Skocz do zawartości
Gość Neo

Własna Serwerownia?

Polecane posty

Gość Neo

Witam serdecznie.

Ostatnio przeszukuję internet w poszukiwaniu najlepszego data center w którym mógłbym umieścić swoje maszyny (interesuje mnie cała szafa rack). Naszła mnie myśl czy jeżeli posiadam odpowiednie pomieszczenie (trzebaby było jeszcze tylko przystosować typu klimatyzacja i zabezpieczenia), to nie opłacało by się kupić sprzętu (powiedzmy że posiadam kapitał ~150 000zł), zatrudnić odpowiedeni osoby i zbudować własną serwerownię? (myślę o założeniu profesjonalnej firmy hostingowej)

Ale na to pytanie będę w stanie sam odpowiedzieć jeżeli dowiem się jednej rzeczy.

A mianowicie jaki będzie koszt utrzymania łącz do takiej serwerowni? Jak wygląda to w firmach typu ATM, Netia, WDC oraz innych data center? I jeszce jak obliczyć przepustowność takiego łącza? 1MB/s = ?Gb transferu? (chodzi mi jakie przeciążenie będą w stanie takie łącza wytrzymać).

Z góy bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Z uszanowaniem.

Bartłomiej Smykla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

uff ~150 000zł stanowczo za mały budżet może jak byś dodał jedno zero.

Lepiej wyjdziesz na tym jak skontaktujesz się z jakimś data center i wynajmiesz miejsce na tę szafę.

Myślę, że najlepszą informacje uzyskasz bezpośrednio w rozmowie z konsultantem ATM czy WDC czy GTS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Neo

Hej patrick :P

Dzięki za odpowiedź.

A mógłbyś jakoś ustosunkować się do tej wypowiedzi? :P

Co było by aż tak kosztowne w tym przedsięwzięciu? :)

I ponawiam pytanie jak przeliczyć ile wytrzyma łącze. :)

Pozdrawiam.

Z uszanowaniem.

Neo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jeden z ogolnopolskich operatorow robil wycene budowy malutkiej (kilkadziesiat metrow) serwerowni (podloga techniczna, klima, agregat itd) to wyszlo ponad 300 000 zl (i w kosztach nie byly ujete koszty kopania po miescie i kladzenia swiatlowodow).

Co było by aż tak kosztowne w tym przedsięwzięciu? :P

I ponawiam pytanie jak przeliczyć ile wytrzyma łącze. :P

Tego typu informacja nikt sie nie bedzie dzielil. Musisz zaplacic za konsultacje i juz :>

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Neo

Rozumiem. :P

Zapomniałem kompletnie o agregacie i UPS'ach (które notabene jest chyba najdroższym sprzętem dla małej serwerowni).

Pozdrawiam.

Z uszanowaniem.

Neo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mowiac juz o tym, ze za 150k to sobie teraz nawet mieszkania nie kupisz... A Ty tu piszesz o budowie wlasnej serwerowni :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale za 150 000 zł można średniej jakości serwerownie na własny użytek zbudować :P, ale wtedy nie będzie to serwerownia marzeń, tylko serwerownia dla własnego użytku.

 

uff ~150 000zł stanowczo za mały budżet może jak byś dodał jedno zero.

 

Hostings.pl - wątpię żeby oni zainwestowali 1 500 000 zł we własną serwerownię :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po fotkach serwerowni hostings.pl widać, iż na pewno nie zainwestowali w nią >100.000pln :P (nie licząc samych serwerów)

 

Ogólnie rzecz biorąc wszelkiego typu wyceny obojętnie w jakiej branży są mocno przesadzone :P

(oparte na doświadczeniach w bliskich kręgach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi głównie chodzi, żeby zbudować serwerownią dobrą, gdzie wszystko będzie działać prawidłowo nie trzeba milionów. Takie jest moje odczucie.

 

Molochy które potrzebują niesamowitych rzeczy, oczywiście muszą dużo inwestować, ale żeby pod jedną szafe rack i parenaście serwerów pakować 1 500 000 zł to już przegięcie :P Chyba że za ochronę chce się mieć GROM to ok, rozumiem :P

 

 

PS. 150 000 zł żeby sprecyzować chodzi mi o budowę - łącza, ups itp. Koszt serwerów liczę oddzielnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS. 150 000 zł żeby sprecyzować chodzi mi o budowę - łącza, ups itp. Koszt serwerów liczę oddzielnie
A gdzie to postawisz? Najpierw musisz miec budynek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większy lokal ? To taki przykład: easyisp.pl :

 

P1180014.jpg

 

Raczej wieżowca to oni nie wykupili :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale mi chodzi że hali nie trzeba wykupować :P, ale to dyskusja rzeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tia... kuchenka gazowa na której technicy obiadek sobie robią koło szafy serwerowej :P

 

oj @Majkel. wyobraźni trochę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Przecież to jest w zieleniaku i to pewnie miejsce wynajmowane przez artnet. To, że zrobili zdjęcie szafy tylko o niczym nie świadczy :P I skąd wiesz jaki mały jest ten pokój ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło że można lokal wynająć, a nie cały budynek :P, ale widzę że wszyscy walczą z moim tokiem myślenia :) Samemu ciężko odpierać zarzuty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość voytar

Neo: tu masz info dotyczące transferu jaki przepchniesz przez megabit: http://www.webhostingtalk.pl/index.php?sho...c=1966&st=0

 

Mówicie o kosztach budynku a przecież Neo napisał, że ma odpowiednie pomieszczenie. Chociaż generatora razem z serwerami się nie trzyma, więc ze dwa by się przydały.

 

W 150kPLN się raczej byś zmieścił. Jeśli to ma być porządne DC to musisz zainwestować w BGP. Router Cisco z serii 7200 do obsługi tego to między 10 a 20kUSD w GPLu. Musisz do tego dołożyć switcha, który tani nie jest, mówię o Cisco (a może od razu Cat6500? hehehe...). Należy też pamiętać o kosztach zestawienia łącz.

 

Podsumowując, nie jestem pewien czy warto inwestować we własne DC. Lepiej te 150 kafli wydaj na serwery i skorzystaj z kolokacji. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 150k zł zmieścisz się spokojnie, jeśli ma to być serwerownia dla jednej szafy. Z klimatyzacją powinieneś się zmieścić w 10k, do tego za router zapłacisz 12k usd (nówka cisco w Polsce), switch cisco 24 portowy, bodajże 3620 to jakieś 4k usd. Do tego dochodzi koszt szafy i zasilaczy ups, szafa APC to koszt poniżej 5k zł, z upsami to już nie jest tak prosto - pytanie co tam chcesz upchnąć - bo może dwa blady to i dwa upsy niewielkie wystarczą... A podłoga techniczna? Po co... Dla 1 szafy? Swoją drogą to preferuje raczej model promowany przez APC, czyli prowadzenie kabli górą, a ciepłego powietrza kanałami między szafami, coś takiego jest o wiele wygodniejsze w obsłudze i nawet tańsze. Do serwerowni wypada jeszcze zainstalować system przeciwpożarowy i alarm, system gaszenia argonem to koszt około 30k zł, jeszcze kable sieciowe, stanowiska obsługi i już wszystko gotowe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale za 150 000 zł można średniej jakości serwerownie na własny użytek zbudować :), ale wtedy nie będzie to serwerownia marzeń, tylko serwerownia dla własnego użytku.

Autor watku napisal, ze chce zbudowac serwerownie, zeby otworzyc profesjonalna firme hostingowa. Wykladzina na podlodze to nie jest profesjonalna serwerownia (vide fotka z Artnetu) :>

Mi głównie chodzi, żeby zbudować serwerownią dobrą, gdzie wszystko będzie działać prawidłowo nie trzeba milionów. Takie jest moje odczucie.

Molochy które potrzebują niesamowitych rzeczy, oczywiście muszą dużo inwestować, ale żeby pod jedną szafe rack i parenaście serwerów pakować 1 500 000 zł to już przegięcie :) Chyba że za ochronę chce się mieć GROM to ok, rozumiem ;)

Nie.

Policz sobie:

Zasilanie - koszt agregatu, upsow, baterii

Chlodzenie (to jest bardzo wazna sprawa) - podloga techniczna + 2 klimatyzatory (30 serwerow w jednej szafie "troszke" trudno chlodzic jakas smieszna klimatyzacja sufitowa).

Swiatlowody - zalozmy tylko Tepsa mu podejdzie pod budynek - ale wypadaloby miec drugie lacze - wiec dochodzi koszt kopania swiatla.

Do tego koszty sprzetu (rutery/switche).

Koszt pracy specjalistow (budowa serwerowni, konfiguracja bgp, itd).

W 150k zł zmieścisz się spokojnie, jeśli ma to być serwerownia dla jednej szafy.

No wlasnie z tego co pisze autor to chce otworzyc firme hostingowa a nie budowac sobie serwerownie dla jednej swojej szafy.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie, jeśli ma to być większa serwerownia lub centrum danych to nie ma szans zmieścić się w tej kwocie, natomiast przy niewielkiej serwerowni jest to do zrobienia.

 

Jeśli chodzi o łącza, zazwyczaj operatorzy "nam zafundują" podpięcie czy to via radiolinia czy światło (nawet TP) - tylko wszystko rozchodzi się o ilości megabitów... Jeśli to ma być "serwerownia" z łączem 2 Mbps to nie ma co śię w to nawet pchać, natomiast jeśli mówimy o 100 Mbps to rozmowa staje się już konkretniejsza, a nawet konkretna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
natomiast jeśli mówimy o 100 Mbps to rozmowa staje się już konkretniejsza, a nawet konkretna.

Eee tam, juz to przerabialem ostatnio (duze miasto wojewodzkie).

Koszt budowy swiatlowodu po miescie jest, delikatnie mowiac, dosc duzy (kopanie sie pod ulicami, itd).

Wlasne swiatla ma tylko TPSA, moze bedziemy mieli szczescie i sie znajdziemy w zasiegu Netii (ale im to jakosc ostatnio sie sypie). TKT ma raczej swiatla tylko w okolicach dworcow. Zostaje jeszcze Exatel - ale tez trzeba miec szczescie zeby akurat w poblizu miec ich swiatlowod (i mozliwosc wpiecia sie do niego).

 

Pozostaje szukanie pomieszczen znajdujacych sie w okolicach wezlow (strzelam, ze Lea w Krakowie jest wlasnie takim miejscem ;))

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Światła ok, ale przecież mamy jeszcze radiolinie? Łącza optyczne - do bardzo dużych przepustowości.

 

Co ciekawe Lea właśnie nie jest takim miejscem, krakowskim punktem, gdzie znajdują się wszystkie węzły jest Biprostal (Królewska) oraz Plac Matejki, Lea znajduje się kilkaset metrów od biprostalu, jednak jest to chyba jeden z lepszych technologicznie punktów TP (na Lea mamy 8 biurowców, obok miasteczko studencki i uczelnie). U nas na miejscu jest światło z TP oraz radiolinie (duże, o przepustowościach ponad 30-40 Mbps każda) od chyba wszystkich liczących się operatorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Światła ok, ale przecież mamy jeszcze radiolinie?

Nie wiem, jakos nie mam zaufania do radia (wiem, ze mowimy o profesjonalnych rozwiazaniach np. Ericssona a nie o 2.4/3.4/5.ilestam).

Radio moze byc - ale imho powinno byc tez swiatlo (i wszystko ladnie spiete bgpem ;))

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem, jakos nie mam zaufania do radia (wiem, ze mowimy o profesjonalnych rozwiazaniach np. Ericssona a nie o 2.4/3.4/5.ilestam).

Radio moze byc - ale imho powinno byc tez swiatlo (i wszystko ladnie spiete bgpem :))

Tez uwazam, ze radio jest zle ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Policz sobie:

Zasilanie - koszt agregatu, upsow, baterii

Chlodzenie (to jest bardzo wazna sprawa) - podloga techniczna + 2 klimatyzatory (30 serwerow w jednej szafie "troszke" trudno chlodzic jakas smieszna klimatyzacja sufitowa).

 

Hmm tak słucham i słucham, a leasing podobno też istnieje w Polsce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×