Skocz do zawartości
ken

Kilka pytan waznych (ksiegowych)

Polecane posty

Czy ktos uswiadomiony juz w tej materii moglby oswiecic mnie w kilku sprawach ? :-D

 

a) Jak wyglada sprawa z fakturami przy hostingu, rejestracji domen. Chyba tylko czesc klientow prowadzi firmy - tym wiadomo zalezy na fakturkach i sie im wysyla. Jesli jednak klientem jest osoba prywatna to jak taki fakt ksiegowo rozliczac ?

 

:) Nawiazujac do pkt a - jaki % srednio u Was osob nie chce fakturek za uslugi ?

 

c) Jak wyglada aktualnie sprawa z rozliczaniem/ksiegowaniem fakturek za np hosting USA a jak w UE ?

 

Z gory dziekuje za pomoc :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
a) Jak wyglada sprawa z fakturami przy hostingu, rejestracji domen. Chyba tylko czesc klientow prowadzi firmy - tym wiadomo zalezy na fakturkach i sie im wysyla. Jesli jednak klientem jest osoba prywatna to jak taki fakt ksiegowo rozliczac ?
_Bardzo_ polecam kontakt z biurem rachunkowym / ksiegowym, bo mozliwosci jest kilka, a z reguly jak wkopiesz sie w jedna, to juz z niej nie wyjdziesz, mimo ze za pare miesiecy moze okazac sie, ze to wcale nie bylo najlepsze wyjscie:)

 

:) Nawiazujac do pkt a - jaki % srednio u Was osob nie chce fakturek za uslugi ?

 

W moim przypadku jakies ponad 80%.

 

c) Jak wyglada aktualnie sprawa z rozliczaniem/ksiegowaniem fakturek za np hosting USA a jak w UE ?

 

z USA -> import uslug.

Rowniez polecam dobrego ksiegowego, samemu mozesz duzo namieszac i narazic sie na duuuuuuze konsekwencje ze strony US :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a) Jak ........... konsekwencje ze strony US :)

pozdr.

 

Dziekuje za odpowiedz :-) . Jesli chodzi o ksiegowa to juz w jednym biurze pytalem, jednak ksiegowa sama miala problemy z jednoznaczna odpowiedzia na niektore pytania dlatego postanowilem skonsultowac jeszcze sprawe tutaj zanim udam sie do kolejnego ksiegowego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie pierwszego, to nie wiem w czym problem, ale to pewnie dlatego, ze ksiegowym nie jestem. Jaka jest roznica w sensie finansowym, miedzy swiadczeniem uslugi firmie, a osobie prywatnej?

 

Co do trzeciego, to moze podam linki do tematow z wh:

http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?t=40685

http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?t=49894

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odnosnie pierwszego, to nie wiem w czym problem, ale to pewnie dlatego, ze ksiegowym nie jestem. Jaka jest roznica w sensie finansowym, miedzy swiadczeniem uslugi firmie, a osobie prywatnej?

 

Co do trzeciego, to moze podam linki do tematow z wh:

http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?t=40685http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?t=49894

 

odnosnie a) Problem jest z ewidencjonowaniem sprzedazy. Klientow pobierajacych fakture na firme rozlicza sie standardowo, natomiast klientow detalicznych ... hmm :-) "Normalnie" uzywa sie tutaj kas fiskalnych ... (pojawia sie z tego co pamietam tutaj granica 10 tys euro rocznie) - w sieci jednak trudno mowic o kasie fiskalnej :), z drugiej strony chyba nie ma przepisu zwalniajacego uslugi tego typu z ewidencjonowania....

 

odnosnie c) Tak czytalem te watki juz wczesniej - jednak pojawiaja sie tam rozne teorie dlatego postanowilem napisac tutaj aby moze raz i ostatecznie wyjasnic sprawe :)

 

Import uslug na podstawie invoice (wydrukowany lub wyslany poczta przez firme hostingowa) + potwierdzenie zaplaty (np wyciag) ... jednak pojawia sie wazny watek certyfikatu rezydencji z urzedu skarbowego z danego kraju (np USA, czy jakis kraj UE) - czy faktycznie jest on wymagany i jego brak moze spowodowac problemy w US...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, jesli obrot z klientami indywidualnymi przekracza 10 tys Euro, to trzeba kase fiskalna. Inna sprawa, ze w przypadku dzialalnosci hostingowej brzmi to troche absurdalnie :)

 

Co do certyfikatu rezydencji to powiem szczerze nie wiem... Czytam ze trzeba, a w praktyce firm w ogole nie wie, ze cos takiego istnieje i wlicza sobie serwery z USA w koszty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Co do kasy fiskalnej to nic znowu takiego dziwnego.

Normalnie na koniec kazdego dnia nabijane jest wszystko na kase.

Jesli klient zazyczy sobie paragonu to sie wysyla i juz. Ale z doswiadczenia wiem, ze praktycznie nikt nie potrzebuje kolejnego swistka i nie prosi o wyslanie.

 

Nie rozumiem co w tym dziwnego.

 

Tak, sa firmy ktore tak robia.

 

Pozdrawiam

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesli jednak klientem jest osoba prywatna to jak taki fakt ksiegowo rozliczac ?

 

Wystawiasz fakturę bez nip-u i normalnie ją księgujesz. To czy Klient chce dostać swój egzemplarz nie ma już znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
No tak, jesli obrot z klientami indywidualnymi przekracza 10 tys Euro, to trzeba kase fiskalna. Inna sprawa, ze w przypadku dzialalnosci hostingowej brzmi to troche absurdalnie :)

 

Dlaczego absurdalnie ??

Dzialalnosc jak kazda inna :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego absurdalnie ??

Dzialalnosc jak kazda inna :)

To ja wiem ze dzialalnosc jak kazda inna. Nie rozumiem tylko celowosci posiadania kasy fiskalnej przez firme, kiedy ten paragon wysylany jest poczta i tak - nie prosciej byloby go sobie wydrukowac, niz wydawac pieniadze na kase? Jakos dziwnie, gdy sobie wyobraze, ze ktos nabija na kase fiskalna domene ktora kupilem i wysyla mi paragon na nia poczta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
To ja wiem ze dzialalnosc jak kazda inna. Nie rozumiem tylko celowosci posiadania kasy fiskalnej przez firme, kiedy ten paragon wysylany jest poczta
Tu nie chodzi o celowosc, tylko o przymus;) Takie mamy prawo i koniec, po przekroczeniu pewnych obrotow musisz miec kase i tyle. A swoja droga kasa fiskalna to nie sa duze pieniadze, w dodatku w 50% refundowane przez US :) A przy okazji masz dostep do roznego rodzaju raportow, statystyk -> zalezy od kasy oczywiscie :)

 

i tak - nie prosciej byloby go sobie wydrukowac, niz wydawac pieniadze na kase? Jakos dziwnie, gdy sobie wyobraze, ze ktos nabija na kase fiskalna domene ktora kupilem i wysyla mi paragon na nia poczta :)

 

Wydrukowac paragon ?? :) Mam nadzieje, ze wiesz czym rozni sie kasa fiskalna od zwyklej drukarki ?? :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tu chodzi o to, ze kazdy rodzaj sprzedazy musi byc rozliczony i zaewidencjonowany.

Dlatego istnieje wymog fiskalizacji. Ja polecam zaniast kasy fiskalnej drukarke fiskalna do kompa - jest tansza i wygodniejsza (ja posiadam Optimus Viking - ktory bardzo dobrze wspolpracuje z programami ksiegowymi jak np. Subiekt).

 

Z tego co slyszalem to jesli kazda sprzedaz sie fakturuje to nie ma koniecznosci kupowania drukarki czy kasy fiskalnej. Tyle, ze zamiast paragonu na kazda sprzedaz czy to uslugi czy jakiegos produktu nawet dla osoby prywatnej trzeba wystawic fakture. Jak wyglada paragon czy faktura to kazdy wie. Roznica jest prosta ... na paragonie jest podany sprzedawca i produkt/usluga a na fakturze dodatkowo musimy wpisac nabywce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sory za odbrzebywanie trupa ale chciałbymsie upewnić bo wiadomo jak to jest z US:

1. Kasa od jakieś kwoty, powiedzmy 10tys euro, co w momencie kiedy sie nie przekracza tej kwoty - nie ma sie kasy ale jakos trzeb a zpisać te przychody bo wiadomo kasa spływa na konto wiec dojdą do tego

 

2. jessli sie nie płaci vatu to czy rachunek (jeśli roczny nie rpzekracza 10tys euro) mozna wystawićna osobę prywtną?

 

3. zamaiwłaem kiedys serwer w nazwie i przysłali mi fakture, w takim przypadku czy oni muszą mieć kase, podejrzewam , ze te 10tys spokojnie przekraczają

 

4. aha te 10tys to jest obrót czy dochód??

 

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi

Seba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się orientuję to kasa fiskalna jest od 20 tyś PLN sprzedaży na rzecz osób prywatnych i nie ma różnicy czy wystawiamy im FVAT czy rachunek. Od 10tyś euro wchodzi się w VAT... I wtedy te 10 tyś to przychód(to za ile sprzedajemy)...

 

1. W przypadku przekroczenia tej kwoty teoretycznie nic sie nie dzieje, problemy można mieć poważne dopiero przy kontroli z urzędu skarbowego.

 

2. Rachunek może być wystawiony na osobę prywatną, ale mimo to zalicza się on na poczet 20 tyś zł powyżej których musisz posiadać kasę...

 

3. Jest obowiązek posiadania kasy, a czy będzie się z niej korzystało to już co innego. Jeśli ktoś życzy sobie rachunek, to może sobie spokojnie dostać, ale jeśli nic nie chce to musisz wbić to w kase ... Kasa jest po prostu formalnością, musisz mieć ją, bo jak nie to płacisz karę...

 

4. 10 tyś euro w przypadku VATu to przychód(nie dochód!!), tak samo jak 20 tyś PLN przy kasie, tyle że tu rzecz osób inwidualnych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co aż tak strasznie kombinować. Jeżeli prowadzisz dzialalnosc gospodarcza to czy twoi klienci są podmiotami gospodarczymi czy nie to i tak wystawiasz faktury VAT. Co do kas fiskalnych to czy bedziesz mial 10 tys czy 20 tys nie musisz miec kasy zakladajac ze mowimy tutaj o uslugach hostingowych. Przy uslugach elektronicznych, teleinformatycznych czy jak kto tam zwal nie musisz miec kasy.

 

Prowadzisz kiosk na rogu musisz miec kase - hosting nie musisz miec kasy B)

 

Jezeli klient nie chce faktury to ty i tak wystawiasz fakture kopie oddajesz ksiegowej a oryginal zostaje w systemie i tyle. Co oczywiscie nie znaczy ze jak bardzo chcesz to nie mozesz miec kasy tego nikt ci nie zabroni.

 

Mozesz tez tylko wystawiac faktury tym co chca a innych traktowac bez paragonu czy FVAT ale jak przyjdze US na kontrole to już po tobie ;)

 

Co istotne proponuje pilnowac takich drobiazgow jak wystawienia FVAT w momencie kiedy klient wplaca ci kase na konto jak wystawisz w innym miesiacu to US sie przyczepi i jezeli bedzie to nagminne tez dostaniesz kare czyli ( wchodzi przelew i tego samego dnia wystawiasz FVAT ) Jezeli ktos chce zapytac a co jak bede na wakacjach ? no wiec tyle ze US ma to w d....

 

To co napisalem sprawdzone w zyciu kontroler mialem 2 miesiace temu. Do niczego sie nie przyczepili. Proponuje isc do dobrego biura rachunkowego ktore jest od wielu lat na rynku i jest UBEZPIECZONE.

 

A o sprawy podatkowe nie ma sensu pytac na forum. Masz pytania piszesz pismo i zglaszasz do US z prosba o wyjasnienie co i jak to chyba kosztuje kilka zl ( nie jestem pewien ) ale dostajesz decyzje na pismie i jak przyjdze ci US na kontroler i bedzie mowil cos innego to mozesz mu ten papierek wsadzic w ... teczke :) Nic ci nie zrobia.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to gdy przychody nie przekraczaja 3k US się nie czepia;>. Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że odkopuję.

 

@Tomasz:

Aktualnie to wygląda tak, że dla firm powstałych w tym roku, które przekroczą obrót 20.000 PLN, muszą już działać na kasie fiskalnej. Chyba, że nie prowadzimy sprzedaży detalicznej. Dla firm powstałych w roku 2006 - limit 40.000 PLN .

 

Nie wiem jak to jest dokładnie z hostingiem.

Można go podciągnąć pod 64.2 (usługi telekomunikacyjne) ale niekoniecznie... Zwolnienie dla 64.2 obowiązuje jak dobrze pamiętam do końca września.

 

Więcej: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0804.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

było 40,000, jest 20,000? czyli te sk... ny jednak nie lubią kapitalizmu i wolnego rynku.. echhh.. po każdy grosz łapy wyciągają... i na marmury.. i na kwartalne premie "za dobrą pracę"... echhhh..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech a znajomy właśnie firmę w Norwegii założył. Szkoda gadać, tam Ci jeszcze na każdym kroku dziękują za sam ten fakt, pomagają, dają dofinansowania na każdą pierdołę i jeszcze socjal na dokładkę a u nas oby jak najwięcej wyrwać "od chama co im d... zawraca jakąś tam jego firmą" :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I u nas sa rozne formy dofinansowan dla rozpoczynajacych dzialalnosc, znizki na ZUS itd. Ale oczywiscie- w porownaniu do innych krajow to daleko nam jeszcze.. Wciaz niestety koszty prowadzenia dzialalnosci sa wysokie, a papierkowej roboty jest tyle, ze nowo otwarte firmy poniekad same musza zatrudniac ksiegowego- no chyba ze ktos ma czas/ochote/wiedze zeby ciagle byc z prawem na biezaco.. Prowadzac dzialalnosc wkurza mnie m.in to, ze czlowiek czasami naprawde ma dosc tej papierkowej roboty- zusy,us itd itp.. Tyle sie mowi o ulatwieniach dla firm, o tym ze bedzie latwiej wszystko zalatwiac itd.. i co? puste obietnice:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×