Skocz do zawartości


 

Piotr GRD

Użytkownik od 07 wrz 2010
Offline Ostatnio aktywny sty 17 2018 16:39

Moje tematy

Mały zasilacz 125x100x64, co to za standard?

08 luty 2015 - 20:38

Kupiłem tanio używany stary komputer w nietypowej obudowie (stary, ale lepszy od mojego obecnego).

Po kilku godzinach pracy padł zasilacz. Podpiąłem dla testu inny zasilacz, komputer działa, tyle że to standardowy ATX i się w żaden sposób nie zmieści w obudowie.

 

Oryginalny zasilacz ma rozmiary 125mm x 100mm x 64mm. Zewnętrzne gniazdo jest na ściance 125x64, ten rozmiar przydałoby się zachować. Te 100mm ewentualnie można by wydłużyć o 25mm, jest trochę miejsca w środku.

 

Co to za standard (odnośnie rozmiaru)? Po jakiej nazwie tego szukać?

 

I to wśród tanich używanych, bo cały komputer (płyta, procesor, nagrywarka DVD, twardy 160GB) kosztował 100zł, nie wydam drugie tyle na zasilacz. Ostatecznie będę trzymał tego zwykłego ATXa swojego poza obudową (jeśli kable sięgną), albo spróbuję przerzucić wszystko do zwykłej obudowy (choć mogę napotkać kilka niuansów z tym związanych, idealnie pasować nie będzie).


[AWANTURA] stawki / zarobki w branży IT (i nie tylko)

04 czerwiec 2013 - 20:20

Przepraszam za offtopic, ale to wielo-, wielokrotnie ciśnie mi się na usta przy okazji takich i podobnych tematów i komentarzy co do stawek...

 

Branża IT i telekomunikacyjna (a także kilka innych, ale te dwie chyba w szczególności, a na pewno te dwie ze względu na to, że w nich się obracam więcej i je trochę lepiej znam niż inne) mają stawki z kosmosu, naprawdę. Ludzie wykonują naprawdę ciężką pracę za 10 (a nawet mniej) złotych za godzinę, a tu w komputerowo-telekomunikacyjnym świecie nie chcą ludzie kiwnąć palcem w bucie za kilka razy więcej... Naprawdę nie potrafię tego zrozumieć, bo o ile mogę dostrzec coś szczególnego w zawodzie powiedzmy lekarza chirurga co by wart był 50zł/h, o tyle nie widzę nic tak nadzwyczajnego, co by zasługiwało na aż tak wysoką zapłatę jaką sobie liczą w zawodzie takiego administratora systemu, programisty itp.

 

 


Czy zaszkodzę ruterowi niewłaściwym napięciem

24 luty 2013 - 11:02

Właśnie zepsuł mi się zasilacz do rutera. D-Link.

Znalazłem w domu taki uniwersalny zasilacz z różnymi końcówkami i zmienianym napięciem. Tymczasowo go podpiąłem.

 

Oryginalnie ruter powinien mieć 5V, 1.2A.

Mój uniwersalny zasilacz serwuje jednak tylko 0.5A i nie ma możliwości ustawienia 5V.

Przy ustawieniu 4.5V kontrolka zasilania w ruterze się pojawiła, ale nie chciał się w pełni uruchomić.

Przy ustawieniu 6V uruchomił się prawidłowo i działa.

 

Ale - tymczasowo na dzień lub dwa - czy nie zaszkodzę ruterowi niewłaściwym dla niego prądem?

 

 

 

edycja:

Nic z tego. Po kilku minutach traci połączenie, zatem nie działa stabilnie.

Ale pytanie pozostaje otwarte: czy można tak zaszkodzić sprzętowi przy różnicy 1V?

 


Twórcy antywirusów idą na łatwiznę?... "eval(base64_decode(..."

24 wrzesień 2012 - 09:07

Właśnie zauważyłem, że twórcy antywirusów chyba idą na łatwiznę.

Otóż... Znajomy korzysta z Wordpressa - jak wiele osób. Co tydzień wykonuje automatycznie pełen backup wszystkich plików. Od pewnego czasu ni z tego ni z owego jeden z plików - "footer.php" zaczął być raportowany jako Trojan. Ale przecież nie uległ ten plik żadnej zmianie, jest taki sam od wielu miesięcy czy ponad roku, więc dlaczego nagle stał się wirusem?... Dla dwóch różnych antywirusów - zarówno tego używanego przez mojego znajomego jak i tego używanego przeze mnie - obydwa popularne i cenione, nie jakieś niszowe twory.


Niektórzy autorzy darmowych szablonów próbując uchronić się przed tym, że początkujący "webmasterzy" usuwają z ich szablonów linki do autora w stopce, kodują dla takiego Wordpressa pliki "footer.php" w formie:
<?php eval(base64_decode('ABCdef==')); ?>
Większość z nas tu obecnych chyba doskonale wie jak sobie z tym poradzić, ale początkujący webmasterzy stawiający swoje strony na Wordpressie, a nie znający ni w ząb PHP, nie potrafią tego rozgryźć, więc i linki do autora szablonu w stopce są bezpieczne.

Ale okazuje się, że użycie tej techniki samo w sobie - bez względu na zakodowaną treść - jest uznawane za Trojana... Zrobiłem eksperyment - zakodowana treść to "echo 'helo, world';"
<?php eval(base64_decode('ZWNobyAnaGVsbywgd29ybGQnOw==')); ?>
I co?... Stworzyłem Trojana! ; D
Ręce opadają...

Ja wiem, że takie i podobne techniki są używane do ukrywania niebezpiecznego kodu, wiem doskonale. Ale czy od teraz już każde użycie eval(base64_decode(... - bez względu na zakodowaną treść - będzie uznawane za niebezpieczne?...

Czy ten skrypt javascript jest bezpieczny? Proszę o sprawdzenie

07 wrzesień 2012 - 18:03

Na forum, na którym administruję ktoś napisał o czymś takim jak "XJZ Survey Remover" linkując do strony ze skryptem, który to według opisu ma umożliwiać obejście konieczności wykonywania różnorakich "surveys"(nawet nie jestem pewien jak to nazwać po polsku, przepraszam).

Forum nie ma wielu odwiedzających, jednakże nie chciałbym nikogo narazić na jakiekolwiek ryzyko, a ponieważ nie jestem zbyt mocno obeznany z javascript, chciałbym kogoś wystarczająco zaawansowanego w temacie zapytać czy ten skrypt javascript jest bezpieczny? Czy nie wyrządzi szkody na żadnym komputerze? Ani też czy przypadkiem nie wykonuje jakichś innych ukrytych zadań poza tymi opisanymi?

Skrypt dostępny tutaj:
http://survey-remover.com/bookmarklet/
Nie jest dla mnie istotne czy to działa i rzeczywiście umożliwia obejście tych "surveys" czy nie, ale tylko to czy jest to bezpieczne dla komputera i czy nie wykonuje przy okazji czegoś ukrytego przed tymi, którzy ten skrypt zechcą uruchomić.

Dziękuję. : )