Skocz do zawartości
Wloz_mi_tu

[nasza-klasa.pl] Dyskusja

Polecane posty

Możecie mi wierzyć, że troche tych serwerów będą mieli. Wprawdzie własnej serwerowni nie budują, ale na beyond nie każdego stac :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm co do serwerów, dajmy na to 6mln userów z limitem 1MB/m to daje przyrost około 6TB/m przy założeniu małej ilości kont premium 10MB/m. Czyli na mój gust liczba serwerów jest przekładana na zapewnienie odpowiedniej platformy do składowania danych bo chyba ich polityką bezpieczeństwa nie jest ładowanie na jeden serwer z 10 dysków po 1TB :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może serwerownia ma 70, a kiedyś ma mieć 170... czyli możliwe, że nie skłamali.. oni sami z tego 3-5 i gitez : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi im o metry :o oczywiście jest to możliwe, ale to jest po prostu chore ;] Chyba że zamierzają robić to na większą skale, powiedzmy na całą europe... cóż, trudno stwierdzić jak to na prawde jest, zapewne na ircnecie bądź efnecie będzie coś piszczeć więcej :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
Allegro ma coś 3 serwery,

Skąd masz te info ?

No ja myślę, że 70 sztuk nie mają bo na ten projekt była by to przesada.

Muszą dobrze pomyśleć jak rozwiązać ten duży ruch również od strony softu, bo moc obliczeniowa też sie może skończyć w 100 maszynach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Allegro ma coś 3 serwery, fotka.pl ma chyba 6, a oni wyskakują z liczbą 170?!

eee? 3 serwery ma Allegro? 6 fotka? gdzieś Ty te liczby wyczytał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fotka.pl ma 3 pełne szafy, do tego sukcesywnie co miesiąc dodawanych jest kilka maszyn w zależności... no i zamierzają wykorzystać Google File System, co znacznie poprawi skalowność... Przeciętna maszyna ma 2 procesory Opterony dualcore, 8GB RAMu i dyski SAS ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, Allegro z 3 serwerami, fotka używająca GoogleFS.. strasznie ciekawe informacje tutaj można poczytać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

a fotka nie korzystała z ovh ?

A GFS jest ogólnie dostępny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A GFS jest ogólnie dostępny ?

GFS to i owszem ale GoogleFS (choć czasem również myląco nazywany GFS) już nie bardzo... Z tego co wiem ani ogólnie ani szczególnie, Google choć opublikowało informacje na temat tego jak działa ich GoogleFS, samą implementację trzyma tylko dla siebie (co wcale dziwne nie jest).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to może mi się coś pokićkało z tymi serwerami...

Teraz jak sam na te dane patrze to nie wiem skąd je usłyszałem... chyba dawno to było xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

ojj nie chodziło mi o globalFS tylko o googleFS bo z tego co sie orientowałem to nie był dostępny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla tego odpowiedziałem na pełne pytanie rozwijając ten skrót na oba możliwe sposoby. Istnieją darmowe implementacje tego co Google opisał w "specyfikacji" (a raczej takim papierze poglądowym) Google FS w 2003 roku. Zdaje się, że można wykupić usługi enterprise, w ramach których w swojej serwerowni trzyma się serwery z oprogramowaniem Google, które służy do stworzenia bazy danych dokumentów firmy i wyszukiwanie ich tak jak na Google. Z tego co mi wiadomo jest to jedyny sposób w jaki można skorzystać z technologii Googla w swojej firmie. Ceny zaczynają się od 30000$ (za 500000 dokumentów) i zależą od ilości dokumentów, które można przechować. Użycie czegoś takiego w ramach portalu takiego jak fotka.pl byłoby IMO po prostu głupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaja sobie robią, czy jak?

Allegro ma coś 3 serwery, fotka.pl ma chyba 6, a oni wyskakują z liczbą 170?!

Chyba sam sobie jaja robisz :o

 

Nie mam pojecia ile serwerow ma Allegro, ale napewno wiecej niz 3 :) Jakby ktos byl jakos specjalnie zainteresowany to moge sie podpytac...

Fotka ma 2 szafy (przynajmniej na poczatku grudnia tak twierdzil Rafal).

Grono ma podobno 6 szaf.

Nasza-klasa ma narazie 2 szafy, wiec nie jest najgorzej :)

 

no i zamierzają wykorzystać Google File System, co znacznie poprawi skalowność...
Przepraszam bardzo, skalowalnosc czego?

 

W tej chwili Fotka korzysta z S3, wiec skalowalnosci na poziomie danych (tutaj: zdjec) nie potrzebuja. Co wiecej, nawet gdyby posiadali taki system na wlasnych serwerach, to ze wzgledu na ceny transferu w Polsce placili by wiecej niz za S3 (mowie tu o samym transferze, pomijajac dodatkowe koszty sprzetu w przypadku wlasnego systemu!), wiec watpie aby nad czyms takim pracowali.

 

Google choć opublikowało informacje na temat tego jak działa ich GoogleFS, samą implementację trzyma tylko dla siebie (co wcale dziwne nie jest).
Nie chce mi sie porownywac specyfikacji GFS i HDFS, ale zdaje sie, ze HDFS bazuje na publikacjach Google. Zreszta tak samo wyglada sprawa z ostatnio wydanym KFS'em.

 

Użycie czegoś takiego w ramach portalu takiego jak fotka.pl byłoby IMO po prostu głupie.
Mam nadzieje, ze mowisz tutaj o korzystaniu z wersji Enterprise :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie chce mi sie porownywac specyfikacji GFS i HDFS, ale zdaje sie, ze HDFS bazuje na publikacjach Google. Zreszta tak samo wyglada sprawa z ostatnio wydanym KFS'em.

Dokładnie tak. Pisałem o tym, że istnieją opensource'owe (i pewnie zamknięte zresztą też) implementacje tego co Google napisało w swoim "white paper' w 2003 roku. HadoopFS i KosmosFS są tutaj świetnymi przykładami. Oba nie są natomiast GooogleFS jako takim a jedynie implementacją tej samej idei.

 

Mam nadzieje, ze mowisz tutaj o korzystaniu z wersji Enterprise :o

No tak, pisałem (wydawało mi się, że jasno to wynika z kontekstu) o użyciu Google Enterprose System (czy jak to tam się nazywa). Nie znam serwisu fotka.pl ale wydaje mi się bardzo możliwe, że wcale Google/Hadoop/Kosmos FS nie byłoby dla nich dobrym rozwiązaniem. Jestem natomiast pewny, że wprowadzenie takowego FS wymusiłoby na prawdę ogromne zmiany w oprogramowaniu przez nich używanym. To co zaproponował Google jest zoptymalizowane do ich rozwiązań i wcale nie musi być dobre dla innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

NK wygląda na dramatycznie napisany serwis (takie społecznościowe by przemo :) ) więc nie wiem skąd u Was to zdziwienie :) Ta ilość serwerów to tylko potwierdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

normanos nie przeginaj

by przemo jest przynajmniej funkcjonalne i dziala pod wsyzstkimi przegladarkami (ostatnia wersja pod safari nawet smiga w 100%)

jak wlazlem po raz pierwszy (i ostatni :)) na n-k okazalo sie ze pod opera design sie wywalil i szukanie nie dzialalo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
Poznański Beyond.pl, który użycza Naszej-klasie.pl infrastruktury niezbędnej do utrzymania serwisów, działa od września 2007 i jest obecnie jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju. Jego klientem jest już m.in.Allegro.pl.

 

i to odpowiedż napytanie stawiane na tym forum od samego początku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poznański Beyond.pl, który użycza Naszej-klasie.pl infrastruktury niezbędnej do utrzymania serwisów, działa od września 2007 i jest obecnie jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju. Jego klientem jest już m.in.Allegro.pl.

 

A mi się zdaje, że widziałem tą stronę z dwa lata temu i ich usługi ;f

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak mowilem, dwie pelne szafy... Puste sie nie licza :)

Natomiast odnosnie GFS to podtrzyjuje swoja wypowiedz, niezaleznie od tego co jest napisane na antyweb'ie :)

 

A mi się zdaje, że widziałem tą stronę z dwa lata temu i ich usługi ;f
Bo beyond dziala od lat. Pewnie chodzilo o to, ze nowa serwerownie w podziemiach Starego Browaru otworzyli dopiero we wrzesniu (pomimo tego, iz zapowiadali ja na Q12007).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo beyond dziala od lat. Pewnie chodzilo o to, ze nowa serwerownie w podziemiach Starego Browaru otworzyli dopiero we wrzesniu (pomimo tego, iz zapowiadali ja na Q12007).

 

 

aaaaa... bardzo dziękuje wielkie p za wyjaśnienie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że na antyweb jest napisane "Obecnie pracujemy nad zbudowaniem własnej infrastruktury do serwowania plików podobnej w działaniu do Google File System - umożliwiającej skalowanie poprzez dodawanie nieograniczonej ilości stosunkowo tanich serwerów."

 

Własna i podobna infrastruktura czyli wcale nie GoogleFS. Ponadto jak zaznaczył autor tej wypowiedzi chodzi głównie o możliwość skalowania tego na wiele tanich serwerów a nie o to jak konkretnie działa GoogleFS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

A mnie dziwi jak przy takim projekcie, reklamie i zapowiadanej przeprowadzce można dopuścić do takiej katastrofy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×