Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
marck

Problem: Postfix+Ispconfig2

Polecane posty

Szanowni forumowicze, mam wielkiego zonka i proszę o radę. Otóż mam na serwerku (OpenSuse11.1) postawiony ISPconfig, który zarządza userkami. Otóż mój kłopot polega na tym, że serwer e-mail (Postfix+Imap) majle wysyła i odbiera, za wyjątkiem domen z krótkimi nazwami jak o2, wp, także onet. Z o2 jest to o tyle dziwne, że gdy wyślę majla na tlen.pl przechodzi bez bólu na o2.pl nie chce. Co z tym począć? poniżej załączam fragment loga z mail

 

Sep  4 08:16:00 serv postfix/qmgr[3052]: 55F1E3AA27B: from=<poczta@www.xxxxxx.net>, size=465, nrcpt=1 (queue active)
Sep  4 08:16:40 serv postfix/smtp[9922]: 55F1E3AA27B: to=<xxx@o2.pl>, relay=none, delay=4716, delays=4676/0.02/40/0, dsn=4.4.3, status=deferred (Host or domain name not found. Name service error for name=o2.pl type=MX: Host not found, try again)
Sep  4 08:16:40 serv postfix/cleanup[10044]: A50FC3AA27F: message-id=<20090904061640.A50FC3AA27F@serv.xxxxx.net>
Sep  4 08:16:40 serv postfix/bounce[10043]: 55F1E3AA27B: sender delay notification: A50FC3AA27F
Sep  4 08:16:40 serv postfix/qmgr[3052]: A50FC3AA27F: from=<>, size=2616, nrcpt=1 (queue active)
Sep  4 08:16:40 serv postfix/pickup[3051]: D27003AA281: uid=10011 from=<marcel>
Sep  4 08:16:40 serv postfix/cleanup[10044]: D27003AA281: message-id=<20090904061640.D27003AA281@serv.xxxx.net>
Sep  4 08:16:40 serv postfix/local[10046]: A50FC3AA27F: to=<xxxxl@serv.xxxx.net>, orig_to=<poczta@www.xxxxx.net>, relay=local, delay=0.2, delays=0.07/0.01/0/0.12, dsn=2.0.0, status=sent (delivered to command: /usr/bin/procmail -f-)
Sep  4 08:16:40 serv postfix/qmgr[3052]: A50FC3AA27F: removed

Drugi problem mam z tym, że poczta, choć konto ustawione jest na xxx@xxx.net wychodzi na xxx@www.xxx.net. Jak to skorygować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szanowni forumowicze, mam wielkiego zonka i proszę o radę. Otóż mam na serwerku (OpenSuse11.1) postawiony ISPconfig, który zarządza userkami. Otóż mój kłopot polega na tym, że serwer e-mail (Postfix+Imap) majle wysyła i odbiera, za wyjątkiem domen z krótkimi nazwami jak o2, wp, także onet. Z o2 jest to o tyle dziwne, że gdy wyślę majla na tlen.pl przechodzi bez bólu na o2.pl nie chce. Co z tym począć? poniżej załączam fragment loga z mail

No przecież pisze wyraźnie:

Sep  4 08:16:00 serv postfix/qmgr[3052]: 55F1E3AA27B: from=<poczta@www.xxxxxx.net>, size=465, nrcpt=1 (queue active)

Sep 4 08:16:40 serv postfix/smtp[9922]: 55F1E3AA27B: to=<xxx@o2.pl>, relay=none, delay=4716, delays=4676/0.02/40/0, dsn=4.4.3, status=deferred (Host or domain name not found. Name service error for name=o2.pl type=MX: Host not found, try again)

Nie znalazł w dns-ie wpisu dla o2.pl. Sprawdź co masz /etc/resolv.conf

Potem jeszcze wpisz komende:

$ host -t mx o2.pl

Powinna wyjść lista serwerów pocztowych które obsługują domenę o2.pl.

Drugi problem mam z tym, że poczta, choć konto ustawione jest na xxx@xxx.net wychodzi na xxx@www.xxx.net. Jak to skorygować?

Nie wiem dokładnie jak działa ispconfig, ale pewnie robi złe wpisy do konfiguracj postfix-a. Musisz w /etc/postfix poszukać pliku z domenami - pewnie domains albo coś takiego. Jeśli adresy mają tam postać adres@www.domain.tld to coś masz pochrzanione z konfiguracją ispconfig-a i tam bym szukał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No przecież pisze wyraźnie:

 

Nie znalazł w dns-ie wpisu dla o2.pl. Sprawdź co masz /etc/resolv.conf

Potem jeszcze wpisz komende:

$ host -t mx o2.pl

Powinna wyjść lista serwerów pocztowych które obsługują domenę o2.pl.

 

Nie wiem dokładnie jak działa ispconfig, ale pewnie robi złe wpisy do konfiguracj postfix-a. Musisz w /etc/postfix poszukać pliku z domenami - pewnie domains albo coś takiego. Jeśli adresy mają tam postać adres@www.domain.tld to coś masz pochrzanione z konfiguracją ispconfig-a i tam bym szukał.

 

Tak jak napisałem: na alias konta tlen.pl mogę wysłać i dochodzi, a na to samo konto z aliasem o2 już nie. Wiem, że jest to problem mx rekordu, ale ciekawy byłem co jest nie tak, mój serwer poczta@testowy.pl dochodzi a na o2.pl nie. A przecież o2.pl, go2.pl i tlen.pl to alias do tego samego konta. jak to ;;

skorygować?

 

wynik komendy:

host -t mx o2.pl connection timed out; no servers could be reached

 

w /etc/resov.conf mam adres dns routera(DMZ) i dns tepsy 194.204.152.34

 

dodam że ping o2.pl daje poprawną odpowiedź więc chyba dns trybi. Na serwerze używam binda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak napisałem: na alias konta tlen.pl mogę wysłać i dochodzi, a na to samo konto z aliasem o2 już nie. Wiem, że jest to problem mx rekordu, ale ciekawy byłem co jest nie tak, mój serwer poczta@testowy.pl dochodzi a na o2.pl nie. A przecież o2.pl, go2.pl i tlen.pl to alias do tego samego konta. jak to skorygować?

 

Nie znalazł w dns-ie wpisu dla o2.pl. Sprawdź co masz /etc/resolv.conf

Potem jeszcze wpisz komende:

$ host -t mx o2.pl

Powinna wyjść lista serwerów pocztowych które obsługują domenę o2.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż za bogate info. Mój serwer to serv.testowy.net dnsy ustawione na binda: ns1.testowy.net, serv.testowy.net. Może jakiś przykład prawidłowego rekordu MX?

Poza tym, dlaczego, skoro skaszaniony jest mx, tlen.pl chodzi ok, a o2 nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cóż za bogate info. Mój serwer to serv.testowy.net dnsy ustawione na binda: ns1.testowy.net, serv.testowy.net. Może jakiś przykład prawidłowego rekordu MX?

Ty nie ustawiasz rekordu mx dla o2.pl, on już jest ustawiony. Tylko twój dns go nie dostaje z autorytatywnego serwera.

Poza tym, dlaczego, skoro skaszaniony jest mx, tlen.pl chodzi ok, a o2 nie

 

Rekord MX nie jest skaszaniony, twój bind jest skaszaniony. Prawdopodobnie masz źle wpisane (albo nie wpisane) w named.conf adresy serwerów do których twój bind może słać zapytania - to jest dyrektywa o nazwie forwarders. Powinieneś mieć tam jakieś serwery DNS które obsługują klasy adresowe należące do OVH skoro tam masz serwer.

 

Na razie spróbuj wpisać w /etc/resolv.conf tylko tyle:

nameserver 94.23.94.34

 

I zobacz czy komenda host -t mx o2.pl listuje serwery mx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×