Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Majdan

Własny serwer WWW (http + MySQL)

Polecane posty

Witam!

Planuję budowę strony internetowej przeznaczonej do komunikacji między użytkownikami (co dokładnie nie mogę zdradzić).

 

Do tego będę potrzebował własnego serwera dedykowanego.

 

Ogólnie rzecz biorąc nie mam praktycznie żadnego pojęcia o administracji serwerów.

 

Oto moje pytania:

1) czym się różni dedyk od VPS i co polecacie

2) jakie serwer są według Was najlepsze - tzn. na Linuxie, czy Windows (których jest więcej - dedykowanych w ofercie), Apache, IIS, itp.

3) jakie rozliczenia są najpopularniejsze jeżeli chodzi o transfer? są one ograniczone czy bez ograniczeń?

4) jest możliwość zarezerwowania sobie określonej przepustowości łącza? czy jest to popularne, praktyczne, drogie, a może zbędne?

5) jaką książkę możecie polecić do nauki administracji serwera - np. coś z Helion lub jak macie już to E-booki

 

Z góry dzięki za odp.

 

PS. Nie piszcie, że nie dam sobie rady, bo w tej chwili rzeczywiście nie dałbym, ale mam zamiar wziąć się za lekturę i nie widzę przeszkód! -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Dedyk to Twoja maszyna ;-) a vps do środowisko virtualne na maszynie dedykowanej, masz dostęp root etc, przeważnie nie ma możliwości rekompilacji kernela (http://vps4less.de/virtual.php )

2) Linux power! systemy oparte na windows są droższe o ~50% no i koszt dodatkowego oprogramowania... w linuxie oczywiście GNU/GNU2 etc.

5) Na początek skoncentruj się na podstawach www(apache), mysql & php, zainteresuj się też MTA (poczta) np postfix, wygogluj sobie info & howto`s, jest tego mnustwo.

 

//edit, widze że dopisałeś -_-

 

3) to zależy jaki rech generujesz, czy jest on stały czy też zmienia sie co miesiąc (mniej/więcej ruchu)

4) przeważnie podłączony jesteś do switcha 100mbps, ogólnie niektóre serwerownie oferują łącze z SLA (gwarantowana przepustowość)

 

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki -_-

 

5) Znacie jakieś książki? Patrzyłem na Helionie, ale nie wiem którą wybrać, bo nie orientuje się.

Byłbym wdzięczny gdybyście mi pomogli :P

Wiem, że nie ma idealnej i może jednej konkretnej. Podajcie może kilka...

 

Ten serwer będzie zawierał głównie: http, php, mysql, poczte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chodzi o to, że ten serwer musi dobrze stać. Będzie tam serwis, na który będę miał umowę z paroma firmami i jeżeli mi padnie będę miał straty.

Chcę dość dobrze się znać na tym i starać się wyeliminować jakiekolwiek pady itp. Jeżeli już się coś stanie, będę musiał sam to naprawić.

 

Myślałem o wynajęciu osoby, która mi to postawi i będzie się tym opiekować, ale zdecydowałem, iż spróbuję sam się tego nauczyć, ale nie mogę polegać na tourialach z netu. Chcę poznać dogłębną wiedzę, teoretyczną i praktyczną. -_-

 

Jak pisałem, wiem że nie ma idealnej książki, ale możecie podać kilka, które uzupełnią się nawzajem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najlepiej wynajmij jakieś administratora np: bella czy jkopacze. Zapłać za konfigurację i optymalizację VPsa 300-500zł :-) I potem ew. jak będziesz miał jakieś pady czy coś to sam będziesz się tym zajmował ... A tak to jak wynajmiesz admina dobrego, żeby ci skonfigurował all dobrze i zoptymalizował http/mysql itd. to raczej, aż tak bardzo nie będziesz musiał się martwić na przyszłość.. a w tym czasie sam możesz się czegoś poduczyć -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarek, chyba masz rację i tak zrobię. :P Z tego co wiem, podstawą jest aby dobrze go postawić.

Sam stawiam na localhoscie na WinXP Apache, PHP, MySQL, Smarty, itp. ale to co innego. -_-

 

Ale dalej wychodzi na to, iż muszę sam się douczyć, więc zaproponujcie jakieś lektury. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmień system na swoim komputerze na Linuksa. Ja tak zrobiłem i nie żałuję. W końcu zaczynam "czuć" ten system (znać obsługę, a "czuć" system to zupełnie inna para kaloszy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lepiej chyba googlować... :P Sam mam parę książek... ale to nie jest to co dobre tutki z stronek :-) Mam biblię debiana, (przeczytałem prawie całą... :-P ) ale jest tam baardzo dużo wodolejstwa... w innych też jakie mam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli rozumiem, że Debian jest najlepszy według Was?

 

UWAGA!! Śliskie pytanie :lol:

Debian jest najpopularniejszy i to dobry wybór.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli rozumiem, że Debian jest najlepszy według Was?
Pytałem o Waszą opinię, każdy może mieć inną. Nawet, że Win95 jest najlepszy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci polecę komplet Dedyk + Solaris. Jak dopiero zaczynasz, zacznij od porządnej platformy. Pracując na linuksie spotka Cię z czasem wiele rozczarowań...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja Ci polecę komplet Dedyk + Solaris. Jak dopiero zaczynasz, zacznij od porządnej platformy.
...czyli czegos lepszego od Solaris'a (czyt. *BSD :)).

 

Pracując na linuksie spotka Cię z czasem wiele rozczarowań...
Prawda, prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...czyli czegos lepszego od Solaris'a (czyt. *BSD :)).

 

Prawda, prawda.

 

Oj dobra, w drugim temacie dopisałem, że może być FreeBSD. Ale nie zgodzę się, że *BSD jest lepsiejsze od Solka :) Od linuksa - owszem (zresztą już kiedyś gadaliśmy na ten temat).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale nie zgodzę się, że *BSD jest lepsiejsze od Solka :)
Jakies konkretne argumenty? Czy ogolnikowa opinia? :)

 

Od linuksa - owszem (zresztą już kiedyś gadaliśmy na ten temat).
Oczywiscie, pamietam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A Solaris mam rozumieć też jest darmowy? Nie będzie problemów z jego instalacją na dedyku?

 

Pytanie do innych: też polecacie Solaris'a?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×