Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość nrm

Ubuntu Na Serwer?

Polecane posty

Gość normanos

Trochę pogoglałem, ale ciężko znaleźć jakieś konkrety w tym temacie. Mam pytanie do osób zaznajomionych z tym tematem: czy Ubuntu Server 6.10 to dobry wybór?

 

W domu mam Ubuntu 7.04, na serwerach mam Debiana 3.0. Z Debiana ogólnie jestem zadowolony i żadne CentOSy, Gentoosy itp. nie wchodzą w grę. Problem był zawsze z nowym oprogramowaniem - głównie PHP 5.x + dodatki i MySQL 5.x - oficjalnie brak, nieoficjalnie gnioty w stylu Dotdeb.org, kompilacja zbyt kłopotliwa na dłuższa metę. No i stąd pomysł Ubuntu na serwer - w tej chwili serwerownia ma bodajże 6.10 w ofercie. Wieloletni support Cannonicala + spore community + własne Ubuntu w domu = wydaje sie być ciekawym rozwiązaniem. Czy są jakieś 'ale' o których nie wiem/nie pomyślałem? :P

 

Podpytanie: czy od razu aktualizować do 7.04 czy to, że serwerownie na razie maja 6.10 to jakiś głębszy cel? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

Może daj sobie spokój z takimi odpowiedziami? :P Napisałem wyżej, że NIE interesuje mnie kompilacja. Do tej pory musiałem ciągle kompilować php+dodatki i mam juz tego dosyć. Poza tym pytanie dotyczy ogólnie owych systemów, a nie czy kompilować czy też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu jest robione pod masowego klienta (czyt. desktopy). Skoro koniecznie chcesz jakiegos Linuksa to juz lepiej zostan przy Debianie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę pogoglałem, ale ciężko znaleźć jakieś konkrety w tym temacie. Mam pytanie do osób zaznajomionych z tym tematem: czy Ubuntu Server 6.10 to dobry wybór?

Dobry, ale wez 6.06 LTS albo 7.04.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może daj sobie spokój z takimi odpowiedziami? :P Napisałem wyżej, że NIE interesuje mnie kompilacja.

I bedziesz zmienial systemy jak rekawiczki tylko po to aby miec najnowsze php i mysqld?

Wstyd... co z Ciebie za admin?

 

P.S. to moj 1 K post na tym forum :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
I bedziesz zmienial systemy jak rekawiczki tylko po to aby miec najnowsze php i mysqld?

ale.. 'o czym ty do mnie rozmawiasz'? :PJaka zmiana systemów? Mam dedyka od grudnia 2005 i ciągle na nim stoi niezmiennie Debian, drugi dedyk (nie mój) z którym mam styczność też ma od roku Debiana, teraz na dniach kupuje 'trzeci' i tu zastanawiam się nad czymś innym. I gdzie ta ciągła zmiana?!?

 

btw: http://normanos.com/linux/adminowanie/a-mi...yc-tak-pieknie/

 

Wstyd... co z Ciebie za admin?

A gdzie to jest tak napisane? Bliżej mi do programisty niż do admina. To, że mam na swoje potrzeby kilka serwerów nie oznacza, że automatycznie jestem adminem, a już na pewno nie profesjonalnym :P

 

Ubuntu jest robione pod masowego klienta (czyt. desktopy).

Ale ja mówię o Ubuntu Server, a nie Desktop (choć to pewnie różnica tylko w defaultowych pakietach). W czym by miała ta "masówka" być zła? Konkretnie co jest z Ubuntu Server nie tak w stosunku do Debiana? (o to właśnie pytam od początku tego wątku :) )

 

Dobry, ale wez 6.06 LTS albo 7.04.

Ok, serwerownia ma tylko 6.10 jak wyżej opisałem. Coś nie tak jest z tą wersją? Zawsze chyba mogę zrobić dist-upgrade?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co jest z Ubuntu Server nie tak w stosunku do Debiana?

Tez mnie to zawsze zastanawia... Kiedys korzystalem tylko z Debiana, od jakiegos roku uzywam rowniez Ubuntu. I powiem szczerze, ze roznicy dla mnie nie ma (ba, upgrade'y pakietow potrafia szybciej pojawic sie w Ubuntu niz w Debianie).

Do dosc "waznych" maszyn preferuje Debiana (+kompilacja ze zrodel) - z racji jakiegos mojego zaufania - ale w sumie Ubuntu jeszcze nigdy mnie nie zawiodl.

Ok, serwerownia ma tylko 6.10 jak wyżej opisałem. Coś nie tak jest z tą wersją? Zawsze chyba mogę zrobić dist-upgrade?

Nic, po prostu 6.10 to juz nieaktualna wersja. Aktualnymi jest 6.06LTS i 7.04. Jak nie masz wyboru to wezmiesz po prostu 6.10 i zrobisz sobie upgrade do 7.04.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ofense Normanos, ale powinieneś wybierać system który najlepiej znasz,

a nie ten który oferuje Ci najciekawsze Twoim zdaniem paczuszki z pehapkiem i sqlkiem.

Notabene, o wiele mniej czasu zajmie Ci oswojenie ./configure && make && make install

niż poznawanie charakterystyki nowej dystrybucji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

Niestety nie zrozumiałeś w ogóle istoty pytania i ciągle ciągniesz ten sam wątek. Debiana na serwerach używam od 2005, Ubuntu w domu na laptopie używam nieprzerwanie od paru miesięcy.

 

Pytanie można chyba uznać za zamknięte bo właśnie zamówiłem kolejną maszynę, tym razem właśnie z Ubuntu Server. Jak to będzie z konfigiem i czy będę bardziej zadowolony niż z Debiana okaże się wkrótce :lol: Cóż, muszę się sam przekonać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie zrozumiałeś w ogóle istoty pytania i ciągle ciągniesz ten sam wątek. Debiana na serwerach używam od 2005, Ubuntu w domu na laptopie używam nieprzerwanie od paru miesięcy.

Wręcz przeciwnie. Zrozumiałem bardzo dobrze.

W "pracy" masz Debiana, a w "domu" Ubuntu, a że jesteś leniem i zobaczyłeś że

w Ubuntu są fajne paczuszki, to się zastanawiasz czy by tak...

Racja. Koniec tematu. Powodzenia. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzieś na ubuntu.pl było do pobrania takie coś jak Ubuntu Professional. Tej właśnie wersji użyłem na jednym serwerku postawionym u mnie w mieście, chodzi na nim www + mysql + cs 1.6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

wątek nieaktualny bo na serwerze stoi i tak Debian Etch :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×