Skocz do zawartości
Gość Bartosz Gadzimski

2 miliony domen .pl!

Polecane posty

Gość Bartosz Gadzimski

post-2-0-08852300-1294157654.jpg

2 miliony domen .pl!

 

Liczba zarejestrowanych domen z rozszerzeniem .pl przekroczyła próg 2 milionów. Wynik ten stawia Polskę w czołówce państw europejskich w rejestracji domen krajowych.

 

Liczba domen z końcówką .pl utrzymywanych w rejestrze NASK przekroczyła 2 miliony. W całym 2010 roku polski rejestr domen wzrósł o około 370000 nowych rejestracji. Najlepszym miesiącem okazał się marzec, w którym zarejestrowano ponad 115 tysięcy nowych nazw z polskim rozszerzeniem. W drugim kwartale zauważalna była tendencja spadkowa w liczbie nowych rejestracji, jednak kolejne kwartały były już bardzo dobre i liczba 2 milionów domen .pl została przekroczona. Polska wciąż zajmuje piątą pozycję wśród krajów europejskich obsługujących domeny krajowe, w rankingu ccTLD wyprzedzają nas: Niemcy, Wielka Brytania, sHolandia i Włochy. Polska notuje natomiast zdecydowanie najwyższy przyrost wśród dziesięciu największych europejskich rejestrów krajowych, sukcesywnie zmniejsza też różnicę miedzy Włochami i dystansuje szóstą w rankingu Francję.

 

„Dynamika rozwoju naszego rynku sprzyja umacnianiu pozycji Polski wśród innych państw europejskich. Domena .pl istnieje od 1990 roku, przez pierwsze 10 lat udało się zarejestrować około 100 tysięcy adresów. Milion rejestracji osiągnięto po 17 latach, a przez kolejne trzydzieści dwa miesiące udało się ten wynik podwoić” – mówi Artur Piechocki - Kierownik Działu Domen w NASK.

 

Od kiedy NASK w 2003 roku umożliwił rejestrację domeny .pl swoim partnerom, adresy internetowe stały się łatwo dostępne. Przekroczenie liczby dwóch milionów domen .pl to głównie zasługa rejestratorów działających na bardzo konkurencyjnym rynku. Prowadzone przez nich intensywne działania reklamowe i edukacyjne umożliwił dynamiczny wzrost nowych rejestracji.

 

„Wzrost rejestracji domen związany jest także ze zwiększoną świadomością korzyści płynących z obecności w Sieci. Według ostatniego raportu NASK, serwis nazwa.pl jest liderem polskiego rynku w rejestracjach nowych domen. Oferuje swoim klientom liczne promocje np. brak opłat w pierwszym okresie abonamentowym za rejestrację domeny oraz pakiet usług dodatkowych dla domen. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może sprawdzić czy Internet będzie w jego przypadku odpowiednim kanałem promocji” - dodaje Daniel Kotyras - Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt.

 

Największą popularnością cieszy się rejestracja bezpośrednio w domenie z końcówką .pl. Pozostałe domeny funkcjonalne ( np. biz.pl, info.pl) i regionalne ( np. bydgoszcz.pl, kalisz.pl), są rejestrowane w mniejszym stopniu. Zróżnicowana jest także liczba rejestracji w poszczególnych częściach Polski. Liderem wśród województw w rejestracji domeny .pl jest województwo mazowieckie, drugie miejsce zajmuje małopolska, a podium zamyka województwo śląskie.

 

Posiadanie własnego adresu www stało się ważnym elementem prowadzenia biznesu, dlatego też większość domen .pl należy do przedsiębiorców. Dwa miliony domen z polską końcówką skupione są w rękach ok. 720 tys. abonentów.

 

Źródło: Informacja prasowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie ja tak na szybko rzuciłem okiem i myślę sobie "O, NASK oficjalną informację wydał, w końcu koniec ściemy molochów"... a tu figa z makiem : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie informacji - nie wiem co na ten temat sądzić. pod częścią domen zaplecza, farmy linków, syf straszny generalnie. W którejś tam informacji czytałem że pod częścią domen zarejestrowanych nigdy nie było strony/nie ma strony w planach. Wniosek ? zarezerwowane pod sprzedaż. 2mln, będzie 3 mln potem 5 mln a tak naprawdę sensownych treści dla użytkowników nie przybywa aż tak szybko. A szkoda;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

crazyluki - internet nie składa się tylko z tcp/80.

Bo od kiedy to jedynym wyznacznikiem używania domeny jest postawiona na niej strona www?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiadomo, domeny służą tylko i wyłącznie do upraszczania zapisu adresów w postaci IPv4 od IPv6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Tutaj jest poruszona kwestia sprzedaży. Co by na tych domenach nie było to dalej zostały zakupione i to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wolę 100 000 wartościowych stron na 100 000 domen niż śmietnik na 2 milionach domen.

jakby wliczyć regionalne i funkcjonalne *.pl to okazałoby się że na 2-3 polaków przypada jedna strona internetowa.

 

ilość != jakość.

 

@kafi: wiem że internet to nie tylko port 80, ale nie mogę wymyślić tak masowego zastosowania by zajęłoby to chociaż z 10% domen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×