Skocz do zawartości
bsm1960

Padło Całe Gts Energis A Wraz Z Nim......

Polecane posty

Cóż, dla mnie powstaje tutaj sytuacja podobna do rynku hostingu sprzed 1,5 roku - nagle wszyscy zaczynają oferować coś, czego tak naprawdę nie są w stanie zapewnić. Overselling pełną gębą, 6 mbps bez limtu za 99 zł. I jeśli nic się nie zmieni to minie trochę czasu i okaże się, że te super szybkie łącza w godzinach szczytu działają na poziomie osiedlówek.

 

Co do GTSu to miewał on w Polsce problemy ze stabilnością już jakiś czas temu (3-4 pady sesji BGP w tygodniu to nie taki rzadki widok), a jak pisałem pół roku temu moment kiedy padnie coś dużego i na dobre był kwestią czasu. I sądze, że lepiej nie będzie, skoro siły zostały przesunięte na klienta domowego, a ludzie masowo rzucają się na bitstreamy GTSu (i Netii, ale to inna bajka). W końcu kilkanaście tysięcy nowych klientów, w dodatku w przypadku GTSu takich, których nikt wcześniej u nich nie obsługiwał tworzy pewien zamęt.

 

Bez inwestycji w infrastrukturę i przede wszystkim obsługę tego wszystkiego (pół godziny oczekiwania przy telefonie w przypadku większej awarii w GTSie, żeby dowiedzieć się co jest grane to norma - niemieckie serwerownie sprzedające za 50 euro usługę mają obsługę na podobnym poziomie :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam lepszą propozycję. Wyciąć ruch TPSA<>WORLD Same plusy. Nawet spamu będzie mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Cóż, dla mnie powstaje tutaj sytuacja podobna do rynku hostingu sprzed 1,5 roku - nagle wszyscy zaczynają oferować coś, czego tak naprawdę nie są w stanie zapewnić. Overselling pełną gębą, 6 mbps bez limtu za 99 zł.

 

A odnies to teraz do rynkow zachodnich, gdzie za mniej dostajesz wiecej. To my jestesmy x lat za murzynami i dopiero zaczynamy gonic zachod, nie naodwrot :)

 

I jeśli nic się nie zmieni to minie trochę czasu i okaże się, że te super szybkie łącza w godzinach szczytu działają na poziomie osiedlówek.

 

Czemu ma sie nic nie zmienic ? Rynek powoooooooli normalnieje, gdyby tepsa robila normalny darmowy peering z innymi sieciami to juz byloby calkiem OK. Oczywiscie to musi niesc za soba rozwoj infrastruktury - ale ta przeciez *non stop* sie dokonuje :) Wystarczy regularnie przegladac np. pl.internet.komunikaty zeby widziec jak wiele modernizacji sie wykonuje.

 

Co do GTSu to miewał on w Polsce problemy ze stabilnością już jakiś czas temu (3-4 pady sesji BGP w tygodniu to nie taki rzadki widok)

 

Kolokuje sie tam od 2001 roku (najpierw dwie mniejsze maszynki, z poltorej roku temu juz kilka/nascie, a teraz dziesiat) - taki pad byl pierwszym od tego czasu. Procz tego zdarzyly sie moze dwie awarie trwajace kilka/nascie sekund (przy ostatniej dzwonil do mnie technik z informacja ze wlasnie wymieniaja switcha i bedzie przerwa 15 sekundowa :) Moze dodaj jaka dokladnie usluga Ci nie dzialala, bo pad pojedynczego lacza pojedynczego end-usera to nie pad calej sieci.

 

, a jak pisałem pół roku temu moment kiedy padnie coś dużego i na dobre był kwestią czasu. I sądze, że lepiej nie będzie, skoro siły zostały przesunięte na klienta domowego, a ludzie masowo rzucają się na bitstreamy GTSu (i Netii, ale to inna bajka). W końcu kilkanaście tysięcy nowych klientów, w dodatku w przypadku GTSu takich, których nikt wcześniej u nich nie obsługiwał tworzy pewien zamęt.

 

Od tego jest zupelnie inna komorka w GTSie, inni ludzie, inny sprzet. Nie widze zwiazku. Nikt nikogo nigdzie nie przesuwa - poprostu sie firma rozrasta. I bardzo fajnie ze w koncu end-userzy beda pochodzic z innych sieci niz tylko TPNET - to dziala pozytywnie na nasz ciagle dziwny rynek internetowy :)

 

Bez inwestycji w infrastrukturę i przede wszystkim obsługę tego wszystkiego (pół godziny oczekiwania przy telefonie w przypadku większej awarii w GTSie, żeby dowiedzieć się co jest grane to norma - niemieckie serwerownie sprzedające za 50 euro usługę mają obsługę na podobnym poziomie :)).

 

Wczoraj mialem info co jest grane w jakies gora 3-4 minuty. Moze poprostu jestes zbyt maluczkim klientem zeby wiedziec pierwszy.. :)

pozdr.

 

 

Mam lepszą propozycję. Wyciąć ruch TPSA<>WORLD Same plusy. Nawet spamu będzie mniej.

 

O! Ktos nawet na polipie mial taki pomysl.. Moim zdaniem genialny, tylko raczej niewykonalny. Zeby sie wszyscy hostingodawcy zebrali do kupy i ograniczyli do minimum TPNET.. A wczesniej wystosowac list otwarty do preseza TPSA - chcecie dostep do NASZEGO contentu ? Placcie! Albo zrobcie darmowy peering. Bo my dajemy content i jeszcze za to placic gruba kase dla TPSA musimy :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
... Zeby sie wszyscy hostingodawcy zebrali do kupy i ograniczyli do minimum TPNET..

 

To jest mało realne. Bo jak TPSA powie że nie, to co? Zrzucicie się na Lavel3? A wogóle to home.pl siedział już kiedyś z netartem przy jednym stole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
To jest mało realne. Bo jak TPSA powie że nie, to co?

 

To ich uzytkownicy nie beda mieli dostepu do gigantycznej czesci polskiego internetu :)

 

Zrzucicie się na Lavel3?

 

My ? Po co ? End userzy sa przede wszystkim w TPNET, a content poza nim, w normalnym kraju tpnet zrobilby peering i wymienial sie za darmo takim ruchem.

 

A wogóle to home.pl siedział już kiedyś z netartem przy jednym stole?

 

To juz pytanie do houmersow :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A odnies to teraz do rynkow zachodnich, gdzie za mniej dostajesz wiecej. To my jestesmy x lat za murzynami i dopiero zaczynamy gonic zachod, nie naodwrot
To, że w Ameryce mogą działać hostingi udostępniające konta z transferem bez limitu za 10 dolców i stałe łącza po 20 mbps za 99 dolarów miesięcznie, nie znaczy, że takie rzeczy przejdą u nas - nie ten czas, nie ta infrastruktura. Porównaj liczbę liczących się providerów u nas i przepustowości szkieletów..

 

Jeśli chodzi zaś o Europę to co dokładnie gonimy? Średnia cena łącza typu 2 mbps/256 kbps w Holandii, Francji czy innej Hiszpani to jakieś 30 euro miesięcznie. Nie ma tutaj czego gonić, już teraz jest u nas taniej, patrząc na poziom zarobków Polaków. To nie są czasy SDI i opłaty tysiąc złotych za aktywację. Internet jest bardzo tani.

 

Wczoraj mialem info co jest grane w jakies gora 3-4 minuty. Moze poprostu jestes zbyt maluczkim klientem zeby wiedziec pierwszy..

 

Jeśli w Twoim wypadku duzy klient = kolokacja kilkunastu maszyn na 40 mbps dla Progreso to to o czym ja mówie trzeba nazwać usługa na poziomie enterprise :). Ale teraz bez złośliwości - poczytaj sobie POLIP, do którego zresztą się odnosisz gdzie klienci kupujący po kilkaset mbps od nich mają opisane przeze mnie problemy. Znajdziesz tam też duużo topiców o awariach w GTS dotyczących ich głównej struktury działalności, nie zaś kolokacji.

 

Ciekawsze z ostatniego miesiąca:

 

http://groups.google.com/group/pl.internet...7ab0e7f8d84c6d3

http://groups.google.com/group/pl.internet...e0e41069c2790af

http://groups.google.com/group/pl.internet...fc26ee198e7cac8

 

 

To co dzieje się w DC na Pięknej mało mnie akurat interesuje bo nie mam przyjemności mieć tam serwera, korzystam z bardziej pewnych rozwiązań :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Jeśli chodzi zaś o Europę to co dokładnie gonimy? Średnia cena łącza typu 2 mbps/256 kbps w Holandii, Francji czy innej Hiszpani to jakieś 30 euro miesięcznie.

 

Patrzac na naszych najblizszych zachodnich sasiadow to np w takim 1&1 w .de za 29e miesiecznie dostajesz 3 x DSLe spiete w 16Mbit bez limitu, a do tego gratis routerek fritza ktory na rynku wtornym kosztuje 200e, flat-tv, flat-phone (cala europa bez limitow, procz Polski..). I przez pierwsze pol roku abonament obnizony do 19e.

 

Nie ma czego gonic? Raczysz zartowac.. :)

 

Jeśli w Twoim wypadku duzy klient = kolokacja kilkunastu maszyn na 40 mbps dla Progreso to to o czym ja mówie trzeba nazwać usługa na poziomie enterprise :). Ale teraz bez złośliwości - poczytaj sobie POLIP, do którego zresztą się odnosisz gdzie klienci kupujący po kilkaset mbps od nich mają opisane przeze mnie problemy. Znajdziesz tam też duużo topiców o awariach w GTS dotyczących ich głównej struktury działalności, nie zaś kolokacji.

 

Wszystkie problemy ktore podlinkowales dotycza padow lacz - te zdarzaja sie absolutnie wszystkim (bo co poradzisz na przyslowiowa juz koparke rwaca swiatelka / kable ?). A wczesniej wspominales cos o BGP, globalnych padach, i tak dalej..).

 

To co dzieje się w DC na Pięknej mało mnie akurat interesuje bo nie mam przyjemności mieć tam serwera, korzystam z bardziej pewnych rozwiązań :).

 

Poniewaz nie wypada publicznie wyciagac swoich brudow - przemilcze to :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrzac na naszych najblizszych zachodnich sasiadow to np w takim 1&1 w .de za 29e miesiecznie dostajesz 3 x DSLe spiete w 16Mbit bez limitu, a do tego gratis routerek fritza ktory na rynku wtornym kosztuje 200e, flat-tv, flat-phone (cala europa bez limitow, procz Polski..). I przez pierwsze pol roku abonament obnizony do 19e.
I cyfrograf na 2-3 lata. Na podobnej zasadzie dostajesz w Erze za 150 zł Blueconnecta z darmowymi rozmowami w abonamencie, bezprzewodowym netem 1,5 mbps HSDPA i kartą PCMCIA wartą 1000 zł.. ba, laptopa Fujitsu-Siemens wartego 3 tysiące dają nawet! Tyle, że ja mówię o regularnych ofertach, a nie promocjach, bo związać sie na 3 lata z jakimś providerem na stałe w obecnych czasach to samobójstwo dla portfela.

 

Wszystkie problemy ktore podlinkowales dotycza padow lacz - te zdarzaja sie absolutnie wszystkim (bo co poradzisz na przyslowiowa juz koparke rwaca swiatelka / kable ?). A wczesniej wspominales cos o BGP, globalnych padach, i tak dalej..).

 

Widać nie przeczytałeś dokładnie. A co poradzę na przysłowiową koparkę? No biorę backup od innego providera, skoro mój macierzysty o to nie dba :)..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
I cyfrograf na 2-3 lata.

 

Na 2 lata.

 

No ale pokaz mi taka oferte tu w Polsce, na ta chwile ? :) Ja tylko przyklad dalem, ze to my jestesmy w plecy, nie zachod. 16Mbit (!) bez limitu, za 115 pln wraz z abonamentem telefonicznym i jeszcze jakies movie'sy daja gratis.

 

Na podobnej zasadzie dostajesz w Erze za 150 zł Blueconnecta z darmowymi rozmowami w abonamencie, bezprzewodowym netem 1,5 mbps HSDPA i kartą PCMCIA wartą 1000 zł.. ba, laptopa Fujitsu-Siemens wartego 3 tysiące dają nawet! Tyle, że ja mówię o regularnych ofertach, a nie promocjach, bo związać sie na 3 lata z jakimś providerem na stałe w obecnych czasach to samobójstwo dla portfela.

 

To jest stala oferta, cyrograf na 2 lata (IMO calkiem rozsadna wartosc).

 

Policzmy blueconnecta - abonament 36 miesiecy * 183 pln = 6,6k pln.

1&1 pierwsze 6 miesiecy 20 euro = 120e + 18 miesiecy 30e = w sumie 660e czyli 2,5k pln.

 

W Erze dostajesz lapa wartego 2,5k czyli za usluge placisz 4,1k pln, w 1&1 dostajesz router warty 800 pln czyli za usluge placisz 1,7k pln.

 

W erze masz prawdopodobnie limit (przy 3-4GB juz jakies ograniczenia stosuja - ale nie wiem, nie korzystam, slyszalem tylko). Wiec co tu wogole porownywac? :-) 1,5Mbit z limitami za 113 pln (4,1k pln / 36 m-cy) do 16Mbit bez limitow za 70 pln (1,7k pln / 24 m-ce).

 

Pozatym podziel/przemnoz to sobie przez stosunek naszych zarobkow a ich do tych uslug. Nasz internet jest *bardzo drogi* :)

 

Widać nie przeczytałeś dokładnie. A co poradzę na przysłowiową koparkę? No biorę backup od innego providera, skoro mój macierzysty o to nie dba :)..

 

I to jest rada dla autorow tamtych watkow. Widocznie sie nie zabezpieczyli. I w czym tu GTS winny? Ze wichura zniszczyla slupy energetyczne z swiatlowodami GTSu? Moze maja do kazdego klienta ciagnac po 3 lacza roznymi drogami ? :) Kazdy kto ma jakiekolwiek pojecie o sieci wie, ze *awarie sie zdarzaja i beda zdarzac KAZDEJ firmie*. Jezeli nie zadbali o lacza backupowe - ich zmartwienie i ich problem. Dalej nie widze zwiazku z rzekomym ciaglym pogarszaniem sie uslug GTSu. Bronie ich bo b. dobrze mi sie z nimi poki co wspolpracuje, jakosc uslug jest jak dla mnie na b. wysokim poziomie.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w tej chwili ma juz sciagniete 110GB i jak tu nie czekac na przeciazenia? taka jest logika.. myslsiz ze on jest jedyny? polowa uzytkownikow teraz bedzie sciagala wiecej niz wczesniej .. wielki blad, ze tpsa zniosla limitu.. ogromny..

 

Przecież tacy ludzie nei ściągają stron z Twoich serwerów tylko filmy jeden od drugiego. Jeśli jednak jesteś dostawcą łącz to możesz się martwić, ale nie przy dostawcy hostingu. No chyba, że trzymasz warezy u siebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie obciąża moich serwerów, ale obciąza ich drogę.. zatyka sie rurka i zaczynaja sie pingi.. serwery zaczynaja kijowo odpowiadac i tak zaczynaja sie lagi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No ale pokaz mi taka oferte tu w Polsce, na ta chwile ? Ja tylko przyklad dalem, ze to my jestesmy w plecy, nie zachod. 16Mbit (!) bez limitu, za 115 pln wraz z abonamentem telefonicznym i jeszcze jakies movie'sy daja gratis.
Tania i dobra jest tylko kapusta kiszona jak mawiał gb. W Polsce masz usługe na stosunkowo dobrym poziomie w odniesieniu do kosztów, a w niektórych wypadkach (np. Aster gdzie otrzymujesz stale IP i inne cuda) o bardzo dobrym stosunku kosztow do jakości usługi. Niemieckie Server4you też oferuje Opterony za 30 euro miesięcznie, ale co z tego wynika potem wszyscy doskonale wiemy. Pisząc o cenach łącz w Polsce i na świecie porównywałem ceny dostępnych także u nas usług - czyli np. chello, czy dsli narodowych telekomów.

 

W Erze dostajesz lapa wartego 2,5k czyli za usluge placisz 4,1k pln, w 1&1 dostajesz router warty 800 pln czyli za usluge placisz 1,7k pln.

 

Skoro tak dokładnie liczymy to dostajesz też modem na PCMCIA warty około tysiąca złotych, czyli za uslugę płacisz już trochę ponad 3 tysiące. Myślę, że Amilo V3505 z Core Duo też nie jest wybitnie niską półką jeśli chodzi o laptopy i kosztuje troszkę więcej niż to napisałeś ;). Należy też pamiętać, że jest ona nieograniczona długością kabla..

 

Jezeli nie zadbali o lacza backupowe - ich zmartwienie i ich problem. Dalej nie widze zwiazku z rzekomym ciaglym pogarszaniem sie uslug GTSu. Bronie ich bo b. dobrze mi sie z nimi poki co wspolpracuje, jakosc uslug jest jak dla mnie na b. wysokim poziomie.

 

Mimo wszystko nie żyjemy już w latach 90, a każdy szanujący provider powinnien mieć chociażby backupowy router, zwłaszcza kiedy chodzi o sprzęt o tak krytycznym znaczeniu. Jeśli GTS nie chce mieć backupowych kabelków jeśli mu jakiś przetną to już jego problem - zwłaszcza jeśli podpisuje odpowiednio wysokie SLA i potem okazuje się, że złotówki z abonamentu lecą zamiast do kieszeni GTSu do skarbonki abonenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Skoro tak dokładnie liczymy to dostajesz też modem na PCMCIA warty około tysiąca złotych,

 

Raczej blizej 500 pln niz tysiaca ;)

 

czyli za uslugę płacisz już trochę ponad 3 tysiące. Myślę, że Amilo V3505 z Core Duo też nie jest wybitnie niską półką jeśli chodzi o laptopy i kosztuje troszkę więcej niż to napisałeś ;).

 

http://www.ceneo.pl/359399

 

Nawet troche mniej...

 

Nie żyjemy już w latach 90, a każdy szanujący provider powinnien mieć chociażby backupowy router, zwłaszcza o tak krytycznym znaczeniu.

 

Sugerujesz, ze GTS nie mial ?

I ze w niedziele o 22 kupili na szybko nowy w MediaMarkt ?:)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IQ.pl rulez!

 

czasami tez miewa trzaski z trasami ;-) co sie odwlecze nie uciecze

 

 

A multimo chyba korzysta z TPSA

 

na ostatniej mili

i wymaga jakiegoś instalatora no i ciekawe jak to działa pod Linuxem,

 

tak samo jak neo? nawet modemy te same

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

popieram Majkela.. mam takich kolesi.. Neo 2Mbit na 4 bodajże... teraz to dopiero się przestaną wstrzymywać... heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mnie tam bardziej lenistwo ogranicza bo nie lubię np. ssać linucha albo płytki molesty a tutaj żeby mi WWW zamulało.

na takie rzeczy to ja zbieram kilka większych kloców.

odpalam wszystkie naraz w menadżerze pobierania wyłączam monitor i próbuję zasnąć.

nie rozumiem tej afery z gts'em.

każdemu się małe wpadki zdarzają.

jakby gts energis był malutką firmą i miał taką awarią to pewnie nikt by tego nie wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co się stało ze starymi rurkami Energisa? tego oryginalnego Energisa.. GTS ich do czegoś używa, czy zwinęli kable?

 

np.: 213.218.120.11 - ciągle idzie starymi drogami Energisa (z zagranicy trasa w ogóle się nie zmienila, w polsce juz przechodzi przez gtsa)

 

Tak tylko sie zastanawiam, bo stary Energis nie laguje jak GTS z zachodu ;)..mogli by rurki zamienic ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://www.ceneo.pl/359399

 

Nawet troche mniej...

 

 

Jak zainstalujesz Windę do BlueConnecta z CD-R'a to rzeczywiście trochę mniej, bo w żadnej z przedstawionych przez Ciebie ofert nie ma na nią licencji w przeciwieństwie do tej od Ery ;).

 

 

Sugerujesz, ze GTS nie mial ? I ze w niedziele o 22 kupili na szybko nowy w MediaMarkt ?

 

Gdyby mieli ten sprzęt rzeczywiście zdublowany to awaria trwałaby 1,5 minuty a nie godzinę. Ale było, minęło - nie ma co już kruszyć kopii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sugerujesz, ze GTS nie mial ? I ze w niedziele o 22 kupili na szybko nowy w MediaMarkt ?

 

Gdyby mieli ten sprzęt rzeczywiście zdublowany to awaria trwałaby 1,5 minuty a nie godzinę. Ale było, minęło - nie ma co już kruszyć kopii.

 

Może mieli wszędzie brazowe kartoniki z made in china i nie wiedzieli gdzie szukac sprzeciora ;)

 

A tak na poważnie, to uważam ze tez nie mieli po prostu sprzetu i musieli go zaltwic. Podobna sytuacja byla jakos rok temu w PIONIER w komunikatach napisali cos w stylu, ze "brak polączenia z Olsztynem, przyczyna awarii nieznana" po 30minutach komunikat w stylu "polacznie wznowilo prace, lecz pracuje nie stabilnie" a po 3h "polaczenie dziala stabilnie, przyczyna byla awaria routera. Dluższa niestabilne praca byla spowodowana brakiem odpowiedniego sprzetu"

 

to bylo jakoś w poprzednie lato

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
A tak na poważnie, to uważam ze tez nie mieli po prostu sprzetu i musieli go zaltwic.

 

W niedziele o 22 core'owy router BGP "zalatwic" w 60 minut, skonfigurowac i odpalic ? Prosze, nie robcie sobie zartow :-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oj @Majkel. @Majkel.

 

Widać, że dowcipny z Ciebie człowiek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no a jak ;) Przecież nie można się załamywać z powodu jakiejś godzinnej awarii raz na rok ;)

 

Ciekawe ile osób będzie narzekać jak GTS Multimo już zacznie podłączać pełną parą DSLe.. wystarczy spojrzeć na http://www.noc.gts.pl/matrix/index.php.. oczywiście chodzi mi o zapalonych graczy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×