Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Adam Szendzielorz

MySQL 4.0 > 4.1

Polecane posty

Tez z checia sie dowiem jak to wyglada przy migracji (oprocz tego, ze userzy dostaja cholery przy eksportowaniu swoich baz potem na hosty z MySQL 4.0.. :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Tez z checia sie dowiem jak to wyglada przy migracji (oprocz tego, ze userzy dostaja cholery przy eksportowaniu swoich baz potem na hosty z MySQL 4.0.. :P).

 

Z checia sie dowiem rowniez czy/jak dziala taki konfig:

 

- serwer MySQL 4.0

- biblioteki klienckie MySQL w wersji 4.1 wkompilowane w PHP

 

Mysle, ze obsluga mysql w PHP nie zglupieje i nic nie powinno sie znaczacego stac? ;-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie używa się "prepared statements", czyli prekompilowanych sekwencji SQLowych to nie powinno być zasadniczo kłopotów z migracją. Należy pamiętać, że format haseł się zmienił, więc trzeba uruchomić odpowiedni skrypt.

 

PHP z libmysqlclient w wersji 4.1 może mieć kłopoty z bazą 4.0 ze względu na format hasła.

 

Niedawno zmieniałem 4.0 na 4.1 u siebie na serwerze i przeszło w miarę bezboleśnie, aczkolwiek najpierw zrobiłem pełen zrzut bazy danych (mysqldump), wykreowałem nowe struktury w 4.1 i załadowałem bazę ze zrzutu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
U mnie wszystko poszlo bezproblemowo :(

 

Przejscie z 4.0 na 4.1 ?

A ile obslugujesz uzytkownikow / domen / stron ?

 

Bo jednak jest tam kilka waznych zmian ktore moga wysypac niejedna strona :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie na prywatnym serwerze już tak różowo nie było. Dzisiaj w nocy właśnie robiłem update i niespodziewanie podczas kompilacji php5 załapałem się na tego buga: http://bugs.php.net/bug.php?id=29860

 

A co do stron, to tylko jedna padła, bo używała pola timestamp, ale ja mało hostuję (z 10 sponorowanych), a po drugie u mnie mało kto używa starych skryptów. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysql 4.1 ma kilka nowych rzeczy:

 

Przede wszystkim trzyma rekordy w standarcie utf-8 a nalezy wybrac sobie kodowanie w ktorym dziala baza - to prawdopodobnie przysparza najwiecej problemow uzytkownikom (najczestsze pytanie co do phpmyadmina to: gdzie sie podzialo kodowanie iso-8859-2 :( )

 

Wszedl nowy format hasel - dlugie jednak jest opcja aby mozna bylo korzystac z krotkich

 

Moze bardziej ciekawostkowo, jest mozliwosc clustrowania mysqla czyli rozproszenia baz danych po wielu serwerach - testy wykazuja iz ograniczenia sa na tyle duze iz w tej chwili nalezy to traktowac jako dobry prognostyk na przyszlosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy problem jest z charsetami. php domyślnie łączy się z takim charsetem jaki został ustawiony (w trakcie kompilacji) w libmysqclient. Domyślniejest to latin1 w efekcie czego szlag trafia polskie literki (chyba, że ktoś skompiluje sobie mysqlowe biblioteki z defaultowym latin2 zamiast latin1). Aplikacja może sobie wybrać charset przez SET NAMES latin2 ale... nikt nie będzie przecież przerabiał wszystkich aplikacji.

 

Do tego standardowe rzeczy opisane w dokumentacji mysqla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zainstalowalem serwa i kodowanie bylo nieciekawe, zamiast polskich czcionek to w bazie ?

 

mam php4, MySQL 4.1.10, phpMyAdmin 2.6.4-pl4

 

dodalem latin2 do mysql, ale phpmyadmin dalej krzaczyl, dodalem latin2 do clienta i wszystko jest pieknie w mysql, edycja w phpmyadmin dziala dobrze znaczki dobre sa, natomiast php ciagnie zle to i zamiast ogonkow sa ?, mimo, ze w bazie, z ktorej pobiera jest dobrze.

 

czyli cos nie tak z kodowaniem php, bo np. tutaj nawet sortuje po literach S, Ś, tyle, że php nie wyświetla ich poprawnie

 

co to może być??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

oj miałem z tym sporo przepraw.

 

1. pokaż konkretnie jak jest ustawiony mysql np. daj /s (/status) w monitorze mysql

 

2. jestes, podkreslam, JESTES PEWIEN, ze zaladowana baza jest w odpowiednim kodwaniu (pewnie iso?). i mam na mysli sprawdzenie kodwania a nie bazowania na tym, że "zrzuciłem baze na hoscie gdzie bylo iso wiec jest w iso". W polowie raportowanych przypadków przez moich znajomych/na newsach/forach wykazuje, że niektóre phpmyadminy olewaja ustawienia i robia zrzut w utfie, lub co gorsza robi jakąs kombinacje której potem zaden program nie potrafi skonwertowac.

 

3. w ostatecznosci SET NAMES latin2 w php zaraz po polaczeniu mysql_connect

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×