Skocz do zawartości
Andiw

Opinnia na temat THECUS N8800PRO

Polecane posty

Witam

 

Poszukuje opinii na temat THECUS N8800PRO >> specyfikacja

 

Czy ktoś z was miał już do czynienia z tym sprzętem?

 

Czy jest on w ogóle warty uwagi (będzie wykorzystywany przede wszystkim jako serwer backup dla komputerów mac)?

 

Może warto poszukać czegoś z wyższej półki?

 

Chętnie wysłucham innych rad na temat rozwiązania dla backup danych w granicach 10-12 tys zł

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odp :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzialem na targach kiedys, według mnei bardziej oplaca się kupić serwer supermicro z dyskami (jak masz jakies pytania wal pw pomoge) niz gotowca tego typu, koszty zwykle podobne lub większe a elastycznosc sporo mniejsza

 

za 15 tyś masz bude supermicro na 24 dyski z pełnymi obsadkami, 16 dyskowy zestaw zmieścisz w budżecie, jak coś wal

SYS-6035B-8R_V.jpg

Z rozwiązań dedykowanych w Polsce lepiej się sprzętem promise zainteresować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poszło pw

 

ktoś jeszcze może podzielić się spostrzeżeniami o sprzęcie zaproponowanym przez theONE?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum jest bardzo malo sprzetowcow (nie ma takiego forum w .pl), osoby ktore glownie zajmuja sie robieniem / hostowaniem stron, ewentualnie VPSow (98% forum?) maja minimalne pojecie o sprzęcie. Podobny sprzęt (generacje wcześniej ale idea ta sama) ma np home do trzymania backupów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum jest bardzo malo sprzetowcow (nie ma takiego forum w .pl), osoby ktore glownie zajmuja sie robieniem / hostowaniem stron, ewentualnie VPSow (98% forum?) maja minimalne pojecie o sprzęcie. Podobny sprzęt (generacje wcześniej ale idea ta sama) ma np home do trzymania backupów.

 

Tak bo tylko onevps i onededyk składają maszyny pod siebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ktoś jeszcze może podzielić się spostrzeżeniami o sprzęcie zaproponowanym przez theONE?

Tak. Ja. Ten kontroler LSI w w.w. SuperMicro jest do bani, ale pod backup się nada.

Robiłem swego czasu research wśrod systemów do składowania danych.

Jedyna fajna rzecz jaką oferują systemy storage w cenie do 20K to jest panel,

gdzie można sobie dużo rzeczy szybko wyklikać, przy czym brak w nich funkcjonalności,

których admin nie mógłby skonfigurować z konsoli. Płaci się za wygodę.

Pytanie czy chcesz za to płacić?

Jeśli nie chcesz, to możesz kupić w zasadzie serwer dowolnego producenta,

który ma odpowiednią dla Ciebie ilość dysków.

W każdym wypadku, niezależnie czy wybierzesz SuperMicro, IBMa, HPka etc.

zmieścisz się w budżecie pod warunkiem, że kupisz sam serwer i ramki,

a dyski SATA we własnym zakresie np. z Allegro. Jeśli mógłbyś tak zrobić to Ci polecam X3650 by IBM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak bo tylko onevps i onededyk składają maszyny pod siebie :)

 

Taaa całe 10 firm, z tego całe zero chciało się w ciągu 24h podzielić wiedzą z kimś i pomysłami na rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taaa całe 10 firm, z tego całe zero chciało się w ciągu 24h podzielić wiedzą z kimś i pomysłami na rozwiązanie

Czy Ty się dobrze czujesz? Mamy tu z WHT podpisane jakieś SLA dt. czasu odpowiedzi czy jak?

Ludzie tu pracują, wątków w których można coś napisać mnoży się codziennie duża ilość.

Większość z nich potem znika z listy, no chyba, że ktoś coś w nich naskrobie tak jak Ty dziś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty się dobrze czujesz? Mamy tu z WHT podpisane jakieś SLA dt. czasu odpowiedzi czy jak?

Ludzie tu pracują, wątków w których można coś napisać mnoży się codziennie duża ilość.

Większość z nich potem znika z listy, no chyba, że ktoś coś w nich naskrobie tak jak Ty dziś.

Nie nic nie ma podpisanego nie wiem jak inny :). Najdmen zaczął personalnie zamiast wypowiedzieć się w temacie a że jesteśmy w Polsce a nawet w Internecie...

 

Wracając do kontrolera LSI do tej budy Supermicro można włożyć jaki się chce i jest to obecnie w instalacjach tylko do backupu najlepsze rozwiązanie cena/jakość.

 

Karta LSi i tak używana jest tylko do podłączenia dysków a RAID itd realizowany jest programowo, wydajniej, bezpieczniej, taniej. Szybkość bardziej determinowana jest przez rodzaj dysków / RAID niż sam kontroler.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kontrolera LSI do tej budy Supermicro można włożyć jaki się chce i jest to obecnie w instalacjach tylko do backupu najlepsze rozwiązanie cena/jakość.

Jasne, można, tylko, że dobry kontroler jeśli chcesz go kupić sobie we własnym zakresie dla dużej ilości dysków, będzie kosztował krocie.

Ten sam kontroler możesz dostać "prawie" gratis z serwerem IBM czy HP.

Reasumując(tak mniej więcej ): supermicro + dobry kontroler wyjdzie zdecydowanie drożej aniżeli cena nowego IBMa czy HP.

Po co więc kombinować? :)

 

Karta LSi i tak używana jest tylko do podłączenia dysków a RAID itd realizowany jest programowo, wydajniej, bezpieczniej, taniej. Szybkość bardziej determinowana jest przez rodzaj dysków / RAID niż sam kontroler.

Nie ma nic gorszego niż fakeRAID. To samo ZUO!

Niedość, że wartość dodana tytułem posiadania kontrolera jest żadna, to jeszcze nie masz nad nim absolutnie żadnej kontroli.

Bardzo ryzykowne to rozwiązanie. Taniej może i tak, ale wydajniej i bezpieczniej zdecydowanie nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie personalnie a w ramach rozluźnienia,

osobiście gdybym potrzebował czegośpod 24 dyski na pewno nie byłoby to supermicro czy thomas (lsi czy 3ware),

raczej celowałbym w gotowe rozwiązania storage IBMa.

 

Aczkolwiek można poszukać także jakiegoś rozwiazania custom, dobry kontroler z cache i BBU, jakaś półka dyskowa i samemu coś po-czarować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat się rozrasta... i bardzo dobrze gdyż szczerze samemu miałbym z tym problem :) Zgłębiając temat jednak zwykłe serwery nas  nie sprostają takiemu wyzwaniu więc może dorzucę jeszcze garstkę informacji:

 

- backup ma być przeznaczony przede wszystkim pod dużą ilość materiału wideo (czasem jest to nawet w granicach 1-2TB danych z jednej sesji )

 

- początkowo serwer będzie podpięty pod 2 maszyny na 1 Gbps skrętce (w celu sprawdzenia czy nam to wystarcza czy mierzymy w FC)

 

Raczej na pewno na samym początku nie obsadzimy wszystkich zatok ale jest to kwestia czasu przy takich ilościach danych. "System" musi sobie poradzić z taka ilością danych a przede wszystkim być gotowy na dodatkowe maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bellerofont jeśli mogę prosić to czy możesz troszeczkę bardziej przybliżyć swoja propozycje z X3650

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Reasumując(tak mniej więcej ): supermicro + dobry kontroler wyjdzie zdecydowanie drożej aniżeli cena nowego IBMa czy HP.

Po co więc kombinować? :)

Ale w IBM siedzi LSI (w tym konkretnym też)

w HP siedzi adaptec (to jest dopiero ZŁO)

w DELLach siedzi to co akurat bylo tańsze

INTEL to supermicro w całości oprócz blachy do obudowy (foxcon im składa) czyli też używają LSI

 

są to zintegrowane kontrolery o identycznych parametrach jak te w supermicro (Jako serwer DELL czy HP (IBM nie znam konkretnych przykładów) można kupić supermicro czy tyana po tuningu wizualnym... tak wygląda rynek sprzętu i o tym mówiłem mając na myśli że w .pl mało osób się wyznaje na temacie

 

Jak kupujesz macierz ww producentów masz 70% szans że jest w niej kontroler promise albo innego producenta zewnętrznego, tak działa teraz rynek sprzętu, jest jedno tanie dominujące rozwiązanie i wszyscy je mają, nie są one złe ale mówienie że LSI jest gorsze od rozwiązań IBM oznacza że nie wiesz skąd pochodzi sprzęt który masz i żeby nie było mówię o rozwiązaniach mających mniej niż dwa lata wcześniej była większa różnorodność

 

Cała reszta to marketing dużych koncernów i wciskanie kitu o genialności własnych rozwiązań...

 

Nie ma nic gorszego niż fakeRAID. To samo ZUO!

Niedość, że wartość dodana tytułem posiadania kontrolera jest żadna, to jeszcze nie masz nad nim absolutnie żadnej kontroli.

Bardzo ryzykowne to rozwiązanie. Taniej może i tak, ale wydajniej i bezpieczniej zdecydowanie nie.

 

SOFT Raid ma raczej więcej plusów niż minusów:

Nie potrzebuje podtrzymywania bateryjnego do podtrzymania danych, zawsze są

W przypadku awarii z dysku zawsze odzyskasz dane bo widzisz system plików

Przy niektórych systemach jest szybszy (szczególnie jak masz LVMa wzrasta prędkość bo system lepiej radzi sobie z zapisem po dyskach)

Prościej nim zarządzać nie ma problemów z wymaganiami co do systemu, sterowników, kompatybilności (linux, pomijam windowsa we wszystkich rozważaniach)

Sygnalizacja awarii jest identyczna

Wydajność nie zauważyłem różnicy, zależy od mocy samego dysku a nie kontrolera

 

Podaj jakie minusy ma SOFTRaid

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat się rozrasta... i bardzo dobrze gdyż szczerze samemu miałbym z tym problem :) Zgłębiając temat jednak zwykłe serwery nas nie sprostają takiemu wyzwaniu więc może dorzucę jeszcze garstkę informacji:

To co dałeś w #1 to zwykły serwer i to słabszy niż to co proponujemy, do tego specyficzny system który ułatwia zadanie jeżeli administrator nie zna się na tym co robi

 

- backup ma być przeznaczony przede wszystkim pod dużą ilość materiału wideo (czasem jest to nawet w granicach 1-2TB danych z jednej sesji )

ważne jest to jak szybko potrzebujecie (i możecie) zapisać/odczytać te dane oraz ile jednocześnie będzie takich odczytów zapisów i do tego dopiero wybiera się rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz po prostu zapisać gdzieś kopię danych to dysk po sieci 1 Gb da radę bez problemu i FC niepotrzebne

 

- początkowo serwer będzie podpięty pod 2 maszyny na 1 Gbps skrętce (w celu sprawdzenia czy nam to wystarcza czy mierzymy w FC)
To są kolejne wydatki i planowanie

 

Raczej na pewno na samym początku nie obsadzimy wszystkich zatok ale jest to kwestia czasu przy takich ilościach danych. "System" musi sobie poradzić z taka ilością danych a przede wszystkim być gotowy na dodatkowe maszyny.
Określ maksymalną liczbę dysków albo pojemność rozwiązania, inaczej strasznie mamy poszerzone spektrum tego co planowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie minusy ma SOFTRaid

Ale bellerofont raczej mówił o fakeRaid a nie softRaid - czyli właśnie to, że o ile w przypadku wykreowania go samemu w pełni, ma się większe pole do popisu w razie czegoś, niż w przypadku takim, że mamy niby kontroler z niby raidem, który to okazuje się tak naprawdę programowy, a w razie problemów to nic z nim nie wiadomo tak naprawdę.

Bo do systemu plików to nie zawsze w takim przypadku możesz uzyskać łatwy dostęp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale bellerofont raczej mówił o fakeRaid a nie softRaid - czyli właśnie to, że o ile w przypadku wykreowania go samemu w pełni, ma się większe pole do popisu w razie czegoś, niż w przypadku takim, że mamy niby kontroler z niby raidem, który to okazuje się tak naprawdę programowy, a w razie problemów to nic z nim nie wiadomo tak naprawdę.

Bo do systemu plików to nie zawsze w takim przypadku możesz uzyskać łatwy dostęp.

Hmmm to mój bład bo go nie zrozumiałem co miał na myśli :/

 

Natomiast nie widze różnicy w samej implementacji RAIDa na poziomie kontrolara czy jest on z dolnej czy górnej półki i tak jest liczony na kontrolerze a nie na procesorze, różnica jest w wydajności, ilości obsługiwanych dysków i rodzajów RAID

 

Z przygód klientów które musiałem poprawiać wiem że często dostep do danych dużo kosztuje (2000$ 3 tygodnie - HP ) jeżeli padną kontrolery(dwa) w drogim rozwiązaniu i nie ma przebacz :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale w IBM siedzi LSI (w tym konkretnym też)

w HP siedzi adaptec (to jest dopiero ZŁO)

Mea culpa...

Chciałem Cię właśnie zrugać, bo mam w biurku hot-spare'owy 8kanałowy kontroler sygnowany do X3650 Adaptec'a,

ale chwile później poszedłem do składziku wyjąć z kartonu X3650M2 i tam ( o zgrozo ) faktycznie jest LSI!

Co za żal... Mam LSI do 12 SASów 15K - piknie :)

Trochę głupio, ale nie sprawdzałem - nie spodziewałem się, że IBM zrobi taki numer.

 

No ale wracając do meritum:

Cała idea kontrolera RAID polega na przerzuceniu pracy na niezależny od systemu układ sprzętowy.

Upieranie się przy tym, że skoro współczesne procesory są szybkie, to można przerzucić na sterowniki systemowe pracę jest daleko idącym nadużyciem,

bo istnieją miliardy przykładów w których kernel nie zachowuje się stabilnie przy czym ten sam kernel jeśli weźmiemy na tapetę

RAID software'owy często dość mocno się męczy na obsłudze np. RAID10.

Notabene różnice w wydajności takiego kontrolera P400 ( by Adaptec ) vs. fakeRAID na LSI o analogicznej konfiguracji są dość znaczne

i nie ma tu znaczenia rodzaj użytych dysków.

 

Na koniec, nie twierdzę, że SuperMicro jest bee, ale ich platformy wcale nie są takie ekstra tanie.

Wielokrotnie się do nich przymierzałem, ale zawsze mi wychodziło, że po mimo wszystko IBM się bardziej opłaca,

bo nigdy nie miałem z nimi większych problemów i nie opłaca mi się ryzykować dla kilku stówek;

przy założeniu, że dyski kupuję we własnym zakresie oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale IBM dobrze zrobił, LSI jest teraz lepszym kontrolerem, mniejsza awaryjność, lepsze parametry, cena.

 

Daj szanse Supermicro może w złym miejscu pytałeś o ceny, w moim doświadczeniu 11 w cenie 10 prawie zawsze można kupić. (pw konkret)

 

Wiem że czasami procesor i kernel mają inne zadania ale mówimy o platformie pod storage, tutaj procki i kernel będą tylko i wyłącznie zajęte liczeniem RAIDu więc nie ma mowy o przeciążaniu czegokolwiek albo nieoptymalnej konfiguracji.

 

LSI nie ma żadnego fakeRAID wszystkie obliczenia robione są tam gidze powinny być na karcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli umiesz z nimi negocjować ceny to jest to oficjalny dystrybutor na polskę(jedne z 3 chyba) więc można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×