Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Art_

rsync + jaki port + gdzie conf

Polecane posty

witam. sorry pewnie za proste pytanie ale siedzę już chwile i nie mogę wykombinować co jest nie tak..

debian : na obu serwerach zainstalowalem rsync ( apt getem )

 

otworzyłem na firewallu port 873

 

i niestety ciągle dostaje connection timedout

po wyłączeniu firewalla wszystko działa ...

 

port 873 na stówkę nie jest zablokowany ( no chyba ze APF blokuje go jakoś.. ale )

gru 25 13:48:06 kage apf(30864): {glob} opening outbound tcp port 873 on 0/0 ( z udp to samo )

 

nie wiem, może rsync używa innego portu ? niestety nie wiem gdzie jest jakiś plik konfiguracyjny

 

rsync --daemon --port 873 nic nie daje.

 

proszę o pomoc :)

 

edit:

eee

 

Dec 23 10:00:37 kage named[12988]: client XXX.204.159.22#3127: error sending response: host unreachable

Dec 23 11:54:33 kage named[12988]: client XXX.96.60.6#457: error sending response: host unreachable

Dec 25 13:47:53 kage rsyncd[30819]: rsync: unable to open configuration file "/etc/rsyncd.conf": No such file or directory (2)

Dec 25 13:47:53 kage rsyncd[30819]: rsync error: syntax or usage error (code 1) at clientserver.c(837) [receiver=2.6.9]

Dec 25 13:52:40 kage rsyncd[731]: rsync: unable to open configuration file "/etc/rsyncd.conf": No such file or directory (2)

Dec 25 13:52:40 kage rsyncd[731]: rsync error: syntax or usage error (code 1) at clientserver.c(837) [receiver=2.6.9]

 

 

pozdrawiam i wesołych świąt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Sprawdź czy w /etc/services masz coś w tym stylu:

rsync	873/tcp

Potem zobacz czy w /etc/inetd.conf czy masz coś takiego:

rsync stream tcp nowait root /usr/bin/rsync rsyncd --daemon

Jeżeli wszystko jest OK to w sumie nie musisz raczej nic robić, ale ja na wszelki wypadek zrobiłbym

killall -HUP inetd

Hupnąłbym deamona "inernetowego".

Plik konfiguracyjny powinieneś mieć w /etc/rsyncd.conf. Jeżeli używasz debiana. Jednak jeżeli nie to poszukaj go:

find / -iname rsyncd.conf

Przykładowa konfiguracja:

uid = root
[glowna]	
path = /var/glowna
[home]
path = /home

 

A klientem łączysz się w ten sposób:

rsync -avz [b]IP[/b]::[b]glowna[/b] [b]katalog_zapisu[/b]

Zboldowane są do zmiany :-))

Rsync jest ruchamiany z parametrami v(verbose) z(kompresją) -> te możesz w sumie pominąć. Ale parametr a musi koniecznie zostać - dotyczy on zachowania odpowiednich atrybutów dla plików.

 

 

@edit

Może się jakoś zdarzyć, że rsync nie działa wtedy uruchom tylko

rsync --deamon

Powyżej opisane było zastosowanie rsync->rsync. Możesz jeszcze pokusić się o rsync->rshd . . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pliku conf nie ma ...

utworzyłem.

 

do inetd.conf także dodałem co trzeba.

 

problem w tym ze rsync działa

jednak dopiero jak wyłącze apf .. mimo że w conf apf mam otwarty port 873

 

kage:# apf -f

apf(6347): {glob} flushing & zeroing chain policies

apf(6347): {glob} firewall offline

kage:# rsync -agEvz --delete-after --exclude="*~" /home/xxx XXX.143.121.240:/root/backup

building file list ... done

...

 

przy włączonym apf

 

kage:# rsync -agEvz --delete-after --exclude="*~" /home/xxx XXX.143.121.240:/root/backup

ssh: connect to host XXX.143.121.240 port 22: Connection timed out

rsync: connection unexpectedly closed (0 bytes received so far) [sender]

rsync error: unexplained error (code 255) at io.c(453) [sender=2.6.9]

 

daemon.log po rsync --daemon --port 873

 

Dec 25 14:43:10 kage rsyncd[10455]: rsyncd version 2.6.9 starting, listening on port 873

Dec 25 14:43:10 kage rsyncd[10455]: bind() failed: Address already in use (address-family 2)

Dec 25 14:43:10 kage rsyncd[10455]: socket(10,1,6) failed: Address family not supported by protocol

Dec 25 14:43:10 kage rsyncd[10455]: unable to bind any inbound sockets on port 873

Dec 25 14:43:10 kage rsyncd[10455]: rsync error: error in socket IO (code 10) at socket.c(477) [receiver=2.6.9]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rsync -agEvz --delete-after --exclude="*~" /home/xxx XXX.143.121.240:/root/backup

Art_, IMHO trochę źle się do tego zabierasz. Malu dał Ci przykład configa, więc powinieneś go wykorzystywać przy połączeniu.

[glowna]	
path = /var/glowna

(dodałbym tam jeszcze "auth users = user_rysnc"), więc powinieneś go wykorzystywać przy połączeniu. Zapominasz także o porcie. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

rsync://user_rysnc@XXX.143.121.240:873/glowna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
problem w tym ze rsync działa

jednak dopiero jak wyłącze apf .. mimo że w conf apf mam otwarty port 873

   kage:# rsync -agEvz --delete-after --exclude="*~" /home/xxx XXX.143.121.240:/root/backup

w tym wypadku rsync uzywa ssh do polaczenia sie z serwerem rsync. Sam go uruchamia po 2giej stronie i komunikuje sie z nim przez ssh wiec otwarcie portu rsynca nic nie zmienia i nie trzeba uruchamiac daemona. By to działało musisz odblokowac port 22 na tej maszynie, albo uzywac

   kage:# rsync -agEvz --delete-after --exclude="*~" /home/xxx XXX.143.121.240::/root/backup

tak jak ktoś pisał już wcześniej

choc sugeruje byś pozostał przy wersji z ssh

 

 

--

Lazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a no właśnie już wczoraj się zorientowałem że port ssh (22) był zablokowany dla ruchu wychodzącego :)

odblokowanie pomogło :)

 

dzięki za rady :)

( wydawało mi się że jak nie podam portu to używa domyślnego :) swoją drogą jest jakaś różnica pomiędzy rsync z ssh i z daemonem w przypadku jesli z crona uruchamiam rsync jednego katalogu ? )

 

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×