Skocz do zawartości
cyberluk

Koszty prowadzenia hostingu

Polecane posty

Na wstępie chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post, ale forum obserwuje od jakiegoś czasu.

A teraz do rzeczy. Kilka razy zastanawiałem się już jak podejść do sprawy taniego hostingu bardziej matematycznie. Pewnego razu siadłem sobie i zacząłem liczyć. To co przedstawię tutaj, to są wyliczenia bardzo ogólne mające tylko zoobrazować jak powinny kształtować się ceny.

 

Z poprzednich postów da się jasno zauważyć, że zwraca się uwagę na łącza providera. Ponieważ ostatnio sam szukałem miejsca na kolokację serwera, to zrobiłem rozeznanie na rynku. W firmach typu ATMan, GTS, nawet po uruchomieniu znajomości cena za 1Mbps łącza wynosiła około 700 zł netto, oczywiście malejąc wraz ze zwiększaniem się pasma - przy 10Mbitach było to już tylko 550 zł. Do tego należy doliczyć koszty miejsca w szafie, obsługi itp.

To jest pierwsza wersja. Druga to kupno własnych łącz. Oczywiście powinny posiadać BGP. Zakładając, że weźmiemy tylko 2 x 2Mbit z BGP, to koszt będzie się w granicach 5000 zł netto miesięcznie. Przy większych przepustowościach będzie proporcjonalnie malał tak jak w przypadku kolokacji.

To są koszty kolokacji. Teraz popatrzmy na koszty związane z ludźmi. Chcąc zapewnić support 24 godziny no dobę, nie wliczając wszystkich sobót i niedziel, musimy mieć zatrudnionych 4 adminitratorów. Wynagrodzenie dla każdego z nich to kwestia około 2000 zł netto, czyli koszt pracodawcy 3565 zł misięcznie x 4 osoby to daje nam 14260 zł. Do tego potrzebujemy z 3 osoby do supportu. Powiedzmy, że można tutaj zatrudnić np studentów za 1200 zł netto, co daje nam 2091 zł kosztów pracodawcy x 3 osoby = 6273 zł. Oczywiście konieczny jest do zapłaty ZUS pracodawcy - około 700 zł.

Teraz sprzęt i łącza. Jeden serwer Della dobrze skonfigurowany jest w stanie pociągnąć do 500 kont. Cena takiego serwera to około 13 tyś zł netto. I teraz największy z tricków - cena konta.

Zakładamy, że będziemy sprzedawać konta mające 12GB/mc i kosztujące 400 zł rocznie. Pomijam tutaj kwestie pojemności dysków itp. Szybka kalkulacja:

- same koszty pracowników to 21233 zł miesięcznie

 

Przeliczmy to na konta: 21233 / 33,33 zł (dochód z jednego konta) = 644 konta.

Liczmy dalej: 644 konta po 12GB transferu = 7728GB transferu miesięcznie potrzeba na ich obsłużenie. 1Mbit łącza to 137 GB transferu miesięcznie, ale w nocy łącze będzie o wiele mniej wysycone. Można liczyć, że tak naprawdę wykorzystamy tylko 65% tego pasma, więc: ~90GB miesięcznie. Mamy już pojemność łącza, teraz potrzebna przepustowość: 85Mbit!!! Zakładamy, że tylko połowa wykorzysta cały transfer - to daje 42Mbit pasma. Wynegocjujemy cenę 400 zł za Mbit = 16800 zł miesięcznie za łącze.

OK, ale w naszych rozważaniach nie doliczyliśmy tego pasma... Liczymy jeszcze raz...

Na same łącza musimy dołożyć 505 kont... Kolejne ~37Mbit, kolejny serwer za 13 tyś...

Tak powinniśmy rozbudowywać te obliczenia, aż dojdziemy do momentu, kiedy dochody przekroczą wydatki na łącza i załogę. Wyjdą całkiem spore liczby... Z tego co pamiętam home.pl wykręciło ostatnio obrót na poziomie 6 mln zł za rok - 500 tyś zł za miesiąc. Przełóżcie to sobie na sprzęt jaki mają, ludzi zatrudnionych i łącza...

 

Cały czas zakładam, że serwery stoją w Polsce, zatrudniam ludzi z lokalnego rynku i chcę być mniej więcej w zgodzie z prawem. Prawda jest taka, że jakości nie dostanie się za free. Nie ma co się oszukiwac. Home.pl ma dobrych speców, którzy doskonale sobie policzyli ile tak naprawdę mogą przyciąc za konto i stawka 600 zł za parametry jakie podali wcale nie jest duża. Kupno w Polsce 1GB transferu to koszt na dobrych łączach na poziomie 2.9 zł netto i to przy pomyślnych wiatrach. Wytłumaczcie mi więc jak można sprzedawać transfer po 1,2zł?

Owszem marka się liczy, certyfikaty, marketing - pady każdemu się przytrafią, ale sorry, za 100 zł rocznie nie dostanie się profesjonalnego hostingu ze wsparciem, serwerami w Polsce i przyzwoitym transferem - chyba, że ktoś chce do tego dokładać bo takie ma hobby... Na dodatek szybkość łącz sprzedawanych rośnie i limity transferów będą wykorzystywane (np Chello 12Mbit do domu)...

 

To taki mój mały wkład :) Peace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz

Generalnie sie zgadzam ale mimo wszystko trzeba wyprostowac kilka rzeczy :)

 

[...]

Teraz sprzęt i łącza. Jeden serwer Della dobrze skonfigurowany jest w stanie pociągnąć do 500 kont. Cena takiego serwera to około 13 tyś zł

 

Zawsze mozna wybrac np 2 x compaq dl360, kazdy z 2 x PIII 1,4Ghz (cholernie fajna wydajnosc;) 2GB ECC RAM i 2 x SCSI (nowe) w raidzie - takie zestawy chodza po ok 3k, czyli koszt spada Ci ponad dwukrotnie, a dwie takie maszyny spokojnie uciagna tyle samo, a zaryzykowalbym, ze 150% co jeden dell. Koszt dodatkowego 1U jest pomijalny.

 

Liczmy dalej: 644 konta po 12GB transferu = 7728GB transferu miesięcznie potrzeba na ich obsłużenie.

 

Gdyby tak liczyc to nawet home.pl ze swoimi stosunkowo wysokimi cenami poszloby z torbami bez dwoch zdan ;-) W tym wypadku *trzeba* zalozyc realny overselling ktory moze byc dosyc duzy (uwierz, ze tylko mala czesc kont zuzywa wiecej niz 50% dostepnego transferu :) Liczylbym tu na overseling rzedu 200-300% a nawet sporo wiecej.

 

1Mbit łącza to 137 GB transferu miesięcznie,

 

1Mbit jezeli lecialby 24/h na maksa = ok. 128kBps, to daje 7,68MB / min, 460MB / godzine, 11GB / dzien, ~340GB / m-c.

 

ale w nocy łącze będzie o wiele mniej wysycone. Można liczyć, że tak naprawdę wykorzystamy tylko 65% tego pasma, więc: ~90GB miesięcznie.

 

Realnie (na podstawie kilku miesiecy obserwacji ruchu rzedu 20-25Mbit) doszedlem (i nie tylko ja) do wniosku ze 1Mbit generuje ok. 170GB danych (bez zadnych zwolnien, przypchan etc). Czyli prawie 2 razy tyle co wziales pod uwage ;-)

 

Mamy już pojemność łącza, teraz potrzebna przepustowość: 85Mbit!!!

 

Zakladajac jednak ten overseling 300% - spada do 28Mbit. Zakladajac 2 x wiekszy ruch niz przyjales - spada do 14Mbit. Brzmi przyjemniej ? ;-) I realniej :)

 

Z reszta sie zgodze - nic co jest tanie, nie bedzie dobre i profesjonalne.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Generalnie sie zgadzam ale mimo wszystko trzeba wyprostowac kilka rzeczy :)

 

Zawsze mozna wybrac np 2 x compaq dl360, kazdy z 2 x PIII 1,4Ghz (cholernie fajna wydajnosc;) 2GB ECC RAM i 2 x SCSI (nowe) w raidzie - takie zestawy chodza po ok 3k, czyli koszt spada Ci ponad dwukrotnie, a dwie takie maszyny spokojnie uciagna tyle samo, a zaryzykowalbym, ze 150% co jeden dell. Koszt dodatkowego 1U jest pomijalny.

 

Nie nie może - ja mówie o serwerach klasy 2 x Xeon 3.2Ghz. Mam Tualatina 1,2Ghz i wiem co potrafi i uwierz mi - nawet sie nie umywa do Xeonów, a tym bardziej o częśtotliwości ~3Ghz...

 

Gdyby tak liczyc to nawet home.pl ze swoimi stosunkowo wysokimi cenami poszloby z torbami bez dwoch zdan ;-) W tym wypadku *trzeba* zalozyc realny overselling ktory moze byc dosyc duzy (uwierz, ze tylko mala czesc kont zuzywa wiecej niz 50% dostepnego transferu :) Liczylbym tu na overseling rzedu 200-300% a nawet sporo wiecej.

Później zostało to wyprostowane... Jasne, że nikt nie zagwarantuje 100% pasma dla każdego...

 

1Mbit jezeli lecialby 24/h na maksa = ok. 128kBps, to daje 7,68MB / min, 460MB / godzine, 11GB / dzien, ~340GB / m-c.

 

316GB konkretnie... Ale to jest wzięte z praktyki operatorskiej...

 

Realnie (na podstawie kilku miesiecy obserwacji ruchu rzedu 20-25Mbit) doszedlem (i nie tylko ja) do wniosku ze 1Mbit generuje ok. 170GB danych (bez zadnych zwolnien, przypchan etc). Czyli prawie 2 razy tyle co wziales pod uwage ;-)

 

Możliwe, ja nie miałem nigdy więcej niż 110GB, normalnie 90GB... Ale miałem trochę innego typu ruch. Dlatego takie wartości przyjąłem do obliczeń.

 

Zakladajac jednak ten overseling 300% - spada do 28Mbit. Zakladajac 2 x wiekszy ruch niz przyjales - spada do 14Mbit. Brzmi przyjemniej ? ;-) I realniej :)

 

Z reszta sie zgodze - nic co jest tanie, nie bedzie dobre i profesjonalne.

 

Tak brzmi realniej, ale przy 14 Mbitach dostaniesz cenę 550 zł za Mbit, a nie 400zł. A więc 7700 zł, mniej niż wtedy wyszło (16800), ale to i tak sporo...

Za uwagi dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Nie nie może - ja mówie o serwerach klasy 2 x Xeon 3.2Ghz. Mam Tualatina 1,2Ghz i wiem co potrafi i uwierz mi - nawet sie nie umywa do Xeonów, a tym bardziej o częśtotliwości ~3Ghz...

 

Bardzo Cie prosze nie porownuj Tualatina 1,2Ghz do dual PIII 1,4Ghz - wydajnosc tego drugiego bedzie 3-4 krotnie wyzsza :) I *na pewno* nie dwukrotnie nizsza niz 2 x dual xeon 3.0. Ogolnie architektura PIII jest wydajniejsza od Xeonow jezeli porownac by dwie takie same jednostki (tyle samo Mhz).

 

Pozatym w tym momencie masz 2 x wiecej RAMu i prawie 2 x bardziej wydajna szyne I/O, a te dwie wartosci sa zdecydowanie wazniejsze od samej mocy CPU :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, PIII 1,4 spisują się bardzo dobrze (takze dzieki cache 512 KB).

 

Jednak jeśli potem chodzi o wymianę procka w przypadku jakiś problemów czy dokupienie drugiego zaczynają się schody bo jesli juz gdzies sie znajda to ceny sa podobne do Xeonow :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo Cie prosze nie porownuj Tualatina 1,2Ghz do dual PIII 1,4Ghz - wydajnosc tego drugiego bedzie 3-4 krotnie wyzsza :) I *na pewno* nie dwukrotnie nizsza niz 2 x dual xeon 3.0. Ogolnie architektura PIII jest wydajniejsza od Xeonow jezeli porownac by dwie takie same jednostki (tyle samo Mhz).

 

Pozatym w tym momencie masz 2 x wiecej RAMu i prawie 2 x bardziej wydajna szyne I/O, a te dwie wartosci sa zdecydowanie wazniejsze od samej mocy CPU :)

pozdr.

 

A to ciekawe... Przypadkiem nie było tak, że PIII zwykłe skończyło się na 1,13Ghz, a Tulatin to było 1,266Ghz i 1,4Ghz? Ja mówię o PIII, a nie Celeronie - tym który miał 512KB cache działącego z pełną prędkością procesora...

Chyba, że ci chodzi o coś takiego:

http://www.directshopper.de/hp-cq-cpu-p-xe...000_prozessor_p

Podstawka 603... Czyżby to był stary Xeon? Na magistrali 400Mhz? Jeżeli tak, to jak może być szybszy od jego nowszej wersji?

A ze strony Intela:

http://developer.intel.com/design/pentiumI.../xeon/prodbref/ - nie było PIII Xeon o częstotliwości 1,4Ghz...

Co do wydajności szyny, to biorąc pod uwagę to co napisałem, nowy Xeon będzie miał dokładnie dwa razy większą przepływność niż podany przez Ciebie stary Xeon 1.4Ghz...

A konfiguracja Della to:

2 x Xeon 3.2Ghz

4GB RAMU

Dysk 15 tyś obr/min scsi pod system i 10 tysiączki pod dane - takie coś kosztuje 13 tyś zł.

Owszem, za 13 tyś można kupic 4 takie DL360, tylko nie policzyłeś nakładów pracy, jakie trzeba włożyć w zarządzanie 4 serwerami a jednym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sa dwa typu P3 Tualatinow.

 

Pentium III (256 KB L2): 1000, 1133, 1200, 1333 MHz

 

Pentium III-S (512 KB L2): 1133, 1266, 1400 Mhz

(s - server)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sa dwa typu Tualatinow.

 

Pentium III (256 KB L2): 1000, 1133, 1200, 1333 MHz

 

Pentium III-S (512 KB L2): 1133, 1266, 1400 Mhz

(s - server)

 

Dokładnie tak, albo inaczej - ten z 256KB cache jest też czasami traktowany jako 'Celeron' Tualatin.

To nie zmienia faktu, że PIII-S 1.4Ghz ma magistrlę tylko 133Mhz i korzysta z SDRAMów, itp itd i nie ma mowy, żeby był bardziej wydajny niż nowe Xeon pod żadnym względem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, tutaj nie ma o czym gadac. Jednakze w stosunku do ceny za jaka sa gotowe poleasingowe serwery z ta platforma oferuje nadal bardzo sensowne mozliwosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
[...]

Co do wydajności szyny, to biorąc pod uwagę to co napisałem, nowy Xeon będzie miał dokładnie dwa razy większą przepływność niż podany przez Ciebie stary Xeon 1.4Ghz...

 

A jaka bedzie *realna* wydajnosc - jeden serwer z SCSI, a dwa serwery z SCSI ? :) Oczywiscie ze to drugie bedzie szybsze, nawet jak kontroler bedzie wolniejszy bo mowimy tu o hostingu, a nie o kopiowaniu kilkugigowych obrazow z dysku na dysk :)

 

POPRAWKA: jeden dell z 2 x SCSI (2 dyski), a 4 compaqi z 2 x SCSI (8 dyskow). W zyciu ten dell nie pociagnie wiecej userow niz 4 takie compaqi :)

 

Nie patrzac daleko - dlaczego home.pl uzywa duzej liczby stosunkowo slabych serwerow ? (+IDE zamiast scsi) ?

 

A konfiguracja Della to:

2 x Xeon 3.2Ghz

4GB RAMU

Dysk 15 tyś obr/min scsi pod system i 10 tysiączki pod dane - takie coś kosztuje 13 tyś zł.

 

Za 13 (brutto) dostaniesz gora 2GB RAMu, 2 x 3.0Ghz i dwa dyski 73GB 10tys RPM - mam oferte sprzed miesiaca prosto od polskiego della :) Za tyle kupisz 4 compaq'i o takiej samej konfiguracji (wiadomo, ze slabszymi procami).

 

Zastanow sie tez po co 2 x xeon 3.2 Ghz i 4GB RAM jezeli bedziesz mial 73GB dysku do wykorzystania :) Do takiej pojemnosci jeden compaq bedzie idealnie wystarczajacy :) Chyba ze chcesz wrzucic 146GB, wtedy dolicz jakies 3-4k do tej ceny.

 

Owszem, za 13 tyś można kupic 4 takie DL360, tylko nie policzyłeś nakładów pracy, jakie trzeba włożyć w zarządzanie 4 serwerami a jednym...

 

Hm.. Nie widze zadnego wiekszego problemu - jeden zdolny administrator IMO ogarnie do kilkunastu / dziesieciu takich maszyn :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jaka bedzie *realna* wydajnosc - jeden serwer z SCSI, a dwa serwery z SCSI ? :) Oczywiscie ze to drugie bedzie szybsze, nawet jak kontroler bedzie wolniejszy bo mowimy tu o hostingu, a nie o kopiowaniu kilkugigowych obrazow z dysku na dysk :)

Ok, a awaryjność takiego rozwiązania? Masz dwa razy większe szanse na pad... :) A wydajność będzie niższa niż jednego, dokładnie dwa razy mocniejszego serwera. Bierzę się to z tego, że jedną maszynę z dużą liczbą userów jesteś w stanie lepiej dociążyć i mniej będziesz miał wolnego czasu procesora - zupełnie tak jak na mainframe... Przy dwóch maszynach więcej czasu procesora będzie marnowane...

 

POPRAWKA: jeden dell z 2 x SCSI (2 dyski), a 4 compaqi z 2 x SCSI (8 dyskow). W zyciu ten dell nie pociagnie wiecej userow niz 4 takie compaqi :)

Jak admin wie co robi, to pociągnie...

 

Nie patrzac daleko - dlaczego home.pl uzywa duzej liczby stosunkowo slabych serwerow ? (+IDE zamiast scsi) ?

Bo tak jest łatwiej rozbudować infrastrukturę? Dodajesz nowy niezależny serwer i na nim zakładasz nowe konta. Ale to wszystko zależy od softu do zarządzania takimi serwerami... Każdy ma to, co sobie wypracował.

 

Za 13 (brutto) dostaniesz gora 2GB RAMu, 2 x 3.0Ghz i dwa dyski 73GB 10tys RPM - mam oferte sprzed miesiaca prosto od polskiego della :) Za tyle kupisz 4 compaq'i o takiej samej konfiguracji (wiadomo, ze slabszymi procami).

A upust? :) Jak dla mnie wyszło 14000 zł - taka konfiguracja 2x3.0Ghz, dysk 73GB 15 tyś i 146GB 10 tyś i 4GB RAM i jeszcze 3 lata supportu... Serwerek serii 2850...

 

Zastanow sie tez po co 2 x xeon 3.2 Ghz i 4GB RAM jezeli bedziesz mial 73GB dysku do wykorzystania :) Do takiej pojemnosci jeden compaq bedzie idealnie wystarczajacy :) Chyba ze chcesz wrzucic 146GB, wtedy dolicz jakies 3-4k do tej ceny.

Wrzuciłem 146GB :)

I dysk kosztuje: 146 GB U320 SCSI 10krpm 1" (+1 800,00 PLN)

 

146 GB U320 SCSI 10krpm 1" (+1 800,00 PLN)

 

Hm.. Nie widze zadnego wiekszego problemu - jeden zdolny administrator IMO ogarnie do kilkunastu / dziesieciu takich maszyn :)

pozdr.

 

Tak, szczególnie w momencie padu, nie wspominając już jak ktoś ma np customizowane PHP i ma je wymienić na 4 maszynach... Ehh zawsze było tak, że więcej maszyn = większy problem...

 

Ale nic to - fajnie sie pogadało - szkoda robić OT. Każdy ma swój sposób i pomysł i będzie go bronił. Mi chodziło o pokazanie, że dobry hosting nie może być tani i takie stwierdzenie już tutaj padło :) A co do maszyn - proponuje zobaczyć jak działa serwer 4 x PIII Xeon 700MHz z 2MB cache na procesor...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Ok, a awaryjność takiego rozwiązania? Masz dwa razy większe szanse na pad... :)

 

Jasne, ze jest wieksze prawdopodobienstwo padu bo jest wiecej dyskow - ale od czego masz sprzetowy RAID1 (w cenie, w dellu musisz znowu doplacic;) ? Wymieniasz dysk (hot swapowy w dodatku) i dziala dalej :) A pozatym nawet jak padnie, to padnie 1/4 kont, a nie wszystkie ;-)

 

A wydajność będzie niższa niż jednego, dokładnie dwa razy mocniejszego serwera.

 

Masz racje. Tylko ze ten dwa razy mocniejszy bedzie IMO cztery razy drozszy ;-) Ale nie ma sie co klocic, bo nie o tym byla cala dyskusja :-)

 

Bierzę się to z tego, że jedną maszynę z dużą liczbą userów jesteś w stanie lepiej dociążyć i mniej będziesz miał wolnego czasu procesora - zupełnie tak jak na mainframe... Przy dwóch maszynach więcej czasu procesora będzie marnowane...

 

Mowimy o webhostingu - tutaj sie *zdecydowanie* bardziej liczy wydajnosc I/O i RAM. To nie zaden mainframe ktory dokonuje skompilkowanych obliczen! Zaloze sie, ze wczesniej zabraknie Ci wydajnosci I/O w tym dellu niz prockow :)

 

Jak admin wie co robi, to pociągnie...

 

Admin nie przeskoczy wydajnosci hardware'u ;-)

 

A upust? :) Jak dla mnie wyszło 14000 zł - taka konfiguracja 2x3.0Ghz, dysk 73GB 15 tyś i 146GB 10 tyś i 4GB RAM i jeszcze 3 lata supportu... Serwerek serii 2850...

 

Bez raidu ?? Co to za serwer! Pada dysk i co ? Jestes w ... pupie :) I na co ten support 3 letni jak serwer lezy parenascie / dziesiat godzin ...

 

Tak, szczególnie w momencie padu,

 

Faktycznie zapomnialem ze wszystkie dyski zawsze padaja w jednym czasie;-)

 

nie wspominając już jak ktoś ma np customizowane PHP i ma je wymienić na 4 maszynach...

 

Jak sie ma odpowiedni soft, to nie rozni sie to *niczym* jak upgrade na jednej maszynie :)

 

Ale nic to - fajnie sie pogadało - szkoda robić OT. Każdy ma swój sposób i pomysł i będzie go bronił. Mi chodziło o pokazanie, że dobry hosting nie może być tani i takie stwierdzenie już tutaj padło :) A co do maszyn - proponuje zobaczyć jak działa serwer 4 x PIII Xeon 700MHz z 2MB cache na procesor...

 

No wlasnie, nie ma sie o co klocic, tylko ze w swoich wywodach troche przesadziles z cenami - zarowno za lacza jak i za sprzet. Mozna to zrobic 2-3 razy taniej i tak samo dobrze :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasne, ze jest wieksze prawdopodobienstwo padu bo jest wiecej dyskow - ale od czego masz sprzetowy RAID1 (w cenie, w dellu musisz znowu doplacic;) ? Wymieniasz dysk (hot swapowy w dodatku) i dziala dalej :) A pozatym nawet jak padnie, to padnie 1/4 kont, a nie wszystkie ;-)

A bierzesz pod uwagę, że RAID 1 zżera dokładnie 50% przepustowości I/O? Nawet w wysokiej klasy kontrolerach z cache nie będzie lepiej niż 30%...

 

Mowimy o webhostingu - tutaj sie *zdecydowanie* bardziej liczy wydajnosc I/O i RAM. To nie zaden mainframe ktory dokonuje skompilkowanych obliczen! Zaloze sie, ze wczesniej zabraknie Ci wydajnosci I/O w tym dellu niz prockow :)

Nie do końca - wydajnośc skryptu PHP zależy od procesora, nie od przepustowości dysku (w 90% wypadków). To samo tyczy się CGI. Baza danych? Dużo RAMu na cache i też nie ma problemu... Strony statyczne? Ja mam swoje narzędzie, które rozwiązuje takie problemy ;P Szkoda, że nie mam gdzie zastosować, ale leży sobie grzecznie... Ale to tak bardzo z grubsza...

 

Admin nie przeskoczy wydajnosci hardware'u ;-)

Zdziwiłbyś się ile może pociągnąć maszyna na Celeronie 1.7Ghz z 2GB RAM i zasobach do serwowania podmontowanych po NFSie po zastosowaniu kilkunastu 'tricków'. Baza stoi na tym samym serwerze...

 

Bez raidu ?? Co to za serwer! Pada dysk i co ? Jestes w ... pupie :) I na co ten support 3 letni jak serwer lezy parenascie / dziesiat godzin ...

+1800 i mam drugi dysk i RAID1... Ale tak naprawdę sensownym RAIDem jest dopiero RAID10

 

Faktycznie zapomnialem ze wszystkie dyski zawsze padaja w jednym czasie;-)

Trafiła mi się taka seria - 4 dyski padły w przeciągu 1.5 godziny.

 

No wlasnie, nie ma sie o co klocic, tylko ze w swoich wywodach troche przesadziles z cenami - zarowno za lacza jak i za sprzet. Mozna to zrobic 2-3 razy taniej i tak samo dobrze :)

pozdr.

 

Ja się wcalę nie kłócę :) Dawno mi się tak fajnie na żadnym forum nie pisało ;P Z cenami sprzętu może przesadziłem, ale to pewnie przez zboczenie przez obecną pracę - o cenach sprzętu zaczyna się gadać w granicach 150 tyś Euro w górę - poniżej to są drobnostki :) Ale ceny łącz mam z ofert rozesłanych nie dalej jak miesiąc temu do różnych dużych operatorów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Ale ceny łącz mam z ofert rozesłanych nie dalej jak miesiąc temu do różnych dużych operatorów...

 

Teraz ceny tanieja z dnia na dzien :-)

Tak naprawde udaloby Ci sie zejsc do ~550 pln / mbita, przy wiekszych ilosciach nawet do 350.. 400 pln :)

TPSA sprzedaje teraz 1mbit po ok 230 pln po ATMie, wiec operatorzy maja z czego spuszczac :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TPSA sprzedaje teraz 1mbit po ok 230 pln po ATMie, wiec operatorzy maja z czego spuszczac :)

Ale to nie jest aby sprzedawane tylko na klasach adresowych TPSA?

 

Ale faktycznie - ostatnio lacza w Polsce dosc mocno tanieja - az sam jestem zaskoczony.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Web Access (o ktorym zapewne mowi Adam patrzac na cene) jest niestety tylko na klasach TP. Czyli nadaje sie bardziej na osiedlowke niz serwerownie, chyba, ze jakas ... bardzo mala :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Web Access (o ktorym zapewne mowi Adam patrzac na cene) jest niestety tylko na klasach TP. Czyli nadaje sie bardziej na osiedlowke niz serwerownie, chyba, ze jakas ... bardzo mala :).

 

W tym momencie wchodzi jakas zupelnie nowa oferta (sporo tansza) i nie zdziwilbym sie jakby to bylo cos na ksztalt Global Access, no i podobno w stolicy jest jeszcze taniej.. :) I cos w tym musi byc, bo w ATMANie dostalem oferte dokladnie polowe tansza w stosunku do tej ktora mi oferowali jeszcze miesiac wczesniej (!). Czyzby tepsa zglupiala ? :) Nie wierze ;-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to słyszeć. Ale z drugiej strony, patrząc chłodnym okiem - TPSA sama na sobie to wymusza - bo jeśli sprzedają użytkownikowi prywatnemu Neostradę o przepustowości 6 mbps ktoś musi jeszcze dostarczyć content dla niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal bede trwal w swojej spiskowej teorii dziejow, ze wlascicielom TPSA bardzo na reke jest ruch przez OT, poniewaz jest to piekny i legalny przyklad wyprowadzania zyskow z firmy (z czego francuzi sa znani).

 

<ot>A reklama to faktycznie lekkie przegiecie :|</ot>

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Moje 3 grosze do dyskusji.

 

Wszystko mozna zrobic jeszcze taniej, ile tam bylo 4 administratorow? Na jeden, dwa czy nawet trzy serwery nie widze potrzeby zatrudniania az 4 administratorow. Jesli nie konfiguruje tego amator, stosuje wlasne skrypty, ktore mu pomagaja, a nie przeszkadzaja to spokojnie da rade.

 

Dodatkowo drugi administrator na zasadzie awarii pod telefonem i tyle.

 

Rozmowa zaczela sie od "taniego hostingu" i tutaj support nie musi stac na tak wysokim poziomie jak uslugi z wyzszej polki. Wystarczy via email czy ticket system plus telefon jesli jest taka potrzeba. Na takie maile czy tickety spokojnie moze odpowiadac administrator, a jesli ktos ma glowe to jest w stanie zbudowac spolecznosc, ktora bedzie pomagac sobie wzajemnie.

 

Ceny lacz spadaja, sprzetu niechetnie ale serwery dedykowane w Polsce maja sie coraz lepiej i w tym przypadku nie przejmujemy sie o awarie sprzetu i koszty z tym zwiazane.

 

Pozdrawiam,

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje 3 grosze do dyskusji.

 

Wszystko mozna zrobic jeszcze taniej, ile tam bylo 4 administratorow? Na jeden, dwa czy nawet trzy serwery nie widze potrzeby zatrudniania az 4 administratorow. Jesli nie konfiguruje tego amator, stosuje wlasne skrypty, ktore mu pomagaja, a nie przeszkadzaja to spokojnie da rade.

 

Dodatkowo drugi administrator na zasadzie awarii pod telefonem i tyle.

 

Rozmowa zaczela sie od "taniego hostingu" i tutaj support nie musi stac na tak wysokim poziomie jak uslugi z wyzszej polki. Wystarczy via email czy ticket system plus telefon jesli jest taka potrzeba. Na takie maile czy tickety spokojnie moze odpowiadac administrator, a jesli ktos ma glowe to jest w stanie zbudowac spolecznosc, ktora bedzie pomagac sobie wzajemnie.

Pozdrawiam,

Bartek

 

I to jest dokladnie to!

Na dobra sprawe wystarczy jeden "sprytny" admin (sprytny taki co umie sobie napisac kilka skryptow wspomagajacych i kontrolujacych jego prace) + jedna lub dwie osoby (w zaleznosci czy udzielanie odpowiedzi ma byc tylko 8 czy 14-16h/dobe i ilosci klientow - nie musi to byc zaawansowany wiedza administrator) do kontaktu technicznego oraz dodatkowo osoba od sprzedazy (faktury, pierwszy kontakt z klientem itp).

A zeby jeszcze obnizyc koszty mozna korzystac z serwerow w Europie Zachodniej gdzie ceny sa duzo nizsze a jakosc w zasadzie taka sama - pingi moga byc minimalnie gorsze.

Taki maly 3-4-osoby zespol moze juz na prawde duzo zdzialac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Wszystko mozna zrobic jeszcze taniej, ile tam bylo 4 administratorow? Na jeden, dwa czy nawet trzy serwery nie widze potrzeby zatrudniania az 4 administratorow.

 

Ot co! O tym tez zapomnialem :)

Dopoki administrator ma pod opieka *swoje* serwery IMHO sam da rade "poprowadzic" nawet kilkadziesiat takich maszyn (w koncu konfiguracja na tych maszynach nie rozni sie z reguly niczym!:) Oczywiscie drugi admin jest tez niezbedny (ten pierwszy moze sie przeciez rozchorowac, isc na urlop, moze tez rzucic wypowiedzeniem i wyjechac zagranice a wtedy szukanie na szybko drugiego to chory pomysl :)

 

Mozna przeciez samemu napisac roznego typu narzedzia do grupowej aktualizacji oprogramowania.

 

Schody zaczynaja sie jezeli firma ma w ofercie serwery dedykowane, czy administracje serwerow. Wtedy ten admin fizycznie moze sie nie wyrabiac (typu "zainstaluj na tych 10 maszynach dzisiaj red-haty" albo nagle mu dzwoni 3 klientow ze cos trzeba poprawic :) Ale temat jest chyba o tanim hostingu wylacznie wirtualnym, wiec to sie tu nie lapie :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do administratorów - temat był podpięty pod tani hosting, ale nie oznacza, że nie miał mieć klasy. Żeby zapewnić support 24h/dobę potrzeba 4 ludzi (tak wymagają przepisy). Inaczej nie jest się w stanie obsadzić godzin tak, aby nie łamać prawa. W tym kontekście było 4 adminów. Zdaję sobie sprawę, że jeden da sobie radę, ale wtedy brak supportu 24h/dobę... Chyba, że będzie spółka i właściciel będzie non-stop siedział przy telefonie :)

 

A co do cen łącz... 2 godziny temu dostałem ofertę z Firma1 - 888 zł netto za Mbit + 587 netto za 3U miejca. Wczoraj dostałem z Firma2 - 900 zł netto za 1Mbit. Gdzie te 230 zł za MBit?!?

 

Edit: Firma1 i 2 to są podstawione nazwy :) Prze chwilę były prawdziwe, ale uznałem, że może lepiej będzie bez...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×