Skocz do zawartości
pecus

Własna serwerownia / dzielona serwerownia

Polecane posty

Witajcie !

 

Jestem tutaj poraz pierwszy, od razu proszę o wyrozumienie i nie wyśmiewanie. Tylko poważne odpowiedzi, które pomogą mi w realizacji tego zadania.

 

 

Ostatnio wielu kolegów prosiło mnie, żebym założył serwerownie nawet dla ich użytku + dodatkowo dla kilku klientów, bo wiadomo ze z 5 serwerow nikt jeszcze nie wyżył...

 

 

Mam do was kilka pytań, dość dla mnie ważnych :

 

 

 

 

1. Czy taka "serwerownia" np moglaby znajdowac sie w budynku powiedzmy firmy telkom, poniewaz ostatnio dzwonil do mnie pan i powiedzial, ze owszem moze mi udostepnic jakas mala sale na te moje komputery + podpisac umowe o internet i prad...mowil cos o kolokacji, ze seerwery te bedzie mi wynajmowac na zasadzie kolokacji...

 

 

 

 

Pod pojeciem kolokacji ja rozumiem = daje mu serwery, a on ode mnie bierze jakas kwote za te serwery + prad + net

 

Ale to nie ma za bardzo tak wygladac...Ja bym chcial np miec u nich wlasna sale, postawic swoje kompy i np sprzedawac moim ludziom.

 

Czy jest to mozliwe do osiagniecia ?

 

 

 

 

2. Ile w firmie telkom (a moze w innych firmach) kosztuje srednio 100 Mb lacza symetrycznego podpietego do glownego węzła ? Bo tu akurat firma ta nie chce mi zdradzic. Nie wiem czy warto sie w ogole za to zabierac, bo okarze sie ze 100 Mb np kosztuje 10 tys / mc :)

 

 

 

 

Mysle ze to wszystko, co chcialbym na ten czas wiedziec.

 

Nie chce odpowiedzi typu...spierd...bo dosc takich ludzi itd - nie umiesz nie rob --- bo to i tak ja robic nie bede, tylko informatyk z ukonczonym doktoratem. Ale ja sam chociaz troche chce pare rzeczy zrozumiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Jest jak najbardziej możliwe i jest to standardowa usługa dużych DC, tylko lepiej zacząć od jednej szafy, cała sala kolokacyjna kosztuje sporo a zwrotu szybkiego z niej nie będziesz miał, opłaty od miejsca, prądu, przydziału mocy, pasma, przydziału pasma

 

2) Zależy od jakości, średnia rynkowa ofert wartych rozważenia w Polsce to połowa kwoty którą podałeś, dużo zależy od jakości łącza, rodzaju punktów styku, umiejętności negocjacyjnych i masy masy rzeczy technicznych

 

ps. bierz informatyków z praktyką przy czymś co działa albo firmy zewnętrzne które będą robić outsourcing, doktorat sprawa trzeciorzędna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 - tak. Można nawet rzec, że i duże podmioty wynajmują sobię szafę/całe pomieszczenie w dedykowanych budynkacj na swoje potrzeby.

Problem tylko z twojej strony będzie taki, że w razie awarii sprzętowej jakiegoś serwera to będziesz musiał latać do swojego pomieszczonka i to diagnozować, bo firma w ramach kolokacji to nie będzie twojego serwera monitorować i naprawiać.

2 - wszystko zależy, jakie to łącze. Ale 100Mbitów to raczej dłuugo nie wysycisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tzn tak :

 

 

Pewnie, ze kupilbym i 10 Mb czy tam 40 Mb,

 

Ale dam np kazdemu komputerowi po 10 Mb ( a bede mial 40 mb)

 

Dajac na to 10 kompów x 10 mb = 100 mb

 

Wiadomo ze 2 mb na komputer to malo.

 

 

 

 

Moze sie okazac ze tego lacza brakuje jednemu lub wiecej komputerow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Duża część usługodawców oversellinguje sprzedawane łącze.

Jak jeszcze dołożysz kolejkowanie pakietów, to krótkotrwałe peaki nie powinny być aż tak bardzo odczuwalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to chyba temat raczej dal informatyka ktory to lacze podzieli i wymagan klientów, nie ma manuala jak prowadzic firme hostujaca serwery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz więcej jak 10 Mbps na start - szkoda kasy. Starczy na długo przy stricte hobbistycznych zastosowaniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie nie robic serwerow np 2 rdzeniowych, ale serwery od razu lepsze i sprzedawalne po 500 - 700 zl / mc

 

Bo czy wsadze w szafe 10 serwerow malych, czy 10 serwerow duzych to napewno bedzie roznica. Wtedy oplaci sie kupic lacze.

 

 

 

 

 

Bo nie wyobrazam sobie czegos takiego jak 10 serwerow po 250 zl = 2500 zl - koszta lacza i koszta dojazdow do serwerowni itp itd czyli wychodze na zero. Bezsens. Biorac od kazdego serwera 500 zl juz troche lepiej to wychodzi.

 

 

Jezeli ktos chetny bylby do pomocy, prosze dac znac na priv, zeby pojechac ze mna i zalozyc wszystko co potrzeba. Zaplace rzecz biorac dobre pieniadze

 

 

Bo jezeli chodzi o :

 

- szafe

 

- skrzynki do kompow

 

- podlaczenie do lacza

 

- nadanie IP

 

To wszystko wtedy robi serwerownia tak ? w moim zadaniu byloby instalacja linuxow ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten nick jest mi skądś znany. Śmiem przypuszczać że to Pan Tomasz ;D Lecz mogę się mylić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marshall

Jeśli to pan Tomasz to wątpię aby mu się udało uruchomić serwerownie po tylu klęskach

 

Jego nowy biznes http://www.dedyki.bydgoszcz.pl/ i cóż kręci się wokół jednego ten człowiek o niczym nie ma pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden Tomasz :D

 

Imię me to Karol.

 

Tak pytam, ponieważ ciężko jest cos zakladac bez znajomosci nawet kosztow realnych.

 

Ale dziekuje bardzo za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×