Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Trans

Podatek z zysków SMS w grze MMORPG (płatne przedmioty...)

Polecane posty

Mam pytanie, posiadam usługę SMS Premium w dotpay.pl i pogubiłem się jak wygląda sprawa z podatkami. Podatek dochodowy dotpay.pl opłaca za mnie, to wiem. Ale, skoro ja sprzedaje przedmioty w grze za SMS to czy musze jakiś inny podatek odprowadzać czy ten podatek jest już włączony do każdego SMSa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oni płacą za Ciebie. Na początku roku dostaniesz od nich rozliczenie za ubiegły rok z którym Ty już lecisz do skarbówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak dochodowy płacą, ale czy od sprzedawania za SMS wirtualnych przedmiotów, usług musze od siebie coś odprowadzić czy nie? Bo chce mieć pewność, bo te kwoty nie są małe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szalenie ciekawą kwestią jest to co tak naprawdę sprzedajesz. Prawa właśności? Do czego? A może usługę? Albo udzielenie licencji? Nie podejmuję się tutaj jednoznacznego rozstrzygnięcia. Zakładam, że jest to sprzedaż praw własności analogiczna do sprzedaży przedmiotu (dochód z tytułu praw majątkowych), nieobjęta dodatkowymi kwestiami związanymi z prawami autorskimi.

 

W takim przypadku jeśli byłeś w posiadaniu przedmiotu krócej niż 6 miesięcy (mowa o przedmiotach nowych), musisz zapłacić podatek PIT. Zaliczkę odprowadza Dotpay, gdyż jak rozumiem rozliczasz się z nim na zasadzie umowy o dzieła lub umowy-zlecenia. Dotpay nie rozlicza się jednak za Ciebie, a jedynie odprowadza zaliczkę. Dochód z tego tytułu musisz wpisać w zeznaniu PIT w przyszłym roku (za rok 2008) w rubryce "inne dochody". Warto tutaj zaznaczyć, że dochód do kwoty 3091 zł (rok 2008) jest zwolniony od podatku, a ponieważ Dotpay odprowadza zaliczkę to w przyszłym roku będzie Ci przysługiwał zwrot z Urzędu Skarbowego (chyba, że z innych tytułów będziesz mieć niedoplaty - wówczas pokryje to zwrot). Warto ponadto zwrócić uwagę, że dochodem jest przychód ze sprzedaży towaru minus koszt jego zakupu (jednak tylko jeśli da się go jasno i precyzyjnie określić).

 

Druga rzecz to podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli wartość przedmiotu przekracza 1000 zł (mówimy o SMS więc nie sądzę). Podatek taki jednak płaci kupujący.

 

Teraz bardzo ważna uwaga. Jeśli przedmiot zdobyłeś / wytworzyłeś / kupiłeś z myślą o jego odsprzedaży i prowadzisz sprzedaż w sposób zorganizowany i ciągły, musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Jeśli natomiast przedmioty wytwarzasz / zdobywasz whatever dla celów osobistych i sprzedajesz, bo np. przestały być Ci potrzebne to RACZEJ nie mówimy o działalności gospodarczej (raczej, gdyż przepisy w tym zakresie są bardzo nieprecyzyjne).

 

Na koniec jedna ważna uwaga. Najlepiej zgłoś się z prośbą o interpretację w tej sprawie do swojego urzędu skarbowego. Niestety to jedyna gwarancja pewności (ew. jeszcze interpretacja z Ministerstwa Finansów, która jednak jest płatna bodajże 40 zł).

 

-- EDIT

 

W całej sprawie zastanawiająca jest jeszcze jedna kwestia. Jeżeli stronami umowy jest kupujący i sprzedający, a sprzedający zawiera umowę z Dotpay to powstaje pytanie na co jest ta umowa, na jakiej podstawie sprzedający otrzymuje z niej wynagrodzenie oraz jaki stosunek łączy kupującego i Dotpay. Nie znam tych umów, a sam z Dotpay rozliczam się jako firma, więc rzucam tylko pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

alien, wszystko zalezy od umowy z operatorem premium sms

czytalem jeden regulamin dokladnie (nie pamietam czyj) i umowa jest na reklame - administrator dostaje prowizje od kazdego wyslanego sms'a

bardzo podobne do placenia za klikniecia w banner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wczytanie sie w zapisy umowy z Dotpay jest tutaj kluczem, bo moze byc duza roznica zwiazana z tym czy zysk jest z tytulu praw wlasnosci czy tez jakichs (jakich?) swiadczen dla Dotpay. Tyle z mojej strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie najdziwniejsze jest to, że sprzedaje wirtualny przedmiot, kawałek grafiki w grze, coś czego nie można przeliczyć na prawdziwe pieniądze. Ale wielkie dzięki za pomoc alien i za szczegłowy opis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co :-). Prawa majątkowe nie muszą być tylko do rzeczy namacalnych, do wirtualnych także być mogą. Niemniej sporo tu zależy od regulaminu gry, czy np. jesteś "posiadaczem" tych przedmiotów, czy jedynie możesz ich używać, masz licencję. Całe zagadnienie wirtualnych praw majątkowych to chyba temat na całkiem niezłą pracę doktorską jak sądzę.

 

Powtórzę jednak, że klucz do kwestii podatkowych może wynikać z tego co jest w umowie między Tobą a Dotpay.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Racja, dużo ma tutaj umowa. Aby się upewnić całkiem to daje tutaj skan jaki się zawiera z dotpay. Czytałem, że jest to brane jako "reklama uslug SMS Premium" i nie przejmuje się tym co sprzedaje za ten sms bo faktura jest wystawiana jako rachunek telefoniczny dla osoby która wysłała tego smsa, więc od siebie niczego nie musze się martwić. Ale wole się tutaj upewnić i dlatego pokazuje umowę:

zwqsdt1fzbq1seni4an6.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Racja, dużo ma tutaj umowa. Aby się upewnić całkiem to daje tutaj skan jaki się zawiera z dotpay. Czytałem, że jest to brane jako "reklama uslug SMS Premium" i nie przejmuje się tym co sprzedaje za ten sms bo faktura jest wystawiana jako rachunek telefoniczny dla osoby która wysłała tego smsa, więc od siebie niczego nie musze się martwić. Ale wole się tutaj upewnić i dlatego pokazuje umowę:

zwqsdt1fzbq1seni4an6.jpg

 

"Wykonanie raportu z obslugi uslugi Dotpay" ;-)

Bardzo ladne ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Wykonanie raportu z obslugi uslugi Dotpay" ;-)

Bardzo ladne ;-).

Heh, czyli oficjalnie jest to brane jako sporządzenia jakiegoś dokumentu a nie jako sprzedaż, reklama smsów itp. Czyli mogę udostępniać za te smsy co tylko chce a i tak nie muszę się martwić jakimiś podatkami oprócz tego dochodowego tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×