Skocz do zawartości

OwiecPL1986

Użytkownicy
  • Zawartość

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

0 Normalna

1 obserwujący

O OwiecPL1986

  • Ranga
    Nowy użytkownik
  1. Licencja bootstrap twitter

    1. Dzięki @nrm. Informacja o SaaS bezcenna. 2. "będą na swoim miejscu" - co dokładnie przez to rozumiesz? Albo raczej powinienem zapytać gdzie jest ich miejsce? Jesteś absolutnie pewien, że wystarczy aby były "na swoim miejscu" i w ogóle nie muszę wspominać o tym w umowie podpisywanej przeze mnie i klienta? 3. Jeśli faktycznie jest jak piszesz, to mnie trochę uspokaja
  2. Licencja bootstrap twitter

    W wątku chodzi o używanie http://twitter.github.com/bootstrap/ w swoich projektach. Wiem o istnieniu strony https://github.com/twitter/bootstrap/wiki/License oraz http://www.apache.org/licenses/LICENSE-2.0 i http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/. Niestety wciąż mam pewne wątpliwości co do tego jak używać bootstrap twitter. Mam 2 przypadki, w których chce go używać: 1) Pakiet oprogramowania w wersji SaaS. Aplikacje na nim działające będą używane, przeze mnie, przez moich klientów, a także przez klientów moich klientów. Nigdy jednak nie będę sprzedawał kodu, usługa będzie dostępna tylko i wyłącznie jako SaaS. Czy w związku z tym, że jest to SaaS muszę dołączać te licencje? Jeśli muszę to czy mogą one być zawarte w ogólnym regulaminie czy rejestrujący się klient musi zatwierdzić te licencje dodatkowych checkboksem? 2) Bootstrap będzie także używany w projektach dla indywidualnych klientów. Rozumiem, że muszę im załączyć licencję CC BY 3 oraz APACHE 2. Czy wystarczy podać linki i klient oświadcza, że licencje są mu znane czy muszę za każdym razem je drukować? A może wystarczy, żeby były w pliku w głównym katalogu oprogramowania czy coś w tym stylu? Chodzi o to, że nie chce straszyć klientów, którzy nie wiedzą o co chodzi z tymi licencjami, czyli zdecydowaną większość. Żadne poważne i profesjonalne systemy nie korzystają z tego typu rozwiązań, a przynajmniej nie zauważyłem. Dlaczego? Jakie są zagrożenia korzystania z takich rozwiązań? Osobiście nie widzę sensu wynajdowania koła na nowo, ale może coś przegapiłem?
  3. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @maniack a to zupełnie inaczej to zrozumiałem, mój błąd.
  4. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    Dziękuję za pomoc, dużo sobie dzięki tej dyskusji w głowie ułożyłem. Mam tylko jeszcze jeden problem, którego nie czuje. Krótki opis uzupełniający: System, który chce napisać składa się z przynajmniej kilkunastu podsystemów czyli domena.pl/, domena.pl/panel/support, domena.pl/panel/cmd itd. odpalają inne systemy, które są ze sobą zintegrowane. Zakładamy, że całość działa w SaaS i jest tylko jedna słuszna kopia kodu na serwerze, do której odwołują się wszystkie sklepy. Każdy sklep ma swoją bazę danych, swojego usera oraz swój katalog na dysku z plikami niepowtarzalnymi. Pytanie: Jak po domenie w sposób optymalny technicznie i funkcjonalne przekierowywać do odpowiedniego sklepu. @nrm napisał "Mi aplikacja po vhoście odczyta config takiego usera i już będę wiedział co i gdzie dla niego leż Mi aplikacja po vhoście odczyta config takiego usera i już będę wiedział co i gdzie dla niego leży" Na jakiej dokładnie zasadzie miałoby to działać? Co dokładniej miałeś na myśli? Czy lepiej będzie użyć rozwiązań systemowych jak np. powyższe czy rozwiązać to na poziomie skryptu? Jeśli systemowo to co będzie najlepszym rozwiązaniem?
  5. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    Gdybym odpalał jeden sklep dla siebie nie miałbym wątpliwości. Na 100% byłby do tego tylko "jeden plik", ale w momencie kiedy każdy klient ma mieć swój sklep, w którym będzie miał swoich klientów w sposób intuicyjny chce go funkcjonalnie wydzielić. Może to po prostu intuicja mnie zawodzi i źle myślę, ale może jednak to ma sens... No tak ale jeśli vhost to znaczy, że odwołuję się do innego katalogu przy każdej domenie? Czy jak miałoby to działać? Szkoda, że nie jesteś z Poznania to bym się z Tobą spotkał. Opowiedział Ci jaki mam pomysł na system z punktu widzenia funkcjonalności, bo takiego systemu sklepu jeszcze nie widziałem, a Ty byś mi doradził jak to rozwiązać sprzętowo/systemowo. Zaliczmy, że liczba klientów rośnie i potrzeba dajmy na to 10 serwerów. Rozumiem, że każdy serwer ma jednak swoją własną kopię systemu czy da się to rozwiązać jakoś dobrze tak aby system był tylko na jednej z maszyn? W sumie sam sobie odpowiedziałem na to pytanie: po prostu należałoby wydzielać pewne części systemu, które się da jako oddzielne aplikacje na inne serwery i łączyć całość przez API. Chyba muszę się z tym przespać...
  6. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @nrm a jakie według Ciebie rozwiązanie jest lepsze? Nie tylko pod względem sprzętowym, ale także funkcjonalnym i do zarządzania. To co opisałem post wyżej? Czy każdorazowe szukanie w bazie danych do jakiego katalogu i jakiej bazy danych się odwołać, czyli wszystkie odwołania do sklepów zawsze przechodzą fizycznie przez ten sam jeden plik? Już nawet nie chodzi mi o to szukanie odpowiedniego katalogu, ale o to czy nie komplikuje to niepotrzebnie kodu, czy nie jest tym trudniej zarządzać. Ciężko mi w tej chwili wszystko przewidzieć i o wszystkim pomyśleć. Niestety wychodzi trochę brak doświadczenia w pisaniu tego typu aplikacji.
  7. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @nrm oczywiście ftpa nie będzie, ale co to ma do tego? Równie dobrze można znaleźć dziurę w panelu CMS pozwalającym zmieniać wygląd sklepu tak aby odczytać inne pliki itd. Dobra rozrysowałem sobie wszystko na kartce i mam nową idee. Powiedzcie mi czy coś znowu pominąłem. Każdy ze sklepów wymaga swojego katalogu z plikami oraz podpięcia własnych domen. Będzie także potrzebował dostępu do bazy danych. Chcę aby kod systemu był w możliwie najmniejszej ilości kopii, najlepiej w jednym miejscu. Problem jest taki, że za każdym razem kiedy klient detaliczny będzie odwiedzał sklep (a właściwie przy każdym zapytaniu przeglądarki) lub pracownik sklepu będzie korzystał z systemu, to system musi odnieść się do właściwych danych w bazie danych oraz plików na dysku. Gdyby wszystko było zawsze uruchamiane przez jeden skrypt, odnajdywanie w bazie danych po domenie co należy wczytać każdorazowo wydaje mi się niepotrzebnym obciążeniem i może być dość problematyczne. Sklep może mieć kilka domen, a także może mieć wspólny koszyk i pod każdą domeną wyświetlać inny sklep. Pomyślałem, więc o odwrotnym podejściu. Wszystkie pliki powtarzalne czyli kod systemu wrzucić w jedno miejsce na serwerze, aby można było nim łatwo zarządzać i go aktualizować. Dla każdego sklepu tworzyć nowego usera z katalogiem, a w nim umieszczać konfiguracje dla systemu oraz wszystkie pliki niepowtarzalne. Do tego katalogu przypisywać również domeny w apache, nginx czy też innym serwerze. Otwierając stronę strona.pl uruchamiałby się np. plik index.php, który ładowałby konfigurację i ładował moduł (z jednego stałego miejsca na serwerze) wyświetlający sklep dla usera. Tak samo gdyby ktoś otworzył strona.pl/panel/support wczytałaby się odpowiednia konfiguracja i został załadowany analogicznie moduł. Rozwiązanie wydaje mi się na pierwszy rzut oka całkiem elastyczne i optymalne?
  8. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @Archi Nie polegnie wszystko. Największe zagrożenie jest raczej w aplikacjach, do których mają dostęp pracownicy sklepu A, a nie tym co widzą jego klienci detaliczni. Wtedy ktoś mógłby założyć fałszywy sklep tylko po to aby wykryć w nim błąd i wykraść dane ze wszystkich pozostałych sklepów. To jest jakieś tam realne zagrożenie jakby nie patrzeć. Z tym, że przykład który opisałeś u siebie nie jest już jedną instancją? @nrm odnośnie włamania to co napisałem do @Archi. Może moje pytanie idzie za daleko, bo to Twoje doświadczenie i Twój czas ale zapytam. Czy możesz w takim razie zaproponować bardziej konkretnie jakaś przykładową konfigurację? Nie mogę ogarnąć tego jak na jednej instancji, co rozumiem przez jedną i tylko jedną aplikację fizycznie na serwerze, do której logują się wszyscy mogę mierzyć zużycie zasobów poszczególnych sklepów i limitować te zasoby? Dodam, że obciążenie generuje nie tylko wchodzenie klientów detalicznych na stronę sklepu, ale także np. synchronizacje systemów magazynowo-księgowych itd.
  9. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @nrm hmm ale czy przy jednej instancji i jednym środowisku nie rośnie zagrożenie włamania? Nie oszukujmy się oprogramowania wolne od błędów nie istnieją. Jeśli już mają wykraść dane sklepu A to trudno, ale gdyby mieli wykraść wszystkim na raz... Druga kwestia to jak wtedy limitować i mierzyć obciążenie, które generują poszczególne sklepy? Czy istnieją rozwiązania systemowe, które w sposób skuteczny rozwiążą moje 2 główne problemy w przypadku jednej instancji i jednego środowiska? Soft dopiero jest pisany i jest tak zaprojektowany, że będzie działał w dowolnej konfiguracji i zawsze będzie można wyrzucić jakąś część podsystemu na inny serwer jeśli będzie taka potrzeba. Także żadna nawet drastyczna zmiana na tym etapie nie stanowi problemu.
  10. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @manciak różnica byłaby taka, że na czas kampanii mógłbym "przesunąć suwak" dla konkretnego sklepu w górę aby miał na kilka dni więcej zasobów do dyspozycji. To samo jak będzie systematycznie rósł, nie będzie trzeba go za każdym razem przenosić fizycznie na inną maszynę, a tylko się "przesunie suwak" w chmurze. Chyba, że źle myślę? @nrm Podsumowując doradzasz aby wyposażyć się we własne/dzierżawione maszyny i zrobić na nich hosting z kontami, które mają ograniczony dostęp do CPU, RAMu itd.? Prawda jest taka, że nie mam żadnego sensownego doświadczenia z chmurami. Wydawało mi się, że z założenia powinno być to o wiele lepsze rozwiązanie, bo odciąża mnie z dbania o sprzęt i daje bardzo duże możliwości zmniejszania/zwiększania zasobów według potrzeby w danej chwili. Widziałem to tak jak w we własnych serwerach z limitami do CPU itd. z tym, że to nie ja musiałbym się martwić o zarządzanie tym. Czyli sam miałbym jedną dużą chmurę, którą dzieliłbym na małe chmurki ale może po prostu nikt czegoś takiego nie daje w sensownych cenach? Sprzętem serwerowym nie zajmuję się od 5 lat i już nie ogarniam tak jak kiedyś... No ale ok, doszliśmy do tego, że tak jest źle. Czyli potrzebuję własnych/dzierżawionych serwerów w serwerowni. Najchętniej wziąłbym to razem z opieką administratora. Polecacie jakąś konkretną firmę z uzasadnieniem dlaczego właśnie ta firma?
  11. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    @nrm tak jak napisałem z powodów bezpieczeństwa oraz wydajnościowych. Jeżeli ktoś znajdzie jakiś błąd w sklepie A będzie miał dostęp tylko do danych ze sklepu A. Błąd może dotyczyć przecież czegoś od strony panelu administracyjnego, a nie tylko od detalicznego klienta sklpeu. To po pierwsze, a po drugie to ze względów wydajnościowych. Przecież kampania sklepu A i zwiększony ruch nie może zaburzać pracy sklepu B. Jeśli krytykujesz to proszę o konstruktywną krytykę. @theONE niekontrolowany rozrost, redukcja itd. to właśnie cecha charakterystyczna dla sklepów internetowych jeśli rozpatrywać je każdy z osobna. Jeśli zaś spojrzeć na to z perspektywy zbioru sklepów, którym udostępniam oprogramowanie faktycznie tutaj raczej powinno rosnąc to stabilnie, chociaż tego nigdy nie da się przewidzieć przy nowych projektach. W każdym razie zawsze można to kontrolować i ograniczać ilość nowych sklepów, aby nadążyć z dostawianiem sprzętu. Hmm czyli w takim razie nie chmury? To może zapytam inaczej: jak w takim razie konkretnie proponujecie rozwiązać to od strony sprzętowej tak aby było bezpiecznie i wydajnie z założeniem, że poszczególne sklepy, na krótkie okresy czasu (akcje marketingowe) potrzebują więcej zasobów, a później chcą wrócić do mniejszych. Jeśli serwery dedykowane to w jakiej konfiguracji przy takich założeniach?
  12. Firmy oferujące chmury dla konkretnego projektu?

    Tak, klient nie ma dostępu do serwera, plików itd. Płaci abonament i dostaje dostęp do oprogramowania online przez przeglądarkę.
  13. Witam serdecznie, Jestem w trakcie rozważania wyboru rozwiązania technicznego oraz firmy, która je zapewni dla projektu. Ponieważ moje doświadczenie jest ograniczone piszę tutaj z nadzieją, że podzielicie się ze mną konkretnymi informacjami. Projekt to kompleksowe oprogramowanie dla e-commerce, od sklepu internetowego po support, magazyn itd. Każdy z użytkowników musi mieć oddzielne konto ze względów bezpieczeństwa oraz wydajnościowych, tj. mierzenia obciążenia, ograniczania, zwiększania limitów. Jednocześnie chciałbym uniknąć konieczności ciągłej administracji serwerami, dbania o aktualizacje, konfiguracje itd. Problem jest w tym, że każdy komplet oprogramowania dla klienta musi znajdować się na oddzielnym koncie (konto można rozumieć jako oddzielne konto na serwerze, oddzielny wirtualny serwer, a nawet oddzielna maszyna w zależności od rozwiązania). Gdyby np. za każdym razem zakładać oddzielne konto w chmurze dla klienta sporo to wychodzi... szukam najlepszego rozwiązania. Zapomniałem dodać, oprogramowanie jest w PHP. Projekt dopiero startuje. Rozważam kilka możliwości: 1) Własne serwery. Minusem jest duży koszt początkowy oraz konieczność administracji serwerami. Plusem duża możliwość konfiguracji serwerów. 2) Chmura bez możliwości logowania się do serwera. Plusem jest brak konieczności administracji serwerami i łatwa skalowalność. 3) Chmura jako wirtualny serwer. Plusem jest łatwa skalowalność i swoboda w konfiguracji serwera. Minusem konieczność administracji. Bardzo zależy mi na skalowalności, ponieważ sklepy mają do siebie to, że z założenia mają rosnąć. Oczywiście przeniesienie na inną własną maszynę to też nie jest większy problem, ale czasami jest potrzeba zwiększenia wydajności np. tylko na kilka dni podczas akcji marketingowej. Reasumując czy są firmy, które oferują rozwiązania w chmurze bez konieczności administracji serwerem? Jeśli tak to jakie konkretnie polecacie i dlaczego? To samo dotyczy firm, które oferują rozwiązania w chmurze, ale z wirtualnym serwerem. Pozdrawiam
×