Skocz do zawartości
Prohost

DC, SLA, fail-over i inne

Polecane posty

To mamy 2 definicje failover. Bo albo się robi failover który nie ma prawa zawodzić albo sobie poprostu wydajemy pieniądze na zabawki które nic nie dają. Z tego co podałeś żadna opcja nie jest odpowiednio wydajna lub bezpieczna.
Zyjemy w swiecie fantazji? Myslisz, ze jak kupisz 5 serwerow to nie ma szans zeby wszystkie padly jednoczesnie? W takim SoftLayerze wystarczy, ze znowu pradu zabraknie i wszystko lezy ;)

 

Poza tym pamietaj, zeby dostosowywac oferte do faktycznych zapotrzebowan zainteresowanego... Bo co za sens proponowac komus 10 serwerow, ktore w wypadku parogodzinnej awarii zapewnia ciaglosc istnienia jakiegos forum?

 

Troche zjezdzajac z tematu... Pare kilometrow ode mnie znajduje sie centrum obliczeniowe, ktore ma redudancje do tego stopnia, ze stoja tam 2 identyczne budynki z identycznym wyposazeniem... Nie musze chyba mowic jakie to sa koszty... A i tak taki stopien redudancji nie dla wszystkich jest do przyjecia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasne, ale w przypadku duzej awarii 95% klientow nawet nie zwroci uwagi na fakt, ze maja baze z przed paru godzin, a reszta prawdopodobnie i tak bedzie wolala jakiekolwiek dane (chociazby zeby na forum wyjasnic, ze jest awaria i niektorych postow nie ma) niz gdyby hosting mial byc przez pare dni w ogole niedostepny..

 

Raczej nie stosuja ze wzgledu na fakt, ze taki fail-over jest tak naprawde bardzo rzadko 'uzywany' i wiekszosci uslugodawcow sie wydaje, ze skoro dotychczas wszystko dzialalo to im to tak naprawde nie jest potrzebne (tym bardziej, ze w przypadku "naszej firmy" koszty dzierzawy wzroslyby dwukrotnie).

 

Niedostępność pare dni to tylko chyba w hetzner ;)

W dc w usa jak mówiłem mamy reakcję natychmiastową - więc downtime nas wcale nie boli i mało kto zauważa - dopiero jak mailing wysyłamy to większośc się dowiaduje, że był pad.

W polsce po to wybraliśmy delle żeby mieć support techniczny onsite. Do tego minimalizujemy ryzyko problemów z dyskami bo wrzucamy dwie macierze raid1. Szanse na pad serwera - minimalne - a jeśli juz to dell wszystko zalatwia.

 

Po co się bawić w hetzner? - a zapomniałem, że tam jest tanio ;)

 

No i właśnie o to chodzi, nie wiem skąd masz takie zdanie ale niestety prawda jest zupełnie inna i mówię to z własnej X-letniej praktyki.

 

Akurat miałem serwery w leaseweb, theplanet, hetzner, hosteurope, sagonet, softlayer i ev1servers. Moi admini zarządzają serwerami w tej chwili w softlayer, leaseweb i theplanet/ev1. Co jak co ale wiem co porównuję. ev1 kiedyś miało najlepszy support, po przejęciu przez planet to się to samo zrobiło co było w planet czyli lipa. Leaseweb i hetzner support fatalny w porównaniu do dawnego ev1 i teraz softlayer.

 

p.s. niech mod wydzieli do odpowiedniego działu.

 

@ Prohost, Adrian ma racje, zobacz sobie w jakim temacie robisz off-topic.

Poza tym nie ma co porównywać hostingu zza oceanu do chociażby tego w Niemczech, możesz mieć lepsze maszyny itd. itp. ale tych 100 ms różnicy nijak nie zrekompensujesz, bo to już jest czas odczuwalny. Różnice PL <>DE nie są już tak widoczne podczas używania.

I chociażbyś bajerował nie wiadomo jakimi rozwiązaniami technicznymi, to i tak wybrałbym firmę Adriana :P.

 

Dlatego odpowiednia oferta powstaje dla maniaków europy - ale nie w hetzner :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niedostępność pare dni to tylko chyba w hetzner ;)
Pewnie odnosisz się do ostatnich problemów MasterNET.pl które zostały zakończone?

Bądź tak łaskaw i poczytaj kilka poprzednich postów, nowy sprzęt był dostępny po ~1h czasu od jego wymiany (w godzinach nocnych i ponoć gdy nikogo nie ma w DC), problem niedostępności zupełnie na czym innym polegał - ale jak widać są ludzie którzy tego nie rozumią mimo, że wspomniane to było kilka razy.

 

Natomiast jeżeli się mylę to może przedstawisz kilka przykładów gdzie to hetzner było niedostępne przez parę dni...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zyjemy w swiecie fantazji? Myslisz, ze jak kupisz 5 serwerow to nie ma szans zeby wszystkie padly jednoczesnie? W takim SoftLayerze wystarczy, ze znowu pradu zabraknie i wszystko lezy ;)

 

Poza tym pamietaj, zeby dostosowywac oferte do faktycznych zapotrzebowan zainteresowanego... Bo co za sens proponowac komus 10 serwerow, ktore w wypadku parogodzinnej awarii zapewnia ciaglosc istnienia jakiegos forum?

 

Troche zjezdzajac z tematu... Pare kilometrow ode mnie znajduje sie centrum obliczeniowe, ktore ma redudancje do tego stopnia, ze stoja tam 2 identyczne budynki z identycznym wyposazeniem... Nie musze chyba mowic jakie to sa koszty... A i tak taki stopien redudancji nie dla wszystkich jest do przyjecia...

 

Wypadek z prądem mieli i ok. SLA dostałem za to i na klientów przekazałem, którzy nawet nie zauważyli bo w nocy było ;)

 

Ale właśnie ja tu patrzę realnie na to - i wychodzi, że taki failover się nie opłaca. Jeśli byłoby zapotrzebowanie na failover to by można myśleć.

A ten co ty podałeś jest nieopłacalny i nieefektywny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlatego odpowiednia oferta powstaje dla maniaków europy - ale nie w hetzner ;)

 

Wspaniale, tylko, że temat nosi nazwę masternet.pl a nie 'Reklama Prohost'

PS. Co do Hetznera, sam korzystam i jestem w 100% zadowolony, zarówno z jakości usługi jak i szybkości reakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pewnie odnosisz się do ostatnich problemów MasterNET.pl które zostały zakończone?

Bądź tak łaskaw i poczytaj kilka poprzednich postów, nowy sprzęt był dostępny po ~1h czasu od jego wymiany (w godzinach nocnych i ponoć gdy nikogo nie ma w DC), problem niedostępności zupełnie na czym innym polegał - ale jak widać są ludzie którzy tego nie rozumią mimo, że wspomniane to było kilka razy.

 

Natomiast jeżeli się mylę to może przedstawisz kilka przykładów gdzie to hetzner było niedostępne przez parę dni...?

 

Nie wiem nic o awarii w masternet - podobno to była jakaś rutynowa wymiana ;) Tak przynajmniej pisałeś wcześniej - prawda? Nie mogli wam dysków przenieść z jednego kompa do drugiego? Co się tak naprawdę działo to ja nie wiem i pewnie nikt nie wie. Ja porównywalem support do innego dc a nie twój pad.

 

Wspaniale, tylko, że temat nosi nazwę masternet.pl a nie 'Reklama Prohost'

PS. Co do Hetznera, sam korzystam i jestem w 100% zadowolony, zarówno z jakości usługi jak i szybkości reakcji.

 

Rozmawiamy to rozmawiamy - mod przeniesie ;)

I to nie jest reklama - reklama to mój banner na topie tego forum i jak zechce to dam temat w oferty.

Chciałbym tylko napisać co myślę o tym dc - a, że się ktoś rzuca bo ma tam serwer to jego problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem nic o awarii w masternet - podobno to była jakaś rutynowa wymiana ;) Tak przynajmniej pisałeś wcześniej - prawda? Nie mogli wam dysków przenieść z jednego kompa do drugiego? Co się tak naprawdę działo to ja nie wiem i pewnie nikt nie wie.
eh... mówiłem abyś poczytał ostatnie posty i już ostatni raz się powtarzam.
Ja porównywalem support do innego dc a nie twój pad.
Raz piszesz o hetzner (niedostępność kilka dni tylko w hetzner) teraz o innym DC
Rozmawiamy to rozmawiamy - mod przeniesie ;)
Nie ma to jak robienie bałaganu i to publicznie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eh... mówiłem abyś poczytał ostatnie posty i już ostatni raz się powtarzam.

Raz piszesz o hetzner (niedostępność kilka dni tylko w hetzner) teraz o innym DC

 

Nic nie pisze jakie były powody problemów i dlaczego super dc nie przeniosło dysków jeśli sprzęt jest taki sam.

O uszkodzonych backupach nawet nie wspominam bo jak można mieć uszkodzone backupy - ktoś je tam gryzł czy co?

 

Cały czas piszę o hetzner - poprostu mnie nie zrozumiałeś. Może się niejasno wyraziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja piernicze - skończcie już temat bo jest to już żenujące :| Forum nie służy do kłótni, prześladowania i chwalenia się swoimi lepszymi "zabawkami" :/ wszystko ma swoje plusy i minusy, ale dyskutujmy na temat!

 

Adrian - daj sobie spokój i nie odpowiadaj, bo do niczego to nie prowadzi !

 

 

Tematem przewodnim tego wątku jest firma MasterNET.pl z siedzibą w Krakowie - dyskusja na temat ich usług, padów i problemów.

Na forum zaglądają różni ludzie - nie koniecznie tak obeznani w temacie jak Wy/My - więc po co im zaprzątać głowę tym gdzie i jakie serwery ma Masternet, czy firmy konkurencji. Wg. mnie w tym temacie sama kwint esencja powinna się znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wypadek z prądem mieli i ok. SLA dostałem za to i na klientów przekazałem, którzy nawet nie zauważyli bo w nocy było :P
I? Niektorych 'rekompensata' nie zadowala. Poza tym jak to sie ma do wspanialego fail-over'u z 5 dodatkowymi serwerami? Bo na moje oko to padlby tak samo jak moj kiepski, jednoserwerowy fail-over ;)

 

Ale właśnie ja tu patrzę realnie na to - i wychodzi, że taki failover się nie opłaca. Jeśli byłoby zapotrzebowanie na failover to by można myśleć.

A ten co ty podałeś jest nieopłacalny i nieefektywny.

Jasne, ze sie nie oplaca. Fail-over sie nigdy nie oplaca ;) Niektore sytuacje go jednak wymagaja...

 

Natomiast co do efektywnosci... Nie mozna (w pesymistycznej sytuacji) zepewnic 99.999% uptime siedzac na 2 serwerach w budzetowej serwerowni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I? Niektorych 'rekompensata' nie zadowala. Poza tym jak to sie ma do wspanialego fail-over'u z 5 dodatkowymi serwerami? Bo na moje oko to padlby tak samo jak moj kiepski, jednoserwerowy fail-over ;)

 

Jasne, ze sie nie oplaca. Fail-over sie nigdy nie oplaca ;) Niektore sytuacje go jednak wymagaja...

 

Natomiast co do efektywnosci... Nie mozna (w pesymistycznej sytuacji) zepewnic 99.999% uptime siedzac na 2 serwerach w budzetowej serwerowni...

 

Cieszę się, że zrozumiałeś co napisalem :P

Po to jest SLA i na SLA się klient zgadza - SLA jest odpowiednia do ceny jaką płaci.

Każda serwerownia może zaliczyć jakiś pad - ważne jest aby od święta i szybko naprawiali. Nie ma gwarancji bezawaryjności (przynajmniej za cenę do przyjęcia - mówimy tu o 2ch atkich samych budynkach :)). Ale to już jest trochę inna bajka bo rozmawiamy o szybkości reakcji na problemy techniczne. Hosteurope np. nie jest w stanie wymienić sprzętu w ciągu weekendu - całkiem niedawno miałem ten problem z nimi.

 

Akurat taki failover jaki podałeś się nie opłaca - można inaczej to rozwiązywać ale nie w serwerowniach typu hetzner.

Serwer bez dysków kosztuje jakieś 50%. Jak się ma raid1 można na dyskach oszczędzać i mieć sam serwer backup - w razie problemu tylko dyski przenieść.

Szybkość kilka minut potrzebnych na odpalenie maszyny i podłączenie kabla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nic nie pisze jakie były powody problemów i dlaczego super dc nie przeniosło dysków jeśli sprzęt jest taki sam.

O uszkodzonych backupach nawet nie wspominam bo jak można mieć uszkodzone backupy - ktoś je tam gryzł czy co?

Wymieniany był CAŁY sprzęt - teraz już rozumiesz?

Sam serwer został bardzo szybko postawiony i skonfigurowany - problem dotyczył jedynie plików poszczególnych kont.

 

Cały czas piszę o hetzner - poprostu mnie nie zrozumiałeś. Może się niejasno wyraziłem.

[...]

-

Niedostępność pare dni to tylko chyba w hetzner

[...]

to może w końcu napiszesz skąd takie wnioski skoro nie tyczy się to MaterNET.pl?

 

normalnie można zwariować

i dlatego nie wypowiadam się już na te tematy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cieszę się, że zrozumiałeś co napisalem :P
Nie zrozumialem, tylko sie temat troche zmienil... Ale olac ;)

 

Hosteurope np. nie jest w stanie wymienić sprzętu w ciągu weekendu - całkiem niedawno miałem ten problem z nimi.
Czyli jednak fail-over by sie przydal? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wymieniany był CAŁY sprzęt - teraz już rozumiesz?

Sam serwer został bardzo szybko postawiony i skonfigurowany - problem dotyczył jedynie plików poszczególnych kont.

[...]

-

[...]

to może w końcu napiszesz skąd takie wnioski skoro nie tyczy się to MaterNET.pl?

 

normalnie można zwariować

i dlatego nie wypowiadam się już na te tematy...

 

Po co dyski wymieniać? Nie rozumiem tego :P

Słyszałem, że to była zorganizowana akcja więc się nie liczy - ja miałem postawiony serwer gry w hetzner i dysk wywalał błędy - zajeło im to cały dzień.

Akurat w takich serwerowniach trzymam rzeczy które nie są dla mnie ważne - klientów bym nigdy tam nie wstawił bo wiem czym to się może skończyć.

 

Nie zrozumialem, tylko sie temat troche zmienil... Ale olac ;)

 

Czyli jednak fail-over by sie przydal? ;)

 

Oczywiście, że mógłby się przydać ale jak mówie nie trzymam w takich serwerowniach rzeczy ważnych dla mnie czy klientów więc nie ma co kombinować i nieuzasadniony wydatek by był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co za cz?owiek no nie do zdarcia.. dociera do Ciebie, ?e w tym temacie nikogo nie interesuje Twój serwer gier w Hetznerze, tylko masternet ?

 

Jak dla mnie wszystkie Twoje posty w tym temacie do wywalenia, albo przeniesienia, kompletny ?mietnik.

 

// Edytuje bo szkoda pisa? kolejnego postu. Rozmawiasz, ale z tego co widz? to Adrian z Tob? ju? nie ;).

// Edit 2, pewnie to Ty tylko wykazujesz 0 inteligencji. EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co za człowiek no nie do zdarcia.. dociera do Ciebie, że w tym temacie nikogo nie interesuje Twój serwer gier w Hetznerze, tylko masternet ?

 

Jak dla mnie wszystkie Twoje posty w tym temacie do wywalenia, albo przeniesienia, kompletny śmietnik.

 

Nie czytaj jak ci się nie podoba. Nikt cię nie zmusza. Rozmawiam z Adrianem S. i p.

 

// Edytuje bo szkoda pisać kolejnego postu. Rozmawiasz, ale z tego co widzę to Adrian z Tobą już nie ;).

 

Pewnie zadaję niewygodne pytania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wymieniany był CAŁY sprzęt - teraz już rozumiesz?
Po co dyski wymieniać? Nie rozumiem tego

No to rzeczywiście super są te Twoje serwerownie za oceanem - oferują wieczne dyski...

 

@Prohost - sory ale z Tobą nie da się rozmawiać.

 

EOT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
// Edit 2, pewnie to Ty tylko wykazujesz 0 inteligencji. EOT

 

Chcesz pytań do masternetu związanych z tematem to proszę:

1. Dlaczego sprzęt był wymieniany (na taki sam)?

2. Dlaczego podany powód wymiany sprzętu jest bezsensu? (ddos)

3. Dlaczego przy wymianie sprzętu na taki sam dc nie przeniosło dysków?

4. Jak to się stało, że były uszkodzone backupy? Jeśli są uszkodzone to raczej nie powinno się ich dac odzyskać.

5. Padanie bazy danych na początku sugerowałoby błędy dysku - czy masternet stosowało raid?

6. Czy jest możliwe, że backupy się nie robiły kompletnie z uwagi na uszkodzenia dysku?

 

Po tym wszystkim co tu czytałem myslę, że poprostu dysk padł i okazało się, że backupy są niepełne lub serwer był przeładowany i z tego względu backupy też mogły być ucinane(chociaż to jest mniej prawdopodobne) i przy upgradzie dopiero wyszło.

No ale mogę się mylić - pan Adrian napewno mnie poprawi.

 

p.s. dysków się nie wymienia bo po co downtime mieć? taki używany dysk też jest pewniejszy bo nie wiesz co możesz dostać - i napewno nowego dysku nie dostajesz bo sprzęt nie jest jednorazowy. Więc kto przy zdrowych zmysłach wymieniałby te "działające dyski" na nowe/nienowe/niepewne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I z tego wszystkiego nikt nie zauwazyl, ze strona glowna masternet'u juz dziala ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I z tego wszystkiego nikt nie zauwazyl, ze strona glowna masternet'u juz dziala ;)

 

Ja widziałem bo byłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Prohost jaki jest sens odpowiadać na Twoje pytania skoro dalej nie rozumiesz tego co napisałem w poprzednim poście?

no ale... w zasadzie poprawiasz mi dziś humor ;)

 

Chcesz pytań do masternetu związanych z tematem to proszę:

1. Dlaczego sprzęt był wymieniany (na taki sam)?

Na nowy tego samego rodzaju - nie rozumiem co w tym dziwnego.
2. Dlaczego podany powód wymiany sprzętu jest bezsensu? (ddos)
Też nie widzę sensu tego pytania.
3. Dlaczego przy wymianie sprzętu na taki sam dc nie przeniosło dysków?
Skoro nie rozumiesz, że CAŁY sprzęty był wymieniany to co ja mam Ci tu napisać?
4. Jak to się stało, że były uszkodzone backupy? Jeśli są uszkodzone to raczej nie powinno się ich dac odzyskać.
I Ty prowadzisz hosting? skoro nie słyszałeś nigdy o "odzyskiwaniu danych"
5. Padanie bazy danych na początku sugerowałoby błędy dysku - czy masternet stosowało raid?
Jak i również inne usługi, a że pad MySQL jest najbardziej widoczny to chyba wiadomo. Tak jest stosowany.
6. Czy jest możliwe, że backupy się nie robiły kompletnie z uwagi na uszkodzenia dysku?
Przecież wszystkie dane są przywrócone w 100%, problem był tylko przy zgrywaniu z niezależnego backupu przy pewnej części kont.

W końcu po coś trzyma sie backup do 5-ciu dni wstecz.

 

p.s. dysków się nie wymienia bo po co downtime mieć?
To żeś teraz dowalił...

 

@Prohost ... jakby nie było - imponujesz mi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Boże Święty...

Jak to z czego odzyskany został backup?

z poprzedniego oraz teraźniejszego dnia wymiany sprzętu.

(pisałem chyba już, że backup trzymany jest do paru dni wstecz wykonywany co 24h/dobę trzymalny na zupełnie niezależnym sprzęcie)

Jeżeli backupu nie byłoby z poprzednich dni, a sprzęt cały wymieniony to chyba oczywiste, że żadnych danych by nie było?

 

Może i trzeba było stare dyski wsadzić w nowy sprzęt i za jakiś czas znowu sie bawić - skoro Ty tak wolisz... jak powiedziałeś "Twój problem"

 

Ja się tłumaczę?

Tłumaczy się zawsze winny lub ten co ma coś na sumieniu, a Ty jak sam napisałeś miałeś pytania to Ci odpowiedziałem inaczej znowu byś próbował tworzyć kolejną teorię spiskową ale jak widać do tej pory nie tylko jedna osoba się z Tobą nie zgodziła.

 

Jak pokazuje praktyka - nie należy drążyć pewnych dyskusji.

I jakie znowu Pentium?

Mówisz to tylu sprawach chociaż nie sprawdzisz oferty lub się nie upewnisz...

 

Więcej logiki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To na priv sobie wyjasnimy. Nie będe kontynuował tego wątku dalej publicznie bo zadaleko się to posuneło.

Nie chce szkodzić masternetowi - przyjmijmy, że moje wątpliwości zostały rozwiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkodzić? wręcz przeciwnie ;)

Szukacz wyłącznie dziury w całym (o czym już Ci napisałem na PW)

przykro mi ... poszukaj sobie innego hostingu gdzie będziesz się bawił w detektywa... ale Tobie jako konkurencji to nie bardzo wypada (świadczy to wyłącznie o Twojej osobie - zawiść? zazdrość?).

 

THE END.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×