Skocz do zawartości
maus

Jaki laptop dla Amatora :)

Polecane posty

Witam wszyskich bardzo serdecznie, jutro jadę z wujkiem kupić laptopa. Wujek prawie nigdy nie miał do czynienia z komputerami, tym bardziej Windowsami itp, a chciał orginalny system, mój tata zaproponował mu Viste lecz przy rozmowie dzisiejszej ze mną, zdecydowaliśmy się na Linuksa. Jutro popołudniu już będzie u mnie i będę mu pokazywał możliwości Ubuntu/Kubuntu bo pierw mam mu przedstawić oba srodowiska ^^, jest to osoba trochę starsza i chyba wybierze gnome ^^ KDE jest przybajerowane.

 

Laptop kupujemy w sklepie Tryton Toruń, to jest na 100% pewne.

Cena laptopa nie ma przekroczyć 2500zł, bo musimy dokupić drukarkę, klawiature i myszke (wujek niechce odrazu niszczyć tej wbudowaną w laptopa, bo dopiero się uczy) oraz mikrofon.

Czyli komplet wyniesie coś koło 3k.

Laptop powinien posiadać Kamerkę internetowa i blutocza (czy jak to się pisze).

^^ Linux chyba obsłuży?

 

Moje propozycje:

http://beta.tryton.com.pl/cennik_towar.php...lPTEjMjI3MzM%3D

 

http://beta.tryton.com.pl/cennik_towar.php...lPTEjMjIwODE%3D

 

Komputer będzie służyć do:

księgowości

internetu (allegro, wp/onet, google, ew. n-k )

ogladanie filmów, fajnie jak by miały wyjsc na telewizor,

muzyka mp3? <-sam nie wiem

 

do czego jeszcze będzie go używać? nie wiem :)

 

heh nie

 

 

Link do sklepu: http://beta.tryton.com.pl/cennik_towary_li...at=44&typ=B

 

pozdrawiam mausik

Napewno nie będzie służył do zabijania czasu (gry) więc super karty graficznej nie wymaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie bajeruj, szczególnie dla osób starszych lepszy powinien być raczej windows, szczególnie przy instalacji programów dalej, dalej ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu ^^ klikasz start - dodaj/usun i masz całą liste programów.

Zadaj sobie pytanie, łatwiej znaleść w googlu program który będzie CI odpowiadał i potem pobrać jego piracką wersje, w której nie masz pewności czy wszystko będzie działac, czy przeczytać opis w jednej zakładce i kliknac zainstaluj?

 

Osoba ta nigdy nie miała do czynienia z komputerami, albo inaczej, bo komputer jest juz prawie wszędzie, nawet w jego dojarce. Nie miał do czynienia z Windowsami.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie bajeruj, szczególnie dla osób starszych lepszy powinien być raczej windows, szczególnie przy instalacji programów dalej, dalej ..

 

Dokładnie. Nic dodać nic ująć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie bajeruj, szczególnie dla osób starszych lepszy powinien być raczej windows, szczególnie przy instalacji programów dalej, dalej ..

 

Przesadzacie i piszecie głupoty moim zdaniem.

 

Moim zdaniem ubuntu jest dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze od windowsa. Jak komuś pasuje linux (łatwa, prosta, przyjemna i prosta w konfiguracji dystrybucja) to nie doradzajcie mu gówna za które jeszcze musi zapłacić.

 

Osoby starsze używają windowsa tylko dlatego że widzą niebieski pasek na dole i 'czują się w swoim środowisku' w którym z łatwością (wd. nich) się poruszają. Jeżeli taka osoba nie miała nigdy do czynienia z środowiskiem ms to imho można to wykorzystać i zaprezentować jej alternatywę dla 'wszędzie uwielbianego i używanego oprogramowania firmy microsoft'. Proszę i nie mówcie mi że to nie jest prawda bo sam mam ojca który na początku używał XP'ka a teraz (gdy już nie ma nigdzie w domu windowsa :)) bez problemu porusza się w środowisku gnoma.

 

Sorry ale nie mogłem się powstrzymać.

 

//Edit, co do pytania czy Linux obsłuży w/w hardware odpowiedź jest twierdząca. W dodatku prawdopodobnie nie będą potrzebne żadne dodatkowe płyty z oprogramowaniem i sterownikami (ewentualnie coś z repo doinstalujesz, ale ja osobiście się z czymś takim jeszcze nie spotkałem [żeby doinstalowywać coś do działania BT/Kamery) :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W kącu doczekałem się odpowiedzi:)

a którego byś bardziej polecił

 

Intela z 3GB Ram'u z Intelowską kartą graficzną czy może Althona 2GB Ram i GeForce9100 :)?

a może coś innego z tego sklepu?

 

z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no z bezpieczeństwem to racja ale jeżeli zachce mu się pograć w jakąś gierkę ze sklepu albo program , pod linuxa większość programów to programy podstawowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj cały mój post, zresztą to nie jest osoba która będzie grać, ma rodzine [córki w wieku 1roku] a komputer ma służyć do ułatwienia pracy, liczenia itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pod linuxa większość programów to programy podstawowe

TDF, teraz uważam że grubo przesadziłeś. Ten kto kiedykolwiek miał do czynienia z oprogramowaniem opensource (i jest o tym świadomy) dokładnie zrozumie o co mi chodzi (dlatego też nie będę się na ten temat rozpispisywał).

 

Jeżeli ma być to komputer do pracy a nie do gier (choć w starsze gierki pograsz nawet na zintegrowanej grafice [wiem bo mam :)] to naturalnie ten z większą ilością ram i zintegrowaną grafiką (zwłaszcza że ma trochę większy dysk i wyżej taktujące pamięci). Ja osobiście jak bym miał wybierać między tym dwoma to wziął bym intela z jakąś porządną grafiką, ale tylko dlatego że lubię czasem pograć :)

 

Mogę jeszcze jutro popatrzyć na jakieś pokrewne modele i dać Ci znać. Teraz oglądnę sobie Skarb Narodów II w HD (który działa płynnie na moim celeronie 1.7 , tylko i dzięki mplayerowi [na prawdę polecam] :))

 

Btw, oklaski dla Ciebie że robisz na przekór większości producentów laptopów i nie przyzwyczajasz użytkownika do windowsa :).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co za durne podejście...

Coś jest darmowe i używane w mniejszym % niż oprogramowanie komercyjne to musi być syf, który jest ciężki do nauki.

 

Jeżeli osoba nie miała wcześniej do czynienia z komputerem, to o wiele łatwiej będzie jej pojąć obsługę Linuxa typu ubuntu.

Instalacja + opis programów w jednym przejrzystym GUI.

Bez emeralda i comapiza z Gnome, Xfce wyjdzie naprawdę sensowne nie prze bajerowane środowisko dla pracy dla osoby starszej, z którym przy odrobinie chęci lepiej sobie poradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze gadasz, malu. Tylko trzeba od razu takim osobom wyjaśnić, żeby unikały Komputer Światów, PC World Komputerów, Chipów i innych gazet lub czasopism, w których raczej nie pamiętają, że świat nie składa się wyłącznie z Microsoftu.

Poza tym, nauczyć użytkownika korzystania z google i ze wszystkim sobie w Linuxie poradzi, znajdzie poradę na dosłownie każdy temat. Z Windą w tym przypadku bywa różnie, często porady kończą się na "wydaj $$, kup program taki i taki i zapytaj na infolinii".

 

Dobrze skonfigurowany Linux bez bajerów, z zainstalowanym wyłącznie tym oprogramowaniem, które naprawdę będzie potrzebne to 100% sukcesu i brak problemów na długie lata. Przetestowane na kilkunastu osobach (głównie starszych). W sumie tylko młodsi użytkownicy potrzebują Windy, i to przede wszystkim ze względu na gry. Może 10% wariatów potrzebuje Windy ze względu na inny soft (np. Corel, Adobe). Ja się niestety do tej grupy zaliczam. Ale po co Winda za min. 300zł komuś, kto jej nie potrzebuje? Po co wydawać 300zł na produkt, który nie wnosi nic, czego nie miałby na Linuxie? Niby w czym dla takiego użytkownika Winda miałaby być lepsza, wygodniejsza czy prostsza? Może w BSODach? Może w tym, że na większości kompów po paru miesiącach sama sobie narobi syfu i trzeba robić jakieś cuda-wianki (czyszczenie, defragmentacje itd. itp.), żeby chodziła jak powinna? Kto słyszał o stopniowym zmniejszaniu wydajności i stabilności w Linuxie? Nikt. A w Windzie? Każdy... Więc co lepsze dla początkującego użytkownika, system stabilny, czy system kłopotliwy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zrobił się z tego temat 'Dobry Pingwin nie jest zły", a wszystko zawdzęczamy koledze TDF.

Lecz mi bardziej chodzi o sprzęt :D

Moglibyście spojrze i powiedzieć kŧóry jest lepszy :)?

 

z góry dziękuje

i pozdrawiam Win- Boyów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Linux nie masz pogody czy cóś że nawet z daleka kopiesz dołki Gates'owi ? :)

 

Heh, wręcz przeciwnie. Jest strasznie gorąco i duszno a słońce ostro napier.. świeci :D.

 

Wątpię czy co kol-wiek zmieni moje przekonania dot. firmy Micro&Soft. Ich polityka jest dla mnie żałosna i tyle :).

 

Btw. mam taką ciekawostkę (już offtop), wiecie ile ostatnio Microsoft łatał krytyczną lukę bezpieczeństwa? Wystarczy odwiedzić odpowiednią stronę) żeby przejąć kontrole nad komputerem. [Działa na xp'ku i 2003].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

maus, w tym pierwszym jest AMD, ale jakoś te procki do mnie nie przemawiają w notebookach. chociaż grafika jest lepsza od tego drugiego :) w drugim jest intel i na tego bym obstawiał, chociaż grafa GMA szału nie robi. Do pracy/nauki ta grafika starczy.

 

no a że wybrałeś Linuxa to sie chwali :D ze sprzętem raczej nie będzie problemu, kamerki itp działają

 

btw.. podzielam zdanie kolegi Linuxa. wypróbowałem sporo dystrybucji i przed długi czas używałem dwóch systemów, aż w końcu jakiś rok temu kompletnie zrezygnowałem z windy jak tylko zainstalowałem Gentoo :) na moim lapku działa świetnie, na eee też daje rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja wcale nie jestem przeciwnikiem linuxa bo sam na drugiej partycji.

Co do laptopa do pojedź do jakiegoś dużego miasta tam nie przepłacisz i będziesz miał duży wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dalej czytasz bez zrozumienia

"Laptop kupujemy w sklepie Tryton Toruń, to jest na 100% pewne."

 

Jeśli dla Ciebie Toruń to małe miasto to troche dziwne,

wybór padł :D kupujemy tego z Intelowskim prockiem

wszystkim dziękuje za odpowiedź i rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wyboru,

 

btw. Dobrze że kupujesz w normalnym sklepie. To nie to samo co online [co prawda jestem zwolennikiem tej sprzedaży, ale nie w przypadku laptopów]. Lepiej zawsze go wziąć do ręki, dokładnie obejrzeć i zobaczyć czy wszystko Ci pasuje :D.

 

Powodzenia z nowym sprzętem, jak byś miał jakieś problemy to Wal na pw :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że uparliście się na ten konkretny sklep. W innych mógłbym polecić lapa na Turionie (tak, procesor AMD, ale zbudowany właśnie do zastosowań mobilnych, wysoka wydajność przy małym poborze prądu). Tyle, że w Trytonie na Turionach nie ma zbyt wielu modeli i każdy przekrasza 3000 (i chyba każdy ma na pokładzie Windę :/)

Sam mam w tej chwili w blaszaku Turiona. Wymagał co prawda przeróbek koszyka, żeby odpowiednie chłodzenie wstawić, ale warto było, żre śmieszną ilość prądu, a wydajność ma identyczną jak "standardowe" procki. Przy kompie pracującym 24/7/365 opłacało się wymienić, w pół roku zaoszczędziłem na rachunkach za prąd tyle, ile wydałem na procka i chłodzenie. W laptopie taki procesor to przede wszystkim dłuższe życie baterii (a i pozostałych komponentów, ze względu na niższe temperatury).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie głupoty wypisujesz, a inni ci jeszcze przyklaskują. Eh ...

 

[...] Poza tym, nauczyć użytkownika korzystania z google i ze wszystkim sobie w Linuxie poradzi, znajdzie poradę na dosłownie każdy temat. [...]

 

Różnie to bywa, jeszcze z rok temu były problemy z obsługą nowego sprzętu, ja miałem problem z instalacją debiana bo nie wykrywał mi w ogóle dysku, a te całe wielkie społeczności nie były w stanie mi pomóc ...

 

Windą w tym przypadku bywa różnie, często porady kończą się na "wydaj $$, kup program taki i taki i zapytaj na infolinii".

 

Kup, infolinia? Nigdy nie korzystałem z żadnej z tych opcji gdy miałem jakiś problem. Gadasz głupoty dla samego gadania, bo inni też tak uważają. O wiele większe społeczności pomagają przy problemach z windowsem, niż linuxem i przynajmniej jeden drugiego nie nazywa noobem, żeby pokazać jaki to on pr0

 

A w Windzie? Każdy... Więc co lepsze dla początkującego użytkownika, system stabilny, czy system kłopotliwy?

 

Ja nie mam problemów z Windowsem, co więcej korzystam z Visty

 

Może w tym, że na większości kompów po paru miesiącach sama sobie narobi syfu i trzeba robić jakieś cuda-wianki (czyszczenie, defragmentacje itd. itp.), żeby chodziła jak powinna?

 

Rok po instalacji Visty, żadnych problemów, zamuleń, kwestia dobrania odpowiednich programów i konfiguracji. I teraz tak na prawdę słowo które pokusiło mnie o napisanie tego posta "defragmentacja". Wiesz aby co to? Na linuksie system plików nie ulega fragmentacji?

 

P.S do linuksa nic nie mam, sam korzystam czasem, ale na desktopie wolę windowsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×