Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tamaroo

Kilka pytań początkującego

Polecane posty

Kupiłem VPS na którym zainstalowałem system centOS z prekonfigurowanym panelem Kloxo. Od razu po instalacji mam takie coś:

 

Usługi

4c13f0ed3255ca62m.jpg

 

Procesy

b3ad0b9863e6f748m.jpg

 

USER   	PID %CPU %MEM    VSZ   RSS TTY      STAT START   TIME COMMAND
root 		1  0.0  0.2   2064   656 ?        Ss   01:09   0:00 init [3]
lxlabs    9478  0.0  0.6   5344  1612 ?        S    12:45   0:00 /usr/local/lxlabs/ext/lxlighttpd/sb
root      9678  0.0  0.5   4248  1520 ?        S    12:45   0:00 ../sbin/kloxo.exe master
root 	13506  0.0  0.9   8064  2412 ?        Rs   23:54   0:00 sshd: root@pts/0
root 	13704  0.0  0.3   5224   948 ?        Ss   18:34   0:00 /usr/sbin/sshd
root 	13806  0.0  0.5   2444  1316 pts/0    Ss   23:54   0:00 -bash
dbus 	14016  0.0  0.1   2736   464 ?        Ss   01:10   0:00 dbus-daemon --system
root 	14048  0.0  0.3   2720   908 ?        Ss   01:10   0:00 xinetd -stayalive -pidfile /var/run
tinydns  14250  0.0  0.1   1780   368 ?        S    01:10   0:00 /usr/local/bin/tinydns
root 	14252  0.0  0.1   1696   376 ?        S    01:10   0:00 tcpserver -vDRHl0 -x tcp.cdb -- 0.0
root 	15428  0.0  0.4   2444  1128 ?        S    01:10   0:00 sh ../sbin/kloxo-wrapper.sh
root 	20052  0.0  0.3   2172   836 pts/0    R+   23:55   0:00 ps -aux
root 	23767  0.0  0.2   1724   624 ?        Ss   01:11   0:00 syslogd -m 0
root 	23934  0.0  0.4   2440  1140 ?        S    01:11   0:00 /bin/sh /usr/bin/mysqld_safe --data
mysql    23985  0.0  2.3  14916  6064 ?        Sl   01:11   0:01 /usr/libexec/mysqld --basedir=/usr
qmails   24033  0.0  0.1   1904   476 ?        S    01:12   0:00 qmail-send
qmaill   24036  0.0  0.1   1668   480 ?        S    01:12   0:00 splogger qmail
root 	24040  0.0  0.1   1680   344 ?        S    01:12   0:00 qmail-lspawn |preline procmail
qmailr   24044  0.0  0.1   1676   344 ?        S    01:12   0:00 qmail-rspawn
qmailq   24045  0.0  0.1   1660   360 ?        S    01:12   0:00 qmail-clean
root 	24341  0.0  0.4   6292  1300 ?        S    01:12   0:00 /usr/libexec/courier-authlib/authda
root 	24347  0.0  0.1   1696   380 ?        S    01:12   0:00 /usr/bin/tcpserver -v -R -H -l ambe
root 	24351  0.0  0.1   1696   372 ?        S    01:12   0:00 /usr/bin/tcpserver -v -R -H -l ambe
root 	24356  0.0  0.1   1696   384 ?        S    01:12   0:00 /usr/bin/tcpserver -v -R -H -l ambe
root 	24364  0.0  0.1   1696   372 ?        S    01:12   0:00 /usr/bin/tcpserver -v -R -H -l ambe
root 	24477  0.0  0.4   3208  1108 ?        Ss   01:12   0:00 crond
root 	24537  0.0  0.1   6292   456 ?        S    01:12   0:00 /usr/libexec/courier-authlib/authda

 

Z tego wnioskuje iż "z pudełka" (a raczej obrazu) mam zainstalowane i włączone:

- serwer www (lighttpd) i nieaktywny apache?

- mysql

- dns (tinydns) i nieaktywnego blinda?

- poczte (qmail)

- firewall (iptables)

- crona

 

Teraz kilka pytań laika:

1. Chyba brakuje mi obsługi php? To polecenie będzie ok aby je doinstalować?

yum install php php-mysql php-gd php-imap php-ldap php-odbc php-pear 
php-xml php-xmlrpc php-mbstring php-mcrypt php-mssql php-shout php-snmp 
php-soap php-tidy

 

2. Co oznacza ta czerwona "lampka" przy lighttpd?

3. Dla hecy spróbowałem się połączyć przez FTP do IP i o dziwo zgłasza mi się PureFTP którego nie mam zainstalowanego? W dodatku dla dowolnego ciągu znaków mam "user OK" ale nawet jak podaję prawidłowych użytkowników (dodanych w panelu kloxo oraz root i admin) to i tak się nie łączy - "530...", wszystko jak na obrazku niżej:

 

 

91ef9aabfaa81465.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) apache i bind są wyłączone bo kloxo ma alternatywę, lighty zamiast apache i djbdns zamiast binda

2) możesz przełączyć się na apacza i binda w podmenu po lewej stronie (nie pamietam dokładnie, ale coś a'la używane programy)

3) nie powinno Ci brakować obsługi php, kloxo robi swoje php nawet zgrabnie

4) co do hecy z ftp, nie łączysz się via root czy admin, tylko dodajesz domenę i do niej konto ftp ;)

5) zrób update home w panelu (przejdź z wersji do wersji po kolei do najnowszej) + klepnij w konsoli z roota yum update i potwierdź y,

z pudełka to wszystko jest lekko leciwe z tego co kojarzę.

 

Na ionic.pl/pomoc znajdziesz kilka artów nt. kloxo i hypervm.

Edytowano przez www.ionic.pl (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, przeglądnąłem też pomoc na Ionic.pl ale to dla jeszcze bardziej zielonych raczej ;)

 

Zrobiłem update i na koniec dostałem info o problemie z zależnościami sendmail i qmail:

 

--> Finished Dependency Resolution
qmail-1.03-1.5.15.i386 from installed has depsolving problems
 --> qmail conflicts with sendmail
Error: qmail conflicts with sendmail

 

 

nie wiem czy może to tak zostać czy będą z tym jakieś problemy?

 

A wracając do FTP, to chodziło mi tutaj o to czy mam zainstalowanego faktycznie FTP? Bo nie widzę go wśród procesów a wygląda na to iż chyba jest?

Z użytkownikami natomiast - w panel FTP kloxo można dodać tylko użytkownika i katalog (bez domeny), jednak próba połączenia z takim kontem (oraz root, admin i na losowy nieistniejący login jak napisałem wcześniej) kończy się jak na screenie powyżej w pierwszym poście - czy ta opcja w ogóle działa?

Edytowano przez tamaroo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

--> Finished Dependency Resolution
qmail-1.03-1.5.15.i386 from installed has depsolving problems
 --> qmail conflicts with sendmail
Error: qmail conflicts with sendmail

 

 

Jezeli dobrze zrozumialem to qmail sie gryzie z sendmailem, moze to miec jakies konsekwencje moze nie, nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...), moze to miec jakies konsekwencje moze nie, nie wiem.

 

to po co ten post?... :P o tym że qmail i sendmail mają problem z zależnościami sam napisałem wyżej - rozumiem angielskie słowo "conflicts", ba - nawet kilka innych ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ionic, trochę się zdziwiłem jak po wpisaniu tego polecenia zobaczyłem coś takiego:

 

 


Loaded plugins: fastestmirror
Setting up Remove Process
No Match for argument: sendmail
No Packages marked for removal
(...)
--> Processing Conflict: qmail conflicts sendmail
--> Finished Dependency Resolution
qmail-1.03-1.5.15.i386 from installed has depsolving problems
 --> qmail conflicts with sendmail
Error: qmail conflicts with sendmail

 

z tego wniosek iż nie mam sendmaila a problem i tak z zależnościami jakiś jest?... :/ cóż, mam lamerską nadzieję że to będzie po prostu działało :P

 

A co do FTP - to jest i działa (Pure-FTPd - nie potrafię określić który proces za niego odpowiada?), nie da rady się tylko połączyć jako admin - mimo iż taki user jest dodany w jako ftp. Inni dodani userzy działąją prawidłowo. I tak dla potomnych - można im przypisać domenę (wtedy mają dostęp tylko do jej katalogu), ale nie jest to konieczne - możemy dodać użytkownika bez domeny a jako katalog domowy ustawić mu główny katalog usera (w moim przypadku defaultowy admin). Mamy wtedy dostęp do wszystkich domen na koncie - co może jest mniej bezpieczne ale dużo wygodniejsze gdy mamy kilka dodanych domen.

 

P.S. PHP także bez problemu działa :P coraz bardziej mi się to kloxo podoba :)

Edytowano przez tamaroo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko, może ktoś będzie wiedział:

w panelu jest także opcja wyboru domyślnych programów do statystyk (awstats/webalizer) i poczty (horde/roundcube), nie wiem jednak jak się do nich dostać?

 

Do np: phpmyadmin jest link w panelu i wygląda tak:

 

http://_moje_ip_:7778/thirdparty/phpMyAdmin/index.php
Edytowano przez tamaroo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do webmaila to wnioskując z http://www.a2hosting.com/resource-center/kloxo-vps-setup/domains-tab to dla każdej dodanej domeny to powinno być coś w stylu webmail.domena.pl - ale nie wiem, zgaduje tylko ;)

 

Co do braku ftp-a w procesach to pewnie startuje z xinetd kiedy owo xinetd wykryje polaczenie, niektore uslugi tak maja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, próbowałem w taki sposób ale niestety nie działa. Udało mi się jedynie znaleźć awstats:

 

http://moja_domena/awstats/awstats.pl

 

samo

 

http://moja_domena/awstats/

 

daje błąd 404. Niestety za słabo znam linuxa aby znaleźć linki do pozostałych aplikacji, nie bardzo po prostu wiem w których plikach konfiguracyjnych takich informacji szukać ani gdzie to się ustawia (jak gdyby na serwerze nie było kloxo)?

 

Edit:

pod linkiem który podesłałeś znalazłem informację iż jeśli korzysta się z zewnętrznych DNS (a tak jest w moim przypadku) to należy przekierować jeszcze rekord A dla tej subdomeny - utworzę i zobaczymy czy zadziała

Edytowano przez tamaroo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pod linkiem który podesłałeś znalazłem informację iż jeśli korzysta się z zewnętrznych DNS (a tak jest w moim przypadku) to należy przekierować jeszcze rekord A dla tej subdomeny - utworzę i zobaczymy czy zadziała

Rozważ, czy nie lepszym w takim przypadku będzie dodanie wildcard-cname dla takowej domeny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Webmail zadziałał po utworzeniu subdomeny, dzięki trakos. Niestety nie mogę jeszcze dawać "+".

 

Kafi - utworzył bym ten wildcard, nie wiem jednak czy to nie będzie stwarzało problemów z później utworzonymi subdomenami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzekł bym, że nawet ci ułatwi.

Bo kreując w DA nowe subdomeny nie będziesz musiał w panelu rejestratora DNS ręcznie kreować odpowiadających im nowych rekordów A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki za info :) tylko mowa o Kloxo a nie DA ;)

 

pytanie z innej beczki, pewnie banalne - jak w tym lighttpd włączyć/zainstalować obsługę mod_rewrite? bo wygląda na to iż nie mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

yy to chyba nie do końca to o co mi chodziło.

 

Potrzebuję włączyć obsługę .htaccess i regułek apache, a nie przepisywać to dla lighttpd, da się tak?

Po prostu abym mógł używać wspomnianego .htaccess i regułek apache tak jakby serwerem było apache, a nie lighttpd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem trochę w internecie i na szczęście można znaleźć ustawienia dla wszystkich popularnych cms, a w razie czego pozostaje powrót do apache ;)

 

chciałem zrobić jeszcze raz yum update ale wywala mi komunikat:

 

Loaded plugins: fastestmirror, protectbase
Loading mirror speeds from cached hostfile
Traceback (most recent call last):
 File "/usr/bin/yum", line 29, in ?
   yummain.user_main(sys.argv[1:], exit_code=True)
 File "/usr/share/yum-cli/yummain.py", line 229, in user_main
   errcode = main(args)
 File "/usr/share/yum-cli/yummain.py", line 104, in main
   result, resultmsgs = base.doCommands()
 File "/usr/share/yum-cli/cli.py", line 339, in doCommands
   self._getTs(needTsRemove)
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/depsolve.py", line 101, in _getTs
   self._getTsInfo(remove_only)
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/depsolve.py", line 112, in _getTsInfo
   pkgSack = self.pkgSack
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/__init__.py", line 591, in <lambda>
   pkgSack = property(fget=lambda self: self._getSacks(),
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/__init__.py", line 434, in _getSacks
   self.repos.populateSack(which=repos)
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/repos.py", line 223, in populateSack
   self.doSetup()
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/repos.py", line 71, in doSetup
   self.ayum.plugins.run('postreposetup')
 File "/usr/lib/python2.4/site-packages/yum/plugins.py", line 176, in run
   func(conduitcls(self, self.base, conf, **kwargs))
 File "/usr/lib/yum-plugins/fastestmirror.py", line 181, in postreposetup_hook
   all_urls = FastestMirror(all_urls).get_mirrorlist()
 File "/usr/lib/yum-plugins/fastestmirror.py", line 333, in get_mirrorlist
   self._poll_mirrors()
 File "/usr/lib/yum-plugins/fastestmirror.py", line 376, in _poll_mirrors
   pollThread.start()
 File "/usr/lib/python2.4/threading.py", line 416, in start
   _start_new_thread(self.__bootstrap, ())
thread.error: can't start new thread

 

 

o co tutaj kaman?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W panelu HyperVM jest opcja: Napraw Centos Dev - warto kliknąć zanim się zacznie później cokolwiek robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lalart - widziałem tą opcje ale jest tam info iż dotyczy centos 4.5, a ja mam 5?

 

ionic - do obu logów mam 'permission denided'... :/ wolnego ramu teoretycznie mam sporo, zajmuje póki co 50 z 256. Przyglądając się temu cat /proc/user* zauważyłem iż w kolumnie 'failcnt' mam 3 przy 'privvmpages' (przy reszcie same 0), na które mam limit 65536 i prawdopodobnie ten limit osiągałem - maxheld 64175. Co to jest w ogóle?

Co do samego yum update to dziś rano poszło już bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×