Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość nrm

bind9 po chroocie się zgubił ;)

Polecane posty

Gość normanos

Eh, kolejny serwer i znowu problemy, nienawidzę tej roboty :/ Za każdym razem najwięcej problemów mam z DNSami, i tym razem jest podobnie tylko problem inny.

 

Po wpakowaniu binda w chroot (standardowo, jak zwykle, a pierwszy raz problemy) mam w logach:

 

Aug 18 14:35:54 ns1 named[9610]: zone domena.pl/IN: loading master file /var/cache/bind/domena.pl.db: file not found

 

oczywiście strefy znajdują się w /var/cache/bind/*

 

a bind tego szuka w /var/lib/named/var/cache/bind/*

 

Pytanie: co zrobić aby znalazł to w /var/cache/bind ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

na link to wpadłem w pierwszej chwili :)

 

Aug 19 14:30:56 ns1 named[2545]: loading configuration from '/etc/bind/named.conf'														  
Aug 19 14:30:56 ns1 named[2545]: /etc/bind/named.conf.options:2: change directory to '/var/cache/bind' failed: invalid file				 
Aug 19 14:30:56 ns1 named[2545]: /etc/bind/named.conf.options:2: parsing failed															 
Aug 19 14:30:56 ns1 named[2545]: reloading configuration failed: invalid file

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bind jest chrootowany do /var/lib/named. Dlatego tego tam szuka. Pamiętam kiedyś miałem problem właśnie z Bindem w chroocie, jednak powodem wtedy było odpalanie go przez nobody a nie uprzywilejowanego użytkownika bind. 1 pytanie dlaczego nie przeniesiesz tych stref do /var/lib/named/var/cache/bind? Przecież o ile już pracujesz w chroocie to nie wybijaj się poza niego tylko w nim pracuj :-))

Wykonaj po prostu mv /var/cache/bind /var/lib/named/var/cache/bind.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

spoko, to ja wiem, że tam szuka bo tymczasowo tam wrzuciłem strefy tyle, że panel zapisuje w defaultowym miejscu. Może link w odwrotną stronę? :)

 

Problem "zgoglałem" i okazuje się, że występuje dosyć często, ale żeby gdzieś było rozwiązanie to za cholerę :)

 

malu: bo panel zapisuje w defaulcie i musiałbym z akażdym razem ręcznie to kopiować co jest bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem, to panel to narzuca. W takim wypadku zastosuj tak jak mówiłeś dowiązanie symboliczne ale w drugą stronę. Czyli dowiąż /var/cache/bind do /var/lib/named/var/cache/bind i to wszystko :)

Więc albo dowiązanie - najlepszy sposób, albo dziwaczny sposób czyli z crona odpalać kopiowanie dajmy co minutę :-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

na razie dowiązałem w drugą stronę i prawdopdoobnie działa. dzięki. zaraz sprawdzę dokładniej. swoją drogą na pozostałych serwerach w ogóle nie miałem takiego problemu... :)

 

teraz mam problem z DNS i fns.sgh.waw.pl boże jak ja nienawidzę DNSów :)już wolałbym karnie napisać coś w php4 niz babrać się w bindzie :)

 

powiedzcie mi jak ustawić domena.pl jako główną serwera i jednocześnie ns1.domena.pl skoro nie mogę zmienić delegacji (az.pl) bo nie można być nsem dla samej siebie (domeny). Tymczasowo zrobiłem A na ip serwera ale chyba coś zje*** bo nie mogę do ładu doprowadzić tych dnsów :) Niby człowiek robi to n-ty raz ale zawsze da się coś spierniczyć :)

 

i wtedy mam podawac dla domen ns2.domena.pl (a w strefie IP sgh) czy fns1.sgh.waw.pl ? Nie używałem jeszcze sgh, zawsze miałem 2 IP i na obu stawiałem nsy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
powiedzcie mi jak ustawić domena.pl jako główną serwera i jednocześnie ns1.domena.pl skoro nie mogę zmienić delegacji (az.pl) bo nie można być nsem dla samej siebie (domeny).

 

Można :) Jeżeli AZ tego nie umożliwia to jest to tylko ich ograniczenie. U innych rejestratorów (Dinfo, Home, Nazwa też, ale tam jest to zakopane) obok nazw DNSów masz też pola do wpisania adresów IP. Podanie tych adresów jest konieczne, gdy delegujesz domenę na DNSy w tej domenie. W takim przypadku na serwerach nazw odpowiedzialnych za .pl tworzone są dodatkowe rekordy IN A (tzw. glue records)

 

domena.pl IN NS ns1.domena.pl

ns1.domena.pl IN A podany_IP

 

Bez tego zapytanie o domena.pl zapętlaloby się (gdyby którykolwiek rejestrator pozwolił na taką delegację).

 

Jeżeli AZ nie ma w panelu możliwości podania IP to może rejestrują DNSy na maila? W Nazwie tak kiedyś było.

 

Możesz też wydelegować domena.pl na inne DNSy np. wspomniane fns1.sgh.waw.pl i fns2.sgh.waw.pl i na nich poustawiać rekordy

ns1 IN A IP_Twojego_serwera

itd.

 

Wtedy będziesz mógł delegować na tego DNSa inne domeny .pl. Nie będziesz mógł utrzymywać tam domen globalnych, bo przy zmianie delegacji takiej domeny sprawdzane jest czy serwery nazw są zarejestrowane.

 

i wtedy mam podawac dla domen ns2.domena.pl (a w strefie IP sgh) czy fns1.sgh.waw.pl ? Nie używałem jeszcze sgh, zawsze miałem 2 IP i na obu stawiałem nsy.

 

Jeżeli na fns1.sgh.waw.pl w pliku strefy jakiejś domeny masz możliwość edycji rekordów NS to możesz tam sobie wpisać ns2.domena.pl (pod warunkiem przekierowania tej subdomeny na odpowiedni adres) i przy delegacji podawać swoją nazwę, jeśli nie to podawaj fns1.sgh.waw.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

dzięki, już sobie w międzyczasie poradziłem, wprawdzie narzędzia diagnostyczne coś się jeszcze tam plują ale już 50 domen przeniosłem i jakoś to działa :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×