Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
timus

Adresy Ip

Polecane posty

Firmy oferujące klientom hosting w swoich pakietach hostingowych oferują różne ilości adresów IP. O co właściwie tu chodzi? Na co ma wpływ ilość adresów IP przyłączonych do serwera? Prosze o jakieś jasne wytłumaczenie.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firmy oferujące klientom hosting w swoich pakietach hostingowych oferują różne ilości adresów IP. O co właściwie tu chodzi? Na co ma wpływ ilość adresów IP przyłączonych do serwera? Prosze o jakieś jasne wytłumaczenie.

Pozdrawiam

 

W hostingu wspoldzielonym praktycznie na nic :-). W dawnych czasach pozwalaly uruchamiac serwisy niezgodne z HTTP/1.1 - dzis praktycznie nikt juz nie uzywa IE 2.0 ;-). Takze certyfikaty SSL kiedys wymagaly odrebnego IP.

 

Dobrze jesli hosting ma indywidualny IP (choc nie jest to tak naprawde niezbedne do swiadczenia dobrej uslugi - raczej ulatwia np. zliczanie transferu), ale kilka IP do hostingu wspoldzielonego to juz IMO rzecz zbedna, a wrecz bezcelowa w obliczu konczenia sie pul adresowych IPv4.

 

Oczywiscie w przypadku serwerow dedykowanych, kolokacji czy VPS sprawa wyglada inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O własnie... jak sprawa wygląda w przypadku serwera VPS bo taki zamierzam zakupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O własnie... jak sprawa wygląda w przypadku serwera VPS bo taki zamierzam zakupić?

 

Pare IP przydaje sie do rozdzielenia roznych uslug. Ale to tak naprawde kwestia tego czy tego potrzebujesz. Jesli pytasz to przypuszczalnie nie za bardzo :-). Wez poprawke na to, ze w przyszlosci Twoje potrzeby moga sie zmienic, ale na 1 IP mozna w zupelnosci normalnie funkcjonowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś polecić mi jakiś artykuł lub coś podobnego gdzie mógłbym dowiedzieć się czegoś na temat wykorzystania tych adresów?

Pare IP przydaje sie do rozdzielenia roznych uslug. Ale to tak naprawde kwestia tego czy tego potrzebujesz. Jesli pytasz to przypuszczalnie nie za bardzo :-)

 

Szybko się uczę ;) a zielony w webmasterce całkiem nie jestem, hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest kwestia artykulu :-).

 

Kazda usluga, czy to serwer http, pop3, ftp, smtp, ssh, dns czy dowolny inny nasluchuje na jakims adresie IP (lub na wielu adresach jednoczesnie). Teraz kwestia planistyczna jest rozlokowanie tych uslug albo na jednym IP albo na roznych IP. To kwestia polityki w tym wzgledzie, ale jak mowie - jesli nie jest Ci potrzebne, zeby na przyklad http stalo na innym ip niz jakis inny serwer, albo jesli nie potrzebujesz na przyklad uruchomic dwoch roznych serwerow http, albo nie masz innego pomyslu na taka polityke rozdzialu to znaczy, ze nie jest Ci to niezbednie potrzebne.

 

Jedyne gdzie szybko odczujesz potrzebe dwoch IP to DNS - bardzo wskazany, aby primary i secondary mialy rozne IP. Przy czym sensownosc stawiania primary i secondary na jednym serwerze i do tego na tym samym co reszta uslug byla ostatnio omawiana w innym watku. O ile wszytko masz na 1 serwerze to mozna uznac, ze bedzie to ok, choc tez nie bez kontrowersji i zdan przeciwnych.

 

Jesli jednak uslugi bedziesz miec na wielu maszynach to taki system DNS sie nie sprawdzi. Bo generalnie idea jest taka, ze po to jest primary i secondary DNS, aby zapewnialy one redundancje. Proste podczepienie dodatkowego IP do primary tego nie zapewni.

 

[reklama] Jesli chodzi o prase dotyczaca internetu, webmasterki oraz rzadziej administracji ktora warto poczytac to: Magazyn Internet oraz Internet Maker [/reklama]

 

A poza tym w hakin9, Linux+ oraz Linux Magazine mozna czasem poczytac cos ciekawego na temat administracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład fachowości i brak odgórnego olewania nowicjusza..

Wielkie dzięki za odpowiedź i pozdrawiam! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prócz tego od siebie pragnę dodać, że dodatkowe IP przydatne jest na przykład dla pozycjonerów, wynika to z tego, że linki do jednej witryny prowadzące z przykładowo dwóch stron o tym samym IP, są mniej wartościowe niż gdyby strony te miały inne numerki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zaś pytanie, czy - a raczej gdzie - można kupić własny adres IP.

Nie chodzi mi o dzierżawę dedyka, gdzie dostanę kilka IP-ków, które - jeśli zmienię dzierżawcę dedyka - przepadną, lecz kupienie na własność adresu IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam zaś pytanie, czy - a raczej gdzie - można kupić własny adres IP.

Nie chodzi mi o dzierżawę dedyka, gdzie dostanę kilka IP-ków, które - jeśli zmienię dzierżawcę dedyka - przepadną, lecz kupienie na własność adresu IP.

http://www.ripe.net/

O ile Twoje faktyczne zapotrzebowanie to minimum /21 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To i tak znacznie mniej tysiecy adresow niz euro za czlonkostwo w RIPE (jako LIR) ;-).

No, ale jak komus zalezy, zeby miec wlasna pule adresowa to wyjscia nie ma.

Tylko od razu tez dogadac sie z data center, zeby jakos adresy rozglosic albo samemu o to zadbac (BGP).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×