Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość xbartx

Dystrybucja 64bit

Polecane posty

Gość xbartx

Witam wszystkich forumowiczów

 

Mam następujące pytanie. Do tej pory raczej nie miałem okazji z procesorami 64bit. Teraz kupując nowy sprzęt to już raczej standard. Czy dystrubucje Linuxa 64-ro bitowe są już na tyle dopracowane, że nadają się one pod serwer hostingowy? Procesor na jakim miałoby to pracować do Intel quad x3220. Na forum nic nie wyszukałem a google mówi głównie o AMD64 i desktopie. Z góry dziękuje za info i idę jeszcze google poczesać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xbartx

Z tego co można wyczytać w google to problemy 64 bit mają głównie desktopy - tylko pytanie dlaczego? Czy chodzi o aplikacje typu plugin flash, sterowniki nvidia, java etc czyli kod firm trzecich czy może dlatego, że na serwerach nikt jeszcze za bardzo nie migrował i raczej wybiera się opcję stablinych i dobrze przetestowanych 32 bit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xbartx
Po prostu nie kazdy soft dziala na 64bitach...

 

No to wiadomo. Chodzi mi jeszcze o sprawy typu jeżeli już działa to jak - głównie pod kątem stabilności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo jeśli oprogramowanie jest OpenSource i używa go więcej niż kilka osób to najprawdopodobniej już działa na 64bit. Kwestia dostosowania oprogramowania do 64bit jest rzeczą banalną (chyba, że oprogramowanie odwołuje się bardzo mocno do sprzętu ale niewiele jest takiego). Są już przecież wersje 64bit każdej dystrybucji i za zwyczaj ich repozytoria są niewiele mniejsze niż odpowiedników 32bit.

To fakt, oprogramowanie 64bit nie jest aż tak przetestowane (bo jest mniej użytkowników tej architektury) a niestety czasem pewne błędy występują tylko w przypadku systemów 64bit. Mimo to stawiając nowy serwer (gdyby to zależało ode mnie) nie wahał bym się i użył 64 bitowej dystrybucji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W domu używam suse x64 i nie licząc problemów z javą i flashem nigdy nic niepożądanego się nie wydarzyło. Baza pakietów jest tak samo bogata jak na 32 bity. Błędy oczywiście mogą się zdarzyć ale gdzie tak nie jest? Bez specjalnego zastanowienia używałbym 64 bitów na serwerze gdybym miał taką możliwość. Chyba można nawet założyć że LAMP jest jednak mocno dopracowany i przetestowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Javą to też zdaje się problem polega tylko na braku pluginu do przeglądarek. Sama maszyna wirtualna jest, nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pozatym aby w pelni wykorzystac 64bit, trzeba miec serwer z przynajmniej 3gb ram...

 

Taa i nie więcej niż 60GB dysku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I skąd wartość akurat 3GB? Bo 4GB można zaadresować w 32bit? No i co z tego? Używając PAE można spokojnie zaadresować 64GB nawet na 32bit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I skąd wartość akurat 3GB? Bo 4GB można zaadresować w 32bit? No i co z tego? Używając PAE można spokojnie zaadresować 64GB nawet na 32bit.

No i właśnie dlatego nie ma co się pchać na siłę w 64 bity. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesory 64 bitowe są zasadniczo szybsze jak pracują w swoim natywnym trybie. I powiedzenie, że używanie natywnego trybu jest "pchaniem się na siłę" jest według mnie totalnym nonsensem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Procesory 64 bitowe są zasadniczo szybsze jak pracują w swoim natywnym trybie. I powiedzenie, że używanie natywnego trybu jest "pchaniem się na siłę" jest według mnie totalnym nonsensem.

Pozwolisz, że zacytuję Ciebie samego:

To fakt, oprogramowanie 64bit nie jest aż tak przetestowane(...)

Jak będzie, to pogadamy na temat tego co jest "pchaniem się na siłę", a co nie

i czy dla tych kilku % warto się "prosić" o dodatkowe problemy...

których w hostingu i tak jest troszeczkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale nigdy nie będzie tak samo przetestowane jak ludzie nie zaczną go używać, prawda? Poza tym to, że nie jest aż tak przetestowane jak oprogramowanie 32bitowe to nie znaczy jeszcze, że jest ZA mało przetestowane (ostatecznie nie ma aż tak dużo zmian żeby dużo było do testowania).

Co do pytania to uważam, że warto. Co prawda narażasz się na trochę nowych problemów ale jednocześnie też pozbywasz się pewnych innych. Póki co, szczególnie w jądrze Linuksa, obsługa architektury 64bitowej jest DUŻO czystsza i przejrzysta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymienione kilka % z benchmarków CPU 64 bitowego naprawdę nie kusi zbytnio.

Osobiście nie widzę sensu na wdrażanie w firmie nowych standardów

i marnowanie na nie roboczogodzin w przypadku kiedy stare się dobrze sprawdzają.

Jesteś jeźdźcem hardcoru? to używaj 64 bit, PHP6 i Debiana w wersji unstable,

ja wolę rozwiązania "rock solid" i pojęcie posiadania odrobiny czasu wolnego. ;)

Ping... pong... odbiłem piłeczkę, dalej już nie ma sensu się przekrzykiwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o odbijanie piłeczki ani tym bardziej o przekrzykiwanie. Nie rozumiem tylko zupełnie tego podejścia. Nowe standardy? Hardcore? PHP6? Jak to się ma do architektury 64bit? 64bitowe architektury w Linuksie są od dawna a i x86-64 trochę czasu tu jest. 64 bitowe procesory to po prostu codzienna rzeczywistość a nie jakaś nowość. I mi w ogóle nie chodzi o te pare % (bo w rzeczywistości w pewnych sytuacjach 64 bitowa architektura może być wolniejsza) ale właśnie o brak problemów w przyszłości (wolę już mieć system 64 bit niż później migrować).

 

Podsumowując: Ty wolisz 32bit bo dzięki temu masz więcej wolnego czasu. Mi użycie 32bitowego systemu (na serwerze) nie przynosi ani trochę więcej wolnego czasu niż użycie 32bitowego więc na prawdę nie widzę powodów dla którego miałbym nie używać 64bitowego systemu już teraz (i to na nim budować infrastrukturę) i nie martwić się o migrację za parę miesięcy/lat. Każdy ma swoje racje, tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Podsumowując: Ty wolisz 32bit bo dzięki temu masz więcej wolnego czasu. (...)

Napisałem też wyraźnie, że dopóki 32 bity pracują jak należy, nie widzę sensu wdrażania jakichkolwiek zmian w infrastrukturze,

a Ty nie jesteś w stanie mi podać sensownego argumentu dla którego miałbym postąpić inaczej.

Inna sprawa, ale to już moje takie osobiste zdanie,

że małoprawdopodobne, aby kiedykolwiek hosting był stricte zmuszony do migracji

na 64 bity tak samo jak nie widzę możliwości zniknięcia z czeluści sieci IPv4.

Przy takiej ilości krytycznych instalacji HA płynna migracja jest wprost awykonalna.

Mi użycie 32bitowego systemu (na serwerze) nie przynosi ani trochę więcej wolnego czasu niż użycie 32bitowego więc na prawdę nie widzę powodów dla którego miałbym nie używać 64bitowego systemu już teraz (i to na nim budować infrastrukturę) i nie martwić się o migrację za parę miesięcy/lat. Każdy ma swoje racje, tyle.

Jak masz 1-2 maszyny pod opieką i dużo wolnego czasu w pracy, to sobie i nawet napisz

własny standard pt. "128 bitów pleple"(P przeczyta i będzie "wykładał" tu na forum ;)),

ja mam tych maszyn 20 i nie widzę sensu migracji w tej chwili z powodów o których już napisałem. EOT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam i nigdy nie miałem zamiaru przekonywać ani Ciebie ani nikogo innego (bo i niby jaki miałbym mieć w tym interes?). Tym bardziej nie uważam, że migracja jest wskazana. Opiekuję się sporą ilością maszyn, do tego studiuję, mam swoje projekty oraz inne zajęcia. Na za dużą ilość wolnego czasu nigdy nie narzekałem. Nie mam zamiaru migrować na 32bit ale kiedy i tak konfiguruję nową maszynę to często wybieram (choć nie zawsze mogę wziąć udział w podjęciu decyzji bo to w końcu nie moje serwery) 64bit. Też póki co nie widzę sensu migracji, nie uważam żebyś był kiedyś zmuszony do niej ale w pewnym momencie (i to myślę, że za parę lat) stanie się to niepraktyczne bo wszyscy skupią się już na 64bit jako standardzie i to na 32bitach będą problemy z odpaleniem oprogramowania. Nie jestem fanem 64bit, nie propaguje używania systemów 64 bitowych i zasadniczo to jakich wersji systemu używają inny mi po prostu... sam wiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak masz 1-2 maszyny pod opieką i dużo wolnego czasu w pracy, to sobie i nawet napisz własny standard pt. "128 bitów pleple"(P przeczyta i będzie "wykładał" tu na forum :P),
Jupi! Bedzie nowe RFC do poczytania :P

 

A teraz tak na powaznie... ;) Osobiscie uwazam, ze skoro jestesmy w posiadaniu 64-bitowej maszyny to nie ma sensu instalowac na niej 32-bitowego systemu. Dlaczego?

1) Jezeli uzywamy dobrego oprogramowania napisanego przez osoby chociaz troche znajace sie na rzeczy to bedzie ono dzialac tak samo stabilnie w obu wersjach.

2) Jezeli nie bedzie dzialac stabilnie w wersji 64-bitowej to znaczy, ze oprogramowanie jest kiepskie i nie nalezy go w ogole uzywac :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używam 64bit w produkcji od jakiegoś czasu i nie zauważyłem żadnych związanych z tym problemów. Zasadniczo uważam, ze można przyjąć prostą zasadę -- nowe maszynki stawiamy już na 64bit, ze starymi nie ma co migrować. Zanim 64bit stanie się standardem, to i tak przyjdzie na nie pora i przy tej okazji bedzie można dokonac migracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie próbowałem bo nie miałem takiej okazji ale jedyne problemy o których najwięcej słyszałem z takimi procesorami to problemy dot. aplikacji związanych ściśle z środowiskiem graficznym.

 

Więc - jeżeli masz taką możliwość to bierz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeje kotleta bo ostatnio probowalem sie czegos na ten temat dowiedziec i conieco udalo sie znalezc.

 

Dla uporzadkowania:

AMD64 - jest natywna technologia 64 bitowa wystepujaca w procesorach AMD nazywana czasami x86-64 oraz x64.

EM64T - jest trybem "emulacji" AMD64 poczyniona przez Intela na potrzeby marketingowe - nie jest w 100% kompatybilna. Wiec mowiac inaczej to raczej znaczek na pudelku od procesora niz cos czego warto uzywac.

IA64 - technologia Intela wystepujaca w procesorach Itanium, mocno doinwestowa, mocno obpatentowana ale "zawieszona".

 

Znalazlem taki test na sieci: http://art-blog.no-ip.info/files/amd64vsi386.pdf

Wynika z niego dosc jasno ze na procesorach AMD uzycie AMD64 daje sporego kopa. W szczegolnych przypadkach Apache AMD64 dziala do 90% szybciej niz na tym samym sprzecie z kodem i386.

Niestety nie znalazlem podobnych testow dla procesorow Intela. Jedynie jakies komentarze na forach i grupach dyskusyjnych ze to nie dziala za dobrze.

 

Podsumowujac wg mnie:

-Uruchamiajac nowy system z procesorem(ami) AMD warto zainteresowac sie dystrybucja 64bit

-W przypadku Intela nalezy zostac przy i386, gdyz EM64T to tylko nalepka na pudelku.

 

Jezeli ktos ma jakies testy to bardzo chetnie bym je zobaczyl, szczegolnie dla procesorow Intela, by rozwiac/potwierdzic mity o slabej wydajnosci Inteli w trybie 64bit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×