Skocz do zawartości
Ece

[FAQ] Jak założyć firmę hostingową

Polecane posty

Witam ;)

 

Proponuję abyśmy wspólnymi siłami napisali coś, co każdy będzie mógł przeczytać, zamiast zadawać tak idiotyczne pytania. Istnieje niebezpieczeństwo, że przez pojawią się kolejni "niepełnosprawni hostingowo" ale cóż - może ktoś zrozumie i podaruje sobie ;)

 

Jakiś rok temu napisałem tego typu artykuł, ale jako że wstyd się mi teraz do niego przyznać, to ewentualnie zapożyczę jakieś fragmenty z niego, czy też idee. W ramach dopisywania uwag, postaram sie edytować pierwszego posta, dodając cenne uwagi :D

 

---------------------------------------------------------

I. Pierwsze i najważniejsze:

Jeśli w ogóle musisz to czytać, czy zadajesz takie pytania to znaczy, że g*** wiesz i nie powinieneś się za to brać.

 

II.Od strony finansowej, Zacznij od zadania sobie kilku pytań:

- Ilu klientów musiałbym mieć, żeby wyjść na zero? – to pytanie ukaże Ci, ile osób musi zdecydować się na Twoja ofertę, a nie na jedną z wielu innych, żebyś chociaż nie tracił. Następnie:

- Skąd wezmę tych klientów? – klienci sami nie przyjdą, więc musisz pomyśleć gdzie ich znaleźć.

- Jak przedstawia się oferta konkurencji? – jedno z ważniejszych pytań, ponieważ żeby skutecznie z kimś konkurować, trzeba go poznać. Musisz wiedzieć jakie mają ceny, gdzie serwery. Im więcej będziesz wiedział, tym lepiej dla Ciebie. Pośrednio z tego, powstaje następne pytanie:

- Dlaczego ktoś wybierze moja ofertę, a nie konkurencji? – jeśli znasz rynek, wiesz także jakie błędy hostingodawcy popełniają najczęściej. Wyciągnij wnioski i nie powielaj tych błędów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Każdy poprze to zdanie po przeczytaniu tego wątku lub tego pytania

 

Do pkt. I, który napisał @Ece dodałbym:

Jeśli w ogóle musisz to czytać, zadaj sobie pytanie co oznacza działalność hostingowa. To nie hodowla lisów czy szynszyli (chociaż i tu jest potrzebna ogromna wiedza). Zajrzyj na listę 500 najbogatszych polskich firm i zadaj sobie pytanie ile firm reprezentuje tam tfu działalność hostingową.

Pomyśl,

-dlaczego w Polsce więcej firm upada niż zgłasza działalność

-dlaczego zakłada się u nas firmę średnio około miesiąca

-dlaczego tpsa jest nadal monopolistką i zdziera za łącza, rozwijając tym samym wschodnie wybrzeże USA :-)

-dlaczego nie rozumiesz zwrotów używanych przez adminów chociażby na tym forum.

 

Do pkt. II.

Dowiedz się co to jest biznesplan i po co ludzie (firmy) takie coś przygotowują. Oceń ryzyko Twojego przedsięwzięcia i zadaj sobie pytanie czy pożyczyłbyś koledze swoje własne pieniądze na uruchomienie tego typu firmy.

- Rachunek zysków i strat.

Określ dokładnie przewidywane przychody. Potem oceń to jeszcze raz (wyszło 50% poprzedniej kwoty prawda?). A na końcu przyjmij, że to wersja optymistyczna i odejmij jeszcze z 20%.

Określ swoje wydatki. Nie zapominaj, że oprócz samego dedyka czy kolokacji będziesz musiał zapewnić klientom jakiś support na przyzwoitym poziomie tel/fax.

 

III. Zapoznaj się z najważniejszymi przepisami dotyczącymi działalności gospodarczej (również tej w internecie):

- ustawa o ochronie baz danych

- ustawa o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (prowadzących dział.gosp)

- ustawa o podatku od towarów i usług

- ustwa o podpisie elektronicznym (wkrótce będzie potrzebna)

- ustwa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jako admin będziesz miał setki maili w tych sprawach)

- ustwa o świadczeniu usług drogą elektroniczną

- ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (REGON i nie tylko)

- ustawa prawo działalności gospodarczej.

Do tych ustaw dodaj sobie jeszcze szereg rozporządzeń, a do tego wszystkiego (co jest najlepsze) intepretacje prawne i opracowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to zbyt dobre info na temat odtwarcia firmy hostingowej. Na bazie tego mozna nawet otworzyc sklep z jagodami. Proponowal bym dodanie wecej info na temat strony technicznej albo podanie paru przykladow!

 

POzdrowka!

 

ps: Napisalbym ale sam szukam takich info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe

 

otworzyłem w czerwcu, i faktycznie jest to ciężki kawałek chleba... ale człowiek się ciągle uczy więc mam nadzieje że będzie lepiej.

 

a pk1 bardzo ważny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieskromnie wyjawię, że zdarzyło mnie się otworzyć wiele firm hostingowych w kraju i poza nim (USA, Niemcy, Austria, Chiny). Zapraszam do konsultacji (via Prywatna Wiadomość).

 

Moje trzy grosze do dyskusji:

- każda implementacja jest unikalna;

- uwarunkowania prawne zależą od rodzaju świadczonych usług;

- każdy kraj ma swoje indywidualne zwyczaje związane z hostingiem.

 

Ekonomicznie jeszcze - kreując produkt/usługę firma winna postępować według zasady "wyróżnij się lub zgniń". Hosting nie jest rzeczą nową. To nie jest nisza. Proponuję zatem rozpoczynać przygodę robiąc solidny research.

 

Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu dolarów sukcesu,

o.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się tyle co nic...

 

Odnośnie:

 

- Ilu klientów musiałbym mieć, żeby wyjść na zero? – to pytanie ukaże Ci, ile osób musi zdecydować się na Twoja ofertę, a nie na jedną z wielu innych, żebyś chociaż nie tracił.

 

Milewidziany jakiś przykład... mam na myśli opłaty jakie są miesięcznie podatek itp wtedy można myśleć ile trzeba sprzedać aby wyjść na zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek zdaje się rejestracja działaności i opłaty z tym związane - akurat tutaj dużo nie wychodzi bo tylko kilkaset złotych (niech mnie ktoś poprawi ale jak liczyłem to bodajże w sumie 200-300 za sam REGON, rejestrację nazwy itp.), później jakieś 700zł miesięcznie ZUSu za każdego legalnie zatrudnionego pracownika (czyli minimalnie jedną osobę - właściciela), do tego podatek dochodowy i jeszcze kilka rzeczy, część można sobie odliczyć, a część nie. Do tego dodajesz opłatę za serwer dedykowany (najlepiej od razu na dłuższy okres czasu) to koszt różny - odsyłam do odpowiedniego działu. Poza tym opłata za support i administrację - jeśli nawet sam się tym zajmujesz to czasami trzeba pogrzebać przy maszynce, a serwerownia zwykle daleko, więc znowu kilkadziesiąt-kilkaset złotych, opłata za przygotowanie strony internetowej, materiałów reklamowych, opłata za samą reklamę...

 

Napewno pominęłem tutaj masę rzeczy i kalkulacje zwiazane z samą działalnością mogą być złe bo takowej nie prowadzę, ale jakoś nikt sie nie kwapił do podania choćby orientacyjnych danych zainteresowanym... Zresztą, jeśli nie wiesz ile Cię to będzie kosztować to faktycznie się za to nie bierz. Działalność gospodarcza w tej branży to nie jest para spodni które można zwrócić do sklepu. Jeśli zawalisz, nie dotrzymasz warunków umowy i trafisz na klienta znającego swoje prawa który będzie potrafił je wyegzekwować to do kosztów można jeszcze doliczyć koszty procesu i zapewne odszkodowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Irvin... wybacz ale piszesz bzdury jeśli chodzi o koszty...

 

1. Rejestracja w Urzędzie Miasta (wpis do ewidencji działalności gosp) - 100zł

2. Regon - 0zł

3. Pieczątka - 40zł

4. Urząd Skarbowy - 152zł (jeżeli będziesz płatnikiem podatku VAT)

5. ZUS - 0zł

 

Więc koszty rejestracji działalności to ~300zł

Natomiast ZUS osoby zakładającej firmę to ~270zł (jeżeli nie prowadziła wcześniej działalności gosp. - ulga) a normalnie wynosi ~750zł i tyle też będziesz musiał wpłacać do ZUS'u za zatrudnioną osobę.

Podatek dochodowy: płacisz jeżeli przekroczysz pewny próg dochodów.

 

Zresztą mało to jest poradników "jak założyć firmę" ?

 

Pozdrawiam;

Szczepanik Adrian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dorzucę jeszcze, że rejestrując działalność, a mając status bezrobotnego można zgarnąć dotację do 12 000 zł z funduszy unijnych (wkład własny ok. 50%). Trzeba utrzymać działalność przez chyba 6 miesięcy. Informacje: urzędy miasta, PUP. Szczegóły nie są mi dokładniej znane, ale mogę zapytać, bo obok mamy firmę specjalizującą się w doradztwach dot. funduszy unijnych.

 

Są też, a przynajmniej były, jakieś dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy.

 

I jeszcze odnosząc się do wypowiedzi Adriana:

 

"Podatek dochodowy: płacisz jeżeli przekroczysz pewny próg dochodów."

 

No, podatek dochodowy płaci się zawsze, z wyłączeniem kwoty wolnej od podatku (ok. 2,5 tysiąca zł dochodu rocznie). Przy czym kwotę tę łatwo przekroczyć, szczególnie, że zliczają się też wszelkie inne źródła dochodu (praca na etacie, dorywcza etc.).

 

Inna sprawa, że normalną praktyką jest, żeby generować koszty (wszystko co kupujesz i jesteś w stanie uzasadnić, że może być potrzebne w firmie - na fakturkę) i tym samym wychodzić cały czas pod kreską. Wtedy nie ma dochodu = nie ma podatku. Polecam dobre biuro rachunkowe, naprawdę się zwraca ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem założyć własną firmę i zastanawiam się czy są jakieś dodatki / zniżki dla osób studiujących? Czy wie ktoś coś na ten temat?

 

Pozdrawiam,

Michał Roguski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie dodatki/zniżki? Nikogo to nie obchodzi czy wychodzisz na swoje. Jedyne co teraz mozna mieć to przez 2 lata zniżka na ZUS. Nie płacisz 770 zł tylko coś około 300zł miesięcznie . Musisz mieć jednak poniżej 25 lat i nigdy wcześniej nie mieć działalności. Podstawą tez jest dobry księgowy( uczciwy wobec Ciebie ) albo ciocia w US , bo podatki - a zwłaszcza VAT i możliwość/niemożliwość odliczania wielu rzeczy potrafią przyprawić o palpitacje serca (patrz -samochód w firmie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jedyne co teraz mozna mieć to przez 2 lata zniżka na ZUS. Nie płacisz 770 zł tylko coś około 300zł miesięcznie.

Tutaj się zgadza.

 

Musisz mieć jednak poniżej 25 lat i nigdy wcześniej nie mieć działalności.

Tutaj już nie. Trzeba mieć "czyste konto, czyli nie prowadzić własnej działalności przez ostatnich 5 lat. Nie ma wymogu wieku czy braku działalności kiedykolwiek.

 

Podstawą tez jest dobry księgowy( uczciwy wobec Ciebie ) albo ciocia w US , bo podatki - a zwłaszcza VAT i możliwość/niemożliwość odliczania wielu rzeczy potrafią przyprawić o palpitacje serca (patrz -samochód w firmie)

To już zależy. Generalnie jak ma się kogoś znajomego, kto prowadził swoją księgowość VAT we własnej firmie, to idzie przeżyć. Wszystko jest jak zwykle kwestią wielkości firmy etc. - przy małej księgowa nie jest potrzebna, przy większej (lub zakupach środków trwałych, czyli wszystkiego powyżej 3500 złotych) trzeba o niej pomyśleć, żeby nie zawracać sobie d... papierologią.

 

Dla osób poniżej jakiegośtam wieku (bodaj 25 lat właśnie) i zakładających swoją firmę po raz pierwszy są różne propozycje urzędów pracy czy unijne. Warto się zorientować, bo można mieć trochę kasy na początek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tego rodzazaju Firm Trzeba Rejstrowac? Bo chce założyc Hosting Do gier i nie wiem czy mam rejestrowac czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A tego rodzazaju Firm Trzeba Rejstrowac? Bo chce założyc Hosting Do gier i nie wiem czy mam rejestrowac czy nie?

Tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam księgowych,

proponuję stworzyć nowe forum: porady administracyjno-księgowe i tam przenieść ten temat.

Pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koszty założenia działalności hostingowe są podobne. Kwestia tylko z jaką firmą współpracować na początek. Bo wiadomo, że początek pewnie odbywał by się nie na naszej maszynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×