Skocz do zawartości
mantor

hosting a kasa fiskalna

Polecane posty

Witam

 

Czytałem trochę artykułów o kasach fiskalnych i ku mojemu zdziwieniu odkryłem że jest obowiązek posiadania kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży> 40tyś zł pochodzącego od klientów indywidualnych. Prowadzę hosting (zarejestrowany) i jestem dosyć blisko tej kwoty. Czy po przekroczeniu faktycznie muszę zakupić kasę fiskalną i wystukiwać wszystko na nią, wszystko co dostaje przelewem na konto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

doczytałem się że z kas fiskalnych nie muszą korzystac podmioty świadczące "Usługi telekomunikacyjne". Czyli hosting?

Jestem zdziwiony że tematu o kasie fiskalnej wogóle na forum nie było jak mówi Pan search.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, jeżeli nie obracasz gotówką, to nie potrzebujesz kasy fiskalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co się orientuję, jeżeli nie obracasz gotówką, to nie potrzebujesz kasy fiskalnej.

 

Dokładnie. To samo, jeśli kontrahentami są tylko firmy (którym wystawia się FV).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co się orientuję, jeżeli nie obracasz gotówką, to nie potrzebujesz kasy fiskalnej.

 

Może to by było logiczne, ale w przepisach czegoś takiego nie ma, przynajmniej ja nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Pewności 100% nie mam ale osobie prywatnej też wszyscy wystawiają faktury tym samym nie muszą używać kasy fiskalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jeśli firma jest w stanie udokumentować każdą wpłatę wraz z pełnymi danymi klienta, co jest np. przy wpłatach przelewem na konto - wtedy nie ma obowiązku wystukiwania tego jeszcze na kasie. Jedyną istotną sprawą jest to, że taki przepis dotyczy tylko usług.

 

W przypadku sprzedawanych towarów osobie prywatnej, zawsze jest obowiązek wystukania paragonu. Dla firm można tylko fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawo mówi niestety jasno:

 

Jeśli przekroczyłeś obrót 40 tys. zł (20 tys. jeśli firma założona w roku bieżącym), licząc tylko transakcje z:

- osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej

- osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, o ile kupuje prywatnie

- rolnikiem ryczałtowym

to każda następna transakcja z jedną z ww. osób musi być udokumentowana paragonem.

 

(do ww. limitu nie są brane pod uwagę transakcje "na firmy" - jeśli ktoś handluje tylko z firmami, nie potrzebuje kasy fiskalnej)

 

Nie ma tu znaczenia czy jest to usługa czy towar, czy gotówka czy przelew i czy do każdej takiej transakcji wystawiana jest faktura VAT czy nie.

Jeśli każdy klient otrzymuje fakturę VAT to nie daje mu się paragonu, tylko spina go z kopią faktury.

 

Warto pilnować terminów, gdyż za spóźnienie z rejestracją kasy nie przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej.

 

EDIT: Uzupełniłem ppkt 2 :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie jestem specem w tej dziedzinie, ale pamiętam, że jednak było tutaj dość dużo zmian na przełomie 2008/2009r. Między innymi to, co opisałem wyżej.

 

Cytat:

Od 1 listopada 2008 nowa grupa podatników musi albo założyć kasę fiskalną, albo wystawiać faktury do każdej sprzedaży (jeżeli jest się nievatowcem, to należy wystawiać rachunki na każdą sprzedaż, albo założyć kasę). Przepis dotyczy następujących usług:

...

7. komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).

 

Dalej:

Przewidziano dodatkową możliwość skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania, bez określania ich rodzaju. Dotyczy to zwolnień, z których mogą skorzystać podatnicy korzystający z określonej formy płatności za te usługi. Ze zwolnienia korzysta świadczenie usług, pod warunkiem, że zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika. Warunkiem jest to, aby z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słowo o terminach:

 

"Instalacja kasy fiskalnej powinna nastąpić w terminie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty 40.000 zł. Wynika to z § 3 ust. 4 ww. rozporządzenia. Jeżeli zatem przekroczenie limitu obrotów będzie miało miejsce np. 20 października 2008 r., to obowiązek stosowania kas nastąpi z dniem 1 stycznia 2009 r."

 

/mowa o rozporządzeniu z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. nr 113, poz. 720)/

 

EDIT:

 

Doklikałem się tego o czym mówi przedmówca. Tak, pojawił się taki zapis:

 

"Zwolnienie ze względu na formę zapłaty wymienione zostało w poz. 38 załącznika do ww. rozporządzenia. Aby skorzystać z tego zwolnienia, zapłata za usługi musi być dokonywana w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika. Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła."

 

/ mowa o rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. nr 228, poz. 1510). /

 

(za gofin.pl)

 

Przepraszam, nie odnotowałem tej istotnej zmiany w przepisach :-).

Zaznaczyć należy, że zwolnienie dotyczy tylko usług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli firma jest w stanie udokumentować każdą wpłatę wraz z pełnymi danymi klienta, co jest np. przy wpłatach przelewem na konto - wtedy nie ma obowiązku wystukiwania tego jeszcze na kasie.

 

zapłata za usługi musi być dokonywana w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika. Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła

 

No tak, ale co w przypadku kiedy firma udostępnia swoim użytkownikom wpłaty na konto oraz możliwość korzystania z serwisu pośredniczącego przy wpłatach np. Payu? Tam nie ma danych klienta, jedynie jego e-mail i to za co płaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No tak, ale co w przypadku kiedy firma udostępnia swoim użytkownikom wpłaty na konto oraz możliwość korzystania z serwisu pośredniczącego przy wpłatach np. Payu? Tam nie ma danych klienta, jedynie jego e-mail i to za co płaci.

 

Odpowiedz sobie na pytanie, czy konto w PayU jest rachunkiem bankowym podatnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co na to Twój księgowy? Ja bym go na Twoim miejscu zmienił, jeśli nie wie.
Odpowiedz sobie na pytanie, czy konto w PayU jest rachunkiem bankowym podatnika.

 

No właśnie i tu może problem... Ja dziś do swojego US skarbowego dzwoniłem i księgowej, za bardzo nie wiedzą jak to podciągnąć i jak mi podpowiedzieć. Jedna mi mówi, że podciągnęła by mi to ponieważ są dane jeżeli jaka proforma została zapłacona, a druga nie bo nie zawsze są dane osobowe tylko e-mail, a fakt PayU nie jest rachunkiem bankowym podatnika. Wszystko zależy od osoby, która to skontroluje (o ile będziesz miał kontrolę :) )

 

Jak wy to rozwiązujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest jasna. Ustawa mówi o rachunku bankowym, a takim rachunkiem PayU nie jest. Więc dalsze drążenie tematu czy są wszystkie dane etc. IMO jest bezcelowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest jasna. Ustawa mówi o rachunku bankowym, a takim rachunkiem PayU nie jest. Więc dalsze drążenie tematu czy są wszystkie dane etc. IMO jest bezcelowe.

Myslisz się jednak. Wystarczy dokładnie przeczytać wspomniane rozporządzenie MF. htttp://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/akty_prawne/2008/rozp_w_sprawie_zwolnien_z_obowiazku_prowadzenia_ewidencji_przy_zastosowaniu_kas.pdf

 

Są tam pozostałe interesujące punkty, które jak najbardziej pasują do hostingu:

 

"38 Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za

pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy

podatnika, pod warunkiem Ŝe z ewidencji i dowodów

dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej

konkretnie transakcji zapłata dotyczyła 2)"

 

To było podane wcześniej. Nie wspomina się tu o jaką pocztę chodzi. Tradycyjną czy elektroniczną?

 

"40 Dostawa produktów (rzeczy) - dokonywana przy uŜyciu urządzeń

słuŜących do automatycznej sprzedaŜy, które w systemie

bezobsługowym przyjmują naleŜność i wydają towar, z

wyjątkiem sprzedaŜy paliw płynnych i gazowych oraz dostawy

towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia2)"

 

Komputer osobisty bądź serwer to urządzenia. Nie określono formy przyjęcia należności.

 

"41 Usługi świadczone przy uŜyciu urządzeń, w tym wydających

bilety, obsługiwanych przez klienta, które równieŜ w systemie

bezobsługowym przyjmują naleŜność: 2)

1) w bilonie lub banknotach, lub

2) innej formie (bezgotówkowej), jeŜeli z ewidencji i dowodów

dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej

konkretnie transakcji zapłata dotyczyła"

 

Komputer osobisty bądź serwer to urządzenia obsługiwane przez klienta. Forma bezgotówkowa.

 

Co do płatności to zapewne PayU (a może chodzi Ci o Platnosci_pl?) udostępniają zestawienia wpłat, to można uznać

za dowód. Również dowodem jest skonsolidowany przelew od pośrednika.

 

Nie jestem prawnikiem, więc prezentowane przezemnie sugestie nie mają mocy prawnej.

Najlepiej wyślij oficjalne zapytanie do swojego US.

W razie kontroli przedstawisz oficjalną interpretację US kontrolerom i dadzą Ci spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×