Skocz do zawartości
_Brutus

Pierwszy serwer na własnych komputerze, jaki system?

Polecane posty

Witam.

 

Chciałem postawić własny serwer na swoim starym komputerze, aby nauczyć się jakoś dobrze go administrować, a no i przyda się troszkę.

 

Komputer to jakieś 800MHz, 512ram, GeForce 2, HDD 40GB ATA.

 

Jeśli chodzi o linuksa, to nie jest u mnie tak źle. Posiadam VPS'a i na nim parę stronek, ale boję się trochę eksperymentować w konsoli, aby nie zrobić niczego złego. Sam go konfigurowałem i póki działa nie chcę go zbytnio ruszać ;) Jak się czegoś nauczę, to będę grzebał.

 

Na VPSie mam CentOS, więc taki też sobie postawię.

 

Mam kilka pytań wobec tego:

Czy muszę zainstalować system z płyty DVD (obraz CenOS DVD ma 4GB), czy wystarczy LiveCD 700MB? Bo ten drugi mam pod ręką. Czy mogę zainstalować system normalnie w trybie graficznym jako "server edition" a potem wyjąć kartę graficzną i normalnie łączyć się przez ssh jak do VPS'a?

 

Wybrać 32 czy 64 bity? Ściągnąłem 32, bo wydaje mi się, że do takiego kompa nie warto ładować 64, mam rację?

 

 

Dodatkowe pytanie z innej beczki: zainstalowałem sobie Ubuntu na deskopie, aby wprawić się w linuksa. Ale nie mogę się połączyć z VPSem w konsoli przez SSH. Zainstalowałem putty i normalnie działa a bezpośrednio z ubuntu przez SSH nie chce. Loguję się jako root, czeka na wpisanie hasła a jak wpiszę, to odrzuca połączenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał, nie pójdzie.

 

A jak się łączysz z tego ubuntu? ssh -l root ip_serwera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem:

ssh IP -l root -p 22
ssh IP -l root
ssh root@IP
ssh root@IP -p 22 

 

I nic, zawsze ten sam objaw "Connection closed by IP". Przez putty wszystko działa normalnie.

 

Ściągać tę wersję? CentOS-5.6-i386-bin-DVD Ona waży 4gb, trochę to będzie trwało. Czy lepiej starszą wersję 3 lub 4?

Edytowano przez _Brutus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Może lepiej Debian NetInstall (kilka MB) a i tak podpinasz się do sieci... Konfiguracja jest podobna a dystrybucje jeżeli chodzi o podstawy są w 90% identyczne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CentOS też ma netinstall. Z tym, ze jednak chyba wolałbym mieć dystrybucję na DVD w razie reinstallacji, jednak to szybciej niż z łączem 2mb.

 

No i proszę jeszcze o podpowiedż. Mam router. Podłącze ten słaby komp na którym będę instalował system do niego i zainstaluje normalnie graficznie system. Potem mogę wyjąć kartę grafiki i pracować w konsoli? Łączyć się poprzez ssh?

Edytowano przez _Brutus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A po co ci tryb graficzny? Chyba przy instalacji można wybrać zastosowanie serwera?

 

Bez monitora będzie działać... Bez grafiki? Chyba ci się wogóle komp nie odpali... Tzn uruchomi się ale nie pójdzie. Jak nie masz to kup za 1zł GeForce 2 :D

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grafikę mam, nie o to chodzi. Po prostu chciałem zrobić obudowę do serwera i żeby była płaska i jak najmniejsza a grafika mi w tym przeszkadza ;p No właśnie nie wiem jak wygląda taka instalacja. Sugerowałem się tym ;)http://www.howtoforge.com/perfect-server-centos-5.6-x86_64-ispconfig-2

 

Nie chce żadnych okienek, po prostu czystą konsolę ;) Czyli lepiej netinstall? Czytałem to http://forum.tibia.org.pl/showthread.php?187399-HOWTO-Instalacja-debiana-z-netinst. i w sumie trochę mi rozjaśniło sprawę. Po instalacji mamy czysty system, nic więcej. Dobrze rozumuję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe pytanie z innej beczki: zainstalowałem sobie Ubuntu na deskopie, aby wprawić się w linuksa. Ale nie mogę się połączyć z VPSem w konsoli przez SSH. Zainstalowałem putty i normalnie działa a bezpośrednio z ubuntu przez SSH nie chce. Loguję się jako root, czeka na wpisanie hasła a jak wpiszę, to odrzuca połączenie...

Wpis w konsoli ubuntu następującą komendę

grep 'Permit' /etc/ssh/sshd_config

i wklej tu na forum jej wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

masz zakaz logowania się jako root (przy standardowej instalacji ubuntu to norma)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja czegoś nie rozumiem: PermitRootLogin ma wartość yes, czyli mogę się logować jako root.

 

Jak to zrobić, żeby było dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Dziwne. Zainstalowałem centos na tym komputerze i z mojego ubuntu podając lokalny IP tego komputera mogę się zalogowac jako root. Ale na mojego VPSa już nie... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak zamierzasz się dobić do tego "komputera" z zewnątrz ?

Masz drugi, publiczny adres IP, który przypisałeś do kompa czy może przekierowałeś port ?

Edytowano przez ^^KaMaZZ~.^ (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie planuję wydostawać go na zewnątrz, raczej będzie służył jako serwer domowy, np. do ściągania plików itp (oczywiście legalnych). Bardziej na próbę go zainstalowałem.

 

Mam router. Nie wiem dokładnie jak się to nazywa, ale czytałem coś o static IP i port forward, więc coś z czasem wymyślę na pewno. Narazie będę się raczej uczył w sieci lokalnej konfigurować wszystko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale nie mogę edytować poprzedniego.

 

Może ktoś pomóc i wytłumaczyć dlaczego ubuntu nie chce się łączyć z serwerem VPS za pomocą ssh? Ani jako root ani jako zwykły użytkownik... Przez putty normalnie działa. Ciekawe jest to, że z moim prywatnym serwerem mogę się połączyć normalnie podając lokalne/wewnętrzne IP.

Edytowano przez _Brutus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale nie mogę edytować poprzedniego.

 

Może ktoś pomóc i wytłumaczyć dlaczego ubuntu nie chce się łączyć z serwerem VPS za pomocą ssh? Ani jako root ani jako zwykły użytkownik... Przez putty normalnie działa. Ciekawe jest to, że z moim prywatnym serwerem mogę się połączyć normalnie podając lokalne/wewnętrzne IP.

 

Trudno się domyślić co jest, mało kto wie co masz na myśli pisząc o jakimiś ubuntu które nie łączy się z VPS i co to nazywasz "swoim prywatnym serwerem". I co to znaczy że nie możesz się połączyć przez ssh a przez putty możesz - putty to program a ssh to protokół m.in. wykorzystywany przez ten program.

Napisz jakie masz te serwery, jak masz to połączone z routerem, jakie masz adresy ip, to może ktoś się domyśli w czym problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest tak.

 

Zainstalowałem ubuntu na swoim deskopie. Mam wykupionego VPSa w firmie ThrustVPS.com. Na starym domowym komputerze zainstalowałem ostatnio CentoOS i służy mi jako serwer do nauki. I teraz problem:

 

Z VPSem z thrustvps.com mogę się połączyć przez program putty. Wiem, że to działa przez protokół ssh. Próbuję się jednak połączyć z nim bezpośrednio z konsoli Ubuntu wpisująć np.

ssh adres_ip -l root

I nie da się tak połączyć. Przez Putty da się normalnie używając tych samych danych. Próbowałem jako root oraz jako normalny użytkownik, nie ma różnicy. Po wklepaniu komendy konsola jakby zawiesza się na parę sekund, ok 10-15, po czym każe mi wpisać hasło i zaraz wyświetla "Connection terminated by adres_ip".

 

Internet mam z netii. Linia ADSL podłączona do routera. Komputer deskop z ubuntu na pokładzie oraz ten stary komputer, pseudo serwer do nauki podłączone do routera po LANie. Ze starym komputerem (serwerem) mogę się połączyć przez putty tak jak z VPSem oraz dodatkowo normalnie w konsoli w Ubuntu wpisująć "ssh adres_ip -l root". W tym przypadku da się normalnie połączyć.

 

Z VPSem się tak nie da. Tzn z konsoli.

 

Pytanie: czemu tak jest?

Edytowano przez _Brutus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem po części problem. Miałem ustawione na serwerze LoginGraceTime na 30s. Ubuntu w konsoli jakoś długo się łączy, nie to co putty w pół sekundy. Zmieniłem czas logowania na kilka minut i da się połączyć, ale długo to trwa... Ale chociaż działa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, nie znam się na tyle, aby to stwierdzić. Mówię tylko jak jest i liczę na jakąś drobna pomoc ;) Co wpisać, co sprawdzić lub co zmienić aby ten stan poprawić ;) Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×