Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Linux

Łącza W Polskich I Niemieckich Serwerowniach

Polecane posty

Witam, zastanawiam się od rana jak zrobiony jest podział łącza w niemieckich i polskich serwerowniach. Zazwyczaj serwer wpina się do 100MBitów, orientuje się ktoś ile około przypada na to serwerów? Chyba do jednego portu nie jest wpinana cała serwerownia tylko po określonej liczbie osób wszyscy inni nowi wpinani są do kolejnego 100MBitowego portu.

 

Pozdr i czekam na odpowiedzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem, to w Polsce masz wpięcie do 10 lub 5 Mbitów przeważnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do 100 :] i z ciekawości pytam ile polacy i niemcy wrzucają takich serwerów na jeden 100MBitowy port.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech przewaznie jest inny standart i majac wpiecie to 100mbit/s zazwyczaj bez problemu mozna je uzyskac za niewielkie pieniadze. (1paket.com - pod 100mbit/s wpina 4-5maszyn)

W Polsce zapewne pod 100mbit/s masz wpiecie do kilkudziesieciu maszyn i jezeli nie masz nielimitowanego lacza lub SLA to nie ma mozliwosci osiagniecia takiego transferu a jest to raczej spowodowane wysokimi kosztami utrzymania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak samo - zazwyczaj masz wpięcie do 5-6 niezależnych providerów po 100 mbps lub 1 gbps ethernecie, nawet w wypadku takich serwerowni jak ServerBasar gdzie najdroższy serwer kosztuje 50 euro tak więc trudno raczej w tego typu przybytkach zaobserwować przeciężenia łącz. Chyba, że ktoś Cie przytnie :D.

 

W przypadku polskich tanich serwerowni praktykuje się raczej stawianie wszystkiego na jednym łączu.. Serwerydedykowane.pl wyróżniają się jedynie na plus z klasy "budget" bo mają bodajże wpięcie do AC-xa przez Atmana i osobne do TK Telekomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale generalnie rzecz biorąc w Polsce.. z racji cen łącza, jakość jest nieporównywalna w stosunku do niemieckich DC.

Oczywiście mówię tu o klasie budget, jak to Patryk określił.

Zwykle nie jest to 100, lecz 10 mbit rozdzielone na 5 - 6 maszyn.

Znam i takie gdzie przeciągnięcie czegokolwiek >2 mbit.. jest niemożliwością..

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chyba troche przesadzacie (albo mam szczescie :D)

ja na SD z przydzielonych 10 dzisiaj wyciagnelem prawie 7mb (tak samo wg statow mojego lstata jaki i serwerowego mrtg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby to była przesada - niestety odczułem na własnej skórze ; /.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moron: tak jak pisałem, akurat serwerydedykowane.pl wyrózniają się na plus bo mają wpięcie do ac-xa gdzie za niecały tysiąc złotych miesięcznie (dodając oczywiście znacznie wyższy koszt doprowadzenia sygnału via światłowód czy radiolinia) dostajesz 50 mbps przepustowości do punktu wymiany z dostępem do dużej częsci polskich providerów typu PlusGSM, Dialog, ICP itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moron: tak jak pisałem, akurat serwerydedykowane.pl wyrózniają się na plus bo mają wpięcie do ac-xa gdzie za niecały tysiąc złotych miesięcznie (...) dostajesz 50 mbps przepustowości do punktu wymiany z dostępem do dużej częsci polskich providerów typu PlusGSM, Dialog, ICP itd.

Tak, ale niestety bez TPNET, bo za wymiane ruchu z TPSA (czy to bezpośrednio, czy tez tranzyt do tpnet poprzez AC-X'a) trzeba już niestety słono dopłacać. W zależności od lokalizacji serwerowni można mieć też wpięcie do innych węzłów wymiany ruchu międzyoperatorskiego, takich jak PL-IX (lokalnie WIX, GIX, WRIX, LIX czy PIX) i wymieniać ruch z większością operatorów jak: GTS Energis, Atman, Crowley, UPC, Plus GSM, Era GSM, ale... TPNET'u w żadnym z takich węzłów nie znajdziemy... i tu właśnie (moim zdaniem) rodzą się koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kaczy: mając tranzyt do wszystkich liczących się providerów, często wystarczy kupić tylko kilka mbps do TPNetu, a nawet jeśli ta przepustowość będzie większa to i tak wychodzi taniej niż np. zakup jednej rurki o przepustowości 50 mbps do obsługi całej serwerowni gdzie i tak przy rozsądnej cenie za mbps dozwolony bezpośredni ruch do TPSA będzie wynosił powiedzmy 50% przepustowości. Konieczność posiadania własnego AS i BGP przy taiej konfiguracji już pominam, bo to powinnien być standard przy świadczeniu usługi kolokacji/serwerów dedykowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaczy: mając tranzyt do wszystkich liczących się providerów, często wystarczy kupić tylko kilka mbps do TPNetu, a nawet jeśli ta przepustowość będzie większa to i tak wychodzi taniej niż np. zakup jednej rurki o przepustowości 50 mbps do obsługi całej serwerowni gdzie i tak przy rozsądnej cenie za mbps dozwolony bezpośredni ruch do TPSA będzie wynosił powiedzmy 50% przepustowości.

Zdaję sobie z tego wszystkiego co napisałeś doskonale sprawę. Chodziło mi tylko o to, że to właśnie wymiana ruchu z TPNET'em jest w całej tej "zabawie" najbardziej kosztowną sprawą (a jednocześnie stanowi to odpowiedź na pytanie "dlaczego tak a nie inaczej, zadane w tym temacie). Sam korzystam obecnie (kolokacja własnych serwerków) z wpięcia do węzłów PL-IX, WIX, oraz AC-X (poprzez bezpośredni styk do Atman'a) i bezpośredniego wpięcia do TPNET'u, a pasmo do tepsy stanowi w moim przypadku 20% tego co mam do innych operatorów- właśnie ze względu na koszty.

 

Konieczność posiadania własnego AS i BGP przy taiej konfiguracji już pominam, bo to powinnien być standard przy świadczeniu usługi kolokacji/serwerów dedykowanych.

Powinien, ale niestety często nie jest i wiele firm chociaż chwali się, iż ma BGP4 tak naprawdę go nie posiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×