Skocz do zawartości
Patryczak

DirectAdmin - Struktura użytkowników

Polecane posty

Witam serdecznie,

Napisałem identyczny post na debian.linux.pl, ale tam istna cisza. Czytam od dłuższego czasu webhostingtalk.pl i wydaje mi się, że odpowiedź na moje pytanie mogę znaleźć właśnie na tym forum.

 

Mam świeżo uruchomionego VPS-a z DirectAdminem. Na obecnym serwerze dedykowanym od 7 lat korzystam z tego narzędzia. W związku z tym, że wszystkich użytkowników będę przenosił na VPS-a chciałbym jakoś ciekawie pozakładać konta w DirectAdminie. W tej chwili z poziomu admina mam zainstalowanego sprzedawcę (jako ja) i pod sprzedawcą trzech użytkowników (dwóch, którzy sami coś tam sobie grzebią w panelu oraz ja z prawie 80 obsługiwanymi domenami). Moi klienci nie wymagają dostępu do panelu, więc jest to dla mnie wygodne (mam dostęp przez FTP do prawie wszystkich domen).

 

I teraz nasuwa się pytanie. Jak to rozegrać przy zakładaniu nowych kont na VPS-ie? Robić tak jak powyżej, czy też dla każdego z klientów zakładać odrębnego użytkownika? Musi to być wygodne dla mnie, gdyż to ja trzymam nad wszystkim kontrolę.

 

Zastanawia mnie jeszcze jeden temat. Po zalogowaniu się jako admin pojawiają się zakładki YOUR ADMIN, YOUR RESELLER, YOUR USER

 

Założenie sprzedawcy z poziomu:

 

 

Your Admin

 

powoduje, że sprzedawca widziany jest tylko w tej zakładce. W zakładce ,,Your Reseller'' nie ma nic.

 

 

Czy nie uważacie, że w DA jest to troszkę zakręcone? Panel admina powinien dać możliwość zakładania wyłącznie sprzedawców i adminów. Kompletnie nie rozumiem, do czego potrzebny jest tam opcja twój użytkownik (ang. your user)?

 

Kompletnie nie wiem jak zabrać się za ten temat. Nie chcę powielać starych wzorców, gdyż wiem, że są niepoprawne.

 

Byłbym wdzięczny za pomoc w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Admin może być także użytkownikiem dlatego jest poziom "Your user".

Jest tak jak mówisz, admin może zakładać adminów i resellerów. Reseller tylko użytkowników.

 

Jeśli Twoi klienci nie wymagają dostępu do DA to najprostszy byłby jeden "wór" - jeden użytkownik ze wszystkim jednak lepiej dla każdego z nich założyć osobne konto tak na przyszłość a dodatkowo (w sumie nie wiem jaką dokładnie konfiguracje będziesz miał) pozwoli na limitowanie i diagnozowanie problemu jeśli wystąpi z winy jednej z domen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Admin może być także użytkownikiem dlatego jest poziom "Your user".

Jest tak jak mówisz, admin może zakładać adminów i resellerów. Reseller tylko użytkowników.

Jeśli Twoi klienci nie wymagają dostępu do DA to najprostszy byłby jeden "wór" - jeden użytkownik ze wszystkim jednak lepiej dla każdego z nich założyć osobne konto tak na przyszłość a dodatkowo (w sumie nie wiem jaką dokładnie konfiguracje będziesz miał) pozwoli na limitowanie i diagnozowanie problemu jeśli wystąpi z winy jednej z domen.

 

W takim razie chyba powielę poprzednią strukturę (jak to określiłeś "jeden wór"). Mam tych klientów pod opieką i wyłącznie ja zajmuje się administracją. Limitowanie usług nie wchodzi w grę. Dzięki za reply.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Czy nie uważacie, że w DA jest to troszkę zakręcone?

Delikatnie mówiąc :) Poziomy dostępu są zrobione chyba metodą chałupniczą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poziomy dostępu są zrobione chyba metodą chałupniczą

To jak wg ciebie powinny one wyglądać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie polecam wrzucania do jednego wora - najlepiej (o ile masz wewnętrzny overselling, bo bez niego przy koncie np. 10GB to szybko zabraknie miejsca, ale skoro to VPS, to pewnie masz roota czyli masz też overselling) tworzyć jednak osobnych userów, najpierw tylko pakiety trza zdefiniować.

 

Łatwiej potem wszystko ogarnąć, dać ew. dostęp do czegoś no i lepsza kontrola zużywanych zasobów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecałbym dodanie dla każdego użytkownika swojego konta. Zachowasz porządek i zabezpieczysz się na przyszłość, w przypadku gdyby Twoim użytkownikom zachciało się jednak mieć dostęp do panelu.

 

Z punktu widzenia DA, zawsze z resellera możesz się szybko zalogować na użytkownika, więc wygoda tak czy owak pozostaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecałbym dodanie dla każdego użytkownika swojego konta. Zachowasz porządek i zabezpieczysz się na przyszłość, w przypadku gdyby Twoim użytkownikom zachciało się jednak mieć dostęp do panelu.

W takim wypadku zakłada się użytkownika i przenosi domenę do niego.

 

Z punktu widzenia DA, zawsze z resellera możesz się szybko zalogować na użytkownika, więc wygoda tak czy owak pozostaje.

Zakładając, że używa suPHP to z ftp-em już są problemy i trzeba na każdego użytkownika osobno się logować podając login i hasło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×