Skocz do zawartości
Kamil Szymański

Jaki Linux ?

Polecane posty

Ot przyszedł czas, aby zdziałać coś w tym kierunku. Kiedyś ( ok. 12 m-cy temu ) bawiłem się ubuntu. Ot taka prosta zabawa ;) Jednak nie przypadł mi do gustu. Waszym zdaniem jaki najlepszy jest Linux dla początkującego, tak aby łatwo skonfigurować coś a'la gadu i móc postawić jakiś standardowy serwer z php i mysql. Ew. czy możecie polecić jakieś poradniki ( ebooki ) on-line do linuxów, bądź jakieś książki. No i podstawowe zagadnienie, skąd sobie ściągnąć/zamówić wybranego linuxa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To akurat kwestia gustu. Różnice są niewielkie, i tak większość zawiera te same, zewnętrzne pakiety. najlepiej by było gdybyś sobie potestował co pewnie zrobisz w przyszłości (mnie osobiście taka zabawa daje dużo radości). W domu używam opensuse (niektórzy twierdzą że najbardziej "podobne" do windowsa, posiada one-click install dzięki czemu bez specjalnych umiejętności łatwo wszystko zainstalować) i nie zamieniłbym na nic innego, pod względem dostępności/aktualizacji paczek już dawno przebił ubuntu, ciekawym pomysłem jest też archlinux - teoretycznie musisz postawić od podstaw ale poradniki do niego są tak czytelne że to nie problem a przy okazji dużo się nauczysz i zrozumiesz jak działa. Pobierasz zazwyczaj z oficjalnych serwerów, ewentualnie możesz popytać na forum dystrybucji - zawsze ktoś się znajdzie chętny do wypalenia i wysłania płyty.

 

Czyli np. http://software.opensuse.org/

 

Przy wydaniu 11 była taka fajna akcja że osoby zgłaszające błędy i uczestniczące w tłumaczeniu dostały takie fajne pudło za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w szkole, też pracujemy na OpenSuse i szczerze powiem, że to byłoby najciekawsze rozwiązanie. Swoją drogą, to ktoś z was nie mógłby for me wypalić opensuse lub tą fedore :] i wysłać pp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Właśnie w szkole, też pracujemy na OpenSuse i szczerze powiem, że to byłoby najciekawsze rozwiązanie. Swoją drogą, to ktoś z was nie mógłby for me wypalić opensuse lub tą fedore :] i wysłać pp?

 

Chętnie ;) PW poszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Właśnie w szkole, też pracujemy na OpenSuse

 

Zazdroszczę ;) my się męczymy na xpeku xD a to podobno szkoła informatyczna ....

 

W sprawie Linuxa to też polecam OpenSuSe, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie aby na boku uczyć się FreeBSD oraz Debiana (ale nie przez KDE tylko shella ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zazdroszczę ;) my się męczymy na xpeku xD a to podobno szkoła informatyczna ....

 

W sprawie Linuxa to też polecam OpenSuSe, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie aby na boku uczyć się FreeBSD oraz Debiana (ale nie przez KDE tylko shella ;) )

 

Na win, to tylko excel, word i te sprawy, ew. bazy danych :] Trzeba linuxa sprobowac :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak by jakieś problemy to pisz na PW

Problemy to mam ze zdobyciem jakiegokolwiek linuksa, bo o pobieraniu z ftp niema nawet mowy, przy moim downloadzie. Jedyne wyjście to gdzieś zamówić, lub aby ktoś mi go wysłał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wg mnie sporym plusem Ubuntu jest możliwość darmowego zamówienia krążka ze strony https://shipit.ubuntu.com/ :)

 

BTW Jeśli najpierw chciałbyś tylko rzucić okiem na openSUSE, to obraz LiveCD pewnie dasz radę ściągnąć. ;)http://download.opensuse.org/distribution/...CD-i386.torrent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ehmm, moim zdaniem najlepszy dla początkującego jest ubuntu. Umiejąc poruszać się w ubuntu dasz też radę w debianie.

 

Może sprawdź mandrive :P?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×