Skocz do zawartości
Laran

Silnik forum - który?

Polecane posty

Witam hakierów tego forum:)

 

Chciałbym zasięgnąć rady od bardziej doświadczonych. Mianowicie: Który silnik forum (z tych darmowych) jest najlepszy?

 

Aktualnie "molestuje" phpBB3, ale te zezwolenia miażdzą mi mózg.

Wersja "by Przemo" jest popularna, ale chyba niezbyt przyszłościowa.

Więcej silników nie próbowałem dlatego pytam Was.

 

Czego wymagam?

W miarę łatwej instalacji styli i modyfikacji (jak w phpBB3 dodatek "auto MOD" - Boże błogosław autora).

W miarę ładny portal do forum, ewentualnie możliwość stworzenia go [modami] oraz jakie CMS'y mogą "współgrać" z danym silnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Były już tematy na forum.

 

W phpBB3 te uprawnienia nie są takie straszne, trzeba po prostu wiedzieć jak je ustawić.

Pomocny może być dla Ciebie tutorial : http://wiki.phpbb3.pl/wiki/Sensowne_ustawienie_uprawnie%C5%84

Ja według niego postawiłem kilka forum, które działają bezproblemowo do dzisiaj.

 

AutoMODa osobiście odradzam. Na zmodyfikowanych forach dzieją się różne cuda :D

Do phpBB3 jest dostępna modyfikacja tworząca portal. Jest również most do Wordpressa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja SMF nie polecę. Sam skrypt jest bardzo fajny, ale tempo rozwoju jest straszne. Do tego dochodzą problemy ze skrypterami, zmiany w licencji, itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Poczytajcie troszkę o SMF. Z tego ci wiem, (już nawet ktoś tutaj wspomniał o tym)

baza dodatków jest uboga, wsparcie też nie najlepsze. Do tego autorzy ociągają się z nowymi wersjami i poprawkami.

Być może się mylę, ale takie właśnie były dyskusje - kiedy ja interesowałem się tym tematem.

 

Ja nadal będę się jednak upierał przy phpBB3. (jeżeli chodzi o darmowe skrypty)

Jest już planowana nowsza wersja 3.0.9.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W phbb3 mnie odpycha brak możliwości użycia HTML chociażby dla administratorów :) Niestety ale BBCode jest ubogie i nie daje za wielu możliwości.

No i ta zabawa z uprawnieniami trochę jest na wyrost ...

 

Ja polecam 2 skrypty forum

MyBB : http://mybboard.pl/

WBB : http://www.woltlab.com/

Edytowano przez Canav (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HTML w postach? Baza BBcode jest uboga ale tylko w czystym skrypcie. Zerknij na forum http://bbcode.pl

Ale powiedzcie dokładnie co Wam nie pasuje z uprawnieniami. Konkrety. Nie potraficie ich ustawić? W czym tkwi problem?

 

MyBB... Z tego co wiem, mnóstwo osób z niego ucieka na rzecz phpBB3.

Ostatnio nawet forum reksio-cs.pl (głośno było o tym na GHT).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam phpBB3. Jest to bezpieczny skrypt, który ma ogromną bazę modyfikacji i motywów.

 

W phpBB3 HTML jest wyłączony ze względu na bezpieczeństwo skryptu, ale istnieje modyfikacja pozwalająca go włączyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam phpBB3 - korzystam nieprzerwanie od prawie 3 lat i jeszcze mnie nie zawiódł. Tak jak napisał Shk - kluczem jest poprawne skonfigurowanie skryptu. Alternatywą dla phpBB3 może być MyBB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

MyBB? Jak ostatnio tematem się interesowałem to forum strasznie obciążało serwer (a dokładniej źle napisane dodatki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MyBB jest dla mnie o wiele łatwiejszy w obsłudze, ale mało jest polskich stylów i wszystko trzeba samemu.

phpBB3 ma pod tym względem przewagę, ale sprawdzę jeszcze SMF polecanego przez Was.

 

Jak pod tym względem wypada SMF?

Polski support, oficjalne forum, style, mody?

Edytowano przez Laran (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak polecam zainteresowac się MyBB jeszcze raz.

 

Znajomi jakoś nic nie mówili o obciążeniu serwera, chociaż posiadali większe forum.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co zacząłem korzystać z SMF, ale spodobał mi się.

 

Do testu wykorzystano wersję 1.1.10, a od tego czasu wyszło wiele aktualizacji, w tym jeszcze świeża 2.0. Oczywiście, myBB i phpBB3 nie są gorsze (większość pewnie powie, że są lepsze). Zależy kto na co patrzy. Jeden wybierze silnik 1, bo ładuje się o kilka ms szybciej, inny silnik 2 bo ciekawszy wygląd, a jeszcze inny silnik 3, bo ma dobry polski support.

 

Mi zależy na prostocie, przejrzystości i łatwości wykonywania poszczególnych akcji (szybka edycja treści postów, usuwanie i poprawianie ich itd.) oraz na dobrym polskim supporcie, bo nie mogę nazwać się "Webmasterem" jak Wy:P Ja raczej znam podstawowe podstawy:)

 

Nie wybrałem wersji "by Przemo" z racji "zastoju", pomimo że ma świetny support.

Nie wybrałem phpBB3, bo nie miał tej prostoty, pomimo że jest równie popularny w Polsce jak wersja wspomniana wyżej i jest w miarę "świeży".

Nie wybrałem MyBB, bo jest bardzo skromna, jeśli chodzi o polską wersję.

Wybrałem SMF (najbardziej przekonał mnie do niego pan Miłosz, gdyż po Waszej dyskusji byłem negatywnie nastawiony na niego), bo jest dla mnie w miarę przejrzysty i łatwy w użyciu.

 

Nie jest to moja ostateczna decyzja, bo nie sprawdziłem wszystkich tak dokładnie jak powinienem. Każdy ma swoje plusy i minusy.

 

Niestety nie odpowiedzieliście mi na ważne dla mnie pytania, lecz broniliście swoich faworytów, co niestety nie jest pomocne. Jeśli temat nie zostanie zamknięty to później napisze swoje opinię odnośnie wymienionych silników (mimo wszystko niezbyt cenione, gdyż nie zwracam uwagi na "ważne" sprawy jak szybkość ładowania stron, skrypty itd.).

Edytowano przez Laran (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma przecież swoje zdanie, tego nie da się uniknąć. My tylko próbujemy przekonać Cię do niego.

 

Moim zdaniem phpBB3 jest bardzo dobrym skryptem, prostym i przejrzystym. Jego konfiguracja nie jest aż tak skomplikowana. Nie przesadzajcie :)

Piszesz o supporcie, dla phpBB3 : phpbb.pl phpbb3.pl bbcode.pl phpbb3-mods.pl. Zauważ, że np. forum.ubuntu.pl i forum.dobreprogramy.pl

(dwa ogromne polskie fora internetowe) działają na tym właśnie skrypcie! Te pierwsze nawet na jego korzyść zrezygnowało z płatnego vbulletin.

 

Jakie ważne pytanie pominęliśmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pod tym względem wypada SMF?

Polski support, oficjalne forum, style, mody?

 

W miarę łatwej instalacji styli i modyfikacji (jak w phpBB3 dodatek "auto MOD" - Boże błogosław autora).

W miarę ładny portal do forum, ewentualnie możliwość stworzenia go [modami] oraz jakie CMS'y mogą "współgrać" z danym silnikiem.

 

Na to drugie Ty mi odpowiedziałeś (za co dziękuje), a nie można opierać się na jednej opinii.

 

phpBB3 jest atrakcyjnym silnikiem, ale jest mniej oczywisty niż inne. Przykłady?

Zezwolenia (:blink:).

Dodawanie modów / adminów (za pierwszym razem koło 10 minut kombinowałem zanim udało mi się innemu użytkownikowi dać status admina:P).

 

Może jestem głupi... może za mało doświadczony.

phpBB3 jest dobrym silnikiem, ale trzeba na początku sporo nad nim posiedzieć, by później wszelkie czynności były wykonywane z "automatu".

Edytowano przez Laran (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam MyBB - łatwy w obsłudze, łatwo się pozycjonuje oraz (z mojego doświadczenia) nie obciąża serwera.

 

Oczywiście sam jestem posiadaczem owego skryptu, i muszę przyznać że mimo brakujących stylów jestem z niego w pełni zadowolony.. Polecam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlatego skryptu nie wybiera się "bo komuś się podoba", tylko analizuje według własnych kryteriów...

Zapytać o zdanie można, ale koniec końców trza poinstalować, podumać, zastanowić się co potem z tym się będzie robiło, czy jakieś mosty do systemów itd. Heh

 

Ja lubiłem punBB, ale to jest zdechlak, na fluksa mi nie spieszno, MyBB rzekomo zamula, SMF zdechlak, także "niestety" nasze "ulubione" BB zostaje, na szczęście to nie to samo, co 2 albo przemcio, więc PHPBB 3 i jest w miarę git : )

 

Pewnie, że najfaniej IPB z dodatkami, ale kto ma tysiaka od tak na skrypt forum ; )

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ Sponsi : za tysiaka to kupisz 3 licencje na IPB (uzywane).

 

Najlepszym skryptem był, jest i zawsze będzie skrypt który się samemu napisze - sam decydujesz co ma miec a czego nie, a jego możliwości ogranicza wyłącznie twoja fantazja i wiedza.

 

Ato jaki będzie to wylącznie twoja sprawa - musisz testować i wtedy podjąć decyzje.. Wygląd i dodatki zawsze można napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

O, wskrzesili... w marcu 1.3.5 puścili, ale poprzedni tam post to 2008 rok... heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem jak bardzo wersja 2.0, której beta ukazała się trzy lata temu może być "jeszcze świeża". Przecież przez trzy lata taki Invision wypluł z siebie IPB 3, 3.1 i ma betę 3.2

 

Sam SMF'a nie polecam. Ani development aktywny, ani z jakąś wizją, a twórcy tylko się kłócą z wszystkimi do o koła o każdą pierdołę, bo a to ktoś zrobił wtyczkę nie taką, a to ktoś na blogu coś napisał nie tak, a to ktoś zagłosował przeciw/za a powinien odwrotnie (SMF jest rozwijany przez firmę z radą nadzorczą). Doprowadzenie 2.0 od bety do stabilnej zajęło im 3 lata. 3 lata w czasie których zespół stracił wszystkich ludzi którzy pchali to do przodu. Dziś SMF to niepoważny manager który wywala z projektu albo forum ludzi za najmniejszy sygnał samodzielnego myślenia +paru gości którzy pisali wtyczki a których awansowano na koderów aby uzupełnić ubytki po odstrzeleniu takich ludzi jak Unknown albo Lewis.

 

Obecnie kilku z tych "odstrzelonych" pracuje nad własnym forkiem SMF 2.0, Wedge, reszta próbowała zrobić projekt o nazwie Youra ale na gadaniu skończyli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Webb

A ja punbb zainstalowałem pierwszy raz i jestem zaskoczony prościzną!

Wszystkie zbędne dodatki samemu można prosto zainstalować oraz tworzyć szablony bez ściągania żadnych programów!

Chcecie mogę na PW podesłać adres forum, zobaczycie jak prosto, ładnie wszystko gitara, z wiadomościami git (normalnie nie ma).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×