Skocz do zawartości
sebol

Dziwny problem

Polecane posty

Witam Wszystkich!!!

 

Na początku opiszę swoją sytuację, a mianowicie. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Jestem początkującym adminem, choć raczej lepszym określeniem będzie zielonym posiadaczem VPS'a.

 

Zacznę od tego iż posiadam VPS'a w firmie serwerydlaciebie.pl: Linux VPS Pro X4 z systemem Debian 4.0 32bit z panelem DirectAdmin 1.36.2.

 

Mam tam powieszone na razie trzy domeny: jedną jako resaller i dwie jako użytkownik tego resallera - domeny zarejestrowane w ovh, od początku rejestracji powieszone na tym serwerze tj. od jakiś 2 tygodni. jest wszystko OK strony działają subdomeny konta ftp, serwer sql - wszystko śmiga jak złoto.

 

Ostatnio tzn. przedwczoraj powiesiłem domenę kolegi, który do tej pory miał hosting na IQ.pl. Czyli dokładnie zrobiłem to tak: założyłem jako resaller konto użytkownika w systemie, w panelu klienta serwerydlaciebie.pl dodałem domenę

(przy poprzednich domenach Pan z obsługi napisał mi tak:

proszę się zalogować do panelu panel.serwerydlaciebie.pl

 

wpisać nazwę domeny Np. przykładowadomena.eu

 

 

 

serwery DNS

 

dodaj domenę

 

Dodaj

 

w ovh trzeba wpisać serwery DNS

 

ns4.host1.eu

 

ns5.host1.eu)

 

w nazwa.pl zmieniłem konfiguracje, czyli zmieniłem dns'y z ns1.iq.pl i ns2.iq.pl na ns4.host1.eu oraz ns5.host1.eu.

No i czekałem na zmiany. Trwało to strasznie długo ale w końcu przeskoczyła na nowy serwer, chyba jakoś na drugi dzień.

Było to wieczorem ustawiłem konto pocztowe w systemie takie jak miał do tej pory aby mógł odbierać pocztę od rana wysłałem mu smsem nowe ustawienia dla skrzynki i poszedłem spać. Rano do niego pojechałem a On mi mówi że przychodzą do niego co jakiś czas te same maile, myślałem że to coś z programem pocztowym ale tu było wszystko OK. Za to na serwerze po zalogowaniu jako admin kolejka maili na ten adres była strasznie długa i tylko od czasu do czasu serwer coś przepuszczał dalej a tak w ogóle to zaczął się niesamowicie mulić. Chciałem wykonać restart serwera przez konsolę ale serwer się nie zgłaszał tj. konsola się otwierała ale nie prosił nawet o login. Pingi były na poziomie 47ms więc OK.

Poprosiłem o restart obsługę - no i zrestartowali ale wyglądało jakby serwer nie wstał - brak pingów.

Kolega potrzebował tego maila więc zmieniłem dnsy i o ile wcześniej trwało to bardzo długo to wracając na dns'y ns1.iq.pl i ns2.... przeskoczyło w jakieś 15 min. Przywróciłem mu ustawienia poczty i wszystko wróciło do normy. Mój serwer nie odpowiadał nadal więc napisałem do obsługi przekazali sprawę administratorom. Pojechałem coś załatwić wróciłem do domu i sprawdziłem raz jeszcze - napisali że serwer zaczął odpowiadać i temat zamykają. Wieczorem usunąłem konto kolegi utworzyłem jeszcze raz podpiąłem domenę w ten sam sposób jak wcześniej i jak poprzednie trzy które już działają.

Czekałem całą noc - dnsy wskazywały na nowy serwer a strona "chodziła" ze starego.

Rano zmieniłem dnsy na IQ co by kolega miał pocztę no i piszę właśnie tego posta

Wie może ktoś o co chodzi z tym wszystkim.

Jeśli napisałem trochę niezrozumiale to przepraszam ale właściwie dokładnie nie wiem jak to napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problemy z serwerem to inna sprawa.

Jeśli chodzi o DNS to propagacja może trwać nawet 24 godziny a i tak wiele zależy od dostawcy Twojego internetu... Nie bądź niecierpliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Picek

Problemy z serwerem to inna sprawa.

Jeśli chodzi o DNS to propagacja może trwać nawet 24 godziny a i tak wiele zależy od dostawcy Twojego internetu...

 

Nie wiem co ma dostawca internetu do konfiguracji DNS i jego propagacji

Wszystko zależy od wartości TTL ustawionej tam gdzie hostujesz domenę, im większa, tym dłuższy czas propagacji

 

http://www.google.pl/#hl=pl&biw=1366&bih=566&q=ttl+domain&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=17fbc58b8d58d781

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No słucham :D

A przykładowo proxy www albo proxy dns olewające TTL i trzymające starą strefę nawet i dwa dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Picek, kolejny raz 'popisujesz' się wiedzą której nie masz. ISP często robią cache DNSów tak jak napisał @Fiercio, czasem działa ipconfig /flushdns, czasem niestety nie. Czasem też pomaga rozwiązanie przepięcia się na inne DNSy (na swoim pc), jednak to również jest zależne od ISP (po zmianie może po prostu nic nie działać).

@Sebol, zmień DNSy na te które chcesz mieć + na starych możesz zrobić przekierowanie na nowy serwer. Sprawdź we whois czy wszystko się ładnie przepięło i czekaj.

Tak jak pisałem, spróbuj trochę poodświerzać DNS via ipconfig /flushdns (próbuj co 10 - 15 minut).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piecek.. niestety jedni mają mercedesa a inni trabanta. Trzeba się przyzwyczaić, a poza tym i tak pełna propagacja domeny na nowe DNSy wynosi do 48h. Nie każdy w tej samej chwili widzi już domenę na nowych serwerach, ponieważ propagacja DNS nie zmienia się wyłącznie na maszynach dostawcy. Trzeba o tym pamiętać..

 

Mając powyższe na względzie nie polecam takiego skakania co parę godzin pomiędzy jednym dostawcą a drugim.. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Picek

@Picek, kolejny raz 'popisujesz' się wiedzą której nie masz. ISP często robią cache DNSów tak jak napisał @Fiercio, czasem działa ipconfig /flushdns, czasem niestety nie.

 

Ja się popisuje? :D

 

flushdns opróżnia lokalny dns cache na windows i nie ma nic wspólnego z DNS cache ISP, dlatego raz Ci działa a raz nie. A więc usłyszałeś o poleceniu, ale tak naprawde nie wiesz jak ono działa tylko wykonujesz w nadziei że tym razem się uda.

 

Propagacja DNS to proces rozejścia się nowej strefy w całym systemie DNS. Mówimy o normalnych serwerach/ustawieniach. To że ktoś sobie ustawi na sztywno w /etc/hosts nie ma nic wspólnego z normalną propagację dns, podobnie serwery DNS olewające standardy.

 

Trzeba się przyzwyczaić, a poza tym i tak pełna propagacja domeny na nowe DNSy wynosi do 48h.

 

To zależy od ustawień TTL, zwyczajowo nie powinna trwać dłużej niż 48h, przy większości standardowych ustawień. Stąd przed zmianą IP często ustawia się TTL na np 100 by propagację skrócić do kilku minut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podobnie serwery DNS olewające standardy.

Tylko, że wbrew pozorom, to te serwery olewające standardy mają strasznie duży wpływ na propagację dns u klientów z nich korzystających.

Nadal nie potrafisz zrozumieć

co ma dostawca internetu do konfiguracji DNS i jego propagacji

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Picek

Tylko, że wbrew pozorom, to te serwery olewające standardy mają strasznie duży wpływ na propagację dns u klientów z nich korzystających.

Nadal nie potrafisz zrozumieć

 

?

 

Bronisz stanowiska, które jest anomalią w systemie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

świat to dziwne miejsce, jest pełen idealistów a mimo to jest taki zj$%$#^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bronisz stanowiska, które jest anomalią w systemie :D

Nie bronię, tylko twierdzę, że istnieje i jednak trzeba je w swoich rozmyślaniach brać pod uwagę.

 

Idąc twoim tokiem myślenia - przecież gdyby wszyscy stosowali się stricte do przepisów ruchu drogowego, to nie było by wypadków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kontynuującwątek to postępując niezgodnie ze standardami oszczędza się kasę i zwiększa stabilność systemu użytkownicy nie cierpią na tym zbytnio więc nic dziwnego że jest to częsta praktyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że wbrew pozorom, to te serwery olewające standardy mają strasznie duży wpływ na propagację dns u klientów z nich korzystających.

Ostatnio przenosząc jedną domenę (trochę tam ruchu było) - ttl ustawiony na 5 minut, w ciągu ~6h praktycznie 100% ruchu trafiło już na nowy serwer. Nie zauważyłem kogoś, kto na sztywno miał ustawiane kilkanaście godzin i więcej.

Oczywiście trzeba pamiętać o uroku dnsów TP - jak się ma dużego pecha (bo to bardzo rzadki przypadek) to cześć serwerów z ich klastra dnsowego nie będzie potrafiła nauczyć się nowego adresu i przez wiele dni może trzymać stary adres :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się takiego wysypu odpowiedzi dzięki chłopaki.:D

 

TTL przy rekordach A mam ustawiony na na poziomie 86400

a przy rekordach NS 3600.

 

Moim dostawcą jest TP, może rzeczywiście tu też leży problem,gdyż jak przepinałem dns'y, to robiłem to u siebie. Sprawdzałem też u siebie i kiedy przeskoczyło (ok 20godz.), było coś nie tak z odbiorem i wysyłką maili to przepiąłem na te pierwotne, tyle że u kolegi, który ma innego dostawcę (MultiMedia) tam przeskoczyło w 15 do 20 min.

 

Wracając do moich problemów z pocztą i zamuleniem serwera (między innymi: bardzo duża liczba maili w kolejce) może to być spowodowane włączoną Usługą catch-All e-mail?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×