Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
internecik

Jak szybko zmieniają się ceny sprzętu?

Polecane posty

Witam,

 

Załóżmy że dzisiaj kupujemy nowy sprzęt, np. Dell PowerEdge 1950 o konfiguracji:

 

Quad Core Intel? Xeon? E5420, 2X6MB Cache, 2.5GHz, 1333MHz FSB

8GB Memory, 667MHz (8x1GB Dual Ranked FB DIMMs)

2 x 146GB, SAS, 3.5-inch, 15K RPM Hard Drive (Hot Plug)

Two Hot Plug Power Supplies for Redundancy with Spare Rack Power Cord

 

Koszt to około 15 000 zł. netto. Ile taki sprzęt może być warty po upływie np. 16 miesięcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ileee? Przepraszam bardzo, jeden Xeon E5420 i cena 15k? Wprost nieproporcjonalna inwestycja.

Dużo lepiej byłoby skręcić samemu dwa takie Xeony, wrzucić 16GB RAMU FB ECC, 2 dyski SAS 146GB i wyjdzie o połowę taniej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

( Dell wyprodukował tylko jeden serwer o sensownym stosunku jakość/możliwość/cena i jest nim model R200. )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
( Dell wyprodukował tylko jeden serwer o sensownym stosunku jakość/możliwość/cena i jest nim model R200. )

 

Na czym opierasz swoja opinie ?

Ewntualnie podaj jakies alternatyne rozwiazanie dla wspomnianego wyzej 2950

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na czym opierasz swoja opinie ?

 

Na niezliczonej liczbie serwerów hostingowych jaką moja firma miała przyjemność uruchomić.

 

Tak się złożyło, iż miałem to szczęście pracować praktycznie na większości popularnych

 

serwerach 1U, 2U i kilku 4U. Niestety Dell wypada bardzo mizernie w tym zestawieniu,

 

stąd model R200 jest jedynym, który mógłbym komukolwiek z ręką na sercu polecić.

 

Ewntualnie podaj jakies alternatyne rozwiazanie dla wspomnianego wyzej 2950

 

 

Odrób lekcje na włąsną rękę. Nie idź na łatwiznę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Ewntualnie podaj jakies alternatyne rozwiazanie dla wspomnianego wyzej 2950

ale to wystarczy przejrzeć alternatywę 2u w ofercie HP/IBM...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

krzysztofgda: proszę, będzie bardziej merytorycznie: mało wydajne kontrolery PERC5/PERC6 przekreślające używanie "wypasionej" konfiguracji typu Dual Quad + 6 SAS w rozwiązaniach hostingowych, bo połowa maszyny będzie się marnować przez IOwait, powolny i niekombatybilny z połową nowoczesnych przeglądarek i systemów innych niż Windows DRAC, ciężkie i ingerujące w system oprogramowanie Dell "OSA" itp.

 

Niestety te elementy są wspólne dla serwerów Della od R200 do 2950 i o ile w R200 przejdą to w lepszych już nie za bardzo. Zresztą była o tym masa dyskusji na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, to sa jakies argumenty ...

 

DRAC faktycznie nie jest bez wad, podobnie jak HP'owski iLO ale sam PERC nie jest juz taki zly.

Mamy okolo 15 takich maszyn i nigdy nie bylo z nimi problemu. Jestes pewien ze mowic o PERCu ? W ofercie della jest jeszcze low-endowy SAS 5i / 6i

(malo ambitne rozwiazanie, ale tez tanie). pytam czy to napewno PERC, bo w R200 w konfiguratorze DELL'a nie ma PERC'a ....

 

p.s. oczywistym jest ze na forum w zasadzie wiekszosc tematow byla juz "walkowana", ale milo bylo poczytac cos wiecej niz reklamy i "serwer lezy" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
DRAC faktycznie nie jest bez wad, podobnie jak HP'owski iLO

To może te wady Ilo2 ?

sam PERC nie jest juz taki zly.

Ale jak wspominanie wyżej jest dość wolny jak na tą półkę serwerów...

pytam czy to napewno PERC, bo w R200 w konfiguratorze DELL'a nie ma PERC'a ....

W r200 się robi soft raid :D

I jest to fajne rozwiązanie względem Cena/Możliwości/Jakość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki, to sa jakies argumenty ...

 

Napisane miałeś czarno na białym o stosunku jakość/możliwość/cena,

 

 

a co za tym idzie mowa jest ewidentnie o skalowalności rozwiązania.

 

Jakich Ty jeszcze argumentów potrzebujesz? Mam Ci wykresy podesłać czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To może te wady Ilo2 ?

sam PERC nie jest juz taki zly.

Ale jak wspominanie wyżej jest dość wolny jak na tą półkę serwerów...

 

W r200 się robi soft raid :)

I jest to fajne rozwiązanie względem Cena/Możliwości/Jakość.

 

Nie wykorzystywalem ilo, ale na forum byly wypowiedzi na ten temat. DRAC tez ma kolejne generacje ktore dzialaja o niebo lepiej od 3 stosowanej w 2650.

Co do wydajnosci PERCa to nie bede "za nia umieral", ale aby to potwierdzic trzeba by przeprowadzic jakies testy. Jesli byly to chetnie bym sie z nimi zapoznal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

krzysztofgda: W R200 można mieć i PERC 6/i i SAS 6/i - http://www1.euro.dell.com/content/products...p;~tab=specstab.

 

Dell R200 z Dual Core i dwoma dyskami SATA z tym tańszym kontrolerem SAS 6/i dostaje przy rozpakowywaniu tara na pustej maszynie loadu rzędu 5-6, podobnie było niestety z 2950 z PERC 6/i, dyskami SAS i dwoma Quadami, tyle, że tam musiało byc już trochę obciązenia i wtedy dopiero zaczynał się sajgon przy jakiś cięższych operacjach dyskowych, no ale to chyba nie tak powinno wyglądać na serwerze tej klasy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofgda: W R200 można mieć i PERC 6/i i SAS 6/i - http://www1.euro.dell.com/content/products...p;~tab=specstab.

 

Dell R200 z Dual Core i dwoma dyskami SATA z tym tańszym kontrolerem SAS 6/i dostaje przy rozpakowywaniu tara na pustej maszynie loadu rzędu 5-6, podobnie było niestety z 2950 z PERC 6/i, dyskami SAS i dwoma Quadami, tyle, że tam musiało byc już trochę obciązenia i wtedy dopiero zaczynał się sajgon przy jakiś cięższych operacjach dyskowych, no ale to chyba nie tak powinno wyglądać na serwerze tej klasy..

 

Na moich kilku 2950 z różnymi konfiguracjami nie ma sajgonu. Perc mi działa poprawnie. Nieraz rozpakowuję wielogigabajtowe tary i nie zauważyłem problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla testu ztarowałem kilka gb kont w ramach tej samej macierzy. Z loadu 5 podczas tarowania load skoczył na 6,5. Problemy z wydajnością i działaniem usług na serwerze zerowe. Nie wiem co wy tak płaczecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, to moje domowe Core 2 Duo 1,83 GHz z dyskiem 2,5" podobnie znosi rozpakowywanie takiej paczki :(..

 

Zreszta, wystarczy poczytać newsgroups Della i nie tylko:

 

http://en.community.dell.com/forums/t/19279314.aspx

http://lists.us.dell.com/pipermail/linux-p...rch/035658.html

http://www.zulustips.com/2007/03/03/dell-s...erformance.html

 

"We are getting very poor performance from a PERC6E connected to 6 x MD1120"

"The dell seems to get about 66-67% of the read performance in comparison to the SuperMicro machine."

"I have made a few tests with bonnie++, and tests results was very terrible. There was about 30% difference in IO peformance between Dell 850, Dell 1950. Even my home PC with IDE drive was faster."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No widzisz, to moje domowe Core 2 Duo 1,83 GHz z dyskiem 2,5" podobnie znosi rozpakowywanie takiej paczki :(..

 

Zreszta, wystarczy poczytać newsgroups Della i nie tylko:

 

http://en.community.dell.com/forums/t/19279314.aspx

http://lists.us.dell.com/pipermail/linux-p...rch/035658.html

http://www.zulustips.com/2007/03/03/dell-s...erformance.html

 

"We are getting very poor performance from a PERC6E connected to 6 x MD1120"

"The dell seems to get about 66-67% of the read performance in comparison to the SuperMicro machine."

"I have made a few tests with bonnie++, and tests results was very terrible. There was about 30% difference in IO peformance between Dell 850, Dell 1950. Even my home PC with IDE drive was faster."

 

Pierwszy link mówi o 24 dyskach. Raczej jakbym chciał robić dużą macierz to bym kupił dedykowany pro kontroler bo perc nie wyciągnie więcej jak 1,5gb.

 

Drugi link to porównanie software raid jakiegoś gościa który może nie potrafi czegoś skonfigurować.

 

Trzeci link to ktoś piszący o sas zintegrowanym a nie percu.

 

A po twoim poście aż się bałem konsolę odpalać bo sajgon miał być... tyle, że nie było i wszystko latało pięknie. Może twój domowy dysk podobnie reaguje ale nie na produkcyjnym serwerze gdzie są tysiące kont. Bez jaj.

 

Według mnie perc na maszynę z 6 dyskami jest w zupełności wystarczający.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeciez dyskutujemy tutaj nie tylko o percu, ale tez o sasie, ktory np w r200 dziala gorzej niz standardowy kontroler. Posty byly przykladowe, majace pokazac, ze problem nie jest widzimisie paru osob.

 

Wiadomo, ze jesli Ty jestes ''na tak'' bo masz w srodowisku wdrozone kilka takich serwerow to nic Cie nie przekona, ale zawsze mozesz wziac poprawke na to, ze ja, Bell, Patrys i tysiace ludzi w Googlach nie piszemy tych opinii o slabych kontrolerach bo nam HP albo IBM placi :(..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przeciez dyskutujemy tutaj nie tylko o percu, ale tez o sasie, ktory np w r200 dziala gorzej niz standardowy kontroler. Posty byly przykladowe, majace pokazac, ze problem nie jest widzimisie paru osob.

 

Wiadomo, ze jesli Ty jestes ''na tak'' bo masz w srodowisku wdrozone kilka takich serwerow to nic Cie nie przekona, ale zawsze mozesz wziac poprawke na to, ze ja, Bell, Patrys i tysiace ludzi w Googlach nie piszemy tych opinii o slabych kontrolerach bo nam HP albo IBM placi :(..

 

O r200 i ich kontrolerach sas to ja nic nie napiszę bo tego nie używam - ale pytanie teraz jaki sens ma ten serwer na 2 dyski - chyba tylko po to, żeby zewnętrzny san jakiś podłączyć. Wydajność 2ch dysków w raid1 nie jest wystarczająca raczej. A za 2 r200 można kupić 2950.

 

Ja jestem na tak dlatego, że nie widzę problemów z moimi 2950 + perc o których piszesz. Nic więcej i nic mniej. Dzisiaj Dell, jutro może HP. Z tym, że ja nie mam potrzeby zamieniać Della na coś innego. Jakbym nie był zadowolony to bym kupował coś innego. W ciemno nie kupowałem.

 

I ja wcale nie widzę tysięcy ludzi piszących o 2950/perc. Tobie się udało znaleźć 1 post z software raid.

 

Na tym ja kończę bo przekonywać nie ma sensu. Ważne dla mnie jest aby sprzęt działał tak jak mi trzeba. Co kto wybiera to jego sprawa ale nie można pisać głupot o sajgonach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SAS 6 iR to zabawka, ale czego oczekiwac po czyms co kosztuje 300 PLN ?

Oczywiscie SAS 6iR jest duzo lepszym rozwiazaniem od poprzeniej wersji SAS 5iR .... ktora byla masakra.

 

Jesli ktos z Was ma czas i ochote to mozemy przeprowadzic jakis testy wydajnosci. Nie wiem jakie tam HP i IBMy macie u siebie pod reka, ale ja mam PE 2950 z 1 QC i 8 GB RAM + 6 x 146 SAS 15k no i PERC 6.

 

Jestem otwarty na propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Ale nie każdy stawia na serwerze większy hosting i nie każdy potrzebuje przestrzeń dyskową mierzoną w terabajtach i wtedy dell r200 jest jak najbardziej na miejscu.

Dyskusja na temat Della i kontrolera dyskowego to raczej nonsens bo osoba mająca "farmę" takowych będzie stawiała opór.

Każdy niech kupuje co chce i kiedy chce :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używałem della z PERC 6 z dyskami SAS 15k. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to sprzęt przewartościowany - o jakieś 300%.

 

Zarówno jeśli chodzi o wydajność (loady z kosmosu), jak i te informacje o "zdegradowanej" macierzy gdy firmware jest nieaktualne. Co do tej ostatniej wady: mam wrażenie, że komunikaty te pisał jakiś idiota. Bo czy nie można niby napisać, że "zdegradowane" jest firmware (a nie macierz)?

 

Co prawda nic się przez rok nie zepsuło (tylko złapał pare razy zwiechę), no ale moje pc'ty tez chodzily po 3 lata i więcej bez usterki.

 

Jak dla mnie, to markowy strzęt uzywaja ludzie ktorzy lubia innym imponowac (przynajmniej wg nich). Dobrze jest w ten sposob zaimponowac ludziom, ktorzy maja mala wiedze i mysla, ze jak sie placi krocie, to ma sie lepiej (z zasady). To troche jak z markowymi ciuchami typu nike...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie, to markowy strzęt uzywaja ludzie ktorzy lubia innym imponowac (przynajmniej wg nich). Dobrze jest w ten sposob zaimponowac ludziom, ktorzy maja mala wiedze i mysla, ze jak sie placi krocie, to ma sie lepiej (z zasady). To troche jak z markowymi ciuchami typu nike...

 

Jeśli uważasz że między rackowym serwerem firmy dell, ibm, hp, a PC'tem nie ma różnicy, to raczej nie mamy o czym rozmawiać. Nie chce mi się nawet dyskutować, by wyprowadzać Cię z błędu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze czasem nie da sie kogos przekonac do swoich argumentow, ale skoro seria 2950 jest w sprzedazy od 3 lat to zbyt na nia maja.

Jesli im to "idze" to ktos musi to kupowac. Jesli byl by to sprzet slaby i drogi to by raczej zbytu by nie mial. W DELLU idioci nie pracuja.

 

wiec albo EOT, albo zrobimy testy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sebak, oczywiście że nie mamy - podejścia zamkniętych ludzi nie da się zmienić, niezależnie od argumentów.

 

Skoro dla użytkownika - ("odbiorcy") różnicy nie widać, to po co ma ON przepłacać? Ja rozumiem, że dla Ciebie jako dla właściciela DC liczy się rozmiar oraz np. zużycie prądu czy też chłodzenie. Dla mnie jednak liczy się cena, wydajność i awaryjność. Jeśli dwa ostatnie czynniki są porównywalne (a do takich wniosków doszedłem na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń oraz opinii ludzi z branży, niepowiązanych z konkretnymi markami), to nie rozumiem, czemu mam dawać 20k skoro mogę dać 5? Sorry, ja te pieniądze wolę wrzucić np. w uruchomienie kolejnych 2 pc'tów, z których jeden może pełnić funkcję "szafy z częściami".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×