Skocz do zawartości
Gość Bartosz Gadzimski

Umowa o dzieło a podatek.

Polecane posty

Witam ;)

 

Zdążyłem przeczytać całą ustawę o podatku dochodowym i całą o prawie autorskim (z ciekawości :P ) ale nadal mam wątpliwości co do wypełniania Pitów.

Może któryś z kolegów podpowie. Firma zatrudnia na umowę o dzieło twórcę wykonującego dzieło na zasadzie praw autorskich i przekazującego prawa do niego firmie.

Twórca wywiązuje się z wykonania dzieła, przekazuje prawa do niego firmie i otrzymuje 30 zeszłego miesiąca zapłatę netto (90,5% od kw. brutto). W tym miesiącu do 20-go firma winna przekazać do US deklarację pit-4 oraz 19%dochodowego od 50%przychodów (po odjęciu 50% kosztów - czyli de facto 9,5% kwoty brutto) a do 15 lutego przyszłego roku pit8b - twórcy i do us.

 

No i pytanie:

W pit-4 firma wypełnia pozycje 50, 51,53 kwotą równą 9,5% (zaokrągloną w tym roku do dziesiątek groszy). Nie wypełnia pozycji 19-49 w pit-4

Czy tak jest prawidłowo?

 

 

 

[/url]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak troche poniewczasie, ale z tego co poczytalem, to tak by wychodzilo (obciac sobie nie dam). Daj znac jesli juz masz rozwiazanie - moze przyda sie komus innemu, bo w googlach temat calkiem niezle sie plasuje pod "umowa o dzieło" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:)

 

ZOstałem zatrudniony na umowę zlecenie

 

Mam takie pytanie.

 

1) Chce sobie policzyć wszystkie składowe z podatku dochodowego.

To znaczy składke na ubezpiecznia społeczne i zdrowotne oraz na urząd podatkowy. Jak to zrobić. Licze już 3 sposobem ale wyniki jakie otrzymuję różni się od podatku jaki zapłaciłem w całości.

 

mój dochód to 9600, przycód 12000, a koszty 2400 (20%).

 

 

2) Czy jako student moge sobie coś odpisać, bo przecież państwo płaci już za mnie składke na te ubezpieczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes studentem, to zleceniodawca chyba nie odprowadzal za Ciebie skladek do ZUS?

 

Jesli nie, to generalnie jest tak jak obliczyles. Podatek odprowadzal za Ciebie zleceniodawca, wiec czekasz na PIT ilestam od niego, wypelniasz PITa inneilestam ktorego skladasz do US i dostajesz 530,08 zl zwrotu podatku.

 

O ile nie masz jakichs specjalnie nietypowych ukladow, powinno byc tak jak napisalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze tak pozno. http://www.pit.pl/pages/i/190.php albo po prostu Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwsza sklada podatkowa to 19% dochodu minus 530,08 zł. W praktyce czesto mowi sie o 2790 zł jako kwocie wolnej od podatku. Nigdzie w ustawie jej nie ma, ale w praktyce wychodzi ona z rownania 530,08 / 0,19 = 2789,89.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja mam taki problem.

Podpisalem umowe o dzielo na kwote 1500 PLN NETTO i otrzymalem te pieniadze (1500PLN)

teraz zleceniodawca chce zebym mu wypelnil druk i daje mi wskazowki.

POdatek to 750x19% = 143 PLN

TEraz chce zebym wpisal 1500 - 143 = 1357 kwota do wyplaty.

Wiec wynika ze ja mam zaplacic od tego podatek, prawda??

Skoro umawialem sie na 1500 Netto to kwota do wyplaty nie powinna byc 1500 + 143 ???

Prosze o helpa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoro umawialem sie na 1500 Netto to kwota do wyplaty nie powinna byc 1500 + 143 ???
Podstawowy błąd matematyczny :) Wtedy brutto jest 1643 zł, a od tego nijak 19% nie wychodzi 143 :) Jeśli już chcesz obliczyć kwotę brutto dla 1500 zł netto, to 1500/(1-0,5*0,19), czyli 1657,46 zł (od tej kwoty 9,5% to 157,46).

 

A wracając do podatków.

W umowie masz napisane "1500 PLN NETTO"?

Jak rozumiem, zleceniodawcą jest (ogólnie ujmując) firma?

Otrzymałeś 1500 zł (tak się upewniam)?

 

 

Generalnie nie pisze się netto/brutto, tylko po prostu X zł. Jak już jest netto, to niech się tego zleceniodawca trzyma konsekwentnie i podatek odprowadza. Czyli wypełniasz druk:

Przychód: 1657,46 zł

Koszt uzyskania przychodu: 50% x 1657,46 = 828,73 zł

Dochód: 1657,46 - 828,73 = 828,73 zł

Zaliczka na podatek dochodowy: 828,73 x 19% = 157,46 zł

Do wypłaty: 1657,46 - 157,46 = 1500 zł

 

Poza tym, jeśli to podmiot gospodarczy, to ma obowiązek odprowadzić za Ciebie zaliczkę na podatek dochodowy. Jeśli 1500 zł miało by być brutto, to 143 zł zapłacić musi zleceniodawca, a Ty mu tę kwotę musiałbyś oddać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nigdy do tej pory jeszcze nie mialem stycznosci z US stad moje pytania moga sie wydac banalne. Chodzi o to, ze chce zawrzec z pewna firma umowe o dzielo. Z tego co wyczytalem w sieci i na tym forum, wszelki podatek z tego tytulu odprowadza za mnie zamawiajacy i w nastepnym roku do ktoregostam lutego przesyla zdaje sie PIT 8B, gdzie jest wypisane kiedy i ile pieniedzy odprowadzil za mnie do US.

 

Oczywiscie, zeby moc zawrzec umowe musze miec NIP. Jakie sa konkretne konsekwencje jego posiadania?

 

Czy co roku musze wypelniac jakies PITy jesli tak to jakie?

Czy nawet jesli przez caly rok nie zarobilbym ani zlotowki i nie zawarl jakiejkolwiek umowy to czy wtedy tez musze wypelnic jakis PIT (jaki?)

Co sie stanie jesli w danym roku w wyniku umowy o dzielo zarobie mniej niz kwota wolna od podatku (te niecale 3000 pln zdaje sie), a co jesli wiecej? Czy sam bede musial cos wiecej placic?

I ostatnie pytanie nawiazujace do poprzedniego - zalozmy ze w wyniku umowy o dzielo w ciagu roku zarobilem 2000 pln, a w tym samym czasie dostawalem przez rok stypendium naukowe z uczelni w sumie 1000 pln - czy te kwoty sie sumuja i wtedy przekroczylem ta kwote wolna od podatku, czy tez stypendia wszelkiego rodzaju nie wliczaja sie do tego typu rozliczen?

 

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do stypendiów naukowych -> google.pl -> "stypendium naukowe"+podatek

 

W tym temacie już też trochę pisałem i nie chcę się powtarzać. Tym bardziej że zniechęca to do samodzielnego działania i myślenia ;) Napisz, do jakich wniosków doszedłeś i w związku z czym ewentualnie masz wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zatrudnilem sie w firmie, pierwsze 3 miesiace to bedzie umowa o dzielo (potem o prace). stawka za godz do 8,5 brutto na poczatek. czyli rozumiem ze ta kwote mam pomniejszyc o tylko 19%?

z gory dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@arturzyk - jeśli nie zarobisz więcej, niż ~250zł miesięcznie, 3'000zł rocznie, to nie obowiązuje Cię podatek - nie płacisz go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

 

1. Podatku od dochodu ponizej kwoty wolnej od podatku sie nie placi. Ale zaliczke sie odprowadza, czyt. podatek pracodawca sciagnie, ale w rozliczeniu rocznym go odzyskasz.

 

2. Przy umowie o dzielo masz w standardzie 20% kosztow uzyskania przychodu. Czyli realnie podatku placi sie ok. 15%.

 

3. @arturzyk: Piszesz:

 

zatrudnilem sie w firmie, pierwsze 3 miesiace to bedzie umowa o dzielo (potem o prace). stawka za godz do 8,5 brutto na poczatek. czyli rozumiem ze ta kwote mam pomniejszyc o tylko 19%?

z gory dzieki

 

Radzej jeszcze raz przemyslec umowe. Sporzadzanie umowy o dzielo i rozliczanie sie w niej za godzine pracy to az proszenie sie o klopoty z Urzedem Skarbowym. Umowa o dzielo nie jest od rozliczenia pracy w systemie godzinowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to umowa o dzielo.

 

Chyba, ze sobie pomyliles nazwe i chodzi Ci o umowe-zlecenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Umowie o dzieło musi być konkretna czynność (tzw dzieło) naprzykład malowanie płotu sąsiadowi :-)

 

Rozliczasz to w PIT 36 w odpowiedniej rubryce dodajesz dwie wartości i reszta liczy program do pitów. Przewżnie trzeba zapłacić podatek jeśli zarobisz więcej niż ~2800 w roku (nie znam dokladnie kwoty wolnej od podatku).

 

Zawsze jest google.pl albo strony tematyczne typu http://pit.pl. Na taką umowę rozliczałem ostatnio pozycjonowanie dla firmy i nie było problemu. Ale mój Urzad Skarbowy należy do tych przyjaznych ludziom :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naprzykład malowanie płotu sąsiadowi :-)

 

No wlasnie tez nie tak, choc blad popelniles nieswiadomie, rozumiejac idee. Dzielo to "pomalowanie plotu sasiadowi". "Malowanie" bez "pomalowania" to brak dziela i brak podstawy do (pelnego) wynagrodzenia ;-). Ale oczywisie idea sluszna, moj wtret jest czysto formalny :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem nowy nie bardzo wszystko rozumiem wiec prosze o wyjasnienie ...

Dostałem prace oczywiscie umowa o dzielo (co miesiąc przedłuzana prawdopodobnie) od godziny mam dostawac 12 zl przy przepracowanych 160 godzin w miesiacu płaca wyniesie 1920 zł netto. JEst to fitness club zwiazku z tym mam pytania....

1. czy pracodawca odprowadza podatek VAT czy ja sam musze to robic???

2. czy dni na zwolnieniu lekarskim sa płatne???

3. Z tego co juz wiem to nie mam ubezpieczenia zdrowotnego...

Czy od sumy netto ja jeszcze bede musiał ponosić wydatki na podatek???? czy będe narażony na jeszcze inne koszty???

z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mogę się mylić, ale z własnego doświadczenia:

 

1. pracodawca, potem PIT Ci wyśle i go rozliczasz

2. nie, chyba, że na umowie zaznaczysz stosowne miejsce (ale wtedy dostaniesz mniej za godzinę)

3. dokładnie tak

 

oczywiście to wszystko przy założeniu, że masz jeszcze pracę na etat z minimum krajowym (ok. 1300 brutto jakoś) - wtedy 19 procent płacisz z tej całej umowy.. jeśli nie masz takiej roboty albo zarabiasz mniej niż 1300 brutto na etacie gdzie indziej, to jeszcze trochę Ci odsączy z tego wynagrodzenia, ale dokładnie nie wiem ile

 

swoją drogą 12zł na godzinę to jest trochę mało, jak na umowę o dzieło.. chyba, że tylko dorabiasz (ale 160 godzin w miesiącu to chyba nie jest dorabianie : ) pewnie ostatecznie tak się może okazać, że tysiaka z hakiem zarobisz... dokładnych wyliczeń nie znam, bo nie wiem jaką masz sytuację i co dokładnie jest na tej umowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dostałem prace oczywiscie umowa o dzielo (co miesiąc przedłuzana prawdopodobnie) od godziny mam dostawac 12 zl przy przepracowanych 160 godzin w miesiacu płaca wyniesie 1920 zł netto. JEst to fitness club zwiazku z tym mam pytania....
Nie wiem co tam dokładnie będziesz robić, ale mało prawdopodobne żeby kwalifikowało się to do umowy o dzieło...

 

oczywiście to wszystko przy założeniu, że masz jeszcze pracę na etat z minimum krajowym (ok. 1300 brutto jakoś)
E? A co ma piernik do wiaraka? W przypadku umowy o dzieło płacisz tylko podatek dochodowy, niezależnie od tego czy jesteś gdzieś zatrudniony czy nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam następujące pytania i liczę, że ktoś mi pomoże.

 

1) Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą, nie jestem jeszcze VATowcem. W najbliższym czasie będę podpisywać umowę o dzieło z osobą, która nie jest studentką, jest bezrobotna. Jaką wysokość podatku muszę za tą osobę odprowadzić do US i czy muszę za nią zapłacić składkę do ZUSu (akurat to mi się wydaje bez sensu, ale cały czas pamiętam, że żyję w Polsce, więc może być różnie

;)

 

2) Również niedługo będę podpisywać umowę-zlecenie z firmą. Ja będę wykonawcą zlecenia. Biorąc pod uwagę, że rozliczam się wg podatku liniowego (19%), jak mam obliczyć sobie kwotę brutto? Bo nie wiem czy dobrze policzyłam (używając proporcji):

cena usługi to 81%

x to 19%, czyli:

(cena usługi x 19) / 81

wychodzi x, do którego dodaję wynagrodzenie netto.

Będę wdzięczna za pomoc.

No i na koniec - czy ktoś zna dobre biuro rachunkowe, albo księgową/księgowego we Wrocławiu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×