i nie ma wskazań że miałaby zacząć). Mikrooptymalizacje typu zmiana nazw klas czy usunięcie komentarzy mają niemal zawsze absolutnie pomijalny wpływ na efekt końcowy i nie widzę żadnego sensu w branie się za to. Szacowałbym ich wpływ na poziomie najwyżej rzędu promili ("educated guess"), a nie procentów jak sugerujesz.

Edytowano przez prat (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×