Skocz do zawartości

Polecane posty

Potrzebuję podłączyć około 55 komputerów, w kilku pomieszczeniach znajdujących się na tym samym poziomie. Co ważne musi to być połączenie Router -> Switch -> hosty. Wszystko bez podsieci - stąd jeden switch - topologia gwiazdy ale nie rozszerzonej. Da radę ? Bo widzę, że są takie switche po 64 porty tylko nie wiem jaki wybrać najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2x3comy 4200 ładnie się zepnie i już masz jedną sieć . Router > switch można by spiąć kablem kat 6 żeby 1 GB wynegocjował. W sumie wszystko zależny co po tej sieci ma iść samo www czy może jakiś voip ? streaming ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2x3comy 4200 ładnie się zepnie i już masz jedną sieć . Router > switch można by spiąć kablem kat 6 żeby 1 GB wynegocjował. W sumie wszystko zależny co po tej sieci ma iść samo www czy może jakiś voip ? streaming ?

 

Wewnątrz sieci potrzebuję 1 Gbit/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

budżet ?

 

Co chcesz tam uruchomić z protokołów bezp. czy moze wszytko jedno, poprostu ma działąc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

budżet ?

 

Co chcesz tam uruchomić z protokołów bezp. czy moze wszytko jedno, poprostu ma działąc ?

 

Nie za tanio ale nie za drogo bardziej w tym pierwszym kierunku - czyli za tanio nie może być. Bezpieczeństwo musi być duże i tu kolejne pytanie - jak i co ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Nie określiłeś budżetu. Może być ciężko.

Ja każdemu swojemu klientowi instaluje/wdrażam rozwiązania oparte o Cisco Systems.

 

Jeżeli wyrażasz zainteresowanie. Pisz, z autopsji na początku każdy mówi że "drogo" a przy finalizacji projektów jest zadowolenie.

 

Także napisz budżet a coś więcej dopiszę.

 

Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to na 3comach puścisz wszystko na kat6 i będziesz miał 1 Gb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie określiłeś budżetu. Może być ciężko.

Ja każdemu swojemu klientowi instaluje/wdrażam rozwiązania oparte o Cisco Systems.

 

Jeżeli wyrażasz zainteresowanie. Pisz, z autopsji na początku każdy mówi że "drogo" a przy finalizacji projektów jest zadowolenie.

 

Także napisz budżet a coś więcej dopiszę.

 

Pzdr

 

Jeśli Cisco to tak - jeden router, jeden switch, switch na 48 wejść. Okablowanie - skrętka nieekranowana długośc to wiadomo sobie dobiorę. Cena nie gra roli.

 

 

No to na 3comach puścisz wszystko na kat6 i będziesz miał 1 Gb

 

Tutaj mam drugie rozwiązanie i dzięki za odpowiedź. Nie mogę puścić z jednego 3com na dwa pomieszczenia ? Po prostu długie kable puszczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesz tu rozchodzi się o porty w switchu możesz sobie 3coma 48 portów + 3com 24 porty i spiąc je fiberami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesz tu rozchodzi się o porty w switchu możesz sobie 3coma 48 portów + 3com 24 porty i spiąc je fiberami

 

Załóżmy, że na razie ten x48 3com wystarczy, teraz potrzebuję 100 Mbit/s na zewnętrzną sieć jaki do tego router ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kup sobie prostego della serii r200 i zainstaluj na tym Pfsense i gotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kup sobie prostego della serii r200 i zainstaluj na tym Pfsense i gotowe

 

Wolałbym router taki jak cisco, który łatwo w miarę się konfiguruje. Przy okazji skrętka nieekranowana kat6 wystarczy na 1Gbit/s ? Macie może gdzieś jakiś przykład ile kosztuje 1 m ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym router taki jak cisco, który łatwo w miarę się konfiguruje.

PFSense się jeszcze prościej konfiguruje.

Jeśli nie umiesz klikać w PFSense, to za Cisco się tym bardziej nie bierz.

Przy okazji skrętka nieekranowana kat6 wystarczy na 1Gbit/s ?

Tak.

Macie może gdzieś jakiś przykład ile kosztuje 1 m ?

Litości... masz bana na Allegro?

 

a tu masz switch:

 

http://allegro.pl/item1028574537_3com_48x10_100_1000_4xsfp_3crbsg5293_vlan_qos_fvat.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PFSense się jeszcze prościej konfiguruje.

Jeśli nie umiesz klikać w PFSense, to za Cisco się tym bardziej nie bierz.

 

Cisco już konfigurowałem raz, o PFSense nie słyszałem, bo to nie moja działka w ogóle te sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci podałem najtańsze rozwiązanie stworzenia sieci baa i nawet najłatwiejsze konfiguracje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci podałem najtańsze rozwiązanie stworzenia sieci baa i nawet najłatwiejsze konfiguracje

 

 

A czy jest to bezpieczniejsze niż np router cisco ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko może być bezpieczniejsze niż cisco zależy tylko jak się to skonfiguruje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko może być bezpieczniejsze niż cisco zależy tylko jak się to skonfiguruje

 

Rozumiem, że stabilnośc też się kryje pod konfiguracją ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja na początku miałem problemy z pfsensem bo to jednak jest BSD ale do przezycia troche czasu i zabawy i można ładnie wszystko wyklikać z panelu/konsoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja każdemu swojemu klientowi instaluje/wdrażam rozwiązania oparte o Cisco Systems.

Jeśli chcesz być specjalistą dot. sieci to się naucz innych rozwiązań niż niż Cisco (ProCurve, Juniper, 3com, Huawei, Extreme Networks, etc.). Każdy specjalista, który się zna tylko na jednej technologii wcześniej czy później upada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesz tak naprawdę to nie wiem jaki będziesz miał ruch bo doskonale nawet zwykły p4 obsłużył tą sieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Jeśli chcesz być specjalistą dot. sieci to się naucz innych rozwiązań niż niż Cisco (ProCurve, Juniper, 3com, Huawei, Extreme Networks, etc.). Każdy specjalista, który się zna tylko na jednej technologii wcześniej czy później upada...

 

Zgadza się. Jeszcze wszytko przede mną.

 

@campo

 

Czy posiadasz jakieś serwery które utrzymują jakieś konkretne usługi np: AD

Czy chcesz konkretnie stricte userów zapiąć.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesz tak naprawdę to nie wiem jaki będziesz miał ruch bo doskonale nawet zwykły p4 obsłużył tą sieć

 

Ruch będzie w sumie duży, przesyłane będą pliki pomiędzy tymi stanowiskami dość sporej wielkości do 1 GB średnio kilkanaście - kilkadziesiąt razy na dzień.

 

 

@campo

 

Czy posiadasz jakieś serwery które utrzymują jakieś konkretne usługi np: AD

 

Nie

 

Czy chcesz konkretnie stricte userów zapiąć.

 

Tak, przesyłanie dużych plików projektowych pomiędzy nimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

switch: Cisco Catalyst 2960G 48 portów L2 ( w twoim przypadku 2 szt)

lub ew. cos z serii 4500. (modularny przelacznik L2/L3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×