Skocz do zawartości

MarekCPU

Użytkownicy
 • Zawartość

  40
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

MarekCPU wygrał w ostatnim dniu 25 Wrzesień 2017

MarekCPU ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

1 Normalna

O MarekCPU

 • Ranga
  Czasami na forum
 1. Korzystam z VPS w nazwa.pl i przez ostatnie 2 tygodnie nie miałem żadnych problemów. Był jedynie jeden zapowiedziany wcześniej reboot związany z podniesieniem parametrów IOLimit do 800MB/s i IOPS do 10.000, a po za tym sesja ssh ani razu się nie zerwała! Nie widziałem też na forum żadnego zgłoszenia że komuś coś nie działało po za informacją od jednego użytkownika któremu do logów zapisywały się warningi z NMI. Być może z powodu ustawień po stronie nazwy, a być może bo sam coś sobie wgrał co spowodowało te błędy?
 2. Problem z SPAM-em - VPS z Plesk Onyx

  Dziwny problem bo przecież nie powinieneś przyjmować poczty z zewnętrznych serwerów smtp w których adres nadawcy jest w domenach skonfigurowanych jako lokalne. Włącz ponadto uwierzytelnianie użytkowników poczty wychodzącej.
 3. Za 49,99zł/m-c możesz mieć na pierwszy rok w nazwa.pl VPS z 8 vCPU i 32GB RAM i to na łączu 10Gbps, więc oferta za 65zł/m-c którą napisałeś wcale mnie nie dziwi. Zastanawiam się po co kupować dedyka i jakim cudem miałby być bardziej opłacalny od VPS. Przecież ceny dedyków z marną konfiguracją zaczynają się od 200zł/m-c, a za takie pieniądze można mieć jak sami widzicie 32 vCPU na procesorze Intel Xeon E5. Kupowanie dedyków miało sens jak nie było VPSów na pełnej wirtualizacji KVM. Obecnie gdy KVM daje taką samą funkcjonalność jak dedyki lepiej korzystać z usługi w której nie trzeba się martwić o pełną administrację sprzętem, monitoringiem stanu dysków, a restart systemu trwa kilkanaście sekund zamiast kilku minut na dedyku...
 4. Linux - panel www dla laika?

  Zobacz jeszcze na DirectAdmina, Pleska i CPanel. To sprawdzone panele do zarządzania używane na całym świecie.
 5. Sprawdzanie Domeny DNS - błąd

  Moim zdaniem nie ma się co przejmować tym komunikatem. Kwestie wymogów dotyczących serwerów DNS opisuje RFC 2182 https://tools.ietf.org/html/rfc2182 Zacytuję w oryginale istotny fragment RFC 2182: "Secondary servers must be placed at both topologically and geographically dispersed locations on the Internet, to minimise the likelihood of a single failure disabling all of them. That is, secondary servers should be at geographically distant locations, so it is unlikely that events like power loss, etc, will disrupt all of them simultaneously. They should also be connected to the net via quite diverse paths. This means that the failure of any one link, or of routing within some segment of the network (such as a service provider) will not make all of the servers unreachable." Jak widać nigdzie nie ma zapisu, że serwery DNS muszą działać w osobnych ASN (Autonomous System Number). Założeniem jest tylko to że te serwery powinny mieć dywersyfikację aby awaria zasilania, łącza, urządzenia sieciowego itd. nie powodowała niedostępności wszystkich serwerów DNS.
 6. MaxClients

  Niestety ale żadna z tych informacji nie informuje o aktualnej liczbie połączeń. Komenda ps pokazuje ilość procesów/wątków serwera httpd, z tym że nie wiadomo czy aktualnie obsługują jakieś połączenia, czy też czekają na nowe połączenie, natomiast komenda netstat pokazuje Ci zestawione połączenia z różnych statusem (State), co może na przykład oznaczać że to połączenie się już zakończyło, ale sesja tcp nie została jeszcze zamknięta (dużo by o tym pisać). Jeżeli chcesz zobaczyć ilość połączeń to skorzystaj z mod_status w apache http://httpd.apache.org/docs/2.2/mod/mod_status.html Moduł ten pozwoli Ci po wejściu przez WWW na twojadomena.pl/server-status (domyślna nazwa dla mod_status) wyświetlić różne przydatne informacje, a w szczególności ilość zajętych i wolny slotów dla połączeń do serwera www.
 7. Rokord DNS

  DNS działa na zasadzie przekierowania nazwy Twojej domeny na konkretny numer IP. Przekierować możesz albo samą nazwę domeny np. jakasdomena.pl albo nazwy w tej domenie np. www.jakasdomena.pl , ftp.jakasdomena.pl, mail.jakasdomena.pl. Dla każdej z tych nazw możesz dokonać indywidualnego przekierowania na wybrany adres IP (adres IP może być różny dla każdej nazwy, albo taki sam). Jeżeli zmienisz przekierowanie dla domeny (lub nazwy w domenie) na nowy serwer to wszystkie zapytania dla tej domeny zostaną przekierowane na nowy serwer. Aby Twoje obrazki były nadal widoczne musisz je przed zmianą rekordu A przekopiować na nowy serwer. Pozostaw jednak te zdjęcia również na starym serwerze przez pewien czas, gdyż inforamcje dotyczące przekierowań DNS są cachowane i możliwe że przez pewien (krótki) czas zapytania będą kierowane zarówno do nowego jak i starego serwera.
 8. zróbmy testy swoich VPS

  Gratulacje z okazji 100tki!
 9. zróbmy testy swoich VPS

  @Sebak to że testy pokazały podobne średnie czasy na obydwu storage to fakt i przecież o to się nie spieramy. I nie rozstrzygniemy teraz który metoda serwowania danych jest lepsza, bo z pewnością maksymalna wydajność na 25 dyskach w storage zewnętrznym będzie większa, natomiast lokalny storage będzie szybszy. Co do konfiguracji nie wypowiem się bo przecież nie wiemy jaki typ storage jest w webh, ani czy są takie same dyski w jednym i drugim rozwiązaniu. Ciekawy jestem czy kiedyś doczekamy się rozwiązań sieciowych opartych o macierze jbod do których będzie można włożyć zamiast 25 dysków SSD SATA dyski NVMe i zamiast korzystać z cache zapisu na NVMe, aby dane od razu były zapisywane na taką macierz Zastanawiam się jeszcze czy w przypadku zastosowania programowej macierzy RAID1/RAID10 z dyskami NVMe podłączonymi po PCIe, czy zapis odbywa się synchronicznie na obydwu dyskach, czy sekwencyjnie? Może ktoś wie? Bo przecież w przypadku serwerów z interfejsem SATA zapis kończy się na potwierdzeniu przez kontroler że zapisał dane, gdy tymczasem dane zostały zbuforowane w cachu kontrolera opartego na jakimś niewielkim flashu, zamiast być od razu zapisane na dysk. Wynik testu nie pokazuje więc prędkości zapisu na dysk, ale do pamięci kontrolera. W przypadku NVMe nie ma po drodze żadnego kontrolera, natomiast zastanawiam się czy dane nie są czasami zapisywane najpierw na jeden dysk, a później na drugi w sposób sekwencyjny. To powodowało by że czas zapisu na macierz programową RAID1/RAID5 by się podwajał...
 10. zróbmy testy swoich VPS

  Moim zdaniem @moskalik to Ty jesteś mocno zakorzeniony w webh.
 11. zróbmy testy swoich VPS

  @moskalik - aż trudno Ci odpowiedzieć i widać że nadepnąłem komuś z konkurencji nazwa.pl na odcisk. Założyłeś dzisiaj konto i nie masz żadnych argumentów po za obrażaniem mnie.
 12. zróbmy testy swoich VPS

  Ilość pamięci pod cache dyskowy powinna być proporcjonalna do ilości gorących danych. Ponieważ RAID10 jest robiony minimalnie na 4 dyskach NVMe, to oznacza to 6x mniej dysków niż na macierzy z 25 dyskami (zakładając że tam tej jest RAID10 a nie jakiś wynalazek w stylu RAID5/RAID6). Ilość pamięci RAM na cache powinna być więc proporcjonalnie mniejsza, bo ilość danych będzie mniejsza - czyli patrząc na Twój przykład powinno być około 35-50GB RAM per serwer. Nie wiadomo jak jest realizowany cache w jednym i drugim przypadku więc nie mogę się do tego odnieść. Być może w nazwa.pl jest 100GB RAM, czyli idąc tym tropem w webh powinno być 600GB... Nie zgadzam się że ioping w nazwa.pl i w webh zwraca te same wartości. Wyraźnie widać że minimalne czasy dostępu na NVMe wynoszą wg testu @goa około 50 us, podczas gdy w webh trwa to minimalnie 170 us - czyli ponad 3x dłużej. Maksymalne opóźnienie również jest 3x mniejsze na NVMe w nazwa.pl 4,83ms podczas gdy na storage wyniesionym opóźnienie wynosi 14,9ms (czyli tyle ile transmisja z Warszawy do Frankurtu!). Widać więc że coś powoduje dużo większe opóźnienia na storage wyniesionym - i moim zdaniem jest to warstwa sieciowa która wnosi tak jak już pisałem około 100us opóźnienia. Storage centralny na pewno ma duże zalety w postaci skalowalności i wydajności, ale jak widać parametry czasu dostępu nie są jego najmocniejszą stroną. Nie wiem jak jest obciążony storage w jednym i drugim przypadku i czemu zakładasz, że w przypadku webh będzie za jakiś czas lepiej niż w nazwa.pl. Trzymaj się @Sebak proszę faktów, a nie przypuszczeń bo zaczynasz być stronniczy.
 13. zróbmy testy swoich VPS

  Nie twierdziłem w żadnym poście że RAM nie jest szybszy od NVMe i SSD. Korzystanie z cache w RAM to standardowa funkcjonalność dla każdego systemu dyskowego, czy to lokalnego czy też wyniesionego. Nie widzę powodu aby na ten temat dyskutować bo cache dyskowy wszędzie występuje, a po za tym jego wielkość nie ma nic do rzeczy przy synchronicznych zapisach. Synchronicznych to znaczy że dane muszą zostać zapisane na dysku, a nie w RAM. Natomiast będę twierdził cały czas że storage lokalny jest zawsze szybszy od wyniesionego, tym bardziej jeżeli są to dyski podłączone po szynie PCIe. Chyba nie twierdzisz że warstwa sieciowa jest szybsza od magistrali PCIe?! Przecież opóźnienia nawet na sieci 10G wynoszą minimalnie około 100 mikrosekund (jest wiele materiałów w Internecie na ten temat). Uważam więc że generalnie storage wyniesiony jest gorszy dla aplikacji bazodanowych niż lokalny. Widziałem dyskusje na temat nazwa.pl, oraz liczną krytykę tej firmy, w wielu miejscach zasłużoną, ale w wielu stanowiącą zwykłe obrażanie tej firmy. Czytając to forum można było dojść do wniosku że im większy krzak firma tym lepsza. Wiem że cena czy cuda - sam kupiłem najbardziej opłacalną usługę. Przepraszam urażonych że tym razem była ona w nazwa.pl i uważam że czas trochę opuścić ceny na VPSy w wielu firmach.
 14. zróbmy testy swoich VPS

  Dyski SSD i NVMe łączy tylko jedna rzecz: komórki pamięci NAND Flash. A wszystko inne różni. Nazywanie obydwu typów dyskami SSD było by dużą nieścisłością, tak samo jak nazywanie SSD i HDD po prostu dyskami. Dyski NVMe potrzebują 3x mniej cykli zegarowych niż dyski SSD do zapisu/odczytu takiej samej porcji informacji: http://www.seagate.com/files/www-content/product-content/ssd-fam/nvme-ssd/nytro-xf1440-ssd/_shared/docs/nvme-performance-tp692-1-1610us.pdf Nie wiem czy tylko nazwa.pl używa tych dysków w serwerach VPS, ale z tego co widzę to zarówno ovh.pl jak i webh.pl nie mają ich w lokalnym RAID tylko w storage sieciowym. To duża różnica w działaniu, a zakładam że skoro do macierzy wkłada się na przykład 25 dysków, to nie są to dyski NVMe bo nie widziałem jeszcze płyty z 25 slotami PCI-e. Widzę @xtd że jesteś związany z którąś z firm hostingowych jeżeli to co ja piszę nazywasz szeptanką. Argumenty, wysuwaj argumenty a nie tylko oskarżaj.
 15. zróbmy testy swoich VPS

  Nie będę polemizował z wolną wolą i prawem wyboru. Biorąc pod uwagę wybór oferty trzeba by jednak porównać wszystkie parametry techniczne i cenę którą trzeba zapłacić za usługę. Za cenę 600zł/rok można mieć usługę: - nazwa.pl: VPS NVMe Elite z 8 vCPU, 32GB RAM i 200GB NVMe, 10Gbps łącze do sieci - webh.pl: VPS z 2 vCPU, 4GB RAM i 80GBGB SSD sieciowego, 1Gbps łącze do sieci Z powyższego wniosek jest jasny że nawet drobne różnice na korzyść nazwa.pl w ioping nie mają znaczenia, ani też nawet różnice w wydajności IOPS/IOLIMIT bo usługa w nazwa.pl jest po prostu 4x tańsza od tej w webh.pl. Gdyby wycenić usługę VPS NVMe Elite w webh.pl to koszt wyniósłby aż 2774zł/rok z rabatami! Jak widać duży może więcej.
×