Skocz do zawartości
PetR

Sklep internetowy - 3 pytania: skrypt, hosting, domeny

Polecane posty

Witam forumowiczów,

jestem w trakcie uruchamiania sklepu internetowego (jako właściciel, a nie wykonawca dla kogoś). Śledzę tutejsze forum od jakiegoś czasu i potrzebuję porad z cyklu:

 

1. Jaki skrypt? Napiszę czego oczekuję: model licencyjny, skrypt szybki, bezpieczny, z możliwością wdrożenia własnej grafiki, z możliwym logowaniem przez SSL. Ilość towaru to ok. kilkaset do tysiąca pozycji w przyszłości. Przyjazny dla wyszukiwarek, SEO. Mam dwa typy, ale nie chciałbym tego na razie zdradzać. W przypadku zainteresowania tematem, chętnie to wyjawię. Kwota do 2tys.

 

2. Wiem, że hosting należy wybrać pod konkretny skrypt i przewidywany ruch, ale w morzu ofert i reklam łatwo utonąć. Oczywiście jako początkujący zainteresowałem się ofertą jednego z liderów (przynajmniej jeżeli chodzi o ilości reklam w prasie i w necie) ale właśnie dzięki tutejszemu forum postanowiłem sprawdzić inne propozycje.

 

3. Mam zarejestrowane na potrzeby sklepu domeny .pl .com.pl i .eu Czy w przypadku wyboru hostingu w innej firmie muszę te domeny przenieść do niej? Pytanie pewnie lamerskie, ale wolę się upewnić...

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem, mile widziane odpowiedzi producentów/twórców skryptów, firm hostingowych i specjalistów w tych dziedzinach.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

1. Dla jakich produktów?

3. Możesz mieć w innej firmie domenę, i w innej firmie hosting.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Dla jakich produktów?

3. Możesz mieć w innej firmie domenę, i w innej firmie hosting.

 

1. Zabawki.

3. Dziękuję ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jest ogrom skryptów OSCommerce, jako nowy sklep internetowy lepiej nie wydawaj za dużej kwoty na skrypt sklepu. Dobry skrypt dostaniesz już za 400 złotych, nie musisz wydawać aż 2000, to nie spowoduje Ci aż takiego zwiększenia sprzedaży. Lepiej zainwestuj w porządną i specyficzną grafikę.

 

2. Jest wiele firm oferujących takie usługi, weź okres testowy w kilku firmach i będziesz wiedział która firma jest najlepsza dla Ciebie.

 

3. Domenę kupujesz gdzie taniej, nie łap się za bardzo na promocję typu darmowa domena, wtedy za odnowienie zapłacisz podwójnie. Spokojnie poszukaj i popytaj ceny odnowień, domene zaparkujesz na każdym serwerze jak już powyżej napisano, a potemcjalny klienta będzie i tak widział tylko domene sklepu i na jej podstawie zapamięta Ciebie jako handlowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki skrypt? Napiszę czego oczekuję: model licencyjny, skrypt szybki, bezpieczny, z możliwością wdrożenia własnej grafiki, z możliwym logowaniem przez SSL. Ilość towaru to ok. kilkaset do tysiąca pozycji w przyszłości. Przyjazny dla wyszukiwarek, SEO. Mam dwa typy, ale nie chciałbym tego na razie zdradzać. W przypadku zainteresowania tematem, chętnie to wyjawię. Kwota do 2tys.

Witam, polecamy nasze oprogramowanie e-store, 2 miesiące temu wyszła nowa wersja. Wdrażaliśmy 2 sklepy z zabawkami:

http://www.pingoo.pl i http://www.ekajtek.pl (w trakcie towarowania)

PS prawdopodobnie jako jedyna agencja interaktywna prowadzimy sklep na oprogramowaniu które oferujemy: http://www.delizia.pl

 

2. Wiem, że hosting należy wybrać pod konkretny skrypt i przewidywany ruch, ale w morzu ofert i reklam łatwo utonąć. Oczywiście jako początkujący zainteresowałem się ofertą jednego z liderów (przynajmniej jeżeli chodzi o ilości reklam w prasie i w necie) ale właśnie dzięki tutejszemu forum postanowiłem sprawdzić inne propozycje.

Z czystym sumieniem możemy polecić serwery http://www.iq.pl - są niezawodne, sami korzystamy z tego serwera, a także większość naszych klientów. Takie firmy jako home.pl i nazwa.pl lepiej omijać szerokim łukiem.

 

3. Mam zarejestrowane na potrzeby sklepu domeny .pl .com.pl i .eu Czy w przypadku wyboru hostingu w innej firmie muszę te domeny przenieść do niej? Pytanie pewnie lamerskie, ale wolę się upewnić...

Domeny możesz mieć w innej firmie hostingowej, najtaniej będzie http://www.masternet.pl

pozdrawiam Michał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PrestaShop - http://www.aktywnysmyk.pl/.

 

Chyba najładniejszy sklep z zabawkami jaki widziałem.

 

Niedawno pomagałem komuś we wdrażaniu sklepu - postanowiliśmy wypróbować jeden z darmowych skryptów i nie wiem - porównując osCommerce z Prestashopem nie zauważyłem praktycznie rzeczy, w której ten drugi byłby gorszy: o wiele przyjaźniejszy panel, prostsza instalacja, większe możliwości i bardzo przejrzyście napisane szablony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W związku z nimi nasuwają się kolejne pytania:

 

1. OSCommerce - z tego co mi wiadomo skrypt darmowy, więc płacę tylko za wdrożenie i dopasowanie do moich potrzeb? Sam przecież tego nie zrobię... Obawiam się jednak braku wsparcia technicznego później, w trakcie funkcjonowania sklepu, np. w razie ewentualnych usterek. Cena, oczywiście jest zawsze istotna, ale muszę mieć też pewność szybkiej pomocy technicznej... Bo o przerwach w działaniu nie ma mowy. Więc?

 

2. PrestaShop - j.w. skrypt darmowy.

 

W trakcie swoich poszukiwań wziąłem pod uwagę m.in. KQS.store i pffShop - stosunkowo niedrogie rozwiązania, jak również SOTE - cenowo znacznie je przewyższający. Może macie jakieś doświadczenia z tymi skryptami?

 

Pozdrawiam,

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PrestaShop - latwosc instalacji pluginow, platne wtyczki do platnosci.pl, latwe zmiany designu

 

Oprócz standardowych form płatności (przelew bankowy, zapłata przy odbiorze, czek), patrząc na potrzeby polskich sklepów,

obecnie PrestaShop posiada integrację z następującymi systemami płatności:

1) Platnosci.pl - http://www.platnosci.pl/ (moduł platnoscipl)

2) Dotpay / dawniej Allpay - http://dotpay.pl/ (moduł dotpay)

3) Paypal - http://www.paypal.pl/ (moduł paypal)

 

więc raczej te platnosci.pl są darmowe a nie jak piszesz płatne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Nie rozumiem jak można podawać argument o zakodowanych źródłach jako wadę jeśli korzysta się z rozwiązania dzierżawionego, w którym nie ma dostępu do żadnego z plików źródłowych oprogramowania. Dla mnie to zwykła hipokryzja.

 

Poprawki są wprowadzane bezpłatnie, a oprogramowanie jest stale rozwijane od 7 lat. Aktualizacje są przy tym bezpłatne.

 

Jeśli chodzi o obsługę klienta (pomoc techniczną) to daję licencję za darmo osobie, która jako pierwsza znajdzie 10 wiarygodnych negatywnych opinii na ten temat.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

1) Może niech autor wątku wypowie się w tej sprawie. Czy zależy mu na aktualizacjach i dalszym rozwoju oprogramowania czy tylko na tym aby móc grzebać w jego kodzie źródłowym? Jeśli to drugie to chyba nie ma sensu wydawać pieniędzy na komercyjne produkty, bo można to zrobić na bezpłatnych platformach.

 

2) Również polecam wskazane forum, najwięcej do powiedzenia (w sensie negatywnym) mają 2 osoby, które co ciekawe nigdy nie używały programu (skrypta zapewne też go nie używał) . Warto zobaczyć do czego ludzie są zdolni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1) zakodowane zrodla nie jest wada pudelkowego rozwiazania?

jelsi ktos decyduje sie na wersje pudelkowa to po to zeby moc dostosowac do wlasnych potrzeb i miec nad tym kontrole, dla mnie to powazna wada szczegolnie ze inne sklepy sa od niej wolne

A ja cały czas mówię, że chce mieć źródełka windowsa, żeby móc sobie go dopasować do własnych potrzeb i mieć nad tym kontrolę.

A przecież linuksy i bsd'ki są od tej "wady" wolne i mają źródełka...

 

Owszem, komfortowe to nie jest. Ale tu utarła się taka dziwna paranoja, że Windowsa czy Offica to źródełka chcieć i w nich dłubać to śmieszne i nic dziwnego, że to binarki; to o tyle jakakolwiek pudełkowa aplikacja webowa to ma mieć możliwość nieograniczonej zmiany wszystkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że 98% (albo więcej) użytkowników to "nie-webmasterzy" zabezpieczenie kodów wydaje się mieć jednak sens.

Po co wyrzucać co miesiąc pieniądze i udostępniać producentowi oprogramowania wszystkie informacje o swojej działalności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, większość właścicieli sklepów internetowych to handlowcy, więc sami nie grzebią w źródłach, wiec dlaczego ukrywać kod źródłowy systemu?

Pewnie dlatego, że jest przestarzały i system jest nieciekawie napisany, bo jeśli trafi się chociaż 2% klientów którzy mają jednak jakieś pojęcie... resztę dopiszcie sobie sami :)

 

Nasza firma nigdy nie szyfrowała kodu i jakoś nie było z tym problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, większość właścicieli sklepów internetowych to handlowcy, więc sami nie grzebią w źródłach, wiec dlaczego ukrywać kod źródłowy systemu?

Pewnie dlatego, że jest przestarzały i system jest nieciekawie napisany, bo jeśli trafi się chociaż 2% klientów którzy mają jednak jakieś pojęcie... resztę dopiszcie sobie sami :)

 

Większość użytkowników komputerów jest użytkownikami a nie programistami więc po co ukrywać kod windowsa, Office, Total Commandera, The Bat,............. i tak bez końca można wymieniać więc ten argument jest całkowicie od czapy.

 

KQS koduje kod bo wybrał taki model biznesowy i NIC wam do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większość użytkowników komputerów jest użytkownikami a nie programistami więc po co ukrywać kod windowsa, Office, Total Commandera, The Bat,............. i tak bez końca można wymieniać więc ten argument jest całkowicie od czapy.

 

KQS koduje kod bo wybrał taki model biznesowy i NIC wam do tego.

 

A czy ja bronię komuś kodować źródła, jak chce niech koduje.....

Natomiast z punktu widzenia właściciela sklepu, gdy np z wykonawcą źle układa się współpraca albo firma zniknie z rynku, to co ma zrobić z zakodowanym źródłem?

Nawet nie zleci jakiś poważniejszych przeróbek czy poprawek...

 

Porównanie do windowsa czy office'a jest nie trafne, gdyż z aplikacje internetowe wymagają stałego pielęgnowania - bycia na czasie z grafiką, dostosowania systemu do klientów itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
bycia na czasie z grafiką, dostosowania systemu do klientów itp

Dlatego też stosuje się templatki, moduły i inne bajery.

 

Jak w WHMCS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też stosuje się templatki, moduły i inne bajery.

 

Jak w WHMCS.

 

Akurat mi tego pisać nie musisz... w dyskusji chodziło o przerabianie zakodowanych źródeł sklepu w przypadku gdy np firma upadnie albo współpraca z wykonawcą się nie układa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Michale,

Jest Pan w 100% przekonany do tego co pisze? Jeszcze jest szansa się z tego wycofać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porównanie do windowsa czy office'a jest nie trafne, gdyż z aplikacje internetowe wymagają stałego pielęgnowania - bycia na czasie z grafiką, dostosowania systemu do klientów itp

Większość pudełkowców pozwala zmienić via ACePe grafikę.

 

To jeśli chce ktoś pielęgnować i dopieszczać, to niech zdecyduje się na dedykowane pod siebie rozwiązanie i je pielęgnuje. A jak bierze pudełko, to zadowala się tym, co mu daje do zabawy via ACP to pudełko.

A czy porównanie jest nietrafne. To zależy dla kogo.

Bo dla mnie zarówno Windows jak i Office także wymagają stałego pielęgnowania - ale tu nie jest niczym dziwnym, że te pielęgnacje robi się zewnętrznymi "wtyczkami"/"nakładkami".

A i tak części rzeczy nie da się po prostu zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Michale,

Jest Pan w 100% przekonany do tego co pisze? Jeszcze jest szansa się z tego wycofać.

 

Witam, tak jestem przekonany. Co w takich 2 wymienionych sytuacjach klient może zrobić ze sklepem który ma zakodowane źródła?

Przypuśćmy chce dodać pole w bazie danych które będzie reprezentować typ produktu np damski / męski który będzie potrzebny do sortowania na liście produktów i co wtedy?

 

Większość pudełkowców pozwala zmienić via ACePe grafikę.

 

To jeśli chce ktoś pielęgnować i dopieszczać, to niech zdecyduje się na dedykowane pod siebie rozwiązanie i je pielęgnuje. A jak bierze pudełko, to zadowala się tym, co mu daje do zabawy via ACP to pudełko.

 

Dobrze ujęte - zmieniać grafikę, lecz jakieś bardziej skomplikowane przeróbki silnika sklepu (nawet na własną odpowiedzialność) odpadają bo często zabrania tego licencja, de facto jest się uzależnionym od dobrej woli producenta oprogramowania, który nie koniecznie będzie je rozwijać po myśli właściciela sklepu internetowego:) Jak się chce być całkowicie niezależnym to dedykowane rozwiązanie, minus taki że wtedy jest drogo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał, żeby mi komputer grzanki upiekł.

Może i dało by się wykonać jakąś jego modyfikację i zrobić to,

ale z całą pewnością było by lepiej kupić narzędzie, które w natywnej specyfikacji ma pieczenie grzanek dostępne bez jakichkolwiek modyfikacji.

 

A z branży software

chciał bym, żeby pkzip obsłużył mi archiwum RAR.

W takim przypadku logiczne jest, że jeśli to, co mam, nie obsługuje jakiegoś ficzera, to albo rezygnuję z jego wykorzystania (tego niedostępnego ficzera), albo też zmieniam aplikację.

Dla aplikacji użytkowych jest to dla wszystkich oczywiste.

Ale dlaczego u licha nie jest to oczywiste dla serwisów webowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla aplikacji użytkowych jest to dla wszystkich oczywiste.

Ale dlaczego u licha nie jest to oczywiste dla serwisów webowych?

 

Bo aplikacje webowe (zwłaszcza sklepy internetowe) wymagają bardzo dużej ingerencji i indywidualnego podejścia do branży w której działa konkretny sklep internetowy. Każda branża ma swoje charakterystyczne cechy, inaczej będzie przy sklepie z oponami, inaczej z zegarkami, rowerami, ubraniami itp. Do tego każdy właściciel sklepu ma inną wizję, inne wymagania, pomijam kwestie integracji z innymi systemami bo wtedy zaczyna się zabawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy jedno, klient ma mieć dostęp do aktualizacji (nowych wersji) oprogramowania czy niech się sam martwi o rozwój swojego sklepu? Chodzi rzecz jasna o rozwiązania pudełkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy jedno, klient ma mieć dostęp do aktualizacji (nowych wersji) oprogramowania czy niech się sam martwi o rozwój swojego sklepu? Chodzi rzecz jasna o rozwiązania pudełkowe.

 

Nie chodziło o aktualizacje, tylko co z systemem gdy firma (np jednoosobowa - takich producentów oprogramowani jest pełno) upadnie albo nie chce wdrożyć jakiegoś rozwiązania? Wtedy zlecenie można przekazać innej firmie... która z zakodowanym źródłem nic nie zrobi....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×