Skocz do zawartości
Konrad.K

Lekka dystrybucja na laptopowego staruszka ;)

Polecane posty

Witam,

 

Już kiedyś chyba poruszałem ten temat, jednak teraz wpadł mi w ręce inny staruszek. Jest to Toshiba Satelite z procesorem 200 MHz, 128 mb ramu i 6 gb dysku. Czy istnieje jakas dystrybucja linuksa, z jakimś lekkim środowiskiem graficznym która odważyła by się ruszyć na tak kosmicznym sprzęcie (i jakoś sensownie działać) ? :P Chciałem go użyć jako awaryjny sprzęt do kodzenia, choć kiepsko sobie go wyobrażam z jakimś środowiskiem graficznym i jeszcze apache+php+mysql onBoard :P

 

Pozdrawiam.

 

-----

Edit

-----

 

Wygooglowałem takie cuda, co o nich sądzicie:

http://www.damnsmalllinux.org/

http://www.zenwalk.org/

http://www.delilinux.de/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę, że fluxbox będzie chyba najlepszy ramu jakieś 64 MB (ty masz 128 :P) a i szybko działa :>

ale zawsze mogę się mylić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fluxbox będzie OK i na pewno LAMP ci pójdzie.

W końcu to ma być sprzęt do kodzenia, a nie do NFS:ProStreet :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

FlucBox z tego co widze to jest srodowisko graficzne, tak ? A jaką dystryb. do tego ? Czy jest tu ktoś cierpliwy kto by mnie poprowadził przynajmniej oględnie albo linkowo przez taką instalacje ? :P hehe - jak nie ma to jakoś sobie będę radził, ale może ktoś chce sprawdzić czy ma twarde nerwy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehehehe - no comment :P I nie śmiać się z doopy'ego bo to jego kolejne odważne podejście to przyjaźni z linuxem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałbym debiana z xfce, bo też zajmuje ok 64mb ramu (a nawet i mniej), ale piszesz, że to kolejne podejście do przyjaźni z linuxem. Niestety mam ten zestaw na swoim laptopie i do zaprzyjaźniania się nie nadaje. Praktycznie wszystko musiałbyś wklepywać. Łącznie z dodaniem zezwolen dla userów do wyłączania kompa i manualnym montowaniem cd i innych urządzen. Jesli to Ci nie przeszkadza to będzie naprawde ok, a xfce jest moim zdaniem przyjazniejszy od flux'a, chociaz dobry flux nie jest zly. Mozesz sprobowac z ubuntu, ale nie wiem jak z wymaganiami, a innych dystrybucji dawno nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu wymaga min 400 MHz i 256 MB ramu, a zalecane jest 600 MHz :P Zaciągne płytke debiana, a środowisko graficzne... sam nie wiem.

W zasadzie wklepywanie więcej by mnie nauczyło niż klikanie obłędnie, ale jeszcze kwestia źródła tej wiedzy :P

 

A co sądzicie o tych mini wersjach linuxa, np. DamnSmallLinux ? Wyżej podałem linki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Debian z xfce bedzie wygladac podobnie jak zenwalk. Co do wymagan ktore podales to sa to wymagania z gnome. Z xfce ma mniejsze. Hmm xfce moze w sumie byc zbyt wymagajace jesli chodzi o procesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polece CDLinux www.cdlinux.pl

Mam to na kilku starszych sprzętach i sprawuje się wyśmienicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@P: masz zakaz udzielania się w tym wątku!

A co zrobił? :P

 

A wracając do tematu: Debian + fluxbox. :P

Co prawda debian na moim biurku buszował tylko 12 godzin po czym wrzuciłem freeBSD, jednak wątpie byś na takim sprzęcie miał cierpliwość do kompilacyjnych metod instalacji. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Slackware wydaje mi sie , iż był by wydajniejszy na tej machinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja polece CDLinux www.cdlinux.pl

Mam to na kilku starszych sprzętach i sprawuje się wyśmienicie.

Spróbuje spróbuje :P

 

Buszmen

o ! Buszmen ! Kupe lat :P

 

A wracając do tematu: Debian + fluxbox. wink.gif

Spróbuje tuż po powyższym, a jeszcze później sprawdze tego DSL.

 

Slackware wydaje mi sie , iż był by wydajniejszy na tej machinie.

Hmm, dodam do listy możliwości :D A jakie środowisko graficzne do tego ?

 

Byle się nie skończyło na win98 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Centos z gnomem ma na starcie niecałe 150MB. Trochę poswapuje i będzie dobrze :P Pewnie bez problemu da się jeszcze odchudzić. Czyli ogólnie zwracam uwagę że dałoby radę popracować na gnome/kde jakby trochę nad konfiguracją posiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@P: masz zakaz udzielania się w tym wątku! :D
Eh, a mialem takie dobre rady :P

 

A co zrobił? :P
Nic nie zrobilem, bellerofont jest przewrazliwiony :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyli ogólnie zwracam uwagę że dałoby radę popracować na gnome/kde jakby trochę nad konfiguracją posiedzieć.

Nie wiem czy zaryzykować np. z instalacją UBUNTU 7.10 :P

 

Zainstalowałem to cdLinux.pl na próbę - bardzo fajnie działa, do tego jest oparty na debianie z którym mam trochę styczności, jednak problem tkwi w tym, że za cholerę nie mogę tak X'a skonfigurować żeby wyświetlało mi na całej matrycy a nie jedynie na jakiś 3/4 w kwadracie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gentoo LiveDVD -wersja live działa bez instalacji , portage ostateczność :P pewnie niema DVD;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gentoo zupełnie odpada ze względu na mały dysk. Przecież na pewno na takim liveDVD nie ma wszystkiego co bedzie potrzebne do pracy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×