Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

 

planuję zakup nowego serwera, duża pojemność jest mi niepotrzebna więc zastanawiam się nad wyborem ssd vs hdd. Konkretnie w ovh serwery z gamy EG bestof i ssd (http://www.intel.com/design/flash/nand/320series/overview.htm - taki dysk tam dają). Strony ze statyczną zawartością. Interesuje mnie głównie trwałość i niezawodność, byłbym wdzięczny za odpowiedź.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ssd w lapie i naprawde można to porównać do:

 

hdd - opel astra 1,6

 

ssd - mercedes slk 3,0

 

masakra szystem wskakuje w kilka sekund, niby brak cześci ruchomych w ssd no

 

ale życie zrobi mu testa:D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ssd maja niestety limit zapisow na komorke, przy zastosowaniach serwerowych i duzym obciazeniu ich czas zycia jest okolo 1,5 roku wiec ciapke malo,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No fakt, ale można jakiś klaster zapasowy uruchomic:D Tak na wszelki wypadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy już kilka dysków SSD. Dyski te działały średnio ~2 miesiące przez dużą ilość operacji zapisu na nich. Tylko przez ten mankament zrezygnowaliśmy z ich dalszego wykorzystywania.

 

 

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy już kilka dysków SSD. Dyski te działały średnio ~2 miesiące przez dużą ilość operacji zapisu na nich. Tylko przez ten mankament zrezygnowaliśmy z ich dalszego wykorzystywania.

A co to były za dyski? Jaka firma? Ja miałem na jednym serwerze SSD tylko pod mocno obciążoną baze mysql. Z dyskami nic się nie działo niepokojącego.

Obecnie na innej maszynie, także mocno orającej dysk wszystko działa ponad rok. Efekt jak wyżej, żadnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co to były za dyski? Jaka firma? Ja miałem na jednym serwerze SSD tylko pod mocno obciążoną baze mysql. Z dyskami nic się nie działo niepokojącego.

Obecnie na innej maszynie, także mocno orającej dysk wszystko działa ponad rok. Efekt jak wyżej, żadnych problemów.

 

 

Również potwierdzam słowa Miłosza, z tego co pamiętam była to stara oferta ovh.pl: http://www.ovh.pl/produkty/superplan_ssd.xml (ta jest akurat nowa).

Serwer działał ponad rok czasu i nie było problemów dyskami SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poproszę Sebastiana żeby wypowiedział się w tym temacie gdyż nie pamiętam jakie dokładnie dyski to były.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie, a raczej u moich klientów chodziło to i chodzi nadal na SSDkach Intela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jaki miałem był postawiony na dyskach SSD i nie za ciekawie się spisywał, wydajność jak najbardziej, lecz krótka jego żywotność, architektura MLC była tego przyczyną.

 

Dyski to:

 

http://www.proline.pl/?p=PS128GS25SSDR

 

Pierwszy dysk 4 dni, drugi dysk 2 miesiące, 3 dysk miesiąc i teraz leci na 4 dysku już 6 miesięcy i jest ok. Jeśli teraz miałby wybierać wybrałbym zwykłego hdd-ka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Takie glupie pytanko, defragmentacje robiliscie na tych ssdekach :P? Bo to moze to przyczyna XD (Glupie pytanie, ale nie kazdy o tym pamieta ze nie mozna defragmentowac)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Defragmentacja na serwerach??

Ja nie wiem czy ktoś to robi, przynajmniej ja nigdy nie robiłem.

 

 

Tu nie chodzi o serwery tylko o system plików. Linuksowe się fragmentują w bardzo małym procencie, więc nie ma potrzeby.

A co do dysków SSD to co cię interesuje ich żywotnośc. Wkładasz w RAID1 i jak się zepsuje to OVH wymienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale ich zywotnosc zalezy od ilosci zapisow i odczytow a ta kiedy masz np raid1 jest bardzo zblizona a co za tym idzie oba dyski wylacza sie mniej wiecej w tym samym terminie... wiec nie jest to dobre rozwiazanie pod pewny storage jeszcze, diabelnie szybki to fakt ale trzeba na tależe gdzies odkładać kopię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale ich zywotnosc zalezy od ilosci zapisow i odczytow a ta kiedy masz np raid1 jest bardzo zblizona a co za tym idzie oba dyski wylacza sie mniej wiecej w tym samym terminie... wiec nie jest to dobre rozwiazanie pod pewny storage jeszcze, diabelnie szybki to fakt ale trzeba na tależe gdzies odkładać kopię

 

Małe prawdopodobieństwo, że wykrzaczą się dwa dyski w tym samym momencie. A jeśli nawet to masz backup, bo przecież RAID to nie backup.

 

Magnetyczne HDD też mają określoną żywotność i czas obracania talerza, więc ta teoria musiałaby być prawdziwa również tutaj.

Chyba, że mówisz o jakimś wyłączaniu dysku, którego obsługa jest wbudowana w dysk. Jeśli coś takiego istnieje to możesz określić czas i poprosić o wymianę wcześniej.

Edytowano przez ahes (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiesz podstawowej roznicy i jednoczesnie zasady dzialania dyskow SSD

 

Dysk SSD ma limit zapisow odczytow na pojedynczej komorce pamieci, jezeli limit sie skonczy dane sa przenoszone do wolnej dzialajacej komorki, jezeli skoncza sie wole komorki tracisz dane

 

Skoro oba dyski sa podlaczone w tej samej macierzy RAID1 to poszczegolne dane ktore sa zapisywane w tej samej ilosci na kazdym dysku zdegraduja sie w tym samym czasie, dlatego ryzyko ze z tego powodu padna dwa dyski naraz jest wbrew pozorom spore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD ma limit zapisow odczytow na pojedynczej komorce pamieci, jezeli limit sie skonczy dane sa przenoszone do wolnej dzialajacej komorki, jezeli skoncza sie wole komorki tracisz dane

 

 

Nie jestem żadnym autorytetem w tej dziedzinie, ale to chyba tak nie działa. Nad zapisami czuwa kontroler, który jest w stanie określić czy komórka jest zepsuta, czy nie. Nawet jeśli rozkład danych jest w miarę równomierny to nie skończą ci się wszystkie komórki w tym samym czasie. A jeśli nawet się skończą to nie tracisz danych, tylko dysk odmówi zapisu. Wtedy będziesz wiedział, że coś jest nie tak i dysk do wymiany.

 

Poza tym tak jak mówię, jeśli kontroler nakłada jakieś limity zapisów to prawdopodobnie można go zapytać o zdrowie dysku. Tak jak dysk magnetyczny pyta się SMARTem o ilość cykli i inne parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontroler ma pule zapasowych komorek (to jest w sumie najwieksza roznica miedzy dyskami serwerowymi i desktopowymi) ale jezeli one sie koncza to zaczynamy tracic dane, watpie zeby z poziomu kazdego OSa dalo sie uzyskac informacje o dysku z kontrolera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dowcip jest taki, że (szczególnie stare generacje dysków SSD) nie potrafiły porządnie poradzić sobie z tablicą alokacji systemu plików i powiązanymi z nią metadanymi. Czy to FAT, czy to MFT dla NTFS, czy to SuperBlocki dla ext.

Zastosowania mielące wielkie ilości plików były dla nich zabójcze właśnie dlatego, że ciągle była np. nadpisywana data ostatniej modyfikacji pliku, no i daty ostatniego dostępu w sumie także, dzięki czemu bardzo szybko wyczerpywany został limit zapisu poszczególnych komórek pamięci flash (który w starych generacjach owych dysków ssd był na bardzo mizernym poziomie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

theONE rzekomo mieli coś z tym zrobić, że niby "już jest dobrze"... chociaż przy serwerach to chyba jednak wolałbym SASy.. ;;; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to trzeba teraz skonczyc mielic nowa generacje zeby zobaczyc czy jest dobrze, ja swoje nadal miele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A więc po kolei.

 

Różnica między starymi generacjami dysków SSD, a obecnymi jest kosmiczna. Kiedyś ta technologia dopiero raczkowała, teraz można przyjąć że już dorosła.

 

Komórki mają ograniczoną liczę cyklów zapisu, odczytywać dane mogą w nieskończoność.

 

Ilość cykli zapisu względem pierwszych generacji dysków SSD wzrosła dość znacząco (obstawiam że 10x).

 

Dodatkowo zaimplementowano mechanizm TRIM, odpowiadający za zapisywanie danych losowo po dysku, tak by nie obciążać zawsze tych samych komórek.

 

Dodatkowo dysk SSD obecnie(jeśli mówimy o nowszych konstrukcjach), ma zaimplementowane coś ala RAID4 lub 5, w zależności od producenta. Który to umożliwia odzyskanie odzyskanie danych, nawet w przypadku kiedy padł by cała kość pamięci.

 

Dodatkowo, maksymalna ilość cykli zapisu, odnosi się do najsłabszej komórki w kości pamięci. Różne komórki, mają różną maksymalną ilość cykli zapisów.

Więc dyski mogą paść w podobnym czasie(miesiąc, dwa), ale nie padną w tej samej chwili.

 

Nie zmieniło się jedno, nadal dyski SSD nie lubią zapisu, zaś trochę się zmieniło względem zabezpieczeń przed tym.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×