Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Fo

mass mailing serwer (nie do spamu)

Polecane posty

Gość Fo

Witam,

 

znajomy właśnie rzucił mi temat do przemyśleń.

 

do postawienia serwer pocztowy, pod oprogramowanie do kompleksowego zarządzania komunikacją mailową który to serwer będzie wysyłać w przeciągu jednego dnia około paruset tysięcy emaili (niekoniecznie codziennie ale co kilka dni taka porcja). Ta ilość może urosnąć do coś około miliona w przeciągu roku.

 

Ruch będzie musiał być otwarty na dwie strony - in i out, bo na te rozsyłane maile czasem mogą przychodzić chociażby zwroty.

 

Tak jak mówię, nie będzie to maszyna do spamowania, ale do rozsyłania wiadomości do klientów firmy czy też różnego rodzaju osób związanych z firmą.

 

Debiana widzę jako platformę, natomiast jeżeli chodzi o serwer pocztowy który miałby się tym wszystkim zajmować, to wypada na postfixa wstępnie, aczkolwiek zastanawia mnie kwestia kolejkowania już konkretnych porcji emaili które będą miały wychodzić. Już pomijając fakt jaka to będzie maszyna i jakie łącze - bo to będzie takie jakie wskaże. Zastanawia mnie tylko właśnie opcja przez którą w pewnym momencie maszyna zaczęła by się ksztusić. Priorytetem jest, aby wszyscy odbiorcy dostali tę wiadomość tego samego dnia, więc to co będzie pod spodem będzie musiało być na tyle silne, żeby wypchać te wszystkie wiadomości na zewnątrz w jakimś realnym do zaakceptowania przez biznes czasie.

 

Chodzi mi po głowie postfix skonfigurowany podstawowo, bez żadnych dodatków typu mysql i virtualne hosty, to będzie praktycznie jeden adres email, jedna nowa domena i ten soft który będzie się zajmować wysyłką.

Soft nie będzie rozsyłać maili za pomocą np. jakiegoś phpowego mail - zostanie on przepisany na pythona i w takiej formie korzystać będzie z odpowiednich mechanizmów, które dostępne są dla pythona a pozwalają na wysyłkę poczty.

 

Zastanawia mnie teraz tylko - może któraś z Pań czy też Panów tutaj ma już jakieś doświadczenie związane z tego typu mass mail serwerami ? bo jakbym miał to stawiać teraz, dzisiaj, to tak jak mówię, zdecydowałbym się na postfixa nie uzbrojonego przesadnie w jakieś dodatki, żeby te procesy nie siadały na maszynę aż tak bardzo, tylko raczej jakaś okrojona i przystosowana do tego wersja.

 

Nie wiem trochę jak by to mogło wyglądać w takiej skali do jakiej będzie użyte. Po prostu nie chciałbym, żeby podczas którejś sesji wysyłkowej maszyna spłonęła. Może jesteście w stanie powiedzieć coś na temat kolejkowania w postfix ? Bo w jakiś sposób te maile będą musiały być dzielone na porcje i pewnikiem ostanie się, że serwer musi się tym zająć. Tyle tylko że, z tego co widziałem jak faktycznie qmgr jest zbudowany, to nie doszukałem się możliwości jakiegoś rozkładania takiej ilości zadań do wykonania na mniejsze. Wprawdzie active w qmgr sam to sobie jest w stanie limitować ale nie mam żadnych danych jak się to faktycznie sprawdza i czy istnieje możliwość manewrowania na tych ilościach.

 

Jesteście coś w stanie doradzić lub dopowiedzieć ?

A może powinienem zostać gdzieś odesłany do googla np. chociaż... właśnie stamtąd przychodzę.

 

pozdrówka,

Fo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesteście coś w stanie doradzić lub dopowiedzieć ?

A może powinienem zostać gdzieś odesłany do googla np. chociaż... właśnie stamtąd przychodzę.

 

pozdrówka,

Fo

 

 

Witam

 

Swojego czasu w pewnej firmie robilem cos bardzo podobnego (<100k wiadomosci jednym sortem)

Do wykorzystania byla instniejaca juz infrastruktura (gateway-out smtp exim), skrypty (bash oraz perl) pobieraly z bazy oraz z odpowiednio 'wyplutych' plików strukturę wiadomości (szyfrowana czy nie, jakie załączniki, jakie template tekstu) oraz odbiorców potem tworzyły wiadomość i niezastapionym mutt wysyłały na lokalne smtp, ten forwardował na gateway smtp.

 

Doswiadczenia

- założenia start po 05:00 koniec (tzn prawie czysta kolejka) przed 08:00 nawet dla szyfrowanych z załącznikiem pdf da się spełnić

- exim gateway musi mieć odpowiednio zmodyfikowane "retry" dla tych przesyłek

- maszynka klasy p4 ~ 2GHz dawała rade zarówno jako serwer maillujący jak i gateway-out

 

Jak napisałem to masowa komunikacja tylko w jedną stronę, odpowiedzi nie były tak 'skondensowane czasowo' i do różnych odbiorców.

Wiecej info na priv lub email

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×