Skocz do zawartości
webmaniac

Compaq Dl360 - Problem Z Bootowaniem Systemu

Polecane posty

Posiadam niedawno kupiony compaq dl360. Doszedłem dosyć szybko jak zainstalować system operacyjny linux, jakiego kontrolera użyć z jakiego obrazu etc. ale pojawia się problem - mianowicie po instalacji i zrestartowaniu komputera system najzwyczajniej w świecie nie ładuje się, co wiecej na ekranie wyświetla się:

 

Trying to boot from A:

Trying to boot from C:

 

a o ile dobrze mi się wydaje to nie są w ogóle oznaczenia dysków występujące w linuxie ... where's the point ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lilo instalowales/instalowalo sie automatycznie? Mi to troche wygląda, jakby został windowsowy mbr

 

Ewentualnie, czy ktoraś z partycji ma flage bootable. Niektóre z biosów tego wymagają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze przedmowca, w MBR dalej siedzi windowsowy loader. Uruchom z jakiegos Rescue CD system i zainstaluj linuxowy MBR (polecam grub, lilo to juz zabytek :-)).

 

I przy okazji gratuluje dobrego wyboru, dolaczajac do grona uzytkownikow serwerow firmy (HP) Compaq :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lilo to juz zabytek :-)

Był fajny, bo zjadał literki i w zależności od tego ile

ich pożarł wiadomo było co jest nie tak :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem tępy jak osiołek :( Ale powiedzcie mi jak zastąpić LILO na GRUB'a ? :(

 

Najlepiej jakby mi ktoś napisał jak robić to podczas instalacji slackware, bo potem to już jest kaplica z uruchomieniem systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji oprogramowania nie masz możliwości wyboru pakietów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ojjj, a czemuz to Slackware? :-) Pewnie znajdzie sie zaraz jakis zwolennik i dostane za swoje ;-), ale zabytek pasuje do zabytku (czyt. lilo do Slacka) ;-). Nie zebym nie lubial, zaczynalem przygode z Linuxem od Slacka, ale bylo to juz czas jakis temu ;-). I mam takie wrazenie, ze pewne (archaiczne) koncepcje pozostaja w tym systemie od tamtych czasow niezmienne.

 

A idac tym tropem dalej - Slackware z racji powyzszego raczej nie nalezy do "easy for newbies".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. Już niemal wszystko rozumiem, tylko jeszcze jedno pytanie... mianowicie jakie pakiety bedą mi potrzebne podczas użytkowania serwera a jakie nie? Ma ktoś spis tych przydatnych i tych niezdatnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok. Już niemal wszystko rozumiem, tylko jeszcze jedno pytanie... mianowicie jakie pakiety bedą mi potrzebne podczas użytkowania serwera a jakie nie? Ma ktoś spis tych przydatnych i tych niezdatnych?

 

O matko ;-). Po pierwsze, ciezko wrozyc ze szklanej kuli jakich uslug bedzie potrzebowal.

Po drugie - nie wiem czy znajdziesz tu jakiegoś maniaka Slacka, który będzie wiedział co siedzi w których pakietach tgz.

 

Generalnie jednak na pewno ogólnosystemowe, do tego związane z ssh, apache, mail (od razu zamień sendmaila - jesli jest - na np. qmaila, exima, postfixa), dns (bind9), ftp (np. proftps), bazy danych, obsluga ssl... Dlugo by jeszcze w sumie mozna...

 

No i mniej wazne ktore potrzebne, a ktore mniej, najwazniejsze, zeby byly jak najnowsze i polatane...

 

EDIT: Nie chcę zniechęcać, ale przy tej znajomości systemu obawiam się, że na dłuższą metę Slackware przysporzy Ci sporo problemów... To jednak dystrybucja, która wymaga pewnego doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zrobi się lekki offtop, ale w takim razie co polecacie na DL360 pod funkcje serwerowe?

 

No coz, tu juz bedzie tyle opinii ile uzytkownikow.

 

Ja osobiscie jestem zwolennikiem Debiana. Na serwery sprawdza sie wysmienicie.

 

Ale polecam tez przyjrzec sie: PLD, CentOS, Gentoo... Znajda sie tez tacy, co z nieco innej beczki poleca *BSD. Tak naprawde najwazniejsze by znac dana dystrybucje - bo kazda przy odpowiedniej ilosci modyfikacji mozna doprowadzic w to samo miejsce ;-). Ale jak mowie, Slackware to moim zdaniem robienie sobie pod gorke, choc jakby go znac na wylot to takze bedzie to swietny system pod serwer. Ale latwiej sie uczyc innych. IMO takze wygodniej na innych pracowac.

 

Zapoznaj sie tez z serwisami:

http://jakilinux.org/linux/

http://distrowatch.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak O ... z zarządzaniem serwerem dedykowanym miałem długo do czynienia, ale niestety nikt nie wyszkolił mnie w zakresie ich konfiguracji i instalacji, dlatego też tak ... co tu dużo mówić ... lamersko zadaję pytania :( ponieważ jeszcze nigdy nie miałem okazji stawiać serwera od podstaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to jesli wczesniej zarzadzales Slackware i wiesz jak to robic i jak czegos nieswiadomie nie zepsuc to bierz Slackware :-). Najwazniejsze to znac dystrybucje. Instalacje metoda prob i bledow pewnie skonczysz - Google sluza pomoca :-).

 

... ale tez bede sie trzymal zdania, ze Debian (i inne wymienione dystrybucje, moze poza Gentoo) zainstaluje Ci bezbolesnie system w 15 minut :-). Na DL360 instalowane wielokrotnie, od G1 do G4 - zero problemow z kompatybilnoscia sprzetowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powyżej padła odpowiedź, by użyć jakiegoś resource CD i zainstalować nowy MBR - linuxowy, mógłbyś dać namiary na jakiś taki resource CD ? :(

 

Co do quizu to wyszło mi z niego:

1. Slackware Linux

2. Gentoo Linux

3. OpenBSD

4. FreeBSD

5. Debian GNU/Linux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o "RescueCD" :-)

Czyli taki system, ktory "ratunkowo" odpalisz z plytki i znajdziesz tam podstawowe narzedzia (bedzie dzialac w oparciu o ramdrive).

 

Zobacz tutaj:

http://jakilinux.org/jaki-linux/live-cd/

 

Do tej listy dorzuc jeszcze Ubuntu, ktory tez w standardzie jest Live CD (nawet instalator leci jako okienko na Live CD)

 

Co do quizu to wyszło mi z niego:

 

Jakiego quizu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaki LiveCD mi ruszy na Compaq DL360?

 

A co masz w tym DL360? ;-)

 

Generalnie polecalbym to:

http://rescuecd.pld-linux.org/

 

Nie jest okienkowy, co stanowi jego duza zalete :-).

 

A co do quizu to chodzi o quiz na jakilinux.pl :)

 

A, juz znalazlem. Z ciekawosci wypelnilem i:

1. Debian GNU/Linux

2. Gentoo Linux

3. PLD Linux

4. Slackware Linux

5. FreeBSD

 

Odpowiedzi charakterystyczne dla Slackware to beda IMO:

 

Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę nowego systemu?

bardzo dużo - chcę rozumieć swój system i nauczyć się radzić sobie z nim w każdej sytuacji, zostać uniksowym ekspertem

 

Czy zależy Ci na prostocie/szybkości instalacji oprogramowania?

średnio - dobry system pakietów kusi, jednak często wolę nadłożyć trochę czasu i samemu przygotować pakiet zoptymalizowany dla mojego sprzętu

 

Jak istotna jest dla Ciebie popularność systemu i dobre wsparcie ze strony społeczeństwa (fora, faq, grupy dyskusyjne, etc)?

trochę / wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mi mógł wskazać które płyty mi się przydadzą przy instalacji serwera na Debianie, bo widzę, ze jest ich tam niemało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybierz "mini iso" - obecnie chyba netiso z tego co widze. Zawiera podstawy systemu, a dalej potrzebne rzeczy dociagniesz z netu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakbyś mógł napisać mi krótką instrukcję instalacji GRUB z w/w resource CD - moja partycja główna (z flagą boot) to /dev/cciss/c0d0/

 

Zgodnie z radą aliena zainstalowałem sobie debiana :) razem z nim zainstalował się grub ... :) ładnie, pięknie ... teraz mi tylko powiedzcie w którym miejscu mogę skonfigurować tego gruba (wersja 2.x), by uruchamiał mi slackware a nie debiana :) (uparłem się)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No w tym sęk, że takie coś też znalazłem na google, ale ja nie mam takiego pliku, w ogóle nie mam takiego folderu :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale GRUB jak rozumiem dziala? Z domyslnej instalki Debiana? Moze szukasz nie na tej partycji co potrzeba? :-). A moze to jednak nie GRUB tylko lilo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×