Skocz do zawartości
wood

Będzie gwarancja prędkości internetu

Polecane posty

Firmy telekomunikacyjne będą musiały określić minimalną gwarantowaną szybkość Internetu w umowach z klientami. Nie będzie mogła ona być niższa niż 90 proc. prędkości oferowanej w reklamach.

Trwają konsultacje społeczne nad założeniami projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania mają wdrożyć unijne standardy m.in. w zakresie świadczenia usług dostępu do internetu.

 

Projektowana zmiana będzie w pełni uwzględniać aktualne brzmienie art. 20 Dyrektywy 2002/22/WE (dyrektywa o usłudze powszechnej). Oznacza to, że umowa o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będzie w jasnej i zrozumiałej formie określać obowiązki operatora i abonenta.

 

 

Elementy umowy

– Uzupełnienie prawa telekomunikacyjnego o powyższe wymogi w żadnym wypadku nie oznacza, że dotychczasowy porządek prawny dopuszcza możliwość formułowania wzorców umowy w sposób niejasny, niezrozumiały i w trudno dostępnej formie – podkreśla w projekcie założeń Ministerstwo Infrastruktury.

 

W celu kompleksowej implementacji dyrektywy o usłudze powszechnej resort infrastruktury zaproponował uzupełnienie katalogu obligatoryjnych elementów umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Chodzi o takie postanowienia, jak wskazanie wszelkich opłat należnych w momencie rozwiązania umowy, w tym zwrot kosztów urządzeń końcowych i minimalną gwarantowaną prędkość transferu danych w ramach świadczonej usługi dostępu do internetu. Nie będzie mogła ona być niższa niż 90 proc. prędkości oferowanej w materiałach informacyjnych lub promocyjnych.

 

– Polscy dostawcy internetu będą musieli nareszcie wskazywać minimalną gwarantowaną prędkość łączy internetowych. Dzisiaj jest ona często zawyżana w przedstawionych ofertach, a w umowach znajdują się zapisane małym drukiem informacje, że są to tak naprawdę prędkości maksymalne – tłumaczy Jarosław Król, prawnik z Kancelarii Adwokackiej Małecki & Rychłowski sp.j. To wszystko sprawia, że obecnie zachwiana zostaje równowaga kontraktowa stron, a abonent nie może być pewien swoich praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy. Brak transparentności wzorców umowy jest niekorzystny z punktu widzenia praw i interesów wszystkich odbiorców usług.

 

 

Korzyści dla kilenta

Dodatkowo umowa z abonentem będzie musiała określać m.in. sposoby dokonywania płatności, warunki korzystania z promocji, jak również uprawnienia abonenta w przypadku niezapewnienia przez dostawcę telekomunikacyjnego minimalnych gwarantowanych parametrów świadczonej usługi.

 

Jak podkreślała wielokrotnie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, brak zagwarantowania przez operatorów prędkości minimalnych znacznie utrudnia dochodzenie ewentualnych roszczeń i udowodnienie, że mała szybkość transferu danych jest nienależytym wykonywaniem umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. W konsekwencji wprowadzenie nowych standardów na rynek usług telekomunikacyjnych lepiej zabezpieczy nie tylko interesy osób korzystających z internetu, ale też rozwiąże problem nieuczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców, którzy nie gwarantują oferowanych prędkości.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Edytowano przez wood (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hdmagc

Biorąc pod uwagę, że "to dziki kraj", firmy będą wolały długotrwałe procedury o ukaranie niż jakiekolwiek gwarancje. Poza tym i tak klient zapłaci wszelkie kary. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chore i basta.

Jestem ciekaw, ile poznika magicznych ofert operatorów GSM, nie mówiąc już o tym, jak bardzo wzrosną ceny dostępu do Internetu, gdzie za łącze z CIR100% płaci się niemały pieniądz, a za CIR 90% ile trzeba będzie płacić ?

Dodatkowo zniknie możliwość wybrania większej prędkości, niż np. dana linia ADSL wyciągnie, poleci Ci 7Mbit/s, będziesz chciał wziąć 8 - nie możesz, musisz zjeżdżać do 4 ;-)

UKE upadło na głowę z tegorocznym raportem, a ich pomysły na "rozwój internetu" to już totalna miazga jąder.

Edytowano przez ^^KaMaZZ~.^ (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtedy będą trzy rozwiązania

1) Ceny polecą kosmicznie w górę

2) Na papierku będą niskie prędkości

3) Wariant 1 + 2.

 

Oczywiście jak to wejdzie w życie a ISP będzie to przestrzegać.

Poza tym już słyszałem o tym z 2 miechy temu, nawet w Komputerze Świat i PC Formacie coś o tym było.

Edytowano przez wiktor12348 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh.. chyba ich pogło :D mam jednego klienta gdzie ledwo DSL 1mbits trybi. i to do tego bez grawancji 1 mbita. Więc ich internety szerokopasmowe można sobie o kant rozbić.

 

To już wiem po co UKE chciało tak poryty raport z działalności sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwią mnie takie debilizmy.

To co, stawiam sobie anonimowo serwer w OVH, nałożę tam shaperda 128kbit/s i będę się z moim ISP procesował, że nie mam prędkości 20Mbit i to niezgodne z prawem itp itd?

 

A jeśli chodzi o usługi przepływu danych - to tam zazwyczaj jeśli ktoś chce, to dowolnie ukształtuje sobie CIR i EIR. Oczywiście odpowiednio za to płacąc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzę te 90% będzie dotyczyło prędkości do routera brzegowego albo w ramach własnej infrastruktury bo jak ma operator zapewnić tą prędkość jeżeli ona wynika z obcych sieci i serwerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale tak nawet odrywając się od kosztów tego wszystkiego i od metodologii pomiarów, to jak nagle choćby TP ma dać swoim klientom gwarancję 90%. Co nagle DSLAM który miał rurkę 155 Mb/s i obsługiwał całą wiochę zostanie cudownie rozbudowany, doposażony w dodatkowe karty i łącze? Jeszcze w miastach ok, ale infrastruktura na wsiach wygląda tragicznie i trudno tam cokolwiek gwarantować. Wystarczy przejrzeć raport z inwentaryzacji sieci TP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×